Klaipėdoje – tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ (programa)

 • Teksto dydis:

Rugsėjo 13–20 d. Klaipėdoje vyks XII Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“, šiemet įvairiose miesto erdvėse gvildensiantis išsilaisvinimo temą.

Išsilaisvinimas – tokia XII Tarptautinio menų festivalio „Plartforma“ tema. Anot festivalio organizatorių, tema padiktuota pasaulyje vykstančių geopolitinių procesų, o galbūt kiekvieno iš mūsų nuolatinės vidaus kovos ir ieškojimų. Būtent apie tai kalba kūrėjai naujojo cirko, performanso ar šiuolaikinio šokio projektuose.

Atidarymui – naujojo cirko akrobatika

Šiųmetinį festivalį atidarys klaipėdiečiams jau pažįstamos trupės „El Nucleo“ (Kolumbija/ Prancūzija) naujojo cirko spektaklis „Somos“ (iš ispanų kalbos „Esame“).

„Šiandien gyvename susiskaldžiusiame pasaulyje, kuriame kiekvienas iš mūsų bando sustiprinti ar net įtvirtinti savo tapatybę, kad pateisintų savo egzistavimą. Pasaulyje, kuriame žodis „laisvė“ reiškia skirtingus dalykus, priklausomai nuo to, ar esame gimę Paryžiuje, Kabule ar Bogotoje“, - sako spektaklio autoriai ir atlikėjai Wilmer Marquez ir Edward Aleman.

Kartu su kolegomis ir vaikystės draugais akrobatai kviečia į spektaklį Klaipėdos koncertų salėje apie mūsų santykius, pasitikėjimą vienas kitu ir net metaforišką egzistencijos klausimą.

Programoje – išskirtiniai kūrėjų darbai

Su futuristinio pasaulio vizija kviečia susipažinti trupė „Okarukas“ (Lietuva/ Prancūzija). Keliolika metų užsienyje gyvenanti lietuvių kilmės menininkė Sakurako savo kūryboje apjungia šiuolaikinio šokio, baleto, hip-hop’o ir butō technikas su elektronine muzika. Spektaklyje „Bejausmis“ autorė klausia, ar kada esame suabejoję savo tikrovės prigimtimi? Ar atskiriame, kas yra tikra, o kas tik iliuzija?

Kultūros fabriko Kino salėje festivalio metu lauks speciali, nemokama trumpų šokio filmų programa, sudaryta iš geriausių Tarptautinio Bukarešto šokio filmų festivalio (TBŠFF) darbų. „Keistybių amžius“ – tai koncepcija, kuri tapo TBŠFF atrankos kriterijumi, sudarant unikalią trumpų šokių filmų programą, siūlančią grįžti į natūralią ar „techno-siurrealistinę“ išraiškos formas.

Festivalio pabaigai – prancūzų trupės „La Main de l’homme“ naujojo cirko spektaklis „Humanoptère“, kurį žiūrovai išvys kultūros centre „Žvejų rūmai“. Vienas ryškiausių Prancūzijos žonglierių Clément Dazin spektaklyje kuria mikro bendruomenės prototipą, teigdamas, jog „egzistuoja ryšys tarp žongliravimo veiksmo absurdo ir rutinos, slypinčios kasdieniame darbo procese. „Noriu pabrėžti absurdiškumą, dėl kurio kasdienis darbas labiau primena kančią nei išsilaisvinimą. Ar mūsų atliekamos užduotys yra kelias į išsilaisvinimą?“, - klausia C. Dazin.

Vidinio išsilaisvinimo link

Apie išsilaisvinimą, tik jau vidinį, pasakoja ir choreografas bei atlikėjas Marek Menšík. Pasitelkdamas Čekijos žydų poeto Jíří Orten gyvenimą ir kūrybą, šokio spektaklyje „Du arba dešimt“ jis atsigręžia į MIRTĮ ir VIENATVĘ, kurios abi gali mokyti mus gyventi.

Gausiais apdovanojimais įvertintas Čekijos šiuolaikinio šokio trupės „VerTeDance“ ir muzikos ansamblio „Clarinet Factory“ jungtinis spektaklis „Korekcija“ taip pat atsigręžia į vidinės laisvės trapumą. Teatrinių ir choreografinių elementų bei subtilaus humoro dėka spektaklio komanda (režisierius Jiří Havelka) teigia, kad laisvės siekimas dažnai susijęs su praradimais, nes esame lydimi baimės priimti sprendimus. Tai sąlygoja patogumo, atsipalaidavimo, artumo ir atsidavimo, net laimės jausmo suvaržymus. Šis spektaklis – tai ir paties festivalio ribų išlaisvinimas, nes pirmąkart festivalio istorijoje peržengiame geografines ribas ir prisistatome ne tik Klaipėdoje, bet ir Vilniuje.

Tuo tarpu lietuvių kūrėja Greta Grinevičiūtė mono spektaklyje „Šokis dulkių siurbliui ir tėčiui“ analizuoja moters laisvės ribas. Į vieną sūkurį supindama autobiografinį pasakojimą, televiziją, kiną, literatūrą, teatrą, šokį, kadaise tėčio klausytą muziką ir fantazijas, atlikėja kvestionuoja nuolatinį moters, ieškančios kelių į meilę ir bendrystę, sugrįžimą į ten, kur tarpsta gerai pažįstama vienatvė. Čia, savo erdvėje, kamuojama vidinių prieštaravimų, aplinkos lūkesčių ir savo asmeninių aistrų neatitikimo, ji stengiasi kurti savo gyvenimą.

Kūnų iš(si)laisvinimas

Rumunų trupės „Tangaj Dance“ šokio, instaliacijos ir muzikos spektaklis „Priešingas kūnas“ šiemet buvo įtrauktas į vieno svarbiausių kylančių kūrėjų šokio tinklo „Aerowaves“ programą „Twenty18 Artist“.

Spektaklio choreografė Simona Deaconescu yra gavusi Europos tinklo „DanceWEB” stipendiją, o 2016 m. Nacionalinis šokio centras ją apdovanojo garbės ženklu už indėlį į šiuolaikinio šokio sklaidą Rumunijoje, ypač už naujų tendencijų plėtrą. Naujasis jos spektaklis grindžiamas destrukcijos ir dekūniškumo pastangomis. Video, tekstas ir muzika dekonstruoja ir perkuria judesio erdves, akcentuodamas nuolatinę kūno transformaciją į erdvę ir atvirkščiai. Čia visi elementai gali būti traktuojami kaip amžino judėjimo dalelės.

Išlaisvintą optinę iliuziją regime ir vienos svarbiausių Danijos šiuolaikinio cirko trupių „Rapid Eye“ spektaklyje „Mėnulio iliuzija“. Žonglieriai Samuel Gustavsson ir Petter Wadsten atskleidžia įstabią vizualumo, muzikinės magijos ir užburiančio žaismingumo visumą, kurią sustiprina išskirtiniai elektronikos muzikanto Bjørn Svin ritmai. Trupės spektakliai išsiskiria savo meile žmonėms ir jų buvimui pasaulyje, žaismingai tyrinėdami jų kasdienybę. Santykiai tarp tavęs, manęs, gyvenimo ir visatos pateikiami tarsi pro mikroskopą. Humoristinė poezija, filosofinė magija, profesinis tikslumas ir laikas bei žavios asmenybės scenoje charakterizuoja „Rapid Eye” spektaklių unikalumą ir kokybę.

Festivalio programoje ir seminarai

Šiųmetinę festivalio programą papildo net keletas seminarų. Tarp jų – vieno svarbiausių Slovėnijos rašytojų, dramaturgų, teoretikų ir šiuolaikinio šokio bei teatro istorikų Roko Vevaro šiuolaikinių scenos menų kritikos seminaras. Rok Vevar yra įkūręs Slovėnijos Laikinojo šokio archyvą ir išleidęs keletą knygų. Nuo 2009 m. yra Nomad šokio akademijos, Balkanų Šiuolaikinio šokio tinklo narys, Tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „CoFestival“ ko-kuratorius. 2013–2015 m. jis ėjo asist. profesoriaus pareigas Liublianos teatro akademijoje ir Liublianos šokio akademijoje.

Į kūrybinį šokio seminarą profesionalams ir bendruomenei pakvies Ispanijoje gyvenanti lietuvių choreografė Ugnė Dievaitytė, festivalio dalyviams pažįstama iš pernai rodyto spektaklio „Female“.

Viena iš Bukarešto tarptautinio šokio filmų festivalio steigėjų ir meno vadovių - Simona Deaconescu, dalinsis praktine šokio filmo kūrimo patirtimi, supažindins dalyvius su kūno ir aplinkos bei konkrečios ir skaitmeninės tikrovės santykių analize.

Tarptautinio menų festivalio programa

Rugsėjo 13, ketvirtadienis

20.00 – FESTIVALIO ATIDARYMAS. Trupės „El Nucleo“ (Kolumbija/Prancūzija) naujojo cirko spektaklis „Somos“

Klaipėdos koncertų salė (Šaulių g. 36). 70 min.

Rugsėjo 14, penktadienis

10.00 – Šiuolaikinių scenos menų kritikos seminaras. Vadovas: Rok Vevar (Slovėnija). Dalyvavimas su registracija

18.00 – Šokio spektaklis „Du arba dešimt“ (chor. Marek Menšik, Čekija)

Klaipėdos dramos teatro Mažoji salė (Teatro g. 2).  55 min.

19.30 – Trupės „Okarukas“ (Lietuva / Prancūzija) šokio spektaklis „Bejausmis“

Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). 50 min.

Rugsėjo 15, šeštadienis

10.00 – Šiuolaikinių scenos menų kritikos seminaras. Vadovas: Rok Vevar (Slovėnija). Dalyvavimas su registracija

18.00 – Trupės „Rapid Eye“ (Danija) naujojo cirko spektaklis „Mėnulio iliuzija“

    Klaipėdos dramos teatro Mažoji salė (Teatro g. 2). 50 min

19.30 – Trupės „Tangaj Dance“ (Rumunija) šokio spektaklis „Priešingas kūnas“

    Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). 45 min.

Rugsėjo 16, sekmadienis / 16th of September, Sunday

10.00 – Šiuolaikinių scenos menų kritikos seminaras. Vadovas: Rok Vevar (Slovėnija). Dalyvavimas su registracija

17.00 – Trupės „Rapid Eye“ (Danija) naujojo cirko spektaklis „Mėnulio iliuzija“

    Klaipėdos dramos teatro Mažoji salė (Teatro g. 2). 50 min

18.30 – Šokio spektaklis „Šokis dulkių siurbliui ir tėčiui“ (chor. Greta Grinevičiūtė, Lietuva)

     Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). 50 min.

Rugsėjo 17, pirmadienis

10.00 – Šokio kino seminaras „ONE[R]“. Vadovas: Simona Deaconescu (Rumunija). Partneris – Tarptautinis Bukarešto šokio filmų festivalis. Dalyvavimas su registracija.

17.30 – Tarptautinio Bukarešto šokio filmų festivalio gastrolės. Programa „Keistybių amžius“

  Kino salė Kultūros fabrike (Bangų g. 5A). 60 min.

Rugsėjo 18, antradienis

10.00 – Šokio kino seminaras „ONE[R]“. Vadovas: Simona Deaconescu (Rumunija). Partneris – Tarptautinis Bukarešto  šokio filmų festivalis. Dalyvavimas su registracija

18.30 – Trupių „VerTeDance“ ir „Clarinet Factory“ šokio spektaklis „Korekcija“ (Čekija)

  Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). 50 min.

Rugsėjo 19, trečiadienis

18.30 – FESTIVALIO UŽDARYMAS. Trupės „La Main de l’homme“ (Prancūzija) naujojo cirko spektaklis „Humanoptère“ 

   Klaipėdos Žvejų rūmų Didžioji salė (Taikos pr. 70). 60 min.

Rugsėjo 20, ketvirtadienis

19.00 – FESTIVALIO UŽDARYMAS Vilniuje. Trupių „VerTeDance“ ir „Clarinet Factory“ šokio spektaklis „Korekcija“   (Čekija)

  Menų spaustuvė (Šiltadaržio g. 6, Vilnius). 50 min.

* Festivalio organizatoriai pasilieka teisę keisti festivalio programą.

Renginiai mokami (jei nepažymėta kitaip). Bilietus į renginius platina BILIETAI LT. Daugiau informacijos svetainėje www.bilietai.lt. Bilietus galima įsigyti ir festivalio teritorijoje prieš renginius.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Naujojoje Klaipėdos galerijoje atidaroma M. Pupelio paroda
  Naujojoje Klaipėdos galerijoje atidaroma M. Pupelio paroda

  Naujojoje Klaipėdos galerijoje uostamiesčio mados ir verslo centre „Herkaus galerija” (Herkaus Manto g. 22, Klaipėda) ketvirtadienį 17.30 val. bus atidaryta jaunosios kartos tapytojo Mindaugo Pupelio kūrinių paroda „Nieko nepasakyta&ldq...

 • Į ekspoziciją – vokiški prezervatyvai
  Į ekspoziciją – vokiški prezervatyvai

  Savanoriai, valydami Girulių Juodosios tvirtovės kanalizacijos šachtą, aptiko Antrąjį pasaulinį karą menančių radinių. ...

 • Filmo apie meškas scenarijų kūrė gamta
  Filmo apie meškas scenarijų kūrė gamta

  Šis ramus filmas apie laukinę gamtą suteikia daugiau emocijų nei pats brangiausias ir labiausiai išreklamuotas blokbasteris. Tokiais įspūdžiais dalijosi žiūrovai po dokumentinio filmo "Kamčiatkos meškos. Gyvenimo pradžia&quo...

  1
 • „Jauno teatro dienų“ dalyviai – pakeliui į Klaipėdą
  „Jauno teatro dienų“ dalyviai – pakeliui į Klaipėdą

  Balandžio 7–12 dienomis, šylant orams, Klaipėdos jaunimo teatras kvies visus klaipėdiečius ir miesto svečius užsukti į Kultūros fabriką bei erdves gryname ore, kur vyks septintasis tarptautinis festivalis „Jauno teatro dienos”...

 • Vario tiltai II: Klaipėda–Liepoja
  Vario tiltai II: Klaipėda–Liepoja

  Pernai Klaipėdos brass kvinteto meno vadovo Sigito Petrulio iniciatyva pradėtą koncertų seriją „Vario tiltai“ šiemet pratęs bendras projektas su kolegomis iš Latvijos – Liepojos valtornų kvartetu. Antroji „Vario til...

  2
 • Teatro styginių kvintetas paklūsta kūdikiams
  Teatro styginių kvintetas paklūsta kūdikiams

  Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pačius jauniausius uostamiesčio gyventojus su mamytėmis, tėveliais ar seneliais kviečia į atnaujintos kamerinės programos koncertus „Mažylis Mocartas“. ...

 • Styginių kvartetas „Mettis“ grįžta į Klaipėdą
  Styginių kvartetas „Mettis“ grįžta į Klaipėdą

  Po įspūdingų gastrolių užsienyje į Klaipėdą vėl atvyks styginių kvartetas „Mettis“. Koncertas „Mettis ir kompanija“ Klaipėdos koncertų salės pirmojo aukšto fojė numatytas kovo 19 d. 18.30 val. ...

 • Medinės pasakos – parodoje ir knygoje
  Medinės pasakos – parodoje ir knygoje

  Šį penktadienį 16.30 val. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyks Mariaus Jonučio iliustruotos pasakų knygos „Karalaitė ant stiklo kalno. Dvylika gražiausių lietuvių stebuklinių pasakų ir dar viena“ bei parodos „...

 • Uostamiesčio Parodų rūmuose – trys vernisažai
  Uostamiesčio Parodų rūmuose – trys vernisažai

  Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose šį penktadienį atidaromos trys naujos autorinės šiuolaikinio meno parodos: 17 val. – Dalios Truskaitės „Ne apie“, 18 val. – Povilo Ramanausko „Kel...

  1
 • J. Vaitkus: „Don Žuanas“ – svarbi pilnakraujo gyvenimo spalva
  J. Vaitkus: „Don Žuanas“ – svarbi pilnakraujo gyvenimo spalva

  Režisierius Jonas Vaitkus pristatė Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre statomo Wolfgango A. Mozarto "Don Žuano" meninę koncepciją. Gegužės 17 ir 18 d. šios operos premjerą išvysime Žvejų rūmuose, o gegužės 22 d. ji ...

Daugiau straipsnių