Noras papuošti kapą supykdė kaimynus


2007-10-04
Giedrė Balčiūtė
Noras papuošti kapą supykdė kaimynus

Noras papuošti kapą supykdė kaimynus

Klaipėdietei Jevdokijai Antonovai jau antrą mėnesį sunku prieiti prie Joniškės kapinėse palaidotos mamos kapo.

Anksčiau buvęs patogus takelis tarp kapų dabar užblokuotas gremėzdišku kaimyninio kapo antkapiu, kuris ne tik išlenda už leistinų ribų, bet ir yra iškeltas per aukštai – apie 30 cm virš žemės.

Ant kapo paliko raštelį

„Rugpjūčio pabaigoje atėjusi aplankyti savo mamos ir tetos kapų nustėrau. Ant ilgą laiką neprižiūrėto kaimyninio kapo, kurį žymėjo tik kuklus kryžiukas, atsirado toks didelis antkapis, kad visiškai užklojo takelį tarp kapų. Esu jau nebejauna ir man sunku laviruoti tarp mano artimųjų ir ano kapo su gremėzdišku antkapiu“, - teigė J.Antonova.

Apie netinkamai pastatytą antkapį klaipėdietė pranešė Kapinių priežiūros tarnybai.

Tarnybos specialistai pripažino, kad kaimyninis antkapis pastatytas netaisyklingai – jis per aukštas ir per daug išsikišęs. Tad ant antkapio buvo užklijuotas raštelis su prašymu ateiti į tarnybą.

Deja, niekas į Kapinių priežiūros tarnybą neatėjo, o antrąkart į kapus nuvykusi J.Antonova aptiko, kad netinkamai sutvarkytą kapą jau žymėjo ir paminklas, skelbęs, jog čia palaidota Olga Kaliazina.

„Vėl kreipiausi į Kapinių priežiūros tarnybą. Jie ant paminklo užklijavo dar vieną raštelį ir patarė palaukti – gal iki lapkričio 1 dienos kas nors, tvarkantis gretimą kapą, atsišauks. Bet aš negaliu taip ilgai laukti. Man kapus reikia jau dabar tvarkyti“, - skundėsi J.Antonova.

Klaipėdietei keista, kad tarnyba nesuranda gretimame kape palaidotos mirusiosios giminių, nors akivaizdu, kad jie kapinėse lankėsi. „Juk ne ateiviai tą paminklą pastatė“, - pastebėjo pašnekovė.

Sargai statybų nepastebėjo

Klaipėdos savivaldybės Kapinių priežiūros tarnybos vedėja Ina Kichtenkienė pati stebėjosi, kad žmonės nepaisė įspėjimo dėl netinkamo kapo tvarkymo ir, užuot išsiaiškinę, ką padarė negerai, suskubo pastatyti paminklą.

„Visus sargus įspėjome stebėti, kad niekas nepradėtų ant to kapo statyti paminklo. Bet nesužiūrėjo. Kadangi paminklas mažas, jį greičiausiai į kapus atnešė rankomis, todėl ir sargai to nepastebėjo. Blogai, kad ant paminklo nenurodyta velionio mirties data, o tik vardas ir pavardė. Mūsų žurnaluose visi kapai sužymėti būtent pagal palaidotųjų mirimo datą“, - aiškino I.Kichtenkienė.

Vedėja tikisi, kad O.Kaliazinos artimieji atsilieps. Jei ne, tarnyba vis tiek stengsis juos surasti.

„Sprendžiant pagal aplinkinius kapus, O.Kaliazina mirė apie 1968 – 1970 metus, jeigu Joniškės kapinėse perlaidota iš Skulptūrų parke buvusių kapinių“, - sakė pašnekovė.

Tarp kapų – pusmetris

I.Kichtenkienė neslėpė, kad suradus O.Kaliazinos artimuosius bus liepta netinkamai pastatytą antkapį nugriauti. Taip bus visiems, kurie kapus tvarko nepaisydami Kapinių priežiūros taisyklių.

Jei artimieji nesutiktų netinkamai pastatytų antkapių griauti, jiems grės administracinės baudos.

Pagal taisykles Lėbartų kapinėse tarp kapų turi likti ne mažesni kaip 50 cm pločio takeliai. Joniškės kapinėse, kurios yra senesnės ir čia žmonės laidoti chaotiškiau, takeliai turėtų likti ne mažesni kaip 20 - 30 cm.

Tačiau esą kartais tvarkydami kapavietes artimieji tvoreles pastato taip, kad atstumas tarp kapų sumažėja net iki 10 centimetrų. Ypač dažnai tai nutinka pertvarkant senesnius kapus.

I.Kichtenkienė priminė, kad tvarkant kapus – statant paminklus, antkapius, tvoreles, būtina tai suderinti su Kapinių priežiūros tarnybos specialistais, idant nekiltų panašūs konfliktai.