Biblioteka klaipėdiečių akimis: nuo grafiti kambario iki pagalbos emigrantų artimiesiems

Septynios Klaipėdos miesto ir rajono bibliotekos, sukvietusios gyventojus į viešas diskusijas „Naujoviška biblioteka“, parengė vizijas, kaip turėtų atrodyti moderni biblioteka. Grafiti kambarys, akvariumas, batutas, erdvė privačioms kolekcijoms, meno kūrinių mugės, labdaros koncertas, pagalbos centras šeimoms, kurių nariai emigravę – tai tik kelios idėjos, kurias pasiūlė gyventojai, dalyvavę diskusijose apie naujovišką biblioteką.

„Per 100 Lietuvos bibliotekų, sukvietusios savo lankytojus, kūrė naujoviškos bibliotekos vizijas. Į šią veiklą labai aktyviai įsitraukė Klaipėdos gyventojai, dalyvavę septynių bibliotekų surengtose diskusijose. Klaipėdiečių planuose – biblioteka, kuri dėmesio centrą nuo knygų ir interneto perkelia prie žmonių, kurie bibliotekoje jaustųsi ne svečiais, o šeimininkais“, - teigė projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovas Kęstutis Juškevičius.

Anot Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos darbuotojos Rasos Merkevičiūtės, atsiradusi žinių visuomenė iškėlė naujus uždavinius bibliotekoms. „Bibliotekos tampa ne tik saugyklomis, bet ir informacijos, žinių, mokymo centrais. Todėl naujoviška biblioteka turėtų siekti universalaus aptarnavimo, apimančio ir savišvietą, ir tęstinį mokymąsi ir turiningą poilsį. Atsižvelgdami į lankytojų poreikius šalia tradicinių bibliotekos funkcijų diegsime naujas paslaugas – nuo projektinės veiklos, skaitmeninimo iki naujų erdvių įvairius pomėgius turintiems bendruomenės nariams“, - sakė R. Merkevičiūtė.

Bibliotekų lankytojai pažėrė nemažai originalių idėjų, kaip paversti įstaigą patrauklesne įvairioms visuomenės grupėms. Viena jų – suburti savitarpio pagalbos grupes emigravusių gyventojų šeimų nariams, tuo pat metu įkurti informacijos centrą, kuriame visas reikalingas žinias gautų norintys sugrįžti į tėvynę. Gyventojų nuomone, biblioteka galėtų organizuoti daugiau įvairių konferencijų, regiono kultūros dienų, meno kūrinių mugių.

Taip pat pasigesta daugiau kraštotyros veiklos, pavyzdžiui, benamių gyvensenos tyrimų, gatvių kultūros literatūros egzempliorių. Šioms temoms pasiūlyta rengti konkursus, į kurį savo rašinius siųstų visi panorėję. Dar viena idėja – rašinių konkursas „Klaipėda – svetimšalio akimis“. Moksleiviai pageidauja jiems skirtų renginių, kurie leistų lengviau pasirinkti specialybę, susitikimų su įvairių profesijų atstovais, o juos pramogauti bibliotekoje paskatintų kompiuterinių žaidimų varžybos.

Vaikams bibliotekoje trūksta akvariumo, batuto, ant kurio jie galėtų pašokinėti, ryškesnių interjero spalvų, netradicinio išplanavimo, taip pat aukštų lentynų su laipiojimo įranga ir net mini zoologijos sodo. Vyresnieji iškėlė mintį apie grafiti kambarį, kuriame jie galėtų paišyti sienas, o šioje erdvėje būtų įrengta šokių studija. Meno mylėtojai pasigenda erdvės savo kolekcijų eksponavimui.

Klaipėdos bibliotekos taip pat ketina kurti savanorių tinklą, organizuoti labdaros koncertus naujoms knygoms pirkti, kurti kilnojamosios bibliotekos padalinius, kurie veiktų įvairiose miesto vietose.

Projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovo K. Juškevičiaus teigimu, Klaipėdos gyventojų bei bibliotekininkų pateiktos vizijos netaps vien drąsiomis svajonėmis. Anot jo, naujoviškos bibliotekos gairės šiais metais bus pristatomos plačiajai visuomenei bei šalies valdžios institucijoms, o prie modernių bibliotekų sukūrimo turėsime prisidėti visi – ir bibliotekininkai, ir valdžia, ir verslas, ir patys bibliotekų lankytojai.


Šiame straipsnyje: biblioteka

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių