Skambančios violončelės istorijos pasklis po miestą

 • Teksto dydis:

Uostamiestis pamažu vėl prisipildo nuostabių violončelės garsų – į Klaipėdą renkasi šio nuostabaus instrumento pedagogų elitas ir jaunieji atlikėjai. Juos visus čia buria Klaipėdos tarptautinė violončelės akademija (KIVA).

Reto ir ypatingo skonio

Rytoj 21 val. Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje įdomiausias violončelės istorijas garsais publikai pasakos KIVA pedagogas, barokinės violončelės meistras iš Prancūzijos Bruno Cocset. Jo parengta reto ir ypatingo skonio barokinės violončelės programa „Violončelės istorijos: violončelės gimimas...“ subalansuota šios muzikos mėgėjams.

Grieždamas barokine violončele su žarnų stygomis, B.Cocset daugelį metų eksperimentavo su instrumentų konstrukcija ir skambesiu, įvairioms koncertinėms bei įrašų programoms sukūrė ir išbandė devynis naujus instrumentus. Baigęs barokinės violončelės studijas Paryžiaus nacionalinėje muzikos ir šokio konservatorijoje, jis dviem dešimtmečiams tapo „klajojančiu violončelininku“. Šis laikotarpis buvo ypač gausus muzikinių pažinčių ir įvairių patirčių su autentiško baroko muzikos atlikimo entuziastais.

B.Cocset nuolat kviečiamas koncertuoti, taip pat daug laiko skiria dėstymui Paryžiaus nacionalinėje muzikos ir šokio konservatorijoje bei Ženevos aukštojoje muzikos mokykloje. Katalonijos aukštojoje muzikos mokykloje Barselonoje jis įkūrė Istorinės violončelės klasę, Bretanėje – Vanneso senosios muzikos institutą, kuris organizuoja Europos senosios muzikos akademiją, instrumentų gamybos dirbtuves, kaupia muzikos literatūrą nuo renesanso iki XIX a.

Kartu su B.Cocset koncerte pasirodys estų klavesinininkė ir pedagogė Saale Fischer. Ji yra puiki senosios muzikos specialistė, daug koncertuojanti su savo įkurtu baroko muzikos ansambliu „Floridante“.

Koncerte Klaipėdoje skambės Diego Ortizo, Girolamo Frescobaldi, Giovanni’o Baptistos Vitali, Domenico Gabrielli, Giuseppe’s Maria Jacchini, Antonio Vivaldi, Jeano Barrière muzika.

Solo per amžius

Pirmadienį 19 val. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose vyks KIVA pedagogų koncertas „Solo per amžius“. Grieždami solo, nuo XVIII iki XXI a. su savo violončelėmis keliaus KIVA pedagogai Andrzejus Baueris, Roelis Dieltiensas ir Mindaugas Bačkus.

ARD tarptautinio konkurso Miunchene pirmosios premijos, tarptautinio muzikos konkurso „Prahos pavasaris“ ir Europos Parlamento bei Europos Tarybos įsteigtų premijų laureatas A.Baueris surengė rečitalius Amsterdame, Paryžiuje, Hamburge ir Miunchene. Kaip solistas jis koncertavo su garsiais Europos simfoniniais bei kameriniais orkestrais. Gausiame atlikėjo repertuare ypatingą vietą užima šiuolaikinė muzika ir specialiai jam sukurti kūriniai.

Belgų violončelininkas ir kompozitorius R.Dieltiensas anksti pelnė pripažinimą tarptautinėje arenoje ir tapo vienu įtakingiausių tiek šiuolaikinės, tiek barokinės violončelės autoritetų. Charizmatiška asmenybė, pavergiantis muzikalumas ir originalus mąstymas lėmė tai, jog vos pradėjęs solinę karjerą atlikėjas buvo kviečiamas koncertuoti į didžiausius klasikinės muzikos centrus.

M.Bačkus – violončelininkas, KIVA iniciatorius ir Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas. Jo iniciatyva Klaipėda pamažu tampa violončelės sostine. Jis nepaiso standartų ir klausytojų sąmonėje kuria naujovišką violončelės įvaizdį. M.Bačkaus muzikinių interesų horizontai nepaprastai platūs: nuo baroko iki šiuolaikinių opusų, nuo tradicinio violončelės skambesio iki elektroakustinių eksperimentų ir dalyvavimo teatro projektuose.

„Solo per amžius“ programoje – Jeano Louiso Duporto, Auguste’o Franchomme, Adrieno François Servais, Alfredo Piatti, Davido Popper, Sofijos Gubaidulinos, A.Bauerio, Jaceko Grudzieno ir R.Dieltienso kūriniai. Vienintelis lietuviškas šio vakaro kūrinys – Algirdo Martinaičio „Rojaus paukščiai“ violončelei ir fonogramai, išsiskiriantis ypatingu poetiškumu ir giliu emociniu poveikiu, suskambės interpretuojamas M.Bačkaus.

KIVA koncertinės programos renginiai yra nemokami ir atviri visiems miestiečiams bei miesto svečiams. Rengėjai kviečia publiką prisijungti prie violončelės gerbėjų bendruomenės.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių