Dėl naujojo Klaipėdos miesto ženklo – valdžios atsakas

Prieš pat šventinį savaitgalį savivaldybei pristačius naująjį Klaipėdos miesto ženklą, internete pasipylė aršios diskusijos. Žmonėms sveiku protu nesuvokiama atrodo ne tik jo kaina, bet ir dizainas, kuris esą akivaizdžiai nėra originalus. Valdžios teigimu, palyginti su kitų miestų savivaldybėmis, kainos požiūriu Klaipėda nė kiek neišsišoka.

Instrukcija brangesnė už pirkinį

Skelbiama, kad savivaldybei prekės ženklo atnaujinimas atsiėjo 6 655 eurus. Dar daugiau kainavo jo naudojimo vadovas, paprasčiau tariant, instrukcija – 9 650 eurų. Už įgyvendinimo ir komunikacijos plano parengimą savivaldybė paklojo dar 7 865 eurus.

Iš viso išleista per 24 tūkst. eurų.

Prekės ženklo atnaujinimas savivaldybės užsakymu patikėtas bendrovei "Alora". Pirkimo sutartis tarp savivaldybės ir įmonės atstovų sudaryta dar pernai. Sutarties pasirašymo metu bendrovei atstovavo "Aloros" konsultantas Marius Vaupšas, kuris kūrė ženklą kartu su bendraautoriumi Gintu Lapėnu.

Parašą ant sutarties padėjo Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas.

Klaipėdiečiai stebėjosi, kodėl ženklą ir jo gidą rengė įsiskolinimų valstybei turinti įmonė "Alora".

Maža to, naujasis Klaipėdos miesto logotipas identiškas Lietuvos dizainerio Daliaus Stuokos prieš trejus metus sukurtam logotipui. 2015-aisiais labai panašų, kone tokį patį ženklą jis paskelbė portale www.dribbble.com.

Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad informaciniame vaizdo filmuke naudojamos fotografijos iš nuotraukų pardavimo svetainės "Shutterstock". Akį rėžė ir gramatinės klaidos, kurios po smerkiančių žmonių komentarų buvo ištaisytos.

Širstama dar ir dėl to, kad logotipas nėra pritaikytas naudoti socialiniuose tinkluose – neatitinka jo formatas.

Naująjį ženklą ir komunikacijos planą "už kosminę sumą" klaipėdiečiai netruko išjuokti.

"Gėda, kai savivaldybė neranda lėšų nemokamiems tualetams prie jūros, o taško pinigus tokiems niekams", – stebėjosi klaipėdietis Romanas.

Esą prieš užsakant naująjį logotipą reikėjo išklausyti ir paprastų klaipėdiečių nuomonę bei atlikti tam tikrą analizę.

"Kai mokami 24 tūkstančiai, turėtų būti atliktas išsamus tyrimas. Ženklas ne vienerius metus reprezentuos miestą. Kai aš baigiau dizaino katedrą ir buvo mokoma kurti logotipus, vienas iš kūrybos etapų buvo analogų paieška, tai tyrimas, kuris jau egzistuoja rinkoje", – dėstė viena klaipėdietė.

Atsisakė naudoti

Pirmadienį S.Budinas dienraščio žurnalistams sakė, kad sutartis sudaryta teisėtai, neskelbiamos apklausos būdu Lietuvos viešųjų pirkimų įstatymo ir kitų teisės aktų numatyta tvarka.

"Yra skirtingi pirkimo būdai. Buvo vykdomos procedūros, kurios yra teisėtai leidžiamos ir tiek", – nedaugžodžiavo direktorius.

Esą M.Vaupšas kūrė ir ankstesnįjį miesto ženklą, dėl to buvo pasirinktos bendrovės "Alora", kurioje dirba šis specialistas, paslaugos. Sutartis pasirašyta dar 2017-ųjų pabaigoje – ar tuo metu įmonė jau turėjo skolų, S.Budinas atsakyti negalėjo.

"Kadangi Klaipėdos miestui jis buvo gana sėkmingas ir gerai priimtas, kreipėmės į tuos pačius kūrėjus dėl prekės ženklo atnaujinimo", – aiškino pašnekovas.

Sutartis dėl ženklo atnaujinimo pasirašyta 2017 m. spalį, www.rekvizitai.lt svetainėje pateikiama, kad tuo metu bendrovės "Alora" skola valstybei siekė apie 1,8 tūkst. eurų. Skolos fiksuojamos kiekvieną mėnesį iki šiol.

Į žurnalistų skambučius pats M.Vaupšas neatsakė.

Reaguodami į susidariusią situaciją Lietuvos fotografų sąjungos Klaipėdos skyriaus atstovai išplatino pranešimą, kuriame skelbiama, kad menininkai atsisako naudoti naująjį Klaipėdos miesto ženklą.

Stebėtis nevertėtų?

Anot S.Budino, praėjusį mėnesį, kai ženklas buvo paruoštas, Klaipėdos savivaldybė kreipėsi į Valstybinį patentų biurą dėl jo užregistravimo.

"Patentų biuras paraišką priėmė, po mūsų kreipimosi šiuo ženklu niekas kitas negalės naudotis. Atsakymas gali trukti maždaug iki penkių mėnesių. Tada viskas ir paaiškės. Jeigu bus pripažinta, kad pažeistos autorinės teisės, išnaudosime visas turimas priemones tam, kad susigrąžintume sumokėtą sumą. Už ženklo autentiškumą atsako patys sutarties vykdytojai", – tikino direktorius.

Esą 24 tūkst. eurų buvo išleisti ne tik prekinio ženklo sukūrimui, bet ir jo vadovo bei komunikacijos parengimui. Dėl to, pašnekovo žodžiais, ši suma neturėtų stebinti.

"Tai trys dalys, kurios yra skirtingos. Žiūrint į kitų Lietuvos savivaldybių pavyzdį, mes tikrai nesame išsišokėliai", – komentavo S.Budinas.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, nesusipažinęs su visais dokumentais, daryti išvadų neskubėjo.

Tiesa, situacija, palyginti su ankstesniuoju ženklu – "šypsenėle" – didelės šypsenos jam nesukėlė.

"Visuomenės reakcija liudija, kad yra tam tikrų spragų šiame procese. Kaina vienų akimis atrodo "kosminė", kitų – visiškai reali. Vertinti turėtų specialistai, kiek ji iš tikrųjų atliepia užduotį", – sakė meras.

2005-aisiais Klaipėda tapo vienu pirmųjų Lietuvos miestų, kuris sukūrė miesto prekės ženklą. Už ženklą "šypsenėlė" ir nuoseklią įvaizdžio strategiją uostamiesčio savivaldybė tada paklojo beveik trečdalį milijono litų. Šūkis "Laisvu stiliumi" esą bylojo pasirinkimo ir atlikimo laisvę, galimybę improvizuoti bei kurti.

Teigiama, kad tada buvo parinktos miestą reprezentuojančios pozityvios, žemiškos spalvos, kurios iš tikrųjų egzistuoja gamtoje – geltona, oranžinė, raudona, vyšninė, mėlyna.

Šįsyk prekės ženklą sudaro stilizuota "K" raidė. Jos apatinė dalis yra viršutinės dalies atspindys. Raidė simbolizuoja 3 segmentus: miestą, jūrą, inkarą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Saulius

Saulius portretas
Atvaziuokite i Gargzdus, cia visai kitos kainos. Tik ten nesikirpkite!

Lauras

Lauras portretas
Štai čia Lietuvos problema.

Memel

Memel portretas
Shudinas zhenklas Memeliui. Geda.
VISI KOMENTARAI 84
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Klaipėdoje paminėta Žydų genocido diena
  Klaipėdoje paminėta Žydų genocido diena

  Penktadienį Klaipėdoje paminėta Lietuvos žydų genocido diena. Prieš holokausto aukas galvas nulenkė ne tik nužudytųjų tautiečiai, bet visų Klaipėdos bendruomenių atstovai, uždegę atminimo žvakeles. ...

  2
 • Sparnuočių saugumui – nauji kelio ženklai uostamiestyje
  Sparnuočių saugumui – nauji kelio ženklai uostamiestyje

  Šiaurės prospekte, ties Kretingos gatve, skubantiems klaipėdiečiams neretai kelią užtveria gulbių šeimynėlė. Siekiant apsaugoti paukščius nuo neatidžių vairuotojų penktadienį čia atsirado išskirtinai Klaipėdai sukurti...

  2
 • Naujam Rusnės keliui sutvirtinti vėl bus ieškoma rangovo <span style=color:red;>(papildyta)</span>
  Naujam Rusnės keliui sutvirtinti vėl bus ieškoma rangovo (papildyta)

  Rekonstruojant vietos gyventojų labai laukiamą užliejamą kelią Šilutė-Rusnė, Lietuvos automobilių kelių direkcija nutraukė žemės sankasos stiprinimo konkursą ir skelbs naują. Laikinasis direkcijos vadovas sako, jog konkurse nebuvo pakankam...

  3
 • Klaipėdos miesto praeiviams – atšvaitai nemokamai
  Klaipėdos miesto praeiviams – atšvaitai nemokamai

  Tęsiantis Europos judumo savaitei, Klaipėdoje vyko pėsčiųjų saugumui kelyje užtikrinti skirtas renginys. ...

  10
 • Uostamiesčio gyventojus į lovas guldo peršalimas
  Uostamiesčio gyventojus į lovas guldo peršalimas

  Nors orai vis dar primena vasarą, gerokai padaugėjo sergančiųjų peršalimo ligomis. Specialistų teigimu, įtakos tam turėjo labai dideli paros temperatūros svyravimai, kai rytai šalti, o dienomis – karšta. ...

 • Pamario gandrai pasiekė Afriką
  Pamario gandrai pasiekė Afriką

  Ventės rago ornitologinės stoties ornitologai, bendradarbiaudami su Gamtos tyrimų centru, praneša, jog liepos pabaigoje pamaryje sužieduoti gandrai pasiekė Afriką. ...

  4
 • Klaipėdos bibliotekai reikės naujo vadovo
  Klaipėdos bibliotekai reikės naujo vadovo

  Klaipėdos I.Simonaitytės bibliotekai netrukus reikės naujo vadovo, nes baigiasi dabartinio įstaigos direktoriaus Juozo Šikšnelio kadencija. Jis teigė naujame konkurse nedalyvausiąs – trauksis į užtarnautą poilsį. ...

  13
 • Klaipėdiečiai popiežiaus nesaugos
  Klaipėdiečiai popiežiaus nesaugos

  Uostamiesčio policininkai nedalyvaus žiūrint tvarkos Popiežiaus vizito Lietuvoje metu. Tačiau jie bus pasirengę bet kurią akimirką pagelbėti milžiniškam būriui policininkų ir savanorių, jeigu to prireiks. ...

  15
 • Klaipėdos darželyje – salmoneliozės protrūkis
  Klaipėdos darželyje – salmoneliozės protrūkis

  Viename uostamiesčio lopšelyje-darželyje diagnozuotas salmoneliozės protrūkis, rašo portalas LRT.lt. ...

  9
 • V. Titovas taikosi į Klaipėdos mero postą
  V. Titovas taikosi į Klaipėdos mero postą

  Kol Klaipėdos politikai laukia Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo išvadų, ar miesto tarybos narys Viačeslavas Titovas sulaužė tarybos nario priesaiką, kontroversiškai vertinamas politikas toliau nerimsta – jis nusitaikė į u...

  75
Daugiau straipsnių