Trijulė „Hit- Kick“ kaitins Girulių orą čigoniškuoju svingu

Muzikinė grupė „Hit- Kick“, grojanti gypsy/jazz‘ą – mažai paplitusį muzikinį stilių, vadinamą čigonišku džiazu (čigoniškasis svingas), susibūrė Klaipėdoje vos prieš metus. Tačiau per rekordiškai trumpą laiką sugebėjo pelnyti daugelio simpatijas. Kiekvienas grupės pasirodymas scenoje – staigmena. Niekada nežinai, ko gali tikėtis. Ši trijulė – du gitaristai: grupės lyderis Martynas Ąžuolas (pirmoji gitara)  ir Marius Butkus(antroji gitara) (visai neseniai Marių grupėje pakeitė Karolis Žioltikovas) bei gražioji vokalistė Aušra Vaštakaitė, scenoje glaudžianti didžiulį kontrabosą, scenoje tiesiog "spardo hitus". O kaip kitaip, jei jau pasirenki tokį pavadinimą.

Martynai Ąžuole, kaip gimė toks keistas grupės pavadinimas?

– Pirma gimė mintis perdarinėti populiariausius pasaulio atlikėjų kūrinius, kitaip vadinamus hitus, o kadangi juos perdarom į tokį ganėtinai aktyvų ugningą čigonišką (gypsy) stilių, pridėjome ir žodelį kick (spyris).

Taip ir gavosi Hit Kick – hitų spardytojai.

Džiazas yra labai lankstus, jo adaptacinės galimybės yra praktiškai beribės, džiazą galima jungti su kitais muzikos žanrais. Kodėl jūs pasirinkote tokį sunkų – Gypsy/Jazz stilių?

– „Čigoniškasis džiazas“ – viena iš europietiško džiazo atmainų. Tai  ir savita grojimo maniera (virtuoziški pasažai, pasiutęs tempas, „um-ca“ gitarų akompanimentas), ir savitas sąstatas (smuikas, akustinės gitaros, kontrabosas). Šį stilių pasirinkome, nes jis linksmas, techniškai labai sudėtingas, reikalaujantis greito mąstymo, gyvybės  ir dinamikos. Lietuvoje mažai kas groja šiuo stiliumi. Būtent tokį džiazą ar svingą, kokį grojame mes, pirmieji  pradėjo groti Prancūzijos čigonai. Iš esmės tai yra paprastas svingas, susimaišęs su čigonų liaudies muzika.

Kada ir kaip susiformavo jūsų trijulė? Kaip atradote vieni kitus? Nors, ar Klaipėdoje galima kažko nepažinoti, ypač, kai visi sergate džiazu...

– Pažįstami esame jau seniai, susitikom mokydamiesi Stasio Šimkaus konservatorijoje. Drauge studijavom, grojom, koncertavom. Į grupę Hit-Kick susibūrėme prieš metus. Martynui kilo idėja, o Aušra ir Marius, susidomėję ja, tiesiog prisijungė. Beje, visai neseniai grupės sudėtis pakito. Antrąja gitara grojantį Marių Butkų pakeitė akustine gitara grojantis Karolis Žioltikovas, Eduardo Balsio menų gimnazijos auklėtinis, daugelio muzikinių projektų dalyvis ir prizininkas.

Ar yra grupėje lyderis? Ar gyvenate demokratiškai?

– Idėjinis vadas yra Martynas. Jis ir aranžuočių autorius bei vadybininkas. Šiaip gyvename labai demokratiškai, esam pasiskirstę atsakomybių sritis ir kiekvienas atliekame savo darbelius.

Jei jau prakalbome apie grupės narius, negaliu nutylėti, kokia išskirtinė persona Jūsų trijulėje yra Aušra Vaštakaitė.

– A. Vaštakaitė muzikos pasauliui žinoma kaip grupių „iGlu“, „Hit–Kick“ kompozitorė, muzikos aranžuotoja, atlikėja; įvairių festivalių, audiovizualinių projektų dalyvė ir muzikos spektakliams kūrėja. Jos kūrybinėje biografijoje muzika spektakliams: „Žirafa su kojinėmis“ (2006 m.), spektaklis jaunimui ir suaugusiems „Kelionė“ (2010 m.), „Stebuklingas Pelenės laikas“ (2010 m.), „Labas, mažyli“ (2011 m.), „Bokštas“ („Klounų studija“ 2011 m.), „Šalia“ (2011 m.), „Išdykusios spalvos“ (2012 m.), „Kur dėmelė?“ (2012 m.), „Dykuma“ („Klounų studija“, 2012 m.), „Šalia“ (2012 m.).

2013 metais kompozitorė Aušra Vaštakaitė buvo pasiūlyta  profesionalaus teatro meno kūrėjų premijai gauti už muzikos sukūrimą lėlių spektakliui suaugusiems „Šalia“ (premjera Klaipėdos lėlių teatre – 2012 m. sausio 13 d.).
Premijos negavo. Jauna dar, viskas priešaky, bet jos kūrybinė branda nenuginčijama. Duok Dieve, kiekvienam tokios kūrybinės energijos ir parako.

Aušra, be muzikos turite teatrą. Esate Klaipėdos lėlių teatro kompozitorė, vaidinate „Dulidu“ teatre. Iš kur semiatės energijos? Ir kuri veikla jums maloniausia, ar galėtumėte kažką išskirti?

– Mėgstamas darbas pats generuoja energiją, dėl to man jos tikrai netrūksta. Man labai sekasi, kad galiu save realizuoti įvairiose meno srityse, pažinti teatro pasaulį, patirti tikrą komandinio darbo džiaugsmą statant spektaklius. Esu gan nepastovus žmogus, tad prioritetai dažnai keičiasi, bet šiuo metu man maloniausias gyvas muzikavimas scenoje.

Kur visi mokėtės muzikos?

– Muzikos mokėmės Stasio Šimkaus konservatorijoje, po to Klaipedos universiteto Džiazo katedroje. O dabar mokomės kiekvieną dieną klausydami ir nuolat repetuodami.

Kas jums  yra Gipsy/Jazz stiliaus autoritetai?

– Mūsų ikonos yra Angelo Debarre, Bireli Lagrene, The Rosenberg trio, Sylvain Luc ir daugybė kitų muzikantų, iš kurių tikrai yra ko pasimokyti.

Kaip renkatės repertuarą?

– Viskas vyksta bendru susitarimu. Išgirstame koki gerą kūrinį, pasitariame ir Martynas imasi aranžavimo magijos.

Ką jau esate išbandę ir ką dar norėtumėte išbandyti muzikoje?

– Išbandėme tik vieną – save. Muziką arba jauti ir priimi, arba ne. Mokslų metais grojome daug klasikos, studijų metais gilinomės į džiazo subtilybes. Dabar tiesiog grojame tai, ką norime. Jei kiltų noras groti kokį naują stilių, iškart taip ir padarytumėme. Kol kas Gypsy/Jazz stilius mums įdomiausias.

Kuo dar be muzikos užsiimate?

– Esame laimingi, nes visų mūsų gyvenime muzika yra pirmoje, antroje ir trečioje vietoje. Gyvename iš muzikos, ją patiriame daugybe skirtingų būdu. Martynas dirba gitaros mokytoju, moko vaikus ir suaugusius, be to, groja ir koncertuoja su grupe HOTCLUB TRIO, kuria savo džiazines kompozicijas. Aušra kuria muziką spektakliams, yra viena iš dainuojančių Dulidu klounų. Muzika yra mūsų gyvenimas, kuriuo žingsniuojame kiekvienas savais takeliais.

Kokį didžiausią įvertinimą jau esate gavę?

– Sulaukiame daugybės komplimentų, didelio žmonių palaikymo – tai mums ir yra didžiausias įvertinimas.

Kas yra jūsų klausytojai?

– Mūsų auditorija labai plati – nuo kūdikių iki senjorų.

Kas kuria jūsų trijulės įvaizdį?

– Įvaizdį kuriame patys. Manome, kad  vaizdas turi būti toks pat savitas, kaip ir garsas. Nuostabu, kaip keli paprasti vaizdiniai akcentai pakelia nuotaiką ir mums, ir klausytojams.

Kokie jūsų artimiausi planai?

– Planuojame daugiau pakeliauti po kitus Lietuvos miestus, galbūt ir svečias šalis aplankyti. Šiuo metu ruošiame naują programą.

Kokios svajonės?

– Pirma svajonė – naujas kontrabosas. O šiaip norime keliauti, groti ir nesustoti.

Visi, norintys paklausyti Hit Kick‘ų čigoniškojo džiazo, kviečiami atpėdinti į Girulius šių metų rugpjūčio 7 d. 18 val.

Koncertas vyks Klaipėdos miesto savivaldybės Girulių viešosios bibliotekos-bendruomenės namų salėje arba kieme, priklausomai nuo to, kokį orą padovanos ateinantis rugpjūtis.

Koncertas nemokamas. 

Apie džiazą

Džiazas – grynai amerikietiškas produktas, atsiradęs XIX a. pabaigoje - XXa. pradžioje iš afroamerikietiškosios muzikos JAV pietuose, Naujajame Orleane. Tačiau jau daugiau nei pusę amžiaus jis sėkmingai klesti ir už jo ribų. Europoje džiazą pradėta groti XX a. pirmame dešimtmetyje. Žinoma, Paryžiuje. Tai buvo garsusis  džiazo ansamblis "Le Quintette du Hot Club de France", neįprasta muzika pribloškęs išpaikintą publiką. Po to džiazo bangos sustabdyti jau buvo neįmanoma, jis plito kaip epidemija ir labai greitai pasiekė net Lietuvą. Dabar mes pretenduojame vos ne į džiazo tėvynės (bent jau europietiškos sub-tėvynės) vardą. Čia pirmosios džiazo apraiškos užčiuopiamos beveik tuo pat metu, kaip ir visoje Europoje – XX a. 4-ajame dešimtmetyje. Didžiulį postūmį Lietuvos džiazo raidai davė kompozitoriaus ir pianisto Viačeslavo Ganelino, perkusininko Vladimiro Tarasovo ir saksofonininko Vladimiro Čekasino trio (GTČ) kūrybinė veikla. GTČ avangardinis džiazas plačiai skambėjo ne tik Lietuvoje bei Sovietų Sąjungoje, bet ir už jos ribų. O Klaipėda garsėja kaip džiazo vokalistų kalvė Baltijos regione. Labai daug prie to prisidėjo S. Januška – pirmasis Klaipėdos universiteto džiazo katedros absolventas vokalistas (jis studijas čia baigė 1982 metais) ir pirmasis profesionalus džiazo vokalo pedagogas. Todėl šiandien uostamiestyje netrūksta džiazą grojančių ir mylinčių jaunų žmonių.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

menas@biblioteka.lt

menas@biblioteka.lt portretas
Labai atsiprašome Mariaus. Kažkaip keistai be jo atrodo grupė. Gaila.

šiaip

šiaip portretas
šiaip ne butkevicius o BUTKEVIČIUS :)

aras

aras portretas
Gitara grojo Marius BUTKEVICIUS, ne Butkus !!
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių