Kepimas ant grotelių: verta žinoti pagrindines taisykles (receptai)

Atšilus orams daugybė žmonių, poilsiaujančių gamtoje, skuba pasimėgauti grilio patiekalais. Ant grotelių čirškanti mėsa, žuvis ar jūros gėrybės, gardžiai kvepiančios daržoves ar netikėčiausi vaisių desertai – galima paruošti skaniausius grilio šedevrus. Tačiau kepant ant grotelių verta žinoti pagrindines taisykles.

Pataria specialistė

Prekybos tinklo IKI maisto ekspertė Aistė Rasmussen:

Marinuokite be druskos

Pirmiausia reikia nepermarinuoti mėsos. Vištienai užteks 3–6 marinavimo valandų, kiaulienai ir jautienai – iki 24 valandų, ėrienai ir veršienai – iki 2 dienų, priklausomai nuo supjaustymo stambumo. Žuvį ir jūros gėrybes užtenka paruošti vos 30 min. prieš kepimą.

Labai svarbu maistą marinuoti šaldytuve, uždaruose induose. Net jei recepte nurodoma palikti mėsą kambario temperatūroje, geriau pailginti marinavimo procesą ir palikti maistą šaldytuve.

Marinavimui netinkami metaliniai gaminiai, aliumininė folija, kurie reaguoja su rūgštimis.

Kol vyksta marinavimosi procesas – reiktų bent kartą apversti mėsą, kad prieskoniai tolygiau pasiskirstytų. Kad ir kokį marinato pagrindą naudojate: acto, aliejaus, vyno, sulčių – nedėkite druskos. Ji išsausins mėsą, bus sunkiau iškeptą maistą kramtyti.

Palaukite žarijų

Ugniai geriausia naudoti vaismedžių malkas. Taip pat tiks ąžuolo ir beržo mediena. Naudojant pastarąją, būtina nulupti žievę, kurioje yra deguto. Griliui netinkama spygliuočių mediena dėl joje esančių sakų. Taip pat reikia vengti statybos atliekų, lakuotų, dažytų lentų.

Įkuriant ugnį – galima naudoti degų skystį, tačiau svarbu jo nepilti prieš baigiant kūrentis laužui. Skystis turi išgaruoti ir tik tada galima kepti maisto produktus.

Reikėtų luktelti, kol mediena ar medžio anglys sudegs iki žarijų. Ant atviros liepsnos dedamas maistas greičiau neiškeps, o tik apdegins paviršių. Laužo temperatūra geriausia, kai ranką virš ugnies galima išlaikyti ne ilgiau kaip 30 sekundžių. Jei grilis atvėsta, turėkite tam pasiruošę kaitresnių žarijų.

Atėjus laikui mėsą dėti ant grotelių nusausinkite marinatą. Kepimo metu svarbu, kad išsiskirtų kuo mažiau skysčių ir riebalų.

Neperkepkite patiekalų

Dažniausiai grilyje kepame mėsą. Reikia atidžiai stebėti, kada ji iškepa. Tam gali padėti maisto termometras. Jo rodmenys palengvins kiekvieno darbą prie grilio. Vištiena būna iškepta ties 70–75 °C, kiauliena – 80–85 °C, o jautienai laipsnių spektras varijuoja nuo 45 iki 75 °C, priklausomai nuo norimo žalios mėsos kiekio.

Kai kurie meistrai teigia, kad iškeptą kepsnį galima patikrinti su piršto paspaudimu ir taip jausti mėsos minkštumą. Neapsigaukite – tai lengvas būdas susimaišyti. Verčiau žiūrėkite į iš mėsos bėgančias sultis – jos turi būti skaidrios. Neturint termometro, galima patikrinti mėsos iškepimą smeigiant į ją peilį ar šakutę ir žiūrint ar lengvai bedasi.


Verta žinoti

Reikia skirtingo karščio

Dėti ant grotelių patartina tik vieną gaminį vienu metu. Jei gaminate daržovių iešmelius, vištieną, ir jautienos kepsnį, greičiausiai vieni gaminiai bus neiškepę, kiti greitai perkeps. Geriau pasiruoškite daugiau užkandžių ir grilio proceso neskubinkite.

Kiaulienos ar jautienos kepsniams reikia didesnio karščio, tad juos galite iškepti pirmiau. Vištienai, dešrelėms ir žuviai tinkamesnė ne tokia stipri ugnis – jų kepimas gali palaukti. Taip pat neskubėkite tik nuo grotelių nuimto maisto dėti į lėkštes. Jei palauksite keletą minučių – mėsa bus sultingesnė.


Patiekalai ant grotelių

Karpis kaimietiškai

Reikės:

1 išskrosto karpio,

1 citrinos,

1 svogūno,

2 česnako skiltelių,

saujos petražolių,

saujos krapų,

alyvuogių aliejaus, druskos, maltų juodųjų pipirų.

Sukapokite svogūną, česnako skilteles, petražoles, krapus. Supjaustykite citriną skiltelėmis. Paimkite karpį ir į jo pilvo ertmę sukiškite visus žalumynus, česnaką, citrinos griežinėlius. Taip pat įberkite druskos ir pipirų. Visą žuvį apliekite aliejumi. Išorę pabarstykite druska ir pipirais, taip pat išspauskite citrinos sulčių ant žuvies. Guldykite karpį ant grotelių ir kepkite maždaug 40 minučių.

Ant grotelių keptos marinuotos daržovės

 

Reikės:

200 g saldžiųjų paprikų (2–3 didelės arba 10 mažų),

300 g saldžiųjų svogūnų galvos,

350 g jaunų cukinijų (minkštomis žievelėmis),

2 kukurūzų burbuolių,

250 g pievagrybių.

Marinatui: 1 šaukšto čiobrelio lapelių, 1 šaukšto rozmarino lapelių, 5-8 vnt. skiltelės česnako, 1 citrinos sultys ir žievelės tarkiai, 1/2 šaukštelio druskos, 1/2 šaukštelio šviežiai maltų juodųjų pipirų, 50–80 ml alyvuogių aliejaus.

Grybai turi būti sausi, tad geriau perkant išsirinkti kuo švaresnius, po to juos valome sausu šepetėliu. Mažesnių grybų nepjaustome, didesnius pjauname išilgai pusiau. Cukinijas ir paprikas nuplauname ir nusausiname. Pašaliname cukinijų kotelius ir sėklalizdžius, išlukštename svogūnus, pašaliname nuo kukurūzų burbuolių lapus ir plaušus. Visas daržoves supjaustome vieno kąsnio gabalais, sudedame į dubenį arba maišelį. Susmulkiname ir sumaišome visus prieskonius. Patogiausia yra naudoti rankinį trintuvą, visus marinato ingredientus tiesiog į putas suplakiau puodelyje. Apliejame daržoves marinatu, gerai išmaišome ir paliekame marinuotis mažiausiai 30 min. kambario temperatūroje, bet geriau 2–12 val. šaldytuve. Paruošiame karštesnį nei vidutinio karštumo grilį – 200°C.

Malkų grilyje reikia palaukti, kol kuras beveik išdegs, liepsnų galiukai turi vos liesti groteles. Anglių grilyje turi nelikti liepsnos, tik raudonumas anglyse. Daržoves išdedame į skylėtą indą, ankštai paskirstome daržoves maždaug vienu sluoksniu. Jeigu daržovių daug, tai geriau jas kepti keliomis porcijomis. Trumpai leidžiame skysčiui iš daržovių nuvarvėti į kriauklę, kad nešokinėtų grilio liepsna. Dabar dedame indą su daržovėmis ant kepsninės grotelių, uždengiame dangčiu pusiau sandariai, kad vyktų karščio cirkuliacija, ir kepame apie 15 min. Kas 5 min. žnyplėmis arba mentele daržoves pavartome. Gerai iškepusios daržovės turi šiek tiek suminkštėti išorėje, bet viduje likti traškios, nors vienas šonelis kiekviename gabaliuke turi paruduoti. Skanaus!



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Naminė chalva: nustebsite, kaip lengva pasigaminti
    Naminė chalva: nustebsite, kaip lengva pasigaminti

    Metas gardžiam receptui. Kaip namų sąlygomis pasigaminti chalvą? Pasirodo, be saulėgrąžų šiam skanėstui reikės vos kelių papildomų ingredientų, o žaisdami su formelėmis ir saulėgrąžų smulkinimu, galėsite išgauti vis kitokį sk...

    9
  • Pavasarinės daržovės dovanos – patiekalai iš smidrų
    Pavasarinės daržovės dovanos – patiekalai iš smidrų

    Smidrai yra viena iš sparčiausiai augančių daržovių, tinkamomis sąlygomis jie per vieną dieną gali užaugti kelis centimetrus. Jau dabar galima mėgautis šviežiu smidrų derliumi: jie paįvairins pigesnes salotas, mėsos patiekalus ir tr...

    1
  • Kas dera, o kaip nereikėtų eksperimentuoti su šaltibarščiais?
    Kas dera, o kaip nereikėtų eksperimentuoti su šaltibarščiais?

    Su lyg šiltuoju sezonu keičiasi ir meniu. Ant dažno lietuvio pietų stalo matyti ir lėkštė šaltibarščių. Beje, vienas užsienyje itin populiarus maisto tinklaraštis šią šaltą sriubą titulavo kaip skania...

    9
  • Skanios idėjos vaišių stalui <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Skanios idėjos vaišių stalui (receptai)

    Kad ir kokių pamėgtų receptų turime šventiniam stalui, visuomet norisi išmėginti kažką naujo. Gal nutarėte paįvairinti šaltą stalą, paruošti sotų kepsnį ar pamaloninti svečius skanėstu? Tuomet šie receptai &nda...

  • Maisto tinklaraštininkė E. Angelė: gamindama maistą jaučiuosi laiminga <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Maisto tinklaraštininkė E. Angelė: gamindama maistą jaučiuosi laiminga (receptai)

    Tinklaraščio „Maistas ant stalo“ autorei Eglei Angelei gaminti maistą – smagiausias užsiėmimas. „Tuomet nusiraminu, atsipalaiduoju, užsimirštu, rūpesčiai kažkur išgaruoja. Džiūgauju, nes artėja Velykos, s...

    16
  • Per Velykas – ne tik marginti kiaušiniai: saldi šventinio stalo repeticija
    Per Velykas – ne tik marginti kiaušiniai: saldi šventinio stalo repeticija

    Nors Velykų stalas dažniausiai asocijuojasi su margintais kiaušiniais, žinoma, tai ne vienintelis šventės patiekalas. Saldus švenčių stalas ne mažiau svarbus nei mėsos, žuvies ir daržovių patiekalai. Šeimininkės jau daba...

  • Grilio sezono pradžiai – ypatingas kepsnys
    Grilio sezono pradžiai – ypatingas kepsnys

    Daugelis jautienos patiekalus sieja su ypatingomis progomis ir šventėmis: įmantriai paruoštus kepsnius renkamės restoranuose gimtadienių ar sukaktuvių progomis. Čirškantis jautienos kepsnys puikiai tinka pradėti kepsninių sezoną. ...

  • Įmanoma dermė: greitai, paprastai, skaniai, maistingai
    Įmanoma dermė: greitai, paprastai, skaniai, maistingai

    Prieš porą metų iš Australijos grįžusi ir šiuo metu, kaip pati sako, tarp Klaipėdos ir Vilniaus gyvenanti Akvilė Zarambaitė studijuoja WEB dizainą, o laisvalaikiu savo intagramo paskyroje negali_sustot dalijasi mintimis apie mažus...

    2
  • Kaip tinkamai laikyti sūrius šaldytuve?
    Kaip tinkamai laikyti sūrius šaldytuve?

    Sūris taip tvirtai įaugęs į mitybos įpročius, kad namuose dažniausiai būna net kelios jo rūšys: burnoje tirpstančios mocarelos, kietojo parmezano, unikalaus lietuviško varškės ar universaliojo fermentinio. Lietuvius jau galima p...

    1
  • Pasidžiaukime gaivia žaluma lėkštės <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Pasidžiaukime gaivia žaluma lėkštės (receptai)

    Pavasarėjant pietums norisi nebe tirštų troškinių, o didelės lėkštės šviežių salotų su įvairiaspalvėmis naujo derliaus daržovėmis. Nors salotos tradiciškai patiekiamos kaip garnyras prie mėsos ar žuvies patieka...

    1
Daugiau straipsnių