Atrastas karo laivas „Prezidentas Smetona“?

Klaipėdos universiteto mokslininkai su Estų jūrų muziejaus istorikais gali būti aptikę tarpukario Lietuvos karinių pajėgų laivą „Prezidentas Smetona“.

Radinį stebėjo kapitono anūkas

Prieš savaitę, rugpjūčio 21-23 dienomis, vykusioje ekspedicijoje Suomijos įlankoje buvo žvalgoma teritorija, kur, tikimasi, 1945-ųjų sausy nuskendo vienintelis tuo metu buvęs Lietuvos karo laivas.

Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivu „Jotvingis“ ekspedicijos dalyviai pasiekė maždaug 20 jūrmylių atstumu nuo Talino esantį rajoną.

Pasak Klaipėdos universiteto rektoriaus Vlado Žulkaus, tai, kad šioje ekspedicijoje dalyvavo laivo „Prezidentas Smetona“ kapitono anūkas, yra šiokios tokios mistikos.

„Naktį kai, tikimasi, ir buvo aptiktas šis laivas, kaip tik budėjau aš ir kapitono anūkas Jonas Nekus“, - tikino V.Žulkus.

Laivo apžiūrėti nepavyko

Ekspedicijos nariai tikino, kad neabejojama, jogmaždaug 83 metrų gylyje jūros dugne gulintis aptiktas laivas yra karinis. Tačiau lietuvių turimas sonaras negalėjo nusileisti į 80 metrų gylį, jis pritaikytas dirbti 50 metrų gylyje. Į ekspediciją išsiruošę lietuvių narai taip ir neturėjo galimybės panirti.

„Netrukus estai ketina sugrįžti į šį rajoną. Nors mūsų sonaras yra modernesnis, tačiau estų įranga gali dirbti iki 100 metrų gylyje. Tačiau mes neatmetame galimybės, kad nuodugniam radinio apžiūrėjimui pavyks surengti dar vieną ekspediciją“, - kalbėjo V.Žulkus.

Esą visiškas rasto laivo autentiškumas būtų identifikuotas tik tuomet, kai jį apžiūrėtų patys mokslininkai.

„Į tokį gylį turėtų leistis narai, turintys tokio darbo patirties. Jų Klaipėdoje yra, tačiau jie nežinotų, ko ieškot. Taigi protingiausia būtų nuleisti kamerą ir iš laivo apžiūrėti radinį. Laivo kapitono anūkas J.Nekus turi vilties išsinuomoti batiskafą“, - aiškino Klaipėdos universiteto vadovas.

Tikisi rasti prezidento kajutę

Istorikai tikisi laive aptikti specialiai prezidentui Antanui Smetonai įrengtą antstatą, kur buvo įrengta kajutė laivagalyje.

Pakeliui ekspedicija apžiūrėjo dar tris lietuvių laivus, nuskendusius šiame rajone - „Panevėžys“, „Utena“ ir „Kretinga“.

„Tai nebuvo atsitiktinumas, mes žinojome ko ieškome. Tačiau būsime tikri tik nusileidę ir apžiūrėję patį laivą. Jau anksčiau buvo žinomos 1945  metais nuskendusio torpedų atakuoto laivo koordinatės.   

Pagal jas laivo jau ieškojo ir estai. Bet prieš porą metų rastas nuskendęs laivas, kaip paaiškėjo, nėra mūsų ieškomas „Prezidentas Smetona“, - pasakojo universiteto rektorius.

Tai, kad radinys gali būti lietuviško laivo liekanos, istorikai grindžia keletu prielaidų.

„Yra žinių, kad laivas buvo torpeduotas šiame rajone. Jis buvo statytas 1917 metais. Tai buvo standartinis vokiečių mininis traleris. 1927 metais Lietuva jį nupirko ir naudojo kaip pasienio apsaugos laivą. Kai buvo įkurtas karo laivynas, jis tapo pagrindiniu karo laivu. Laivas nuskendo 1945 metų sausio 11 dieną šiame kvadrate. Yra išlikę vokiečių povandeninio karo laivo vado raportas apie tai, kad buvo užtikti du laivai, vienas jų - „Prezidentas Smetona“. Laivai traukė plaukiojantį kraną iš Helsinkio į Taliną. Buvo paleistos dvi torpedos į du taikinius ir buvo užfiksuoti du sprogimai. Vadinasi, jos pasiekė tikslą. Laivas „Prezidentas Smetona“ nuskendo, tačiau antrasis   esą išliko. Galima prielaida, jog abi torpedos pataikė į laivą. Todėl gali būti, kad jis smarkiai nukentėjo“, - laivo istoriją pasakojo V.Žulkus.

Estijos jūrų muziejaus istorikas Vellas Massas, taip pat dalyvavęs ekspedicijoje, iš sonaro nuotraukos sprendžia, kad aptiktas laivas yra karinis, nes atitinka tuometinius karo laivų standartus.

Estai šiame rajone yra radę 6 laivus.

1940 metais „Prezidentas Smetona“ buvo perimtas rusų ir perkrikštytas į „Prezidentą“, vėliau buvo vadinamas „Pirmūnu“, dar vėliau laivui suteiktas vardas „Koral“. 


Šiame straipsnyje: Prezidentas Smetonaekspedicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • „Moteris turi būti moteriška“
  „Moteris turi būti moteriška“

  Sporto trenerė Lina Jančauskaitė įsitikinusi, kad moters žavesį ir laimės jausmą lemia ne rodmenys svarstyklėse, o pasitikėjimas savimi. Maža to, Lina griežtai nusiteikusi prieš bet kokias dietas. Jos manymu, pasiekti idealią figūrą pad...

  8
 • Gamta dar pažers išdaigų
  Gamta dar pažers išdaigų

  Neįprasti orai ir kritulių negailinti gamta nesiliauja stebinti. Dėl šiltų orų pajūryje vis dar pastebimi itin gausūs į pietus neišskridusių paukščių pulkai. Iš Palangos į Klaipėdą važinėjantys žmonės jau pusę m...

 • Klaipėdiečiams sniego nežada
  Klaipėdiečiams sniego nežada

  Panašu, kad ruduo pamiršo išeiti, o žiema neranda į pajūrį kelio. Savaitgalį ir kitą savaitę orai vis dar primins vėlų rudenį. ...

  1
 • Pradėjo tiltelio remontą
  Pradėjo tiltelio remontą

  Į Jono kalnelį ves atnaujintas tiltelis. Statinio remonto ėmėsi nekilnojamojo turto vystytojai, netoliese statę gyvenamuosius namus. ...

 • Uždarys eismą Jūrininkų prospekto ruože
  Uždarys eismą Jūrininkų prospekto ruože

  Uostamiesčio vairuotojų laukia nauji iššūkiai. Savaitei bus sudarytas eismas Jūrininkų prospekto dalyje nuo Šilutės plento iki Bandužių gatvės. Labiausiai šie apribojimai palies į uostą ir iš jo vykstantį sunkiasv...

  9
 • Atsinaujinęs Naujasis turgus startuoja rekordine muge
  Atsinaujinęs Naujasis turgus startuoja rekordine muge

  Jau rytoj, šeštadienį, nuo 11 valandos atnaujintoje Naujojo turgaus aikštėje, Taikos pr. 80, prasidės Kalėdinė mugė, kurioje visai savaitei įsikurs daugiau nei pusė šimto prekybininkų.  ...

  5
 • Potvynio žalą atlygins dar šiemet?
  Potvynio žalą atlygins dar šiemet?

  Lapkričio 13-ąją Klaipėdą paskandinęs potvynis pridarė daugybę nuostolių gyventojams. Dalis jų nutarė netylėti ir kreiptis į miesto savivaldybę dėl žalos atlyginimo. Valdininkija šiuo metu sprendžia, ar gali patenkinti visų nukentėjus...

 • Atnaujintas eismas Tilžės gatve
  Atnaujintas eismas Tilžės gatve

  Po pusės metų pertraukos penktadienio vakarą vėl atnaujintas eismas Tilžės gatvės dalimi nuo Jakų žiedinės sankryžos iki geležinkelio pervažos. Kelininkai toliau tęs arterijos atnaujinimo darbus, tačiau bent kol kas arterijos uždaryti neketina....

  2
 • Eglutėms – galimybė žaliuoti toliau
  Eglutėms – galimybė žaliuoti toliau

  Gamtą branginantys žmonės turi galimybę įsigyti gyvą eglutę, užaugintą vazonėlyje, o po švenčių ją grąžinti ir atgauti pusę sumokėtos kainos. Tokią galimybę siūlo Klaipėdos universiteto Botanikos sodo darbuotojai. ...

  1
 • Bandys mažinti nedarbą
  Bandys mažinti nedarbą

  Klaipėdos savivaldybė parengė trejų metų užimtumo didinimo programą. Tikimasi, kad ji padės sumažinti nedarbo lygį mieste. Kasmet laikiniems darbams numatoma įdarbinti po kelis šimtus žmonių. ...

  4
Daugiau straipsnių