Gyvi pojūčiai klaipėdietei leidžia jaustis gyvenimo gurmane

"Man labai gaila, kad šiuolaikiniai žmonės taip atitrūkę nuo savo jutiminio pasaulio – jie tampa apatiški, viskuo nusivylę, stokoja energijos", – sako klaipėdietė Laura Preikšaitienė. Prieš daugelį metų aromaterapiją ėmusi jaukintis moteris patikino pati visada po ranka turinti flakonėlį atitinkamo eterinio aliejaus – šį gamtos eliksyrą ji vadina unikaliu vaistu ir kūnui, ir sielai.

Provokuoja paprastu klausimu

Socialinių mokslų kolegijos (SMK) Estetinės kosmetologijos katedrai vadovaujanti L.Preikšaitienė teigė dėkojanti likimui, jog gali dirbti tai, ką labiausiai mėgsta.

"Kuo gyvenu, tą ir transliuoju. Kalbant apie eterinius aliejus – ką pati naudoju, ką pati propaguoju, visa ta patirtimi bei žiniomis galiu dalytis su kitais. Ir galiu drąsiai apie tai kalbėti, turėdama galimybę dėstyti", – šyptelėjo pašnekovė.

Savo studentus ar bičiulius Laura neretai provokuoja klausimu: koks šiandien buvo pirmasis jūsų užuostas kvapas?

"Deja, dažnai žmonės to neprisimena. Nei ryto kvapo, nei savo pirmojo išgirsto garso, geriausiu atveju ryškiausias mūsų pojūtis – per maistą. Nes vos pramerkęs akis dažnas puola, skuba, lekia, o po to sako – neatrandu savęs, jaučiuosi tarsi užsiblokavęs. Man liūdna ir gaila, kad daugelis mūsų nelavina savo pojūčių, jų neišnaudoja, nes tai be galo svarbu, tai leidžia mums pasijusti gyvenimo gurmanais. Ir kai manęs klausia, iš kur aš turiu tiek energijos, polėkio, atsakau – taip yra todėl, kad visos mano pojūčių antenos yra gyvos ir nuolat lavinamos. Aš prisimenu ir kvapus, ir garsus, ir kitus savo jutimus", – kalbėjo pašnekovė.

Poreikis – ir pagal sezoną

Eteriniai aliejai Laurą supa ne tik namų aplinkoje, bet ir automobilyje, darbo vietoje.

"Juos naudoju visaip, kaip tik įmanoma – ir odai, ir plaukams puoselėti, ir sveikatinimui, ir kaip namų švarinimo priemonę. O dėl rožių hidrolato esu tiesiog pamišusi – jis ryte visada pirmiausiai nugula ant mano kūno", – šypteli pašnekovė.

Pasak Lauros, aromaterapija – subtilus reikalas, tad ir savo žinias ji siekianti perteikti ne brukamai, o padėdama pačiam žmogui pažinti, "išragauti" ir prisijaukinti natūralias kvapiąsias substancijas.

"Yra žmonių, kurie pauostę kažkokio eterinio aliejaus pasibjauri jo kvapu arba išvis nieko neužuodžia. Mums jau paprasčiau užuosti ir malonesnis atrodo sintetinis kvapas, nes esame labai atitrūkę nuo gamtos. Mūsų vidus yra taip užterštas, kad tos pojūčių antenos ne tik kad nulaužytos, bet ir užkimštos", – vaizdžiai kalbėjo aromaterapijos specialistė.

Į klausimą, ar pati jaučia "alergiją" kokiems nors kvapams, pašnekovė patikina, jog netoleruotinų aromatų įvardyti negalėtų. O turbūt mieliausias jai – karališkojo rožių eterinio aliejaus dvelksmas.

"Jei žmogus yra išsivalęs, sveikai gyvena, jis intuityviai užuodžia, koks kvapas jam yra naudingas ir gali geriausiai padėti. Kita vertus, kai mes išsivalome, išsigryniname, kažkada anksčiau mums nepatikęs kvapas gali tapti netgi labai malonus. Aromato poreikis keičiasi ne tik kintant mūsų būsenai, bet ir metų laikams. O jei žmogus jaučia labai stiprią atmetimo reakciją kokiam nors kvapui, gali būti, kad jis siejasi su kažkokiu nemaloniu prisiminimu, negatyvia patirtimi", – aiškino Laura.

Sakralus momentas

Anot pašnekovės, viena vertus, apie aromaterapiją tiek internete, tiek kituose viešuose šaltiniuose informacijos apstu.

"Kita vertus, kalbant apie aromaterapijos atsiradimą, plėtojimą ir naudojimą Lietuvoje žinios kol kas menkos. Be to, šiandienos studentai yra labai reiklūs ir kad juos sudomintum, reikia turėti unikalios informacijos. Todėl labai smagu, kai pasitaiko proga įgyti tokios vertingos informacijos", – teigė SMK Estetinės kosmetologijos katedros vedėja, turėdama galvoje savo neseną viešnagę Splite, Kroatijoje.

Klaipėdietei teko gyvai išvysti, kaip gimsta šlamučių, vadinamų Kroatijos auksu, eterinis aliejus.

"Vertinamas dėl savo unikalių odą jauninančių, ląstelių regeneraciją skatinančių savybių, šis eterinis aliejus dar vadinamas jaunystės eliksyru. Gyvai stebėjau visą procesą nuo laukų – kaip šlamučiai auga, kaip jie "keliauja" ir ruošiami distiliacijai", – pasakojo pašnekovė.

Anot Lauros, nors distiliacijos procesas jai nebuvo naujiena, vis dėlto eterinio aliejaus gimimo momentas negali nesuvirpinti sielos.

"Tas momentas toks sakralus, kad net nedrįsti prakalbėti – tu suvoki, kad matai augalo dvasią. Juo labiau žinant, kad pasauliniu mastu tik 2 proc. visų eterinių aliejų yra natūralūs, o visi kiti iš dalies skiesti, su priemaišomis ar išvis susintetinti", – aiškino pašnekovė.

Jaučiasi tarsi pabudę

Atsakymas į klausimą, kaip nesuklysti renkantis eterinį aliejų, ir paprastas, ir sykiu sudėtingas.

"Žinoma, grynas, be jokių priemaišų eterinis aliejus nebus pigus. Tačiau produkto kaina dar nėra kriterijus. Reikia ieškoti informacijos, domėtis gamintojais, atkreipti dėmesį į tai, ar produkcija sertifikuota. Taip pat atsižvelgti, kokiomis sąlygomis tas augalas buvo auginimas, nes jo savybės labai priklauso ir nuo klimato, dirvožemio. Tarkime, Lietuvoje bandoma auginti levandas, tačiau mūsų pilkas dangus ir drėgmė joms tikrai ne į naudą. O jei aliejai yra susintetini, tokių reikėtų išvis nenaudoti – užuot padėję, jie gali pakenkti", – įspėjo aromaterapijos specialistė.

Klaipėdietė prisiminė Splite vykusį seminarą, kuriame intriguojamą pranešimą skaitė iš Jutos atvykęs neurochirurgas.

"Jis pasakojo ir demonstravo, kokį poveikį mūsų smegenimis daro tam tikrų eterinių aliejų įkvepiamas aromatas. Jais mes galime save tiek sužadinti, tiek nuraminti", – aiškino Laura.

Pašnekovė pripažino, jog aromaterapiją atradę žmonės neretai jaučiasi tarsi pabudę iš gilaus miego.

"Aromaterapija yra holistinis požiūris į visą mūsų aplinką, į mus pačius – pradedant tuo, ką įkvepiame, ir baigiant tuo, ką liečiame ar valgome. Ilgus metus buvo kalbama apie tai, jog visos ligos – nuo streso, o dabar pradedama atsisukti į ir mūsų mikroflorą, kurią labai stipriai paveikė civilizacija – perdėta higiena, besaikis buitinės chemijos naudojimas. Ir čia mes galime sau ateiti į pagalbą per aromaterapiją, tuos pačius eterinius aliejus, kuriuos galima naudoti kaip cheminių namų priežiūros priemonių alternatyvą. Norėdami gyventi sveiką, pilnavertį gyvenimą, turime imtis pokyčių tiek savo buityje, asmens higienoje, tiek nepamiršti savo pojūčių", – teigė aromaterapijos specialistė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Lietuvos jūrų muziejuje prasideda 45-asis sezonas
    Lietuvos jūrų muziejuje prasideda 45-asis sezonas

    Lietuvos jūrų muziejus pradeda 45-ąjį sezoną, dirbdamas ne tik savaitgaliais, o nuo trečiadienio iki sekmadienio. ...

  • Skulptūrų parke inkilai patys neatsiranda
    Skulptūrų parke inkilai patys neatsiranda

    Skulptūrų parkas, pritraukiantis vis daugiau lankytojų, sulaukia ir pastabų. Antai kažkas teigė pastebėjęs, esą parke gerokai sumažėję inkilų, o kai kurie likę – aplūžę ir nebetinkami sparnuočiams gyventi. ...

    2
  • Kiemams Klaipėdoje tvarkyti – solidi suma
    Kiemams Klaipėdoje tvarkyti – solidi suma

    Susisiekimo ministerija šiemet Klaipėdos miesto gatvių, kiemų ir juose esančių automobilių stovėjimo aikštelių bei dviračių ir pėsčiųjų takų atnaujinimui ir remontui skyrė milijonus eurų. Trečdalis šios sumos numatyta dau...

    3
  • Turto pardavimo aukcionų datos nežinomos
    Turto pardavimo aukcionų datos nežinomos

    Praėjus daugiau nei pusmečiui nuo tada, kai Turto bankas paskelbė parduosiantys buvusio kino teatro „Jūratė ir Kastytis“ pastatus, esančius Taikos prospekte, bei du namus Herkaus Manto gatvėje, Klaipėdoje, lig šiol dar neparengti j...

  • Melnragėje pasigesta informacinio stendo
    Melnragėje pasigesta informacinio stendo

    Ties įėjimu į pagrindinį Melnragės paplūdimį, Odesos promenados prieigose, pasigesta informacinio stendo, kuris buvo įrengtas vos prieš pusketvirtų metų. Paaiškėjo, jog lenta buvo nuimta atnaujinimui. ...

    3
  • „Regitros“ paslaugos buvo neprieinamos
    „Regitros“ paslaugos buvo neprieinamos

    Savaitės pradžioje daugybė vairuotojų negalėjo prisijungti prie „Regitros“ vairuotojų portalo. Vėliau pasirodė pranešimas, kuriuo patvirtinta žinia apie sutrikimą ir atsiprašymas už nepatogumus. ...

  • Įsiutino įžūlumas: taromatą pavertė šiukšlynu
    Įsiutino įžūlumas: taromatą pavertė šiukšlynu

    Vienoje Klaipėdos rajone esančioje parduotuvėje veikiantis taromatas keisto piliečio pastangomis virto šiukšlynu. Net ir ne kartą viešai gėdintas gyventojas vis tiek velka šiukšles iš savo namų ir krauna į keli...

    6
  • Klemiškės autobusų stotelėje – išdaužtas stiklas: dar vienas paauglių vandalizmo atvejis?
    Klemiškės autobusų stotelėje – išdaužtas stiklas: dar vienas paauglių vandalizmo atvejis?

    Kažkas išdaužė Klemiškės autobusų stotelės paviljono stiklą. Manoma, kad tai – dar vienas paauglių vandalizmo atvejis. Kol kas bendruomenės nariai niekur dėl to nesikreipė, tačiau jaučiasi nesaugūs, kadangi panašūs įv...

    3
  • Klaipėdos centre elgetaujanti moteris baudžiama nebus?
    Klaipėdos centre elgetaujanti moteris baudžiama nebus?

    Herkaus Manto gatvėje dažnai pastebima elgetaujanti moteris, veikiausiai benamė. Klaipėdiečiai ją matė dar žiemą, tiesiog sėdinčią ant šalto grindinio prie vieno restorano, o šalia jos – dubenėlį, į kurį praeiviai įmesdavo ...

    13
  • Varžytuvės dėl darbo Klaipėdos rinkimų komisijose
    Varžytuvės dėl darbo Klaipėdos rinkimų komisijose

    Iki Lietuvos prezidento rinkimų pirmojo turo likus mėnesiui, pageidaujančiųjų dirbti rinkimų komisijose daugiau nei reikia. Nors Klaipėdoje rinkimų apylinkių komisijų komandos – per puspenkto šimto žmonių – jau suformuotos, kasdi...

    5
Daugiau straipsnių