Klaipėdos parodų rūmuose – lenkų meno antplūdis

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose – lenkų meno antplūdis. Kaimyninės šalies dizainas turbūt dar niekada taip gausiai čia nebuvo pristatytas. Šiuosyk atidarytos išsyk dvi didelės parodos, veiksiančios iki gruodžio 8-osios.

Nė viena iš jų Lietuvoje dar niekur neeksponuota. „Stengiamės, kad nuo mūsų viskas prasidėtų“, – sakė KKKC direktorius menotyrininkas Ignas Kazakevičius.

Jam pritarė ir abiejų projektų partnerio Lenkijos instituto Vilniuje direktorė dr. Malgorzata Kasner: „Ne viskas turi prasidėti nuo Vilniaus. Šįkart pradedame nuo Klaipėdos. Tai vienas iš būdų pristatyti Lenkiją Lietuvoje. Tikimės glaudesnių ryšių ir kad čia atsiras daugiau žmonių, kurie susidomės lenkų menu“.

Pribloškia vaizdais

Antrajame Parodų rūmų aukšte įkurdintoje specialiai Klaipėdai paruoštoje grafikos dizaino parodoje „Faces Of Polish Posters“ eksponuojama per 300 įspūdingų plakatų. Jie pribloškia vaizdais, stiliumi, idėjomis, emocine jėga. Matyt, ne be reikalo I.Kazakevičius per vernisažą pastebėjo, kad geras plakatas keičia pasaulį. Įdomu, kad jį keisdamos skirtingos mokyklos renkasi skirtingus kelius. Lietuviška plakato mokykla remiasi šriftu ir subtiliausiais jo ieškojimais, o lenkai tikslo siekia efektingais vaizdais, objektais, juos tik papildydami teksto ir šrifto inkliuzais.

Šios parodos kuratorius architektas ir Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto dėstytojas Saulius Jusionis pabrėžė, kad nuo senų laikų lenkų plakatai buvo geriausi pasaulyje.

„Žmonės laisvi ir mąsto“, – apibendrino kuratorius. Eksponuojami geriausių pasaulio plakatistų 40-uke esančio Tomaszo Boguslawskio, kurio paroda greitai vyks Paryžiuje, darbai, taip pat jo kolegos Gdansko dailės akademijos Grafinio dizaino fakulteto profesoriaus Jaceko Staniszewskio bei jų studentų sukurti plakatai. Temos – pačios įvairiausios: nuo teatro, kino reiškinių iki socialinių, ekonominių, politinių aktualijų. Nemokantieji lenkų kalbos ekspozicijoje pasigedo tik tekstinės plakatų dalies vertimo į lietuvių kalbą – tai padėtų norint įsigilinti, geriau suvokti mintį. Juolab kad, anot T.Boguslawskio, „ryšio tarp žodžių ir vaizdo nenuneigsi“.

Parodos atidarymo vakarą T.Boguslawskis visus besidominčius pakvietė į paskaitą „Plakatas – kaip objektas, objektas – kaip plakatas“. Svečias neskubėjo išvykti namo. Jis surengė grafinio dizaino kūrybines dirbtuves Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto studentams. Jų rezultatus klaipėdiečiai gali apžiūrėti parodoje Meno kiemo dirbtuvių languose.

Sėmėsi iš gamtos

Pirmajame Parodų rūmų aukšte įsikūrė fotografijos bei dizaino paroda „Materia Prima: peizažas ir dizainas“, kuruojama Agnieszkos Jacobson-Cieleckos.

Ji atskleidžia fotopeizažų bei gamtos įkvėptų daiktų ir objektų dermę. „Viena vertus, tai dizaino menas, kita vertus – tie kūriniai pritaikyti kasdieniam gyvenimui. Fotografijos ant sienų darytos iš oro 50 km aplink Gdynią, Lenkijos uostamiestį – panašus kraštovaizdis kaip Klaipėdoje, – šypsojosi parodos kuratorė. – Šioje ekspozicijoje rasite tapatybės ieškojimus. Ją formuodama, bandžiau žiūrėti, kas mūsų dizaine paimta iš gamtos, tautodailės, kaip tas mąstymas paveikė patį kūrybos procesą. Šia paroda norime pasakyti, kad žmogus yra toks, kaip jis mato pasaulį. Kitaip sakant, tai, kas mus supa, mus įkvepia, net jeigu ne iki galo tai suvokiame.“

„World Press Photo“, „National Geographic“ bei kitų prestižinių fotografijos konkursų laureato Kacpero Kowalskio fotografijos papildo, padeda geriau suprasti Lenkijos dizainerių objektus, sukurtus iš gamtinių medžiagų – molio, smėlio, medžio, akmens, vilnos, medvilnės, šiaudų... Tai keramikos vazos, porceliano dubenėliai ir iš medienos išskobti indai, stiklo objektai, karpiniai ir austi kilimai, akmeninės rankenos, originalios kėdutės.

Savo darbus parodoje pristato viduriniosios kartos dizaineriai Jerzy’s Cielecki’s, Agnieszka Czop, Maciejus Gąsienica-Giewontas, Pawełas Grunertas, Jarosławas Hulbójus, Agnieszka Lasota, Malafor, Katarzyna Modrzejewska, Monika Patuszyńska, Justyna Popławska, Joanna Rusin, Tabanda, Bashko Trybek, Wzorowo.

Anot aistringos Lenkijos dizaino propaguotojos A.Jacobson-Cieleckos, šiais laikais sunku pasakyti, kas dizaine yra lenkiška ar lietuviška, bet galima pabandyti užčiuopti mąstymo būdą ir jo savitumus. Juolab kad šios parodos koncepcija paprasta ir nesunkiai suvokiama.

Paroda „Materia Prima: peizažas ir dizainas“ sausį bus eksponuojama Vilniuje, vėliau – Kaune.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių