Dietistė V. Uzielė: sveikas maistas – geresnio gyvenimo sau palinkėjimas (receptai)

„Sveika mityba yra daugiau nei maistas, daugiau nei žinojimas, ką valgyti. Tai gyvybė, sveikata, meilė sau ir savo kūnui ir ramybė jame“, – sako instagramo paskyroje „viki.heal“ rašo dietistė ir gyvensenos medicinos specialistė Viktorija Uzielė, besidalijanti profesionaliomis žiniomis apie mitybą ir sveikesnių patiekalų receptais.

Pribrendęs suvokimas

Viktorija pasakoja, kad sveika mityba ir dietetikos studijos į jos gyvenimą atėjo, deja, ne iš didelės meilės sveikesniam gyvenimo būdui.

„Tuo metu, kai įstojau studijuoti dietetiką, pati kenčiau nuo valgymo sutrikimų, tiksliau – ortoreksijos, emocinio valgymo ir persivalgymo, tad norėjau sužinoti, kaip čia dar labiau save pakankinti, – juokauja pašnekovė. – Studijų metu labai gėriau į save žinias, intensyviai sportavau ir laikiausi dietų. Tik pabaigus studijas ir gimus sūnui atėjo nušvitimas, kad laikas išlipti iš valgymo sutrikimų, dar labiau gilintis į sveikos mitybos naudą ir reikalingumą, o galų gale supratau, kad galiu padėti ir kitoms moterims.“

Pasikeitus požiūriui į mitybą, Viktorija ėmėsi studijuoti dar ir gyvensenos mediciną. Mat kartu atėjo supratimas, kad mūsų sveikatą, kūno svorį, odos grožį įtakoja ne vien mityba, bet apskritai visa gyvensena, todėl parūpo gilintis visapusiškai.

Daugiau nei maistas

Tad kas, jos požiūriu, yra sveika mityba? „Balansas ir sveikos mitybos taisyklių pritaikymas prie savo gyvenimo būdo, ne atvirkščiai, – sako Viktorija. – Sveikos mitybos nauda didžiulė, nes maistas atsakingas už visas žmogaus organizmo funkcijas ir tinkamą funkcionavimą. Labai svarbu užtikrinti, kad organizmas gautų visų reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų, mineralų.“

Sveika mityba, pasak pašnekovės, – daugiau nei maistas ir jo paruošimas, tinkamų produktų pasirinkimas. Ne mažiau svarbu ir tai, kur, kada, su kokiu požiūriu, kokiomis mintimis gaminame ir valgome, ar nebijome maisto, ar jo nedemonizuojame, ar negarbiname.

Nors vis dar populiarus laikytis įvairių – net ir ekstremalių – dietų, Viktorija akcentuoja, kad sveika mityba ir dietos – nesuderinama. „Draudimai, savęs suvaržymai ar darymas kažko, ko negalėsi daryti visą likusį gyvenimą, niekaip nesusiję su sveikata. Dietos veda į psichoemocinį pavargimą, apatiją, trumpalaikius rezultatus, o sveika mityba – į skonius, patirtis, laisvę, balansą ir ilgalaikius rezultatus“, – sako ji.

Svarbiausia – sveikata

Vis dėlto dirbdama su moterimis dietistė pastebi, kad dažniausios jų klaidos siekiant mažesnio svorio ir gražesnės išvaizdos – būtent dietos, savęs varžymas ir kankinimas įvairiais draudimais ir taisyklėmis. Taip pat – ribojantys įsitikinimai mitybos klausimu, maisto skirstymas į gerą ir blogą, požiūris „viskas arba nieko“, kai arba darau tobulai arba nedarau visai.

Pasak pašnekovės, dažniausiai moterys žino pakankamai, daug domisi, bet pasiekti teigiamų rezultatų joms trukdo motyvacijos, palaikymo stoka.

Specialistę liūdina ir tai, kad dažniausia priežastis sveikai maitintis visgi yra ne noras geriau jaustis ir būti sveikesnei, o noras sulieknėti. Taip pat gana dažnai žmonės nesuvokia, kad mityba gali būti ir žalojanti, ir gydanti, kad tinkamai maitindamiesi galime susigrąžinti sveikatą, įgauti daugiau jėgų ir energijos, turėti sveiką odą, plaukus, nagus, atsikratyti galvos skausmų, sureguliuoti miegą.

Paklausta, ką patartų žmonėms, norintiems sveikiau maitintis ir geriau jaustis, Viktorija konkreti: „Lai sveika mityba būna jūsų gyvensenos įprotis, tuomet nebus sunku tai daryti. Nedarykite visko stačia galva, darykite žingsneliais. Su meile žiūrėkite į save, savo kūną, į tai ką dedate į burną. Ir svarbiausia – valgykite linkėdami sau geriausio gyvenimo.“


Žalias omletas

2 kiaušiniai,

1 didelė sauja špinatų,

šiek tiek mėgstamo pieno,

prieskonių,

alyvuogių aliejus.

Kiaušinius suplakite su pienu ir špinatais, kepkite ant aliejaus intensyviai maišydami. Patiekite uždėję omletą ant duonos su avokadu ir krapais.

Lašišos ir ryžių dubenėlis

120 g lašišos,

40 g ryžių,

1 šaukštelis majonezo arba graikiško jogurto,

1 šaukštelis pomidorų padažo arba pastos,

1 sauja vyšninių pomidoriukų,

1 nedidelis agurkas,

1 saujelė gražgarsčių,

2 dumblių lapeliai.

Ryžius išvirkite. Lašišą iškepkite (aš kepu karšto oro gruzdintuvėje). Viską sudėkite į dubenėlį, įdėkite padažus ir sutrinkite šakute. Pagardinkite susmulkintomis daržovėmis.

Skanus ir sveikas desertas

2 bananai,

1 apelsinas,

2 plytelės juodo šokolado,

100 g riešutų sviesto.

Bananus supjaustykite riekelėmis, išdėliokite norima forma ant kepimo popieriaus, į tarpelius sudėkite apelsiną, aptepkite viską riešutų sviestu, supilkite ištirpintą šokoladą ir paskirstykite ant vaisių. Šokoladą tirpinkite ir tepkite po vieną plytelę, nes jis labai greitai stingsta ir nebesitepa taip gražiai. Ištirpinus šokoladą, galima jį sumaišyti su riešutų sviestu ir tepti kartu – taip bus didesnė tikimybė, kad pasidengs tolygiai.

Tunų ir varškės paplotėliai

1 skardinė tunų savo sultyse (skystį būtinai nupilkite),

150 g grūdėtos varškės be skysčio,

1–2 kiaušiniai,

40 g avižų kruopų arba avižų miltų,

prieskonių.

Viską sumaišykite. Masė turi būti tiršta – jeigu skysta, dėkite papildomai miltų. Kepkite ant alyvuogių aliejaus keptuvėje arba vaflinėjė. Priedams naudojau graikiško jogurto, špinatų, aliejaus ir prieskonių padažiuką, agurką ir džiovintus pomidorus, o jūs galite fantazuoti.

Moliūgų sriuba su pomidorais

2 saujos kubeliais supjaustyto moliūgo,

5 vidutiniai pomidorai,

česnako pagal skonį,

1 svogūnas,

4 bulvės,

0,5 stiklinės sultinio,

2 šaukštai graikiško jogurto,

šiek tiek alyvuogių aliejaus.

Visus ingredientus supjaustykite, sudėkite į kepimo skardą, apliekite aliejumi ir kepkite orkaitėje apie 20–25 min. Iškepus užpilkite sultiniu, įdėkite graikiško jogurto ir sutrinkite. Galima pagardinti skrudintais duonos gabaliukais, sėklomis ar žolelėmis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Ela

Ela portretas
Kur jūs randat sveiko maisto šiais laikais ?, nebėra ir nebebus.

Nepamenu,

Nepamenu, portretas
kad kada nors ir kur nors kas ruostu tiek ivairiu specialisciu,kiek dabar tokiomis prisistato visokios visu galu meistres. Blogiausia,kad ir is galu savininku negirdeti liaupsiu joms ir ju kvalifikacija patvirtinanciu ivertinimu!

Kažkodėl

Kažkodėl portretas
receptai - nei vaizdas, nei sudėtis, -apetito nekelia. Patraukliausiai atrodo mligų sriuba su pomidorais nors pagal nuotrauką pomidorais ten net nekvepia. Labai suabejojau dietologės kompetenciją perskaičius kepinio receptą - konservuotas tunas sumaišytas su varške - net komentuoti nėra ką. Abejoju, ar ji pati ragavo, nes kol kas dar gyva.
VISI KOMENTARAI 14

Galerijos

  • Kaip ant grotelių iškepti sultingą kepsnį? <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Kaip ant grotelių iškepti sultingą kepsnį? (receptai)

    Pavasaris ištraukė mus iš namų į sužaliavusią gamtą, tad ne vienas jau atidarė ir grilinimo sezoną – juk lauke gaminti ir valgyti visada skaniausia. Tiesa, norit šeimą nustebinti įspūdingesniu kepsniu, reikia iš ank...

    1
  • Naminė chalva: nustebsite, kaip lengva pasigaminti
    Naminė chalva: nustebsite, kaip lengva pasigaminti

    Metas gardžiam receptui. Kaip namų sąlygomis pasigaminti chalvą? Pasirodo, be saulėgrąžų šiam skanėstui reikės vos kelių papildomų ingredientų, o žaisdami su formelėmis ir saulėgrąžų smulkinimu, galėsite išgauti vis kitokį sk...

    9
  • Pavasarinės daržovės dovanos – patiekalai iš smidrų
    Pavasarinės daržovės dovanos – patiekalai iš smidrų

    Smidrai yra viena iš sparčiausiai augančių daržovių, tinkamomis sąlygomis jie per vieną dieną gali užaugti kelis centimetrus. Jau dabar galima mėgautis šviežiu smidrų derliumi: jie paįvairins pigesnes salotas, mėsos patiekalus ir tr...

    1
  • Kas dera, o kaip nereikėtų eksperimentuoti su šaltibarščiais?
    Kas dera, o kaip nereikėtų eksperimentuoti su šaltibarščiais?

    Su lyg šiltuoju sezonu keičiasi ir meniu. Ant dažno lietuvio pietų stalo matyti ir lėkštė šaltibarščių. Beje, vienas užsienyje itin populiarus maisto tinklaraštis šią šaltą sriubą titulavo kaip skania...

    9
  • Skanios idėjos vaišių stalui <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Skanios idėjos vaišių stalui (receptai)

    Kad ir kokių pamėgtų receptų turime šventiniam stalui, visuomet norisi išmėginti kažką naujo. Gal nutarėte paįvairinti šaltą stalą, paruošti sotų kepsnį ar pamaloninti svečius skanėstu? Tuomet šie receptai &nda...

  • Maisto tinklaraštininkė E. Angelė: gamindama maistą jaučiuosi laiminga <span style=color:red;>(receptai)</span>
    Maisto tinklaraštininkė E. Angelė: gamindama maistą jaučiuosi laiminga (receptai)

    Tinklaraščio „Maistas ant stalo“ autorei Eglei Angelei gaminti maistą – smagiausias užsiėmimas. „Tuomet nusiraminu, atsipalaiduoju, užsimirštu, rūpesčiai kažkur išgaruoja. Džiūgauju, nes artėja Velykos, s...

    16
  • Per Velykas – ne tik marginti kiaušiniai: saldi šventinio stalo repeticija
    Per Velykas – ne tik marginti kiaušiniai: saldi šventinio stalo repeticija

    Nors Velykų stalas dažniausiai asocijuojasi su margintais kiaušiniais, žinoma, tai ne vienintelis šventės patiekalas. Saldus švenčių stalas ne mažiau svarbus nei mėsos, žuvies ir daržovių patiekalai. Šeimininkės jau daba...

  • Grilio sezono pradžiai – ypatingas kepsnys
    Grilio sezono pradžiai – ypatingas kepsnys

    Daugelis jautienos patiekalus sieja su ypatingomis progomis ir šventėmis: įmantriai paruoštus kepsnius renkamės restoranuose gimtadienių ar sukaktuvių progomis. Čirškantis jautienos kepsnys puikiai tinka pradėti kepsninių sezoną. ...

  • Įmanoma dermė: greitai, paprastai, skaniai, maistingai
    Įmanoma dermė: greitai, paprastai, skaniai, maistingai

    Prieš porą metų iš Australijos grįžusi ir šiuo metu, kaip pati sako, tarp Klaipėdos ir Vilniaus gyvenanti Akvilė Zarambaitė studijuoja WEB dizainą, o laisvalaikiu savo intagramo paskyroje negali_sustot dalijasi mintimis apie mažus...

    2
  • Kaip tinkamai laikyti sūrius šaldytuve?
    Kaip tinkamai laikyti sūrius šaldytuve?

    Sūris taip tvirtai įaugęs į mitybos įpročius, kad namuose dažniausiai būna net kelios jo rūšys: burnoje tirpstančios mocarelos, kietojo parmezano, unikalaus lietuviško varškės ar universaliojo fermentinio. Lietuvius jau galima p...

    1
Daugiau straipsnių