Festivalis „Nepatogus kinas“ atkeliauja į Klaipėdą

 • Teksto dydis:

Tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ spalio 17–21 d. atkeliauja į Klaipėdą. Jau 12-ąjį kartą rengiamo festivalio filmų programa, sudaryta reaguojant į Lietuvoje ir visame pasaulyje vykstančius aktualius socialinius, politinius ir aplinkosaugos reiškinius. Klaipėdiečius aplankys festivalio rengėjai, vyks diskusijos ir edukaciniai seansai moksleiviams. Tradiciškai žiūrovai kviečiami apsilankyti filmų seansuose paaukojus nuo 1 euro cento.

Festivalį spalio 17 d. Klaipėdos kultūros fabrike atidarys austrų režisierės juosta „Waldheimo valsas“ („Waldheims Walzer“, 2018). Šiemet Berlyno kino festivalyje pripažinto geriausio dokumentinio filmo pagrindinis herojus – buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Kurtas Waldheimas 1986 m. kandidatuoja į Austrijos prezidentus. Puikiam oratoriui prognozuojama triuškinanti pergalė. Kol nepasirodo pranešimai apie jo veiklą nacių valdymo laikotarpiu. Kas jis: eilinis žmogus, neturėjęs pasirinkimo, ar manipuliatorius, užsiėmęs humanitarine veikla tik dėl karjeros? Atsispirdamas nuo Waldheimo asmenybės, filmas užduoda nemalonius klausimus: ar tikrai Austrija tebuvo nacistinės Vokietijos auka?

Festivalio organizatoriai šiais metais išskiria dvi pagrindines temas  – tai informaciniai karai ir aktyvizmas. Pirmajai temai skirta specialioji programa „Post-propaganda: nuo sąmokslo teorijų iki suklastotų naujienų“. Kitoje – „Aktyvizmo“ programoje atrinktos kino juostos apie išskirtinius asmenis, kurių veikla, mintys ir gyvenimo būdas savitai byloja apie žmogaus teisių reikšmę šiandieniniame pasaulyje. Svarbios aplinkosaugos temos analizuojamos festivalio „Žaliojoje“ programoje, o mokiniai kviečiami į bendraamžių kasdienybę, jos socialines bei psichologines problemas fiksuojančią programą – „Filmai, padedantys augti“.

Galiausiai viena išskirtiniausių festivalio programų – „Panorama“ pristato ryškiausius pastarųjų metų dokumentinius filmus, dalyvavusius svarbiausiuose tarptautiniuose kino festivaliuose ir pelniusius ne vieną prestižinį apdovanojimą. Vienas iš jų – spalio 18 d. rodoma sukrečianti Irako režisierių dueto, Hogir Hirori ir Shinwar Kamal kino juosta „Išminuotojas“ („The Deminer“, 2017), pasakojanti apie karą Irake, žlugus Sadamo Husseino režimui. Karys Fakhiras kiekvieną dieną keliauja po šalį, kad išminuotų daugybę apleistų namų, pakelėse paliktų ar stovinčių mašinų, ar gatvėse užkąstų minų. Dažniausiai apsiginklavęs tik replėmis ir peiliuku, jis rizikuoja gyvybe, nes puikiai mato – jei žmonės kiekvieną dieną praleis bijodami dėl savo gyvybės, taika bus neįmanoma.

Jau tradicija tapusi „Nepatogaus kino“ festivalio diskusijų programa „Drąsa kalbėti“ žmogaus teisėms neabejingus žiūrovus po dokumentinių filmų seansų kvies kalbėtis nepatogiomis temomis. Viena iš inicijuojamų diskusijų „Atviri pokalbiai apie smurtą šeimoje“ – įvyks spalio 20 d. po dokumentinio Kanados režisierių Attiya Khan ir Lawrence Jackman filmo „Geresnis vyras” („A Better Man“, 2017) peržiūros. Diskusiją ves žurnalistė Renata Šakalytė-Jakovleva, savo įžvalgomis ir patirtimi dalinsis dalyvės – Siga, Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė, Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro direktorė Dalia Puidokienė. Renginio metu bus kalbama, kaip geriau apsaugoti tuos, kas kenčia nuo smurto artimoje aplinkoje. Ką patiria moterys, vyrai, vaikai, kai šeimoje smurtaujama? Kokios smurto šeimoje priežastys? Kaip galime padėti ir prisidėti kiekvienas iš mūsų, jei nuo smurto kenčia draugė, o gal vaikų bendraklasis mokykloje? Ką gali padaryti skirtingos institucijos bendradarbiaudamos tarpusavyje? Diskusiją pristato žmogaus teisių portalas manoteises.lt ir Lietuvos žmogaus teisių centras.

Spalio 17–21 d. Klaipėdoje festivalis „Nepatogus kinas“ vyks kino teatre „Arlekinas“  ir „Apeirono“ teatre.  Įėjimas – už auką nuo 1 cento. Visa filmų programa ir bilietai: www.nepatoguskinas.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių