Bajorų ginčas – dėl plunksnų

Dailininkams – laisvė

Specialistė pripažino, kad nuo klaidų neapsaugotas nė vienas žmogus. Tvirtinant šios giminės herbą, gal ir vertėjo išsamiau pasidomėti jo sandara.

"Po herbo skydu kartais pasitaiko tokių detalių, kaip susukti pergamentai. O kartais toje vietoje vaizduojamas gulintis riteris, koją iškišęs. Gali būti net kaspinų. Šiuo metu bajorų herbai kodifikuoti. Tai reiškia, kad jie vaizduojami pagal heraldikos taisykles. Asmeninių herbų nereikia tvirtinti Lietuvos heraldikos komisijoje", – aiškino istorikė.

S.Gasparavičienė pripažino, kad kodifikuojant herbus paliekama laisvė pačiam dailininkui žaisti detalėmis.

"Žinoma, kad fantazija pasireiškia. Kitas gali kokį kaspiną paraityti ar kitą detalę", – pripažino specialistė.

Lietuvių ir lenkų bajorų herbai išsiskiria tuo, kad turi pavadinimus, bet tą patį herbą galėdavo turėti giminystės ryšiais nesaistomos bajorų šeimos.

"Kiekvieno herbo atsiradimas turi legendą. Herbo "Gulbė" legenda byloja apie danų riterį, kuris kovojo su pagonimis. Esą už tai jam buvo suteikta bajorystė. Tačiau realiai herbai neturi jokio ryšio su tokiais faktais. Herbo pavadinimas gali būti kilęs nuo karo šūkio. Vieno herbo pavadinimas reiškia "Nutrauk gobtuvą", – pasakojo S.Gasparavičienė.

Specialistė tikino, kad herbai kito kaskart, kai buvo sudaromi šalies bajorų herbynai.

Herbą leis keisti

Karališkosios bajorų sąjungos Legitimacijos komisijos pirmininkas Artūras Rukas Daujotis Rimgailams patarė kreiptis į sąjungą ir inicijuoti naujo herbo kūrimą.

"Tam tikruose amžiuose galėjo atsirasti net turkiškų vėliavų herbe. O iečių gausa gal neturėtų reikšti, kad bajorai labai jau kovose pasireiškė? Herbai keičiasi. Protėviai gal ir kariavo, bet asmeninių tokios giminės nuopelnų kare juk nėra. Mes, beje, su Rimgailomis esame giminės. Vienuose "Herburt" herbuose kalavijai sminga į obuolį, o kitur – į apelsiną. Taip tikrai būdavo, o realybėje juk su apelsinais nieko bendra nėra", – tikino A.R.Daujotis.

A.R.Daujotis teigė, kad ši giminė nebuvo iš "plikbajorių".

"Tai buvo stipri bajorų giminė. Aš esu išsaugojęs tos pačios Rimgailų giminės devynioliktojo amžiaus dokumentus, kuriuose naudojamas visai kitas herbas. Jo centre – rožė. Bajoriškuose dokumentuose jis žymimas su "Herburt" herbu, o Jotvingių kryžiaus ordino riterių dokumentuose jis naudoja kitą herbą – baltą penkialapę rožę raudoname skyde", – pasakojo Jotvingių kryžiaus ordino magistras A.R.Daujotis.

Bajorų sąjungos legitimacijos komisijos pirmininkas aiškino, jog herbu nepatenkintas bajoras gali kreiptis į komisiją ir, pateikęs autentiško herbo įrodymus, gali prašyti herbo dublikato sukūrimo.

"Vytautas Rimgaila turės vieną herbą, o Leopordas Edvardas Rimgaila turės dublikatą, bet kitokį", – patikino A.R.Daujotis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Cia tas su kuriuo nenoretum prasideti ;)

Cia tas su kuriuo nenoretum prasideti ;) portretas
Hmmm... wooow kiek auksto intelekto zmoniu pasisake po straipsneliu. Kai kuriu komentatoriu IQ tiesiog minusinis :)))) Cia tiems protin"Guoliams"- visi ir visada nori tyliai issiaiskinti, nieks nemegsta viesumo ;) Saunu kai zmogus atiduoda visa gyvenima savo ir visos gimines kilmes tyrimui- RESPECT. O cia tiems kas daug lojat--- Zemaitija Ir Rimgailu gimine suteike ateities kartoms teisingai griezta charakteri ;) As pats is sios didzios ir labai senos gimines;) Sunys loja -karavanas eina ;).... ...... Nenaudoju lietuvisku raidziu savo PC is principo ;)))))))))

Puikiai atrodytu durniui

Puikiai atrodytu durniui portretas
Trys stručio plunksnos sukištos į subinę.

Kokio

Kokio portretas
bieso aiškintis dėl herbo atmainos žiniasklaidoje, kai galima buvo tai padaryti LBKS Legitimacijos Klaipėdos ar Kauno komisijose. Dabar sukėlė problemą lygioje vietoje :)
VISI KOMENTARAI 19

Galerijos

Daugiau straipsnių