Šiukšlių išvežimą brangina buvusi valdžia

Prieš dvejus metus Seimas pritarė įstatymo pataisoms dėl šiukšlių įvežimo į sąvartynus mokesčio didinimo. Dėl šios priežasties Kauno miesto valdžia priversta didinti šiukšlių išvežimo įkainius.

Siūlymų neišgirdo

Šiukšlių išvežimo pabrangimas guls ant visų Kauno regiono gyventojų pečių. Visos savivaldybės priverstos sąvartyno mokesčio padidėjimą įtraukti į gyventojų atliekų išvežimo kainas. Pasak Kauno savivaldybės atstovų, brangimą lėmė šalies valdžios priimti sprendimai. Jei Seimas nebūtų pritaręs kelti taršos mokesčius, kauniečiams atliekų išvežimas nebrangtų. Kauno valdžia naujus šiukšlių išvežimo tarifus patvirtino šiandien vykusiame miesto tarybos posėdyje.

"Prieš keletą metų valstybė buvo suplanavusi, kad 2018-ais m. Lietuvoje veiks trys atliekų deginimo įmonės. Su tuo buvo susijęs sprendimas nuo 2018 m. smarkiai pabranginti šiukšlių vežimą į sąvartynus. Deja, valstybė šį planą įgyvendino tik iš dalies. Šiukšlės kol kas deginamos tik Klaipėdoje. Bet sąvartyno mokesčio pabrangimas atšauktas nebuvo.

Kartu su regiono savivaldybių vadovais ne kartą kreipėmės į Vyriausybę, kad šis sprendimas būtų atidėtas, kol prie Kauno turėsime atliekų deginimo įmonę. Tačiau mūsų argumentai nebuvo išgirsti ir dabar visos regiono savivaldybės yra priverstos į šiukšlių išvežimo kainą įtraukti didėsiantį taršos mokestį", – aiškino Kauno savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Petrauskas.

Miesto atstovų žiniomis, parengiamieji šiukšlių deginimo gamyklos statybų darbai jau pradėti. "Jei viskas vyks sklandžiai, gamykla turėtų pradėti veikti 2019 m. pabaigoje", – pridūrė G.Petrauskas.

Tačiau kol čia nėra atliekų deginimo gamyklos, beveik pusė Kauno miesto surinktų šiukšlių vežamos į sąvartyną.

Brangs išvežimas

Valstybė 2015 m. nustatė, kad taršos mokestis už šiukšlių vežimą į sąvartyną bus laipsniškai didinamas. Šiuo metu jis siekia tris eurus už toną. Pagal patvirtintą Seimo planą, iki 2020 m. šis mokestis pabrangs net devynis kartus – iki 27 eurų už toną.

"Būtent šį mokestį savivaldybės yra priverstos įtraukti į šiukšlių išvežimo kainą, kurią moka gyventojai", – aiškino Kauno savivaldybės administracijos direktorius G.Petrauskas.

Pasak jo, toks sprendimas yra susijęs tik su sąvartyno mokesčio pridėjimu prie įkainių, todėl joks kainų diferencijavimas dėl atliekų rūšiavimo nėra galimas.

Įkainiai už šiukšlių išvežimą pakils tik tiek, kiek reikės kompensuoti valstybės padidintą taršos mokestį.

Skaičiuojama, kad šiukšlių išvežimo kaina palaipsniui turėtų didėti maždaug penktadaliu.

"Įkainiai už šiukšlių išvežimą pakils tik tiek, kiek reikės kompensuoti valstybės padidintą taršos mokestį. Pačios "Kauno švaros" dalis įkainyje nesikeis", – patikino bendrovės "Kauno švara" generalinis direktorius Dalius Tumynas.

Pigiau nei Vilniuje

Pasak G.Petrausko, nors centrinė šalies valdžia pritarė didinti vadinamuosius sąvartyno mokesčius, kauniečiai turi kuo pasidžiaugti. Anot jo, Kaune šiukšlių išvežimas, net ir padidinus kainą dėl išaugusio taršos mokesčio, išliks perpus pigesnis nei Vilniuje.

"Pavyzdžiui, 120 litrų konteinerio išvežimas du kartus per mėnesį, iki šiol kainavęs apie šešis eurus, po Naujųjų metų atsieis šiek tiek daugiau nei septynis eurus. Vilniečiai už tą patį moka dvigubai daugiau", – pastebėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius.

Specialistai aiškino, kad nuo sausio 1 d. įsigalios dvinario šiukšlių išvežimo mokesčio sistema. Mokestis už atliekų išvežimą ir tvarkymą susidarys iš pastoviosios ir kintamosios dalies. Pastovioji įmokos dalis nustatoma tokia, kad padengtų pastoviąsias su komunalinių atliekų tvarkymu susijusias sąnaudas. Į šią dalį įskaičiuotas ir Seimo pakeltas taršos mokestis. Kintamoji mokesčio dalis priklausys nuo išvežamų šiukšlių kiekio.

Miesto sprendimas

Sprendimus į atliekų išvežimo kainą įtraukti sąvartyno mokestį jau priėmė dauguma Kauno regiono savivaldybių. Šiandien tarybos posėdyje tą padarė ir Kaunas. Taip pat aptarta ir šiukšlių išvežimo kainodara.

Atliekų išvežimo kaina nuo sausio 1 d. vienodai kils visose Kauno regiono savivaldybėse. Kauno, Jonavos, Kaišiadorių, Kėdainių, Raseinių ir Kauno rajonų gyventojų atliekomis rūpinasi Kauno regiono atliekų tvarkymo centras, įsteigtas 2005 m. Įstaigos dalininkai – šešios Kauno regiono savivaldybės ir bendrovė "Kauno švara".NAUJAUSI KOMENTARAI

Aš portretas
Didžiausia nesąmonė mokėti nuo kvadratūros, kur vienas žmogus gyvena ir kur keturi arba penki, tai kas daugiau šiukšlina?

Keista,

Keista, portretas
Lietuvoje išrūšiuojame tiek, kad nepajėgiame perdirbti. Tuoj EU mokėsime baudas. Vietoj to, kad statytume perdirbimo gamyklas, statysime deginimo gamyklas ir deginsime išrūšiuotas šiukšles.

Bliamba

Bliamba portretas
Tai kurio velnio aš privalau dviems papildomiems rūšiavimo konteineriams vietą kieme skirt ir laiką atliekų rūšiavimui gaišt? Pažadukai pažadėjo, kad rūšiuojantys mokės mažiau, o daba ir rūšiuot, ir brangiau mokėt? Turbūt reikės spjaut į tą rūšiavimą!
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių