Kinijos energetikos rezultatai gerina rekordus ir jau matomi iš kosmoso

  • Teksto dydis:

Tibeto plynaukštėje, Rytų Kinijoje, 4 mln. saulės elementų, kurie sudaro „Longyangxia Dam“ parką, saulės energiją verčia elektra. Tai pats didžiausias saulės elementų parkas pasaulyje, besidriekiantis daugiau kaip dešimt kvadratinių mylių.

Kompleksas pradėtas 2013 metais ir nuo to laiko plečiasi tiesiog nenusakomo platumo žingsniais. NASA palydovinės nuotraukos atskleidžia, kaip jis per sąlygiškai trumpą laiko pakito.

Šiuo metu kompleksas generuoja 850 megavatų elektros energijos. Jos užtektų apytikriai 140 tūkst. tipinių amerikiečių namų, gausiai elektros energijos vartojančių.

Tiesą pasakius, šis projektas Kinijoje yra tikra revoliucija atsinaujinančios energetikos srityje. Ilgą laiką tik iškastinį kurą, ypač anglį, eksploatavusi šalis investavo 103 milijardus dolerių vien tik per porą pastarųjų metų ir tapo didžiuliu pasaulinio atsinaujinančios energetikos ramsčiu. Šiuo metu bendrai pasaulyje šiam tikslui per metus išleidžiama maždaug 286 milijardų dolerių.

Įdomiausia tai, kad Kinija skuba tarsi pašėlusi. Vykdomi nauji projektai, gausiai investuojama. Net ir šiuo metu saulės kolektorių laukas, dydžio sulig futbolo aikšte, įrengiamas apytikriai kas valandą. Atrodo, kad lėkdama tokiais tempais, Kinija, savo atsinaujinančios energetikos tikslus, iškeltus įgyvendinti iki 2020 metų, įgyvendins jau kitais metais.

Šie tikslai iškelti vykdant tarptautinius klimato ir oro taršos įsipareigojimus. Jau anksčiau vyriausybė buvo įsipareigojusi sumažinti išmetamą anglies dioksido kiekį maždaug per pusę, lyginant su 2005 metais fiksuotu lygiu. Nauji įsipareigojimai turėtų būti įvykdyti iki 2030 metų. Bet panašu, kad užsibrėžti tikslai bus pasiekti greičiau.

Nepaisant didžiulių nuveiktų darbų ir gausių rezultatų, vyriausybė visai neseniai paskelbė artimiausiu metu išleisianti dar 361 milijardą dolerių įvairiems su atsinaujinančia energetika susijusiems projektams. Iki 2020 metų planuojama gaminti 110 gigavatų energijos pažabojant saulės šviesą ir 210 gigavatų iš vėjo energijos.

Ir tesupyksta skeptikai, tačiau viskas eina geryn. Investicijos atsiperka. Elektros kainos jau dabar nukrito apie 40 procentų, lyginant su 2010 metų kainomis. O ateityje prognozuojama, kad elektra dar labiau pigs.

Didžiausia šiandienos iššūkis – sulėtėjusi ekonomika ir vietomis nevisiškai išnaudojamas gaunamos energijos potencialas. Tačiau tikimasi, kad ir tai laikui bėgant išsispręs.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių