Štralzundą ir Klaipėdą jungia jūrų muziejai

Nors Riugeno salą jungiantis jūrų tiltas – laivybos linija uždaryta, išliko ryšiai, siejantys šį Vokietijos regioną su Klaipėda.

Tarp Vokietijos žemyninės dalies ir Riugeno salos esantis Štralzundo miestas yra tarsi Vokietijos jūrų muziejų sostinė. Štralzunde veikia net trys jūrų muziejai – "Meeresmuseum", "Nautineum" ir "Ozeaneum". Dar vienas muziejus, kuris vadinasi "Natureum", yra už keliasdešimties kilometrų Dars miestelyje prie Baltijos jūros. Šio nacionaliniame parke "Boddenlandscape" esančio muziejaus po atviru dangumi įžymybės – 160 metų švyturys ir natūrali pajūrio gamta.

"Meeresmuseum" įkurtas buvusiame dominikonų vienuolyno pastate. Ekspozicijos išdėstytos aukštoje erdvėje trim lygiais. Bažnyčią primenančiame gotikiniame pastate išdėstyti akvariumai su vėžliais, Baltijos, Šiaurės, Viduržemio jūrų ir net tropikų zonų vandens gyvūnais. Šis muziejus yra seniausias Štralzunde ir vienas seniausių Vokietijoje. Muziejus garsėja banginių skeletų kolekcija. Čia yra ir 1993 metais į Baltijos jūrą atklydusio ir prie Riugeno salos išmesto 15 metrų ilgio Finvalo skeletas.

Už kelių šimtų metrų nuo šio muziejaus yra ko gero pats naujausias Vokietijoje jūrų muziejus okeanariumas ("Ozeaneum"). Šiuolaikinis jo pastatas įsiterpęs tarp senosios architektūros Štralzundo namų pačiame senamiestyje, šalia prieplaukos.

Atidarytas 2008 metų vasarą jis sulaukė fantastinio pasisekimo. Lankytojai į muziejų plūdo miniomis. Per pirmuosius metus jį aplankė per 1 mln. žmonių. Per penkerius metus muziejuje apsilankė 3,6 mln. žmonių. Neatsitiktinai 2010 metais Štralzundo okeanariumas buvo pripažintas Europos metų muziejumi.
Štralzundo okeanariume yra 45 įvairaus dydžio akvariumai. Jis išsiskiria ir lenktu akvariumu, kur žuvys plaukioja lankytojams iš šonų ir virš galvų, bei didžiausiu 2,6 mln. litrų talpos dideliu Šiaurės jūros vandens akvariumu, turinčiu 30 centimetrų storio stiklus.

Šiame akvariume naras bandė maitinti žuvis suteikdamas lankytojams papildomos žavesio. Pasirodymas buvo nutrauktas, nes akvariume plaukioja didelės žuvys, kurios gali kelti pavojų narui.

Didžiausia muziejaus lankytojų atrakcija – pingvinų maitinimas. Jie tarsi žmonės parduotuvėje stojasi į eilę ir laukia, kol iš maitintojų rankų gaus žuvų.
Štralzundo okeanariume galima išvysti ir nelauktų dalykų. Pavyzdžiui, specialiame akvariume parodyta, kaip į krantą ritasi bangos, daro poveikį pakrantės vandens gyvūnams. Stebina ir didelėje erdvėje tarsi plaukiojančios natūralaus dydžio banginių, ryklių, kardžuvių iškamšos.

Štralzundo užmiestyje esančiame "Nautineum" muziejuje surinkti žuvininkystės ir jūrų mokslinių tyrimų, įskaitant istorinius, eksponatai. Čia yra senovėje naudotos tikros žvejų valtys, tinklai, netgi didesni laiveliai. Iš šio muziejaus atsiveria puikus vaizdas į Štralzundo laivų statyklą, kurios veikla taip pat prasidėjo nuo žvejybinių laivų statybos.

Štralzunde taikoma įdomi jūrinių muziejų lankymo nuolaida. Šiaip bilietas suaugusiam žmogui į "Ozeaneum" kainuoja 16 eurų, į "Meeresmuseum" – 9 eurus, į "Natureum" – 5 eurus, į "Nautineum" – 4 eurus. Tačiau parduodamas ir Štralzundo jūros muziejų lankytojo kuponas. Visus tris Štralzunde esančius muziejus – "Ozeaneum", "Meeresmuseum" ir "Nautineum" – galima aplankyti už 23 eurus ir sutaupyti 6 eurus.    

Lankantis "Nautineum" muziejuje paaiškėjo, kad Vokietijos Štralzundo jūrų muziejai bendradarbiauja su Lietuvos jūrų muziejumi. Netgi Klaipėdoje elektronine sistema bilietus galima įsigyti ne tik į Vokietijos Štralzundo, bet ir į Lenkijos Gdynės, Ščecino, Kaliningrado pasaulio vandenyno muziejus.

Baltijos jūros pakrantės nuo Klaipėdos iki Štralzundo muziejai sukūrė bendrą tinklalapį "Balticmuseums.net", kuris pristato Klaipėdos, Kaliningrado, Gdynės, Ščecino ir Stralzundo jūrų muziejus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių