Dėl buto - šešerius metus trunkanti klaipėdietės kova

Visiškai pašlijusi sveikata ir galvoje nuolat besisukančios mintys, kaip reikės gyventi, jei bus atimtas sąžiningai įsigytas butas, o už jį vis tiek teks mokėti didžiulę paskolą. Taip pastaruoju metu gyvena klaipėdietė Elena Paulienė, su vyru ir trimis vaikais ne dėl savo kaltės galintys atsidurti gatvėje.

Pirko už 400 tūkst. litų

Liepos 18-oji – ši diena E.Paulienės ir jos šeimos gyvenime arba atneš džiaugsmą, arba galutinai sugniuždys.

Tą dieną Lietuvos Aukščiausiasis Teismas turi skelbti nutartį, kuri lems, ar klaipėdietė ir jos vyras praras sąžiningai už 400 tūkst. litų įsigytą trijų kambarių butą Dragūnų kvartale.

„Šešerius metus tikiuosi, jog sveikas protas vis tiek turi nugalėti. Tačiau dabar, kai baisioji mūsų istorija artėja pabaigos link, turiu pripažinti, jog pesimizmo yra daugiau nei optimizmo“, – nusivylimo neslėpė E.Paulienė.

„Klaipėda“ jau rašė, jog Paulių šeima iš klaipėdiečio Olego P. butą Dragūnų kvartale įsigijo prieš šešerius metus.

Kadangi santaupų sutuoktiniai daug neturėjo, iš banko „Swedbank“ paėmė 345 tūkst. litų paskolą.

Olegas butą nusipirkęs buvo už paskolą, gautą iš kito komercinio banko. Šis būstą leido parduoti, tačiau su sąlyga, kad pinigai iškart bus pervesti į pažymoje nurodytą sąskaitą ir taip padengta Olego paimta paskola.

Pervedė ne į tą sąskaitą

Kai buto pirkimo-pardavimo sutartis buvo tvirtinama pas vieną Klaipėdos notarių, ši joje įrašė ne banko, kuriam reikėjo grąžinti paskolą, o Olego asmeninės sąskaitos numerį. Į ją ir buvo pervesti pinigai už butą.

Anot E.Paulienės, būsto pardavėjas pinigus ištaškė, su banku neatsiskaitė, todėl vieną dieną į klaipėdiečių duris pasibeldė antstoliai. „Įsivaizduokite, koks mane ištiko šokas. Mes „Swedbankui“ sąžiningai mokame paskolos įmokas – maždaug po 2,5 tūkst. kas mėnesį. Tačiau atėjo kito banko, kuriam taip ir liko skolingas Olegas, siųsti antstoliai. Jie pranešė, kad jei per 30 dienų bankui nesumokame paskolos įmokų už keturis mėnesius, kraustomės lauk, nes butas bus parduotas iš varžytinių“, – baisiąją dieną prisiminė klaipėdietė.

Tik tada, praėjus keturiems mėnesiams po buto įsigijimo, ji ir sužinojo, kad už būstą Olegas taip ir negrąžino paskolos, nors privalėjo tai padaryti. Šiuo metu jis už įvairius nusikaltimus atlieka bausmę kalėjime.

„Konsultavausi su savo banko juristais ir jie patarė apskųsti notarės veiksmus, nes ji į pirkimo-pardavimo sutartį įrašė ne tą banko sąskaitą, į kurią turėjo būti pervesti pinigai. Taip ir padarėme. Teismai vyksta jau šešerius metus ir nieko gero dar neišgirdome“, – guodėsi E.Paulienė.

Žudo nežinomybė

Klaipėdos apygardos ir Lietuvos apeliacinis teismas pripažino, kad notarės veiksmai yra teisėti, nes Pauliai savo parašais patvirtino buto pirkimo-pardavimo sutartį.

Klaipėdiečių skundą birželio 19-ąją nagrinėjo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, kuris nutartį byloje skelbs šią savaitę. Tai bus galutinis ir neskundžiamas sprendimas.

„Visą šį mėnesį ir gyvenu tik vaistais. Niekam nelinkėčiau atsidurti tokioje situacijoje. Nežinomybė, laukimas tiesiog žudo. Kiekvieną dieną galvoji, ką tie teisėjai nuspręs, kaip reikės gyventi toliau“, – pastarąsias savo dienas apibūdino E.Paulienė.

Jos vyras dirba užsienyje, kad šeima „Swedbankui“ galėtų mokėti paskolos įmokas. Klaipėdoje, įsigytame bute, su E.Pauliene gyvena ir trys sutuoktinių vaikai. Visi jie pilnamečiai – nuo 20 iki 23 metų. Sūnus ir viena dukra – studentai, kita – bedarbė. „Laimė, vaikai jau dideli, tad rūpesčių lyg ir mažiau. Bet jie studentai, jiems reikia padėti. Žinau, kad jei vaikai būtų nepilnamečiai, taip lengvai į gatvę mūsų niekas nemestų“, – teigė pašnekovė.

Laukia operacija

Moters sveikata – itin silpna, o šešerius metus trunkanti įtampa ir grėsmė prarasti butą baigia atimti paskutines jėgas. „Iš ligoninių beveik nebeišeinu, kasdien man leidžiami vaistai. Sergu bronchine astma, dėl jos turiu neįgalumą, dusulio priepuoliai būna kasdien“, – pasakojo E.Paulienė.

Negana to, prieš ketverius metus ją, einančią per pėsčiųjų perėją prie Dragūnų kvartalo, partrenkė mašina.

„Ėjau užsigalvojusi apie nesibaigiančias problemas ir atsipeikėjau ligoninėje. Buvau sunkiai sužalota, pasekmės išlikusios iki šiol“, – atskleidė moteris.

Liepos 30 dieną numatyta jai daryti peties sąnario operaciją. Jis per avariją buvo labai pažeistas, dabar dažnai išnyra. Pernai moteris jau vieną kartą buvo operuota, bet reikia ir antros operacijos.

„Kokios dar operacijos, jei teks gyventi gatvėje, – liūdnai atsiduso E.Paulienė. – Aišku, su vyru jau kalbėjomės, ką teks daryti, jei atims butą. Matyt, teks nuomotis. Bet bėda ta, kad nelabai kas norės priimti tokią gausią šeimyną. Kita problema – juk bankui vis tiek turėsime mokėti paskolą, net jei ir atims butą“.

Lietuvą skųs Strasbūrui

„Swedbanko“ atstovai taip pat laukia teismo sprendimo ir situacijos išsamiai nekomentuoja, viešai neteikia vilčių, jog Paulių šeimą atleis nuo paskolos ir bandys derėtis su tuo kitu komerciniu banku.

„Akivaizdu, jog tai labai reta, išskirtinė ir nemaloni situacija, kurią lėmė įvairios sutapusios aplinkybės. Viliamės, jog panašios situacijos tikrai nepasikartos. Kol vyksta teisminiai ginčai, komentuoti situacijos galimos baigties neturime galimybių. Tikime, kad teismas, įvertinęs visas aplinkybes ir surinkęs visą reikalingą informaciją, priims atitinkamą sprendimą, kuris bus palankus Paulių šeimai“, – palaikymą išreiškė „Swedbanko“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius.

Jis pabrėžė, kad bankas palaiko Paulių poziciją, jog į pirkimo-pardavimo sutartį turėjo būti įtrauktos visos sąlygos, kuriose nurodoma, kad pinigai turi būti pervesti ne į asmeninę būsto pardavėjo sąskaitą, bet į banko, kuriam būstas buvo įkeistas, sąskaitą.

Nors E.Paulienės net ir balse galima justi nuovargį ir nusivylimą, ji savyje vis dar randa ryžto. „Jei Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimas mums bus nepalankus, kreipsimės į Europos Žmogaus Teisių Teismą.

Kažkur vis tiek turi būti įmanoma rasti teisybę, juk negalima šitaip tampyti niekuo dėtų žmonių. Mes juk ne šiaip gatvėje sutiktam žmogui pinigus atidavėme, viskas buvo užtvirtinta notariškai“, – pabrėžė klaipėdietė, o paskui dar tyliai pridūrė, jog vis dar tikisi, kad viskas bus gerai.


Komentaras

Henrikas Mickevičius
Lietuvos žmogaus teisių stebėjimo instituto steigėjas

Kiekvienas Lietuvos pilietis turi teisę kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT) Strasbūre. Tokia teisė įgyjama, kai byla išnagrinėjama paskutinėje mūsų šalies instancijoje – Aukščiausiajame Teisme.

Po jo nutarties paskelbimo į EŽTT galima kreiptis per šešis mėnesius. Kalbant apie šį konkretų atvejį, sunku pasakyti, kokį pareiškimą EŽTT turėtų surašyti klaipėdiečiai. Reikia rasti atitinkamą straipsnį ir, manau, jog tai veikiausiai būtų teisės į nuosavybę pažeidimas. EŽTT pirmiausia sprendžia, ar pareiškimą priimti.

Praktika tokia, jog nagrinėti priimama 9 iš 10 pareiškimų. Jei jis priimamamas, tada skundas nagrinėjamas iš esmės, o pareiškėjai gali kreiptis dėl laikinų apsaugos priemonių taikymo, kad nebūtų vykdomas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimas.

Lietuviai dažniausiai EŽTT skundžiasi dėl teisės į teisingą bylos nagrinėjimą pažeidimo, o konkrečiau – dėl per ilgai trunkančių bylinėjimo procesų. Mano patarimas toks – jei nerandi teisybės Lietuvoje, būtinai reikia kreiptis į EŽTT, nes tai yra paskutinė viltis apginti savo teises.


Statistika

Bylos, kuriose EŽTT nusprendė, kad Lietuva pažeidė pareiškėjų teises ir laisves:

2000 m. – 4
2001 m. – 2
2002 m. – 4
2003 m. – 3
2004 m. – 1
2005 m. – 3
2006 m. – 6
2007 m. – 3
2008 m. – 11
2009 m. – 8
2010 m. – 7
2011 m. – 9
2012 m. – 7
2013 m. – 3NAUJAUSI KOMENTARAI

Vaidas

Vaidas portretas
Derėtų papildyti, kad baigėsi jau teismas ir panašu, kad ieškovė (t.y. buto savininkė) laimėjo. Teismas buvo 2013-07-18

as

as portretas
Manau antstolio veiksmai neteisėti. Jei butas priklausė pardavėjui, tai nepirkėjo reikalas stebėti į katrą kišenę pardavėjas dedasi pinigus. Jei butas priklausė bankui, tai jo atstovai ir turėjo atstovauti jį parduodant su paruoštu maišu pinigams, ir patys stebėti, kad tie pinigai nepraslinktu pro šalį.

genute

genute portretas
stiprybes jum,ponie Elena
VISI KOMENTARAI 14
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Investuotojai domisi upėtakių auginimo galimybėmis uostamiestyje
  Investuotojai domisi upėtakių auginimo galimybėmis uostamiestyje

  Akvakultūros sektoriuje besispecializuojanti danų kompanija svarsto galimybes Lietuvoje auginti vaivorykštinius upėtakius. Gruodžio 13 d. potencialūs investuotojai susitiko su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos atstovais ir Klaipėdos u...

 • Gatvės viduryje – stulpelių lūženos
  Gatvės viduryje – stulpelių lūženos

  Vairuotojai Šilutės plento ir Kauno gatvės sankirtoje pastebėjo jau kurį laiką besimėtantį suniokotą stulpelį. Naujų signalinių ženklų valdininkai įrengti neskuba, mat, anot jų, kol nebus pertvarkyta pati sankryža, stulpeliai ir toliau b...

  1
 • Merai – prieš naują šilumos supirkimo tvarką
  Merai – prieš naują šilumos supirkimo tvarką

  Besikeičiantis teisinis reguliavimas negali sudaryti prielaidų šilumos kainai didėti – teigia Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas. ...

  2
 • Moteris apstulbusi: iš sporto klubo – namo basomis
  Moteris apstulbusi: iš sporto klubo – namo basomis

  Klaipėdietė buvo šokiruota, kai po apsilankymo viename uostamiesčio sporto klubų namo grįžti turėjo kone basomis. Kol moteris plušėjo treniruoklių salėje, nebeliko beveik naujų odinių jos batų. ...

  7
 • Klaipėdos uoste – metų gaminio apdovanojimai
  Klaipėdos uoste – metų gaminio apdovanojimai

  Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos laivas „Naras“ pelnė „Lietuvos metų gaminio 2018“ apdovanojimą – aukso medalį. ...

  2
 • Kultūra uostamiestyje padvelkė teismais?
  Kultūra uostamiestyje padvelkė teismais?

  Dėl dokumentų klastojimo ir esą neaiškių sandorių Dariaus Vaičekausko vadovaujama asociacija Meno kūrėjų sąjunga gali sulaukti prokurorų dėmesio. Klaipėdos savivaldybės auditoriai atliko patikrinimą ir finansinėse ataskaitose nustatė pa...

  4
 • Klaipėdoje – įspūdingas „Laisvės TV“ šou su A. Tapinu
  Klaipėdoje – įspūdingas „Laisvės TV“ šou su A. Tapinu

  Švenčių metu renginių Klaipėdoje netrūksta – „Švyturio“ arena kone kas dieną pasiūlys kažką naujo. Tačiau vienas renginys išsiskiria iš koncertų, miuziklų ir krepšinio. Jau gruodžio 18 dieną, a...

  17
 • Palangos oro uostas aptarnavo rekordinį keleivį
  Palangos oro uostas aptarnavo rekordinį keleivį

  2018-uosius Palangos oro uostas palydi ilgai lauktu rekordu – čia buvo aptarnautas 300 000-asis keleivis. Iki šiol pajūrio oro vartai tokio keleivių srauto dar nebuvo sulaukę. Metai sėkmingi buvo ir iš šio oro uosto skraida...

  1
 • Uostamiesčio baseino šachtoje – eglutė
  Uostamiesčio baseino šachtoje – eglutė

  Klaipėdos baseino nardymo šachtos dugną puošia dviejų metrų dirbtinė kalėdinė eglutė. Ją ten nudangino nardymo klubo "Oktopus" nariai, kurie jau keliolika metų po vandeniu šias šventines puošmenas nardina ...

 • Į saloną – keisti telefono po dvejų metų
  Į saloną – keisti telefono po dvejų metų

  Prieš beveik dvejus metus išmanųjį telefoną nusipirkusi klaipėdietė siekia, kad jis būtų pakeistas nauju. Pasirodo, kol nesibaigė garantijos terminas, pirkėjai turi teisę atsisakyti mobiliųjų telefonų remonto ir atgauti pinigus net i...

  5
Daugiau straipsnių