Gyvi pojūčiai klaipėdietei leidžia jaustis gyvenimo gurmane

"Man labai gaila, kad šiuolaikiniai žmonės taip atitrūkę nuo savo jutiminio pasaulio – jie tampa apatiški, viskuo nusivylę, stokoja energijos", – sako klaipėdietė Laura Preikšaitienė. Prieš daugelį metų aromaterapiją ėmusi jaukintis moteris patikino pati visada po ranka turinti flakonėlį atitinkamo eterinio aliejaus – šį gamtos eliksyrą ji vadina unikaliu vaistu ir kūnui, ir sielai.

Provokuoja paprastu klausimu

Socialinių mokslų kolegijos (SMK) Estetinės kosmetologijos katedrai vadovaujanti L.Preikšaitienė teigė dėkojanti likimui, jog gali dirbti tai, ką labiausiai mėgsta.

"Kuo gyvenu, tą ir transliuoju. Kalbant apie eterinius aliejus – ką pati naudoju, ką pati propaguoju, visa ta patirtimi bei žiniomis galiu dalytis su kitais. Ir galiu drąsiai apie tai kalbėti, turėdama galimybę dėstyti", – šyptelėjo pašnekovė.

Savo studentus ar bičiulius Laura neretai provokuoja klausimu: koks šiandien buvo pirmasis jūsų užuostas kvapas?

"Deja, dažnai žmonės to neprisimena. Nei ryto kvapo, nei savo pirmojo išgirsto garso, geriausiu atveju ryškiausias mūsų pojūtis – per maistą. Nes vos pramerkęs akis dažnas puola, skuba, lekia, o po to sako – neatrandu savęs, jaučiuosi tarsi užsiblokavęs. Man liūdna ir gaila, kad daugelis mūsų nelavina savo pojūčių, jų neišnaudoja, nes tai be galo svarbu, tai leidžia mums pasijusti gyvenimo gurmanais. Ir kai manęs klausia, iš kur aš turiu tiek energijos, polėkio, atsakau – taip yra todėl, kad visos mano pojūčių antenos yra gyvos ir nuolat lavinamos. Aš prisimenu ir kvapus, ir garsus, ir kitus savo jutimus", – kalbėjo pašnekovė.

Poreikis – ir pagal sezoną

Eteriniai aliejai Laurą supa ne tik namų aplinkoje, bet ir automobilyje, darbo vietoje.

"Juos naudoju visaip, kaip tik įmanoma – ir odai, ir plaukams puoselėti, ir sveikatinimui, ir kaip namų švarinimo priemonę. O dėl rožių hidrolato esu tiesiog pamišusi – jis ryte visada pirmiausiai nugula ant mano kūno", – šypteli pašnekovė.

Pasak Lauros, aromaterapija – subtilus reikalas, tad ir savo žinias ji siekianti perteikti ne brukamai, o padėdama pačiam žmogui pažinti, "išragauti" ir prisijaukinti natūralias kvapiąsias substancijas.

"Yra žmonių, kurie pauostę kažkokio eterinio aliejaus pasibjauri jo kvapu arba išvis nieko neužuodžia. Mums jau paprasčiau užuosti ir malonesnis atrodo sintetinis kvapas, nes esame labai atitrūkę nuo gamtos. Mūsų vidus yra taip užterštas, kad tos pojūčių antenos ne tik kad nulaužytos, bet ir užkimštos", – vaizdžiai kalbėjo aromaterapijos specialistė.

Į klausimą, ar pati jaučia "alergiją" kokiems nors kvapams, pašnekovė patikina, jog netoleruotinų aromatų įvardyti negalėtų. O turbūt mieliausias jai – karališkojo rožių eterinio aliejaus dvelksmas.

"Jei žmogus yra išsivalęs, sveikai gyvena, jis intuityviai užuodžia, koks kvapas jam yra naudingas ir gali geriausiai padėti. Kita vertus, kai mes išsivalome, išsigryniname, kažkada anksčiau mums nepatikęs kvapas gali tapti netgi labai malonus. Aromato poreikis keičiasi ne tik kintant mūsų būsenai, bet ir metų laikams. O jei žmogus jaučia labai stiprią atmetimo reakciją kokiam nors kvapui, gali būti, kad jis siejasi su kažkokiu nemaloniu prisiminimu, negatyvia patirtimi", – aiškino Laura.

Sakralus momentas

Anot pašnekovės, viena vertus, apie aromaterapiją tiek internete, tiek kituose viešuose šaltiniuose informacijos apstu.

"Kita vertus, kalbant apie aromaterapijos atsiradimą, plėtojimą ir naudojimą Lietuvoje žinios kol kas menkos. Be to, šiandienos studentai yra labai reiklūs ir kad juos sudomintum, reikia turėti unikalios informacijos. Todėl labai smagu, kai pasitaiko proga įgyti tokios vertingos informacijos", – teigė SMK Estetinės kosmetologijos katedros vedėja, turėdama galvoje savo neseną viešnagę Splite, Kroatijoje.

Klaipėdietei teko gyvai išvysti, kaip gimsta šlamučių, vadinamų Kroatijos auksu, eterinis aliejus.

"Vertinamas dėl savo unikalių odą jauninančių, ląstelių regeneraciją skatinančių savybių, šis eterinis aliejus dar vadinamas jaunystės eliksyru. Gyvai stebėjau visą procesą nuo laukų – kaip šlamučiai auga, kaip jie "keliauja" ir ruošiami distiliacijai", – pasakojo pašnekovė.

Anot Lauros, nors distiliacijos procesas jai nebuvo naujiena, vis dėlto eterinio aliejaus gimimo momentas negali nesuvirpinti sielos.

"Tas momentas toks sakralus, kad net nedrįsti prakalbėti – tu suvoki, kad matai augalo dvasią. Juo labiau žinant, kad pasauliniu mastu tik 2 proc. visų eterinių aliejų yra natūralūs, o visi kiti iš dalies skiesti, su priemaišomis ar išvis susintetinti", – aiškino pašnekovė.

Jaučiasi tarsi pabudę

Atsakymas į klausimą, kaip nesuklysti renkantis eterinį aliejų, ir paprastas, ir sykiu sudėtingas.

"Žinoma, grynas, be jokių priemaišų eterinis aliejus nebus pigus. Tačiau produkto kaina dar nėra kriterijus. Reikia ieškoti informacijos, domėtis gamintojais, atkreipti dėmesį į tai, ar produkcija sertifikuota. Taip pat atsižvelgti, kokiomis sąlygomis tas augalas buvo auginimas, nes jo savybės labai priklauso ir nuo klimato, dirvožemio. Tarkime, Lietuvoje bandoma auginti levandas, tačiau mūsų pilkas dangus ir drėgmė joms tikrai ne į naudą. O jei aliejai yra susintetini, tokių reikėtų išvis nenaudoti – užuot padėję, jie gali pakenkti", – įspėjo aromaterapijos specialistė.

Klaipėdietė prisiminė Splite vykusį seminarą, kuriame intriguojamą pranešimą skaitė iš Jutos atvykęs neurochirurgas.

"Jis pasakojo ir demonstravo, kokį poveikį mūsų smegenimis daro tam tikrų eterinių aliejų įkvepiamas aromatas. Jais mes galime save tiek sužadinti, tiek nuraminti", – aiškino Laura.

Pašnekovė pripažino, jog aromaterapiją atradę žmonės neretai jaučiasi tarsi pabudę iš gilaus miego.

"Aromaterapija yra holistinis požiūris į visą mūsų aplinką, į mus pačius – pradedant tuo, ką įkvepiame, ir baigiant tuo, ką liečiame ar valgome. Ilgus metus buvo kalbama apie tai, jog visos ligos – nuo streso, o dabar pradedama atsisukti į ir mūsų mikroflorą, kurią labai stipriai paveikė civilizacija – perdėta higiena, besaikis buitinės chemijos naudojimas. Ir čia mes galime sau ateiti į pagalbą per aromaterapiją, tuos pačius eterinius aliejus, kuriuos galima naudoti kaip cheminių namų priežiūros priemonių alternatyvą. Norėdami gyventi sveiką, pilnavertį gyvenimą, turime imtis pokyčių tiek savo buityje, asmens higienoje, tiek nepamiršti savo pojūčių", – teigė aromaterapijos specialistė.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Žygeivių subjuręs oras neišgąsdino
  Žygeivių subjuręs oras neišgąsdino

  Nors šeštadienio rytas pasitaikė itin lietingas ir vėjuotas, į žygį pajūriu išsiruošė tūkstančiai dalyvių iš visos Lietuvos. Kai kurie paplūdimiu nupėdinti ketina net 100 kilometrų. Tokį atstumą planuojama įve...

 • Švedas – Ukrainos ir Lietuvos draugas
  Švedas – Ukrainos ir Lietuvos draugas

  Žurnalistas, dokumentinių filmų kūrėjas, vertėjas ir visuomenininkas švedas Jonas Ohmanas Lietuvoje gyvena jau kelis dešimtmečius. Pastaraisiais metais jis vadovauja Ukrainos paramos organizacijai "Blue/Yellow" ir aktyviai remia ...

  5
 • Uostamiestyje greičiausias autobusas
  Uostamiestyje greičiausias autobusas

  Europos judumo savaitės pagrindiniu akcentu tapusi akcija "Diena be automobilio" vakar gyventojus skatino rinktis ekologiškesnes transporto priemones bei suteikė progą įvertinti Klaipėdos susisiekimo infrastruktūros būklę. ...

  5
 • Pajūryje baigėsi vasariškas ruduo
  Pajūryje baigėsi vasariškas ruduo

  Anot sinoptikų, penktadienį atsisveikinome su vasariškai šiltais orais – jau netrukus ruduo parodys savo nagučius. ...

  2
 • Klaipėdoje kriminalai liejosi ir sovietmečiu
  Klaipėdoje kriminalai liejosi ir sovietmečiu

  Teiginiai, kad sovietiniais laikais laikraščiai nespausdindavo pranešimų apie kriminalinius įvykius, nėra visiška tiesa. Apie negeroves Klaipėdoje rašyta dažname vienintelio tada miesto laikraščio numeryje. Nepaisant j...

  12
 • Klaipėdiečiai pasipiktinę – stovėjimo vietoje atsiras stulpas
  Klaipėdiečiai pasipiktinę – stovėjimo vietoje atsiras stulpas

  Neturintys kur laikyti automobilių pietinės Klaipėdos pusės gyventojai įširdo, kai savo kieme išvydo kliūtį. Piktinamasi, kad prie Žalgirio gatvės 3-iojo namo atsiras stulpas. ...

  7
 • Klaipėdos rajono savivaldybė ieško geriausių verslo idėjų
  Klaipėdos rajono savivaldybė ieško geriausių verslo idėjų

  Klaipėdos rajono savivaldybė kartu su VšĮ „Versli Lietuva“ ieško geriausių verslo idėjų Klaipėdos rajone ir skelbia konkursą „Verslumo manija“. Dalyvauk ir galbūt būtent tu laimėsi piniginį prizą bei mokymus, ...

  1
 • Klaipėdoje paminėta Žydų genocido diena
  Klaipėdoje paminėta Žydų genocido diena

  Penktadienį Klaipėdoje paminėta Lietuvos žydų genocido diena. Prieš holokausto aukas galvas nulenkė ne tik nužudytųjų tautiečiai, bet visų Klaipėdos bendruomenių atstovai, uždegę atminimo žvakeles. ...

  6
 • Sparnuočių saugumui – nauji kelio ženklai uostamiestyje
  Sparnuočių saugumui – nauji kelio ženklai uostamiestyje

  Šiaurės prospekte, ties Kretingos gatve, skubantiems klaipėdiečiams neretai kelią užtveria gulbių šeimynėlė. Siekiant apsaugoti paukščius nuo neatidžių vairuotojų penktadienį čia atsirado išskirtinai Klaipėdai sukurti...

  3
 • Naujam Rusnės keliui sutvirtinti vėl bus ieškoma rangovo
  Naujam Rusnės keliui sutvirtinti vėl bus ieškoma rangovo

  Rekonstruojant vietos gyventojų labai laukiamą užliejamą kelią Šilutė-Rusnė, Lietuvos automobilių kelių direkcija nutraukė žemės sankasos stiprinimo konkursą ir skelbs naują. Laikinasis direkcijos vadovas sako, jog konkurse nebuvo pakankam...

  4
Daugiau straipsnių