Fotografijos maestro V. Straukas: ieškau angeliško grožio

Netikėtos dovanos jubiliejaus proga sulaukęs garsus uostamiesčio fotografas Vaclovas Straukas nesuka sau galvos, jog atšventus 90-metį pelnytasis miesto garbės piliečio vardas tapo savotišku skolos nominacijos titulu.

Netikėtos dovanos jubiliejaus proga sulaukęs garsus uostamiesčio fotografas Vaclovas Straukas nesuka sau galvos, jog atšventus 90-metį pelnytasis miesto garbės piliečio vardas tapo savotišku skolos nominacijos titulu. Už kūrybinius pasiekimus gausybės ir įvairiausių įvertinimų sulaukęs fotomenininkas tvirtino, jog yra dėkingas už bet kokį dėmesio ženklą.

Užsitarnavo autoritetą

"Kartais už konkrečias nuotraukas kas savaitę vis pasitaikydavo auksas, auksas, auksas. Bet visada jaučiu didelį pakylėjimą, kai įvertina mano darbą. O dabar, kai suteikė garbės piliečio vardą, namuose ir žmona klauso. Pagaliau ėmė laikyti mane autoritetu", – šmaikštavo fotografas.

Puikiu humoro jausmu, šviesiu protu ir atmintimi žavintis V.Straukas prisipažino, jog už tvirtą sveikatą, gyvybingumą pirmiausia turėtų būti dėkingas būtent sutuoktinei, kuri ilgus metus dirbo medike.

Kas žino, kaip būtų pasisukęs šiandien garsaus fotomenininko gyvenimas, jei prieš šešetą dešimtmečių ponia Emilija savo vyrui nebūtų padovanojusi fotoaparato "Zorkij".

"Tai buvo pats paprasčiausias fotoaparatas, kurį dar turiu, ir jis iki šiol veikia. Bet po to jau mažai su juo dirbdavau, stengdavausi įsigyti geros technikos, negailėdavau tam pinigų. Turėjau daugiau aparatūros nei proto", – juokėsi pašnekovas.

Prieš keletą dešimtmečių sukurtos nuotraukos žavi ne tik įspūdingais kadrais, bet ir novatoriškumu, jų autorius nesibaimino eksperimentuoti spalvomis. Ponia Emilija priminė, jog jos sutuoktinis buvo pirmasis, Klaipėdoje pradėjęs daryti spalvotas fotografijas. Vis dėlto didžiausio įvertinimo sulaukė juodai balti fotomenininko darbai.

Anot V.Strauko, reikia tik džiaugtis, kad technologijos kasdien tobulėja, nes tai suteikia didesnių saviraiškos galimybių ir patiems fotomenininkams.

"Tai yra ir techniškas, ir meniškas amatas. O šiandien fotografija yra labai pažengusi į priekį. Mano darbų pagrindas – lyrinis realizmas, tačiau man labai įdomu modernizmas, matau tikrai originalių, stiprių darbų, tai veikia mane, mano galvoseną", – teigė fotografijos maestro.

Pirko ir karalienė

Didžiąją V.Strauko gyvenimo aistrą fotografijos iliustruoja ir jo namuose. Ant sienų kabančiuose fotopaveiksluose – spalvotuose ir baltai juoduose – daugiausia įamžinti gamtos vaizdai.

Žvelgdamas į Juodkrantėje užfiksuotą akimirką, kūrėjas pasidžiaugė, kad šį darbą bemaž prieš 20 metų po parodos Londone įsigijo Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta.

"Turbūt už ją gavau ne mažiau kaip 200 dolerių", – bandė prisiminti klaipėdietis, pajuokavęs, jog tai buvęs solidus honoraras.

V.Straukas neneigė, jog įvairūs laimėjimai jam pelnė ne vien pripažinimą, tačiau patikino, jog iš savo kūrybos turtų nesusikrovė, galiausiai anuomet ir mados tokios nebuvę.

Kūrėjas su šypsena prisiminė net vieną atvejį, kai jis pats turėjo sumokėti už galimybę nufotografuoti žmogų. Kad užfiksuotų tinkamą kadrą, V.Straukui teko 10 kartų spustelėti fotoaparato mygtuką. Už kiekvieną kadrą jo herojus užsiprašė po rublį, tačiau galiausiai sumą pavyko nusiderėti perpus.

Fotomenininkas prisipažino po to gailėjęsis, kad pašykštėjo – šis jos fotodarbas, pavadinimu "Malūnininkas", netrukus buvo įvertintas aukso medaliu.

Anot kūrėjo, būta ir ne vieno atvejo, kai jo nuotraukos dingdavo tiesiog iš parodų. "Jos turėjo baisiai didelį pasisekimą", – juokėsi pašnekovas.

Ilgapirščiai nepasikuklindavo vogti ne tik iš parodų, bet ir iš namų. "Spintelėje laikiau maišelį, kuriame buvo šimtas medalių, ir vieną dieną jo nebeliko. Nujaučiu, kieno tai galėjo būti darbas, bet ką dabar padarysi", – be krislo nuoskaudos kalbėjo fotomenininkas.

Sijonėlį tik kilstelėdavo

Klaipėdiečio darbų kraityje – garsieji fotografijų ciklai "Pamario motyvai", "Kopos", "Jaunoji Klaipėda", "Neringa", "Fotografijos". Vis dėlto bene didžiausią pripažinimą menininkui pelnė darbų serija "Paskutinis skambutis".

Iki visa galva pasinėrė į fotografiją, 15 metų pedagogu dirbęs V.Straukas prisipažino, jog visada buvo įsimylėjęs jaunimą, tad su moksleiviais nesunkiai rasdavęs bendrą kalbą. Pašnekovas šypsojosi, kad ir pozuoti, ypač merginų, netekdavo ilgai įkalbinėti.

"Mano nuotraukose daugiausia merginos. Turbūt tai būtų galima pavadinti poligamija, – juokavo menininkas. – Bet tai būdavo momentinė simpatija – kol nuspausdavau aparato mygtuką."
V.Strauko žmona tikino sutuoktiniui tokių simpatijų nepavydėjusi: "Ką darysi, man irgi gražu tos merginos".

Prieš 62 metus su mylimąja žiedus sumainęs, tačiau nei vaikų, nei anūkų neturintis kūrėjas svarstė, jog galbūt visą savo tėvišką meilę atidavė būtent jauniesiems fotografijų herojams.
"Paskutinio skambučio" nuotraukos – tarsi odė jaunystei. Net vėjo kilstelėta mokyklinė suknelė čia atrodo ne vulgariai, o valiūkiškai, gal net subtiliai erotiškai.

V.Strauko nuomone, erotika fotografijose – natūralus dalykas. Tačiau kūrėjas prisipažino, jog jis nedrįsdavo imtis tokių atvirų kadrų kaip kitas garsus jo kartos fotomenininkas Rimantas Dichavičius.NAUJAUSI KOMENTARAI

Žyginta

Žyginta portretas
Nuoširdžiausi sveikinimai. Šis menininkas kažkada fotografavo "paskutiniam skambučiui" ir mūsų klasę. pasižiūriu nuotrauka ir apima nostalgija.....

L.

L. portretas
pagarba tikram maestro
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Šiaurės dvasia nušvietė piliavietę
  Šiaurės dvasia nušvietė piliavietę

  Kas vakarą, iki sekmadienio, piliavietę nušvies šviesos projekcijos. Šūkiu "Iškeisk rudens tamsą į mokslo šviesą!" Klaipėdoje prasidėjo jau trečiasis mokslo ir meno festivalis "Restart". ...

  3
 • Lietuviškas obojaus muzikos garsovaizdis
  Lietuviškas obojaus muzikos garsovaizdis

  „Obojus – kaip sudėtingiausias muzikos instrumentas – įtrauktas į „Guinnesso rekordų knygą“, – teigė Robertas Beinaris, Lietuvos obojų kvinteto įkūrėjas. Lapkričio 23 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salės pirm...

 • Orkestras žaismingai seks muzikinę pasaką
  Orkestras žaismingai seks muzikinę pasaką

  Klaipėdos koncertų salėje lapkričio 21 d. 12 ir 18.30 val. vėl vyks visai šeimai skirtas renginys „Žaismingos muzikos orkestras seka pasaką“. Smagią muzikinę pasaką apie katinėlį ir gaidelį seks Mindaugo Bačkaus vadovaujamo Kla...

 • Jauniesiems muzikos atlikėjams – atviros meistriškumo pamokos
  Jauniesiems muzikos atlikėjams – atviros meistriškumo pamokos

  Kitą savaitę Klaipėdoje vyks Klaipėdos universiteto Tęstinių studijų instituto rengiamas tęstinio projekto ,,Pianistų rengimo tarptautiniams konkursams papildomas aspektas: atviros meistriškumo paskaitos ir pamokos“ 17-asis seminaras. ...

 • Siurrealistinis videokomplimentas Kuršių nerijai
  Siurrealistinis videokomplimentas Kuršių nerijai

  Neringos 56-ojo gimtadienio renginio „Kitokia Neringa“ metu šį penktadienį 20 val. Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“ (Taikos g. 4) bus pristatytas Neringos savivaldybės stipendijos prizininkų, Nidos meno ...

 • Uostamiesčio bibliotekoje vyks V. Šliogerio atminimo vakaras
  Uostamiesčio bibliotekoje vyks V. Šliogerio atminimo vakaras

  Penktadienį 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Turgaus g. 8) vyks Vytauto Šliogerio (1943–2006) atminimo vakaras iš ciklo „Laiko įspaudai: žmonės, kūrę Klaipėdą“. ...

 • Baroti galerijoje – keturi iš PENKETO
  Baroti galerijoje – keturi iš PENKETO

  Penktadienį 17 val. Baroti galerijoje Klaipėdoje (Aukštoji g. 1 / Didžioji Vandens g. 2) bus atidaryta garsiojo PENKETO dalyvių paroda „Tapyba“. ...

 • Fotografijos šventė: nuo maištininkų iki pripažintų, bet primirštų autoritetų
  Fotografijos šventė: nuo maištininkų iki pripažintų, bet primirštų autoritetų

  Penktadienį nuo 17 val. Lietuvos fotomenininkų sąjungos (LFS) Klaipėdos skyrius kviečia į Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmus, kuriuos okupavęs fotografijos menas žada tikrą šventę jo gerbėjams. Šventės gar...

 • Muziejuje pristatomi J. Daniliauskienės karpiniai
  Muziejuje pristatomi J. Daniliauskienės karpiniai

  Lapkričio 16 d. 17 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) vyks Šiaulių „Aušros“ muziejaus parengtos parodos „Gamtos poezija Julijos Daniliauskienės karpiniuose“ atidarymas bei ka...

 • Klaipėdoje – Latvijos Respublikos Nepriklausomybės dienai skirti renginiai
  Klaipėdoje – Latvijos Respublikos Nepriklausomybės dienai skirti renginiai

  Lapkričio 17 ir 18 d. Klaipėdos etnokultūros centras kviečia drauge minėti Latvijos Nepriklausomybės dieną ir dalyvauti renginiuose. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) lapkričio 17 d. 17 val. filmo „Žmogaus vaikas“ (rež. Jani...

Daugiau straipsnių