Gyvūnų teisių gynėjai išėjo ir į Kauno gatves

„Vištos kenčia, „Rimi“ švenčia!” „Mes nepirksime „Rimi“, kol narvai nebus tušti! „Vištoms – narvai, o „Rimi” – pinigai!”– tai tik keli plakatai ar skanduotės, su kuriomis šeštadienio vidurdienį Kauno autobusų stoties prieigose prieš minėto prekybos tinklo atsisakymą nebeprekiauti narvuose laikomų vištų kiaušiniais protestavo nepelno siekiančios organizacijos, ginančios gyvūnų teises, „Tušti narvai“ atstovai bei jų bendraminčiai.

Įžūlus akibrokštas

Tuo tarpu Kauno autobusų stoties pastate įsikūrusi viena iš šio tinklo parduotuvių, tuo metu, kai vyko šis protestas, siūlė savo pirkėjams pirkti tokius kiaušinius akcijine kaina. Nors jos pasiūloje buvo ir ant kraiko laikomų vištų, kaip skelbiama, padėtų kiaušinių. Tačiau, nors šie ir taip brangesni, jiems jokios akcijos nebuvo.

Į protesto akciją susirinkę apie trisdešimt jaunų žmonių greitai patraukė praeivių dėmesį. Tačiau – daugiausiai vyresnių. Vienas iš jų – pristatyti nenorėjęs senolis, tepasakęs, kad jau pradėjo devintą dešimtį, portalui kauno.diena.lt pasiteiravus, ką jis mano apie tai, kas čia vyksta, buvo gana originalus: „Aš – ne materialistas. Jeigu turėčiau vaikų, juos auklėčiau kitaip – sakyčiau, kad pinigai – tai ne turtas, o kvitai, paaukoti tėvynės labui“.

Jis sakė taip pat kartais perkantis kiaušinius prekybos centruose ir nežiūrintis, kokios jie kilmės, nes yra užaugęs Sibire, todėl nesupranta žodžio „neskanu“.

Šeimų dramos

Vieni iš protestuotojų, kaip paaiškėjo, Kauno dailės gimnazijos moksleiviai Patricija su Martynu laikė pačių pieštą plakatą „Rimi“ – koncentracijos stovyklų rėmėja“.

Anot Patricijos, ji taip mananti todėl, kad kai kuriuose Lietuvos paukštynuose, kaip teigia neseniai paviešinti juose nufilmuoti vaizdai, vištos auginamos labai mažuose narvuose ir itin prastose sąlygose.

„Jos aplipusios erkėmis, jų kūnai – tarp mėšlo ir lavonų, todėl tai – šiuolaikinė koncentracijos stovykla“, – teigė menininkė. Ji pati sakė esanti veganė, draugas – po truputį linkstantis į vegetarizmą. Tačiau jos tėvai – dar visavalgiai ir perka kiaušinius prekybos centruose, bet jau pasiduoda auklėjimui ir atkreipia dėmesį, kokiomis sąlygomis buvo auginamos juos padėjusios vištos. Tačiau seneliai Patricijos įtakai labai pasiduoti nelinkę, nes jiems per sudėtinga ir per brangu pirkti tik ekologiškus produktus.

Ant parduodamų kiaušinių privalo būti atspaustas numeris. Pirmasis jo skaičius rodo, kokiose sąlygose augintos vištos. Kuo jis didesnis, tuo blogesnėse.

Kiti jau įsipareigojo

Pasak Viešosios įstaigos „Tušti narvai“, kurios Kauno aktyvistai organizavo šį protestą,  vadovės Gabrielės Vaitkevičiūtės, jie pradėjo kampaniją prieš „Rimi“, nes jau pusmetį nepavyksta sutarti su šiuo parduotuvių tinklu, kad jie atsisakytų prekiauti narvuose laikomų vištų kiaušiniais.

Iš pradžių jo atstovai pareiškė, kad neketina to daryti. Ir tik likus dviem dienoms iki šiandieninės akcijos, kuri vykdoma ne tik Kaune, bet ir Vilniuje, jau ėmė kalbėti esą svarstantys tokią galimybę.

Tačiau protesto akcijų organizatoriai norėtų iš jų konkretumo. Pavyzdžiui, „Lidl“ įsipareigojo atsisakyti prekiauti tokiais kiaušiniais iki 2025 metų. „Norfa“ teigia svarstanti tai padaryti iki 2024-ųjų. Su „Maxima“ dialogas dar vyksta. Tuo tarpu didžiausia Lietuvoje saldainių gamintoja „Naujoji rūta“ įsipareigojo atsisakyti savo gamyboje produktų iš tokių kiaušinių per trejus metus, nors „Tušti narvai“ siūlo tai padaryti per aštuonerius. 

Blogiausias skaičius „trys“ 

„Ant parduodamų kiaušinių privalo būti atspaustas numeris. Pirmasis jo skaičius rodo, kokiose sąlygose augintos vištos. Kuo jis didesnis, tuo blogesnėse. Mes siūlome atsisakyti pardavinėti 3 numeriu pažymėtus kiaušinius. Jis reiškia, kad vištos augintos narvuose. 97 proc. visų Lietuvoje parduodamų kiaušinių yra padėjusios vištos, užaugintos tokiose neleistinose sąlygose. Tačiau, pavyzdžiui, tas pats „Vievio“ paukštynas jau pradėjo auginti nedidelį kiekį vištų ant kraiko. Mes norime, kad pardavėjai taip pat darytų spaudimą tiekėjams, kad šie pradėtų masiškai atsisakyti narvų“, – taip jos vadovaujamos organizacijos vykdomų protestų esmę apibūdino G.Vaitkevičiūtė.

Pasiteiravus, o kas toliau, ji atsakė, kad tai priklausys nuo to, kiek „Rimi“ spyriosis – panašios protesto akcijos gali būti rengiamos ir toliau. 

Įkalčiai nufilmuoti

Šiandien prie Kauno ir Vilniaus „Rimi“ vykusios akcijos – antras „Tuščių narvų“ mėginimas atkreipti dėmesį į šią problemą po vaizdų, nufilmuotų „Vievio“ paukštyne, įsikūrusiame Elektrėnų savivaldybės Ausieniškių kaime, bei Plungės rajone Kaušėnų kaime esančiame paukštyne, kurio savininką „Tušti narvai“ dar nustatinėja, paviešinimo.

Juose užfiksuota, kokiomis sąlygomis ten ankštuose narvuose laikomos vištos, kurios dėl to ne tik viena kitą žaloja, bet ir gaišta nuo išsekimo.

Pirmojoje akcijoje, vykusioje prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Vilniuje, jos organizatorių duomenimis, dalyvavo apie 60 žmonių.

Pirmas blynas neprisvilo

Kaune nuspręsta protestuoti prie autobusų stotyje esančios „Rimi“ dėl šioje vietoje didelio žmonių srauto.

Toks buvo „Tuščių namų“ Kauno aktyvistų, kurių branduolį sudaro šešių asmenų grupė, pasirinkimas. Tarp jų yra ir pardavėjų, tačiau šie prekiauja augalais bei muzikos instrumentais.

Akcijos Kaune organizatoriai prieš renginį teigė, kad tikisi, jog jame dalyvaus 20-30 žmonių. Nors jie gavę Kauno savivaldybės leidimą valandinei protesto akcijai, kurioje gali dalyvauti iki 100 žmonių.

Akcijai įpusėjus šalia protestuotojų grupelėmis buriavosi dar mažiausiai tiek pat tuo, kas vyksta, susidomėjusių praeivių. Be to, sprendžiant iš pro šalį per tą valandą, kol vyko protestas, pravažiavusio Kauno visuomeninio transporto srauto keleivių veidų, dar mažiausiai tiek pat susidomėjusių šią akcija buvo ir tarp jų.  

„Panašios reakcijos ir tikėjomės. Tikrai džiugu, kad kai kurie žmonės prieina ir pasiklausia, kas čia vyksta. Kai kurie ir palaiko – ypač vyresnio amžiaus,  kurie dar prisimena, kaip vištos buvo gerai laikomos anksčiau“, – įspūdžiais dalijosi pirmosios tokios akcijos, surengtos Kaune, viena iš organizacijos „Tušti narvai“ Kauno aktyvisčių Akvilė Juškevičienė. NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Vištos kaip vištos, protelio kaip ir pas blondines (tokios tokias gina). O šiaip - ir tarakonai protingi sutvėrimai, bet naikinam juos kaip vokiečiai žydus, o ir žiurkių sumanumas visus stebina, bet jų taip pat netoleruojam. O jei jau protestuot, tai protestuot reikia prieš tą naująjį Darbo (vergovės) kodeksą, kuris mus visus į narvus sukiša, totaliai beteisiais paverčia, nei pakalbėt ('pakudakuot') laisvai nebegalim, ir mietuose žalumos mums nereik... KAS tai, ne narvai?

visiškas nedapratimas

visiškas nedapratimas portretas
TĄ furorą sukėlusi žurnalistė , pavardės neprisimenu , visai nieko nenutuokia apie vištas .Prisimenu , kai kaime palaidos vištos rudenį taip išsišerdavo , kad nei vienos plunksnos ant savęs neturėdavo ir jokio narvo nebuvo mačiusios . Tai vyksta natūraliai , toks to paukščio biologinis periodas . Tuo laiku tos vištos kiaušinių nedėdavo , o dėti pradėdavo po kokių 2-3 mėnesių , kai plunksnos būdavo pilnai ataugusios .

Ginte

Ginte portretas
Labai šauni akcija!! Džiaugiuosi, kad vis daugiau žmonių sužino, ką perka ir kaip baisiai laikomos vargšos vištelės. Labai laukiu, kada pagaliau bus visiškai uždrausta tokia gyvūnų auginimo praktika!! O tuo tarpu bet koks bent minimaliai save vertinantis verslas turėtų atsisakyti tokių kiaušinių, nes sau tik gėdą daro su tokiomis prekėmis.
VISI KOMENTARAI 65
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių