Klaipėdietę užvaikė dėl pažymos, įrodančios, kad ji yra gyva

Dėl pažymos, kad yra gyva, klaipėdietę vaikė penkių įstaigų valdininkai, kol paaiškėjo, kad pensininkei tokį dokumentą privalo išduoti „Sodra“, nors jos darbuotojai du kartus moteriai atsisakė pagelbėti.

Dėl pažymos, kad yra gyva, klaipėdietę vaikė penkių įstaigų valdininkai, kol paaiškėjo, kad pensininkei tokį dokumentą privalo išduoti „Sodra“, nors jos darbuotojai du kartus moteriai atsisakė pagelbėti.

Nuvarė nuo kojų

Klaipėdietė Laima Boehler, gaunanti Vokietijos pensiją, susidūrė su neįtikėtina problema – teko praeiti kryžiaus kelius norint gauti pažymą, kad ji yra gyva.

Penkių įstaigų valdininkų siuntinėta moteris net buvo praradusi viltį gauti tokį dokumentą Lietuvoje ir susiruošė dėl jo vykti į Vokietiją.

„Turiu tik savaitę, per kurią privalau susitvarkyti dokumentus, kitaip Vokietija nutrauks pensijos mokėjimą“, – būgštavo moteris.

Kurį laiką Vokietijoje dirbusi L.Boehler gauna šios šalies mokamą pensiją. Taip pat jai priklauso Šveicarijos ir Vokietijos mokamos našlės rentos, nes jos miręs vyras kurį laiką buvo dirbęs Šveicarijoje ir Vokietijoje.

„Tai nėra milžiniški pinigai, tačiau man, gaunančiai vos 680 litų lietuvišką pensiją, kitų šalių mokama renta yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis“, – pasakojo moteris.
Savivaldybėje nepagelbėjo

Klaipėdietė pastaruoju metu gyvena Lietuvoje, todėl sulaukė trimis užsienio kalbomis parašyto rašto, kuriuo prašoma savivaldos institucijos patvirtinti, kad mūsų šalies pilietiė vis dar yra gyva.

„Raštas buvo parašytas vokiečių, anglų ir prancūzų kalbomis. Užsienio šalyse stengiamasi apsisaugoti nuo sukčiavimo. Labai dažnai giminės nepraneša, kad šeimos narys yra miręs, ir pasisavina jo pensiją ar kitą išmoką. Todėl buvo nuspręsta tai sukontroliuoti. Atsiradus tokiai tvarkai, niekas nesistebi, jei paprašoma pažymos, kad žmogus vis dar yra gyvas. Tiesa, tokio rašto prašoma tik kartą per metus“, – tikino klaipėdietė.

Nešina iš Vokietijos gautu raštu moteris užėjo į savivaldybę ir paaiškino, kokios pažymos jai reikia.

„Vokietijoje šią pažymą aš gaudavau merijoje ar savivaldybėje. Tačiau Klaipėdoje viename iš savivaldybės kabinetų sėdėjusi dama pareiškė, jog pirma turiu išsiversti šiuos dokumentus į lietuvių kalbą, tada patvirtini vertimą notarų biure ir tik tuomet prašyti pažymos“, – apie savo vargų pradžią  pasakojo pensininkė.

Klaipėdietė apskaičiavo, kad šis valdininkės paliepimas jai kainuos nemažus pinigus.

„Man pikta dėl to. Analogiška situacija būdavo Vokietijoje, kai gaudavau iš Šveicarijos raštą, kuriame buvo prašoma tokios pat pažymos. Ten valdininkai moka bent vieną užsienio kalbą. Versti dokumento nereikėdavo, o už antspaudą, kad esu gyva, niekas pinigų nėra prašęs “, – pasakojo moteris.

Mynė įstaigų slenksčius

Pensininkė susirūpino – gal uostamiesčio valdininkai dar niekada nėra ruošę panašaus rašto, ir pradėjo kryžiaus kelius, bandydama pažymą gauti kitose institucijose.

„Savivaldybėje negavusi pažymos, nuėjau į Gyvenamosios vietos deklaravimo skyrių. Čia išgirdau, kad darbuotojai net nėra girdėję apie tokią pažymą“, – pasakojo pensininkė.

L.Boehler nužingsniavo ir į Civilinės metrikacijos ir registracijos skyrių.

„Jei čia registruojami mirusieji, išduodami gimimo liudijimai, maniau, gal čia išduos ir pažymą, kad vis dar esu gyva“, – svarstė moteris.

Tačiau čia moteris išgirdo, kad darbuotojai tokių pažymų neišduoda.

Tada pensininkė kreipėsi į Klaipėdos apskrities policijos komisariato Migracijos skyrių.

„Ir čia apie tokias pažymas niekas nebuvo girdėjęs. Darbuotoja, pakraipiusi galvą, patikino, kad tokiu klausimu turiu kreiptis į ministeriją", – prisiminė klaipėdietė.

Gyvybės įrodymų – į ligoninę?

Vartydama iš Vokietijos gautą laišką, L.Boehler pastebėjo, jog jame pažymėta, kad vokiečiams tiktų vietos savivaldos institucijos išduota pažyma ar net ligoninės raštas, kad žmogus yra gyvas.

„Rašte rašoma, jog galiu atsiųsti banko arba draudimo kompanijos išduotą raštą. Net Raudonojo Kryžiaus draugijos išduotas raštas vokiečius įtikintų, kad esu gyva“, – stebėjosi moteris.
Klaipėdietei pavyko sužinoti, jog už pinigus ji tokią pažymą gali gauti notariate.

„Tačiau notarų paslaugos gi yra labai brangios. Kodėl tokio rašto neišduoda valstybinė institucija? Lietuvoje šimtai tūkstančių emigrantų, nejau jiems nereikia tokių pažymų, gaunant pensijas iš užsienio?“ – stebėjosi moteris.

Notarų liudijimas už pinigus

Klaipėdos 7-ojo notarų biuro notarė Virgilija Joana Martinauskienė aiškino, kad pažyma apie tai, kad žmogus yra gyvas, jai ne naujiena.

„Tokia procedūra buvo ir yra. Gavęs dokumentą iš Vokietijos, iš tiesų žmogus turėtų jį išversti į valstybinę kalbą. Kaip ir su lietuvišku raštu Vokietijoje lietuvis nieko nepeštų. Tuomet notaras liudija, kad ponas ar ponia nurodytą valandą atvyko į notaro biurą“, – apie subtilybes pasakojo V.J.Martinauskienė.

Notarė pastebėjo, kad gal tas žmogus išėjęs už kampo numirs, bet tą minutę, kai buvo liudijama, jis buvo gyvas.

„Notaro liudijimas Užsienio reikalų ministerijoje patvirtinamas apostile. Kitaip šis dokumentas užsienyje negalios“, – aiškino notarė.

Tokia pažyma notariatuose žmogui turėtų kainuoti nuo 20 iki 50 litų.

„Per mėnesį tokių pažymų ateina du trys žmonės. Užeina Latvijoje pensiją gaunantys ar tie, kuriems Vokietija rentas moka“, – tikino notarė.

V.J.Martinauskienė prisiminė, kad Vokietijos pensijų mokėjimo fondas kartą plušėjo, ieškodami Klaipėdoje notarų, kurie padėtų surasti vieno mirusio pensininko artimuosius.

„Žmogus turėjo paveldėjęs nuosavybę, ilgą laiką jam buvo mokama pensija. Tačiau jam mirus, vokiška pensija buvo mokama į jo banko sąskaitą. Vienas įpėdinis gyveno Australijoje, kitas – Jungtinėse Amerikos Valstijose“, – pasakojo notarė.

Atradimai „Sodroje“

Tačiau žinodama, kad kitose ES šalyse tokia pažyma išduodama veltui valstybinės institucijos, L.Boehler  neatlyžo ir tęsė paieškas. Ji kreipėsi į „Sodrą“. Tačiau vieno iš skyrių darbuotoja pareiškė, kad ši tarnyba nėra įpareigota išduoti tokias pažymas.

„Mažiausiai dešimt dienų aš ieškau, kas man išrašys dokumentą, liudijantį, kad vis dar esu gyva, o dabar jau rizikuoju netekti pensijos“, – skundėsi klaipėdietė.

Dienraščiui „Klaipėda“ pradėjus domėtis, kodėl „Sodra“ neišduoda tokios pažymos užsienio pensiją gaunančiam lietuviui, „Sodros“ Klaipėdos skyriaus vadovas Valdemaras Anužis iš pradžių abejojo, ar jo vadovaujama įstaiga tokius dokumentus išrašo.

Tačiau pasidomėjęs V.Anužis atsiprašė už tai, kad klaipėdietė buvo išlydėta pro duris iš „Sodros“ taip ir negavusi pažymos.

„Taip, iš tiesų mes tokias pažymas išduodame. Informacija jau išsiuntinėta visiems skyriams ir padaliniams. Aš asmeniškai nebuvau susidūręs su tokia situacija, kad kas prašytų pažymos iš mūsų skyriaus“, – tikino V.Anužis.

Jis tvirtino, kad tokios pažymos atėjusiam žmogui pakanka turėti asmens dokumentą.

„Mes patys dokumentus išsiunčiame į Užsienio išmokų tarnybą, žmogui nebereikia niekur vaikščioti“, – tvirtino „Sodros“ Klaipėdos skyriaus vadovas.

Tačiau jo geranoriškumas ir žinios eiliniams "Sodros" darbuotojams buvo nė motais. Antrą kartą „Sodros“ Klaipėdos skyriuje apsilankiusi klaipėdietė susidūrė su darbuotojos pasipiktinimu, jog prašo nematyto ir negirdėto dokumento.

„Aš jau buvau patikinta, kad tikrai „Sodra“ išduoda tokias pažymas. Tačiau mane aptarnavusi darbuotoja nesavu balsu šaukė, kad jokio antspaudo ji nedės ir pažymos nerašys. Tik po skambučio į redakciją ir patvirtinimo, jog, Klaipėdos skyriaus vadovo patikinimu, aš stoviu prie reikiamo langelio, moteriškė ėmė ieškoti informacijos. Po didelių vargų „Sodroje“ dokumentus man sutvarkė. O kiek žmonių taip buvo nuvyti negavę pagalbos“, – piktinosi pensininkė.

Komentaras
Martynas Žilionis
„Sodros“ Komunikacijos ir tarptautinių ryšių skyriaus vyr. specialistas

Kiekviena valstybė turi savo tvarką, kaip gyventojui, iš jos gaunančiam kokią nors išmoką, reikia įrodyti, kad jis yra gyvas. Vokietija irgi turi specialią formą. Su ja ir galiojančiu asmens dokumentu gyventojas turėtų ateiti į artimiausią „Sodros“ teritorinį skyrių. Šie neturi kompetencijos atstovauti „Sodrai“ santykiuose su užsienio šalių institucijomis. Dėl to gyventojo dokumentus jie turi persiųsti „Sodros“ Užsienio išmokų tarnybai. Ši tarnyba, priklausomai nuo to, koks gyventojo prašymas, patvirtintą formą grąžina pačiam gyventojui arba persiunčia kompetentingai Vokietijos institucijai. Daugiausiai tai gali trukti dešimt darbo dienų, tačiau paprastai tiek niekada neužtrunka. Kaip minėjau, kiekviena valstybė turi skirtingą tvarką. Kai kur pakanka notaro patvirtintos dokumento kopijos, kitur – pažymos iš gyventojų registro ar savivaldybės.NAUJAUSI KOMENTARAI

Oho

Oho portretas
Gaunu pensija 7 m. Lietuvoje esu lietuve , pries du men. Sugalvojo ir ir iskele mano pensija is Kauno pensiju skyriaus i Vilniaus uzsienio reikalu ministerija , nieko nepranese , pasirodo jokio prasymo nereikia jokiu parasu , pensininkas nezmogus kazkas padare klaida o tau vargo

pensininke

pensininke portretas
Deja,lietuviams,gyvenantiems uzsienyje irgi reikia metuose karta atsiusti pazyma,jog esi gyvas,kad Lietuvos uzsienio ismoku tarnyba toliau moketu pensija. Irgi nelengva,nes Lietuvai reikia dokumento lietuviu kalba.Vaziuoju i ambasada,notaras tvirtina dokumenta ir visa tai man kainuoja puse LT menesines pensijos dydzio suma.Grazu,ar ne?

audra bernatavicius

audra bernatavicius portretas
uzjauciu jumi pone.as taip pat gaunu pensija is vokietijos,bet jokiu problem neturiu.gaunu is voketijos blanka I kuria reikia tik irasyti adresa,jeigu pasikeites,parodyti pasa,ar tas pats zmogus,visa tai daro banke.ir notorizuoja,parasu ir anspaudu.jokiomokescio bankas neima.
VISI KOMENTARAI 21
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Padėka už sutaikymą teisėjai – bučinys
  Padėka už sutaikymą teisėjai – bučinys

  Vargu ar Lietuvoje yra daug teisėjų, kurie būtų sulaukę nuoširdaus besibylinėjančio žmogaus bučinio. Klaipėdietė teisėja Danutė Žvinklytė tokį nuotykį yra patyrusi. Tai buvo spontaniška padėka už pagalbą geruoju susitarti su b...

 • Elektroninio mokinio pažymėjimo fiasko
  Elektroninio mokinio pažymėjimo fiasko

  Klaipėdos miesto savivaldybei sukišus daugiau nei penktadalį milijono eurų į elektroninio mokinio pažymėjimo įdiegimą uostamiestyje, kai kurios mokyklos šia naujove iki šiol nesinaudoja, nes "paslaugos netenkina mokyklos porei...

  2
 • Nelegalios auklės – tėvų galvos skausmas
  Nelegalios auklės – tėvų galvos skausmas

  Uostamiestyje klesti nelegalus auklių verslas. Socialiniai tinklai lūžta nuo įrašų, kuriose auklės už nedidelį mokestį siūlosi prižiūrėti mažamečius vaikus. Vis dėlto ne visos jos paslaugas teikia legaliai. Tėvai į tokius skelbimus lin...

  6
 • Investuotojai domisi upėtakių auginimo galimybėmis uostamiestyje
  Investuotojai domisi upėtakių auginimo galimybėmis uostamiestyje

  Akvakultūros sektoriuje besispecializuojanti danų kompanija svarsto galimybes Lietuvoje auginti vaivorykštinius upėtakius. Gruodžio 13 d. potencialūs investuotojai susitiko su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos atstovais ir Klaipėdos u...

 • Gatvės viduryje – stulpelių lūženos
  Gatvės viduryje – stulpelių lūženos

  Vairuotojai Šilutės plento ir Kauno gatvės sankirtoje pastebėjo jau kurį laiką besimėtantį suniokotą stulpelį. Naujų signalinių ženklų valdininkai įrengti neskuba, mat, anot jų, kol nebus pertvarkyta pati sankryža, stulpeliai ir toliau b...

  3
 • Merai – prieš naują šilumos supirkimo tvarką
  Merai – prieš naują šilumos supirkimo tvarką

  Besikeičiantis teisinis reguliavimas negali sudaryti prielaidų šilumos kainai didėti – teigia Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas. ...

  3
 • Moteris apstulbusi: iš sporto klubo – namo basomis
  Moteris apstulbusi: iš sporto klubo – namo basomis

  Klaipėdietė buvo šokiruota, kai po apsilankymo viename uostamiesčio sporto klubų namo grįžti turėjo kone basomis. Kol moteris plušėjo treniruoklių salėje, nebeliko beveik naujų odinių jos batų. ...

  10
 • Klaipėdos uoste – metų gaminio apdovanojimai
  Klaipėdos uoste – metų gaminio apdovanojimai

  Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos laivas „Naras“ pelnė „Lietuvos metų gaminio 2018“ apdovanojimą – aukso medalį. ...

  5
 • Kultūra uostamiestyje padvelkė teismais?
  Kultūra uostamiestyje padvelkė teismais?

  Dėl dokumentų klastojimo ir esą neaiškių sandorių Dariaus Vaičekausko vadovaujama asociacija Meno kūrėjų sąjunga gali sulaukti prokurorų dėmesio. Klaipėdos savivaldybės auditoriai atliko patikrinimą ir finansinėse ataskaitose nustatė pa...

  7
 • Klaipėdoje – įspūdingas „Laisvės TV“ šou su A. Tapinu
  Klaipėdoje – įspūdingas „Laisvės TV“ šou su A. Tapinu

  Švenčių metu renginių Klaipėdoje netrūksta – „Švyturio“ arena kone kas dieną pasiūlys kažką naujo. Tačiau vienas renginys išsiskiria iš koncertų, miuziklų ir krepšinio. Jau gruodžio 18 dieną, a...

  26
Daugiau straipsnių