Renkame Klaipėdos metų knygą

 • Teksto dydis:

Liko tik 10 dienų iki konkurso „Klaipėdos knyga – 2017“ pabaigos. Jame dėl populiariausios ir gražiausios Klaipėdos metų knygos laurų varžosi 15 vertingiausių uostamiesčio leidėjų knygų.

Dalyvauja 10 leidėjų

Nuo sausio 17 d. iki vasario 19 d. vykstančiame konkurse skaitytojai balsuodami išrinks skaitomiausią Klaipėdos metų knygą, o specialiai suburta komisija – gražiausią 2017-ųjų leidinį. Balsavimo rezultatai bus paskelbti vasario 21 d.

Konkurse „Klaipėdos knyga – 2017“ dalyvauja Klaipėdos universiteto leidykla, spaustuvė „Druka“, leidyklos „Eglė“ ir „Libra Memelensis“, taip pat Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, VšĮ „Aido švyturiai“, VšĮ „Klaipėdos jūrininkų ligoninė“, VšĮ „Kūrybos litorina“, VšĮ Palangos kūrybinė grupė „Mostas“ ir VšĮ „Verslas ar menas“.

Konkurso iniciatorė ir organizatorė – Klaipėdos miesto savivaldybės viešoji biblioteka, finansinis rėmėjas – UAB „Mūsų laikas“, informacinis rėmėjas – dienraštis „Klaipėda“.

Dainos ir eilėraščiai

Konkurso metu vyksta jame dalyvaujančių knygų pristatymai, susitikimai su autoriais ir leidėjais.

Vasario 13 d. 17 val. Pempininkų bibliotekoje (Taikos pr. 81A) rengiamas knygos „Einu žeme“ pristatymas. Dalyvaus autorius Alfonsas Staponkus, knygos leidėjas Antanas Stanevičius („Eglės“ leidykla).

Antroje dainų ir eilėraščių knygoje „Einu žeme“ klaipėdiškis A.Staponkus apdainuoja amžinuosius dalykus: tėvus, gimtinę, vaikus, vaikaičius, artimuosius ir draugus, Tėvynę. Patyrusiam tremties sunkumus žmogui itin brangi Lietuvos valstybė, kuria autorius ir džiaugiasi, ir nori joje didesnio sklandumo, dorumo. Satyros skyrelyje, skirtame politikams, anot leidėjo, daug ką atpažinsime ir stebėsimės autoriaus plunksnos taiklumu bei aštrumu. Tekstai parašyti bendrine lietuvių kalba ir žemaičių tarme. Knygą spausdino „BALTO print“.

Verslo sėkmės istorija

Vasario 14 d. 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Turgaus g. 8) vyks knygos „Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos BEGA istorija“ pristatymas. Renginio svečiai – KJKK BEGA valdybos pirmininkas Aloyzas Kuzmarskis, leidinio autorius ir leidėjas Kęstutis Demereckas („Libra Memelensis“ leidykla), redaktorius Gediminas Gudavičius.

Jūrų krovinių kompanijos BEGA istorija – tai verslo sėkmės istorija, nulemta kelis amžius šioje vietoje gyvenusių ir dirbusių garsių Klaipėdos didžiųjų pirklių dinastijų. Toji vieta – Gintaro pelkė (Bernstainbruch), kurios pavadinime slypi užkoduota sėkmė – čia buvo daug gintaro. 1759 m. šioje vietoje pirklys E.Beerbohmas pastatė pirmąją vėjo lentpjūvę, kuri davė pradžią didžiajai medienos prekybai Klaipėdoje. Beerbohmų šeima Klaipėdos istorijos centre buvo visą 100-metį. Jos verslą perėmė ne mažiau garsi Gerlachų šeima, išsaugojusi medienos verslo sėkmę net iki Antrojo pasaulinio karo. Šalia Gerlacų įmonės 1900 m. buvo pastatyta viena didžiausių Klaipėdos pramonės įmonių – celiuliozės fabrikas. Tai didžiulis pramoninių pastatų kompleksas su jūrinių laivų krantinėmis ir sandėliais, savo gamyboje sutelkęs didžiąją popiermedžių plukdymo upėmis, jų kaupimo ir perdirbimo celiuliozės produkcijai patirtį.

Pokariu nors ir nukentėjusi įmonė buvo atkurta. 1953 m. atstatytame Klaipėdos celiuliozės ir kartono kombinate veikė celiuliozės, kartono ir popieriaus cechai, spirito gamykla, šiluminė elektrinė. 1988 m. prasidėjus lietuvių tautos atgimimui dėl protestų buvo uždarytas celiuliozės virimo cechas. Paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, ekonominė SSRS blokada paskatino įmones keisti savo veiklą. 1992 m. Jonavos valstybinė įmonė „Azotas“ Kėdainių chemijos gamykla, Klaipėdos kartono kombinatas ir Akmenės cemento gamykla kartu su UAB „Ega“ įsteigė Klaipėdos jūrų krovinių kompaniją BEGA. Vienas iš įmonės steigėjų buvo A.Kuzmarskis. Taip prasidėjo sunki trečioji po Beerbohmų ir Gerlachų sėkmės istorija.

Šiandien jūrų krovinių kompanija BEGA – viena didžiausių Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įmonių, turinti moderniausius sandėlius ir moderniausią krovos techniką, įvaldžiusi pažangiausius krovos metodus. Tai įmonė, kurios indėlis į Klaipėdos miesto pažangą bei klestėjimą yra svarus ir matomas. Vien Klaipėdos simbolio burlaivio „Meridianas“ prikėlimas naujam gyvenimui ir kaip svarbiausio miesto įvaizdžio grąžinimas į tarnybą prie Danės krantinės miesto širdyje parodo įmonės brandą ir atsakomybę savo miestui. Jūrų krovinių kompanijos BEGA istorija yra svari Klaipėdos miesto istorijos dalis.

Apie Kretingos tautodailę

Konkurse dalyvauja dar viena leidyklos „Libra Memelensis“ knyga – „Kretingos krašto tautodailė ir tradiciniai amatai“.

Kretingos kraštas jau kelintą šimtmetį garsėja savo liaudies menininkais ir tradicinių amatų puoselėtojais. Šis leidinys pristato dabartinių Kretingos rajono liaudies meistrų kūrybos panoramą. Knygoje supažindinama su šiuo metu gyvenančiais ir kuriančiais liaudies menininkais, tarp kurių gausiausią būrį sudaro medžio drožėjai. Knygos įžangoje liaudies meistrų kūrybos žanrus ir medžiagiškumą aptarė dr. Elena Pačiulpaitė, kurios nuomone šis leidinys yra vertingas šaltinis dabartinių liaudies dailės procesų Lietuvoje tyrinėtojams.

Knygoje pristatomi menininkai ir jų darbai. Nuotraukose – 58 kūrėjai, kiekvienas eksponuoja po 3–9 savo darbus. Knygą sudarė Kretingos rajono Kultūros skyriaus darbuotojos Dalia Činkienė ir Reimunda Ruškuvienė, atlikusios milžinišką darbą. Knygos dailininkė Jolanta Mažeikaitė šį kataloginį leidinį įvilko į liaudies meno rūbą, suteikė jam rimtumo ir išliekamosios vertės svorio.

Abi pastarąsias knygas spausdino „Standartų spaustuvė“.

Kur balsuoti

Už skaitomiausią Klaipėdos 2017 metų knygą galima balsuoti iki vasario 19 d. internetu www.biblioteka.lt ir šešiuose didžiuosiuose Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos padaliniuose: Meno skyriuje (J.Janonio g. 9), Suaugusiųjų aptarnavimo ir informacijos skyriuje (Turgaus g. 8), Jaunimo skyriuje (Tilžės g. 9), Kalnupės bibliotekoje (Kalnupės g. 13), Pempininkų bibliotekoje (Taikos pr. 81A) ir „Kauno atžalyno“ bibliotekoje (Kauno g. 49).NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių