Iš atskirties – į sceną

Magiškas teatro pasaulis į sceną lipantiems bendrijos "Klaipėdos viltis" aktoriams – lyg atgaiva, lyg galimybė vėl patikėti savo jėgomis. Tai galimybė, kuri dovanoja šypseną ir išmoko pasijausti vertam ne tik žiūrovų plojimų.

Magiškas teatro pasaulis į sceną lipantiems bendrijos "Klaipėdos viltis" aktoriams – lyg atgaiva, lyg galimybė vėl patikėti savo jėgomis. Tai galimybė, kuri dovanoja šypseną ir išmoko pasijausti vertam ne tik žiūrovų plojimų.

Pakvietė į festivalį

Bendrija vienija tuos, kurie ypač jaučia izoliaciją. Proto negalia vis dar stigmatizuojama, o sovietinės patirties pažeisti lietuviai tebėra įsitikinę, kad tokie neįgalieji yra pavojingi.

"Visuomenė vis dar nenori priimti kitokių nei jie. Tad ką reiškia tokiems žmonėms scena? Tai – savotiška meno terapija", – tikino bendrijos "Klaipėdos viltis" vadovė Janina Tulabienė.

Klaipėdiečių teatro grupė yra pakviesta į septintąjį šiaurės Lenkijoje esančiame Elblongo mieste vyksiantį neįgaliųjų meno festivalį.

Į renginį yra pakviesti neįgalieji iš įvairių Lenkijos miestų, laukiama svečių iš Vokietijos. Lietuvai turėtų atstovauti bendrijos "Klaipėdos viltis" aktoriai ir neįgaliųjų centro "Klaipėdos viltis" trupė.

Teatro festivalis vyks keturias dienas, tačiau klaipėdiečiai ketina neužsibūti ir į namus sugrįš anksčiau.

"Mes neturime tiek lėšų. Už nakvynę teks mokėti patiems. O ir pačiai kelionei neturime pinigų", – apgailestavo J.Tulabienė.

Į Lenkiją yra susiruošę 7 artistai ir du lydintys asmenys. Klaipėdiečiai Tuvės Janson apysakos "Burtininko skrybėlė" motyvais pastatė spektaklį "Troliai Mumiai. Nepaprastas nuotykis".

Renginių gausa

Neįgaliųjų teatro grupė "Drugelis" gyvuoja septynerius metus. Pernai klaipėdiečiai dalyvavo Baltarusijoje surengtame festivalyje. Taip pat buvo pakviesti į renginį Latvijoje.

"Balandžio mėnesį Jelgavoje vyko didelis tokių teatro grupių festivalis. Mums į jį duris atvėrė projektinė veikla, kurioje mes dalyvaujame", – pasakojo J.Tulabienė.

Bendrijos "Klaipėdos viltis" teatralai yra rengę pasirodymus savo šeimų nariams Klaipėdoje, dalyvavo renginyje Kretingoje.

"O gruodį į Salantus važiuosime jau su kitu spektakliu", – planais dalijosi bendrijos vadovė.

Klaipėdiečių teatro grupė "Drugelis" su savo programa yra keliavusi ir į Bristolį (Anglija).

"Nuo trupės egzistavimo pradžios šiuo metu vaidina tik du aktoriai. Žmonės keičiasi", – sakė bendrijos vadovė.

Stiprėja pasitikėjimas

Atsakyti vienu žodžiu, ką reiškia teatras ir scena įvairių negalavimų turintiems žmonėms, J.Tulabienė negalėjo.

"Tai yra daugybė dalykų. Juk tai scena, o scenoje jie jaučiasi svarbūs. Žmonės scenoje pakyla ne tik svetimų akyse, bet ir savo. Taip ugdoma jų savimonė. Svarbiausia, kad sustiprėja pasitikėjimas savimi. O jo labai trūksta", – pabrėžė J.Tulabienė.

Scenoje įvairiausių ligų paženklinti aktoriai pasijaučia reikalingi.

"Spektaklis yra pritaikytas jų galimybėms, supaprastinome tekstą. Tačiau reikia džiaugtis tuo, kad jie viską pajėgia padaryti. Per Kalėdas pernai rodėme vieną savo spektaklių. Į savo vaikus žiūrėdami neįgaliųjų tėvai taip džiaugėsi. Juk svarbu žinoti, kad net ir ligos paženklintas žmogus moka ir gali", – pasakojo J.Tulabienė.

Nuomonių, kad tokias negalias turintiems aktoriams turėtų būti statomi spektakliai be tekstų, klaipėdiečiai nepaiso.

"Manoma, kad tik pantomima, judesys turi būti. Bet ir jis juk kampuotas, netobulas. Bet ne tai svarbu. O mes manome, kad jei tokie žmonės sugeba įsiminti tekstą, tai jau yra pasiekimas ir net labai nemažas", – pabrėžė bendrijos vadovė.

Meno terapijos galia

Vis dėlto tokia aktorystė, pasak J.Tulabienės, nėra tiek svarbi stringančiai kalbai ar netvirtam judesiui.

"Scena jiems duoda daugybę dalykų – padeda lavinti dėmesio sutelkimą, koncentraciją. Juk kiekvienas, gavęs vaidmenį, turi užduotį. O tai labai svarbu, nes jis yra atsakingas už jį", – pastebėjo bendrijos vadovė.

Ne kiekvienam sveikajam scena pasiduoda, o negalią turinčiam žmogui pirmieji žingsniai į ją gali kainuoti labai daug jėgų.

"Turėjome vieną mergaitę, kuri tik stebėdavo repeticijas. Ją į sceną tik kranu per prievartą būtų buvę galima užkelti. Tačiau vieną dieną į repeticiją neatėjo vienas personažas. Jos paprašėme pabūti scenoje, vietoje draugo. Šiandien ši mergina jau vaidina", – kalbėjo J.Tulabienė.

Aktorystė padeda žmogui atsiskleisti, išlaisvina vidų.

"Jie kur kas drąsiau jaučiasi, o tai pagerina emocinę būseną. Teigiami potyriai pakelia nuotaiką. Juk stumdymasis iš kampo į kampą žmogų tik smukdo. O pas mus jų veikla tampa tikslinė", – tikino J.Tulabienė.

Be teatro, neįgalieji dienas leidžia kurdami rankdarbius, užsiimdami keramika.

Trūksta tolerancijos

Jaudulys prieš pakylant scenos uždangai kamuoja ne tik trupės aktorius.

"Žmonės vis dar bijo: neįgalieji padarys ką nors ne taip. Baimintis psichikos negalią turinčiųjų tikrai neverta. Reikėtų kalbėti apie toleranciją tokiems žmonėms. O šiaip kiekvienam mūsų tereikia turėti kruopelytę supratimo. Na, juk matyti, kad šalia mūsų kiek kitoks žmogus. Gal jam tereikia paprastesniais žodžiais ir suprantamiau viską paaiškinti, o visuomenei supratingumo trūksta", – samprotavo J.Tulabienė.

Bendrijos vadovė prisiminė, kaip akyse keitėsi praktikos atėję atlikti studentai, kurie padirbėjo su neįgaliaisiais.

"Iš pradžių jų akys buvo didelės, net šiek tiek baiminosi. O po kurio laiko visi apsiprato, kad tenka užsiimti su kitokiais žmonėmis. Jiems reikia daugiau kantrybės. Bet ir sveikasis turi užaugti, lavinti ir keisti savo suvokimą", – kalbėjo moteris.

Bendrija "Klaipėdos viltis" vienija apie 200 šeimų, kuriose yra proto negalią turinčių žmonių.

"Turime įvairių ligų pasekmes – nuo cerebrinio paralyžiaus iki autistų. Turime ir lėtesnio mąstymo žmonių, apsunkinto judėjimo, yra žmonių, kurių  emocijų valdymas sutrikęs. Yra ir elgesio, ir mąstymo sutrikimų", – pasakojo bendrijos vadovė.

Priešinosi kaimynystei

Bendrija jau skaičiuoja 24 gyvavimo metus.

"Klaipėdoje yra ir daugiau įstaigų neįgaliesiems. Mes teikiame bendrąsias socialines paslaugas: informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo, atstovavimo bei kitas, atsižvelgiant į poreikį – pagalbą į namus. Tiems, kurie neturi kur gyventi, teikiama ilgalaikės socialinės globos paslauga globos namuose "Gyvenimo namai", – kalbėjo J.Tulabienė.

Globos namuose šiuo metu gyvena devyni jaunuoliai.

"Jiems nebuvo kitos išeities, kaip tik apsigyventi Macikų pensionate Šilutės rajone. Todėl ieškojome patalpų ir įkūrėme globos namus", – pasakojo J.Tulabienė.

Žardininkų gatvėje penkiaaukščiame name įstaigai pavyko gauti penkių kambarių butą, kuriame ir buvo įkurti globos namai.

"Buvo didžiulis gyventojų pasipriešinimas. Žmonės piktinosi, kad neįgalieji gyvens jų name", – prisiminė J.Tulabienė.
Iš savivaldybės panaudai gautame bute gyventojai yra nuolat prižiūrimi socialinių darbuotojų.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • „Brexit“ padarinius švelnins ir DFDS
  „Brexit“ padarinius švelnins ir DFDS

  Artėjant kovui, kai Jungtinė Karalystė pasitrauks iš ES, atsiranda vis daugiau nerimo, kaip dirbs žemyninę Europą su britų sala jungiančios gausios jūrų keltų linijos. ...

  1
 • Vietoj tramdomųjų priemonių – akiniai
  Vietoj tramdomųjų priemonių – akiniai

  Tramdomieji marškiniai, kurie daugeliui vis dar asocijuojasi su sergančiųjų psichikos ligomis nuraminimu, jau seniai tapo muziejaus eksponatu. Psichiatrai ieško naujų būdų, kaip padėti įsiaudrinusiems pacientams. Vieną tokių priemonių ...

 • Vaizdo konferencijoms – moderni įranga
  Vaizdo konferencijoms – moderni įranga

  Nuo šiol Klaipėdos miesto savivaldybės atstovai į konferencijas vyks rečiau, mat savivaldybės administracijos direktoriaus kabinete diegiama moderni vaizdo transliavimo įranga. ...

  3
 • Kur dingo vaiko pinigai?
  Kur dingo vaiko pinigai?

  Vaikus auginantys klaipėdiečiai ėmė nerimauti iki šiol nesulaukę išmokų už vaikus. Kas mėnesį vaiko pinigai į tėvų ar globėjų sąskaitas įprastai subyra 10-ą mėnesio dieną. Vis dėlto, įpusėjus sausiui, išmokos jų vis ...

  11
 • Į Gdanską – užuojautos žodžiai
  Į Gdanską – užuojautos žodžiai

  Tragiška Gdansko mero Pawelo Adamowicziaus žūtis sukrėtė ir Klaipėdos vadovą Vytautą Grubliauską, kuris vos prieš kelias savaites su kolega iš kaimyninio uostamiesčio posėdžiavo ir bendravo Briuselyje. Iš Klaipėdos Gdans...

  7
 • Uostamiesčio gyventojams – nauja prievolė
  Uostamiesčio gyventojams – nauja prievolė

  Kai kuriems klaipėdiečiams šiukšlių rūšiavimas vis dar yra tikras iššūkis. Nepaisant to, Aplinkos ministerija žmonėms parengė dar vieną naujovę – nuo sausio 1-osios didesniuose šalies miestuose jau priv...

  20
 • Klaipėdos dieną – būgnai, deglai ir patriotizmas
  Klaipėdos dieną – būgnai, deglai ir patriotizmas

  Gausia šventine uostamiesčio jaunuomenės eisena su deglais paminėta Klaipėdos krašto diena. „Sausio 15-osios garbė – jaunimo maršą“ organizavę aktyvistai džiaugėsi, jog siekis Klaipėdos sukilimo ir prijungimo pr...

  6
 • Keičiasi neatlygintino perkėlimo į Kuršių neriją leidimų išdavimo tvarka
  Keičiasi neatlygintino perkėlimo į Kuršių neriją leidimų išdavimo tvarka

  Nuo sausio 1 dienos pasikeitė neatlygintino perkėlimo į Kuršių neriją leidimų išdavimo tvarka - nuo šiol sprendimą, kas turi teisę nemokamai keltis, priims nebe Neringos ir Klaipėdos savivaldybės, bet Lietuvos automobilių keli...

  2
 • Rinkimai Palangoje – be intrigos?
  Rinkimai Palangoje – be intrigos?

  Savivaldos rinkimuose Palangoje ketina dalyvauti šešios partijos ir du visuomeniniai rinkimų komitetai. Kurorto mero posto sieks keturi kandidatai, tačiau jau dabar manoma, jog antrojo turo, kaip ir per pastaruosius rinkimus, veikiausiai gali i...

  1
 • Vakarų Lietuvai – sniego spąstai
  Vakarų Lietuvai – sniego spąstai

  Antradienio rytą prasidėjęs smarkus snygius kai kuriuose Klaipėdos apskrities rajonuose nerimo iki pavakarių. Pranešama, jog ypač daug sniego iškrito Skuodo apylinkėse. ...

  3
Daugiau straipsnių