Gyvsidabrio termometrų problemą užgožė taupiosios lemputės

Klaipėdiečiai nežino, kur kreiptis sudužus gyvsidabrio termometrui. Specialistai nuogąstauja, kad ateityje daugiau rūpesčių nei termometrai sukels taupiosios lemputės, kuriose taip pat yra šio metalo.

Gyvsidabrio termometrų mažėja

Skambučių dėl sudužusių termometrų Klaipėdos visuomenės sveikatos centras ypač daug sulaukia, prasidėjus peršalimo ligoms ar gripo epidemijoms.

„Žmonės nežino, kur ką daryti ir kreipiasi į mus“, – tvirtino Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Saugos skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Giedraitis.

Jis pasakojo, kad gyvsidabriu užpildytų termometrų mažėja. Prieš trejus metus buvo uždrausta realizuoti medicininę įrangą, turinčią šio sunkaus metalo.

„Gyvsidabrio termometrų mažėja. Daugiau problemų ateityje sukels taupiosios lemputės, kuriose yra šio metalo. Teigiama, kad vidutiniškai taupioji lemputė šviečia apie 10 tūkst. valandų. Tačiau dažnai ji perdega po 1-2 mėnesių. Kur žmonėms jas reikės padėti?“, – klausė vyriausias specialistas.

Prašo pirkimo čekio

Anot R.Giedraičio, Klaipėdoje yra dvi vietos, kurios priima perdegusias taupiąsias lemputes. Pagal tvarką jas turėtų priimti visi prekybos centrai, kurie jomis prekiauja.

Tačiau, jo teigimu, iš klaipėdiečių sulaukta nusiskundimų, kad prekybos centrai išsisukinėja. Pareikalauja iš taupiąją lemputę atnešusių asmenų pirkimo čekio.

„Žmonės tikrai neieškos, kur priduoti lemputę ir išmes ją į konteinerį ar prie vaikų žaidimo aikštelės. Reikia kalbėti su prekybos centrais, kad priimtų lemputes, kurias parduoda“, – pabrėžė R.Giedraitis.

Pats gyvsidabris nėra pavojingas, o jo garai. Garuoti jis pradeda nuo 0 laipsnių šilumos. Kuo aukštesnė temperatūra, tuo labiau garuoja. Žmogus garais gali apsinuodyti.

Į organizmą jie gali patekti per kvėpavimo takus, virškinamąjį traktą, odą ir gleivines. Gyvsidabris gali sukelti apsinuodijimą. Apsinuodijus patariama kreiptis į gydytoją, ypač jei yra mažų vaikų.

Žmogus, apsinuodijęs gyvsidabriu, jaučia silpnumą, galvos skausmą, vėmimą. Stipresnis gali sukelti plaučių edemą.

Reikia pranešti ugniagesiams

R.Giedraitis prisiminė atvejį, kai žmogus bandė nusinuodyti gyvsidabriu. Jis sudaužė kelis termometrus, sudėjo į keptuvę ir kaitino ant viryklės. Vyras mirė per tris dienas.

Sudaužius termometrą, R.Giedraitis klaipėdiečiams, patarė nieko patiems nedaryti, o kviesti ugniagesius. Jie atliks mechanine ir chemine demerkurizacija.

Ypač valyti nepatariama dulkių siurbliu. Temperatūra įrenginyje yra kur kas aukštesnė nei patalpose. Dėl to gyvsidabris garuos kur kas intensyviau ir užterš gyvenamąsias patalpas.

Bute, kuriame šiuo metalu nusinuodijo vyras, niekas gyventi negalėjo du mėnesius. Baldai, sienos buvo prisigėrę gyvsidabrio garų. Ar kambarys prisigėręs gyvsidabrio garų, gali ištirti laboratorija.

Valyti gyvsidabrio nepatariama ir šluoste. Jis pasklis tik dar plačiau ir padidės jo garavimo paviršius.

Gyvsidabrio Klaipėdoje surinkta:

2010 m. – 89 kilogramai
2011 m. – 43 kilogramai
2012 – 8 kilogramai

Kaip valyti gyvsidabrį?

Gyvsidabriui rinkti reikia paruošti buteliuką su vandeniu ir sandariu kamščiu, turėti medinę ar stiklinę lazdelę, guminę kriaušę, voką ar storesnio popieriaus lapą, lipnią juostą ar klijais patepta popieriaus lapą, 0,2 proc. vandeninį kalio permanganato tirpalą.

Pačius didžiausius rutuliukus lazdele patariama sustumti į voką ar ant storesnio popieriaus ir supilti į butelį su vandeniu.

Tada gumine kriauše susiurbti mažesnius rutuliukus, o pačius mažiausius lašelius surinkti lipnia juosta ar klijais patepti popieriumi.

Visą surinktą gyvsidabrį rekomenduojama supilti į butelį su vandeniu ir sandariai uždaryti.

Patalpų paviršių rekomenduojama nukenksminti pasiruoštu kalio permanganato tirpalu. Po to patalpa išplaunama ir gerai išvėdinama. Patalpas reikia plauti ir vėdinti kelis kartus per dieną.

Plovimui gali buti panaudojamas nedidelės koncentracijos ūkiško muilo ir sodos tirpalas.

Indas su gyvsidabriu gali buti perduodamas savivaldybės civilinės saugos skyriaus specialistams arba ugniagesiams.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis
  Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis

  Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis siūlys tarybai iš jo pavaduotojo pareigų atleisti bendrapartietį socialdemokratą Dovydą Mikelį jo paties prašymu. ...

  5
 • Gyventojai praras valandą miego
  Gyventojai praras valandą miego

  Lietuvoje vėl bus įvestas vasaros laikas. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį, 3 val., laikrodžio rodykles teks pasukti viena valanda į priekį. Teigiama, kad dėl tokių pokyčių ne tik bus sunkiau keltis, bet gali sumažėti darbin...

  2
 • Laukia išbandymai vėjais
  Laukia išbandymai vėjais

  Sinoptikai prognozuoja šiltą ir saulėtą savaitgalį, tačiau kitos savaitės viduryje pajūryje siautės ciklonas, atnešiantis vėjuotus orus ir žvarbą. ...

 • Žlugęs Klaipėdos užgrobimas
  Žlugęs Klaipėdos užgrobimas

  Klaipėda tik per laimingą atsitiktinumą netapo bandomuoju dabartinio Donecko analogu. Nepraėjus nė metams po nepriklausomybės paskelbimo, Maskvoje susizgribta, kad Klaipėdą reikėtų prisijungti prie Kaliningrado srities. Suformuota speciali komanda, k...

  3
 • Jauna mama – 15 ir 50 metų
  Jauna mama – 15 ir 50 metų

  Šių metų pradžioje Lietuvoje pagimdė jauniausia mama – jai tebuvo vos 12. Klaipėdos apskrityje jaunų gimdyvių iki 15 metų būna pavieniai atvejai. Pasak uostamiesčio gydytojų, labiau nei jaunos gimdyvės neramina tos, kurios motinystę a...

 • Ragina gyventojus skųsti pažeidėjus
  Ragina gyventojus skųsti pažeidėjus

  Gyventojų kiemuose vis dar tvyro chaosas – mieste yra net 130 komplikuotų vietų, kuriose itin trūksta švaros. Neužtikrinama tvarka kelia rūpestį ir Klaipėdos savivaldybės administracijos atstovams, kurie žada didesnę kontrolę pažeid...

  8
 • Sugriuvusi istorinių laivų flotilė
  Sugriuvusi istorinių laivų flotilė

  Pradėjęs naudoti istorinių laivų krantinę Mažosios Lietuvos istorijos muziejus susidūrė su daugybe sunkumų. ...

 • Parodoje „Sveikata 2018“ – ne tik apie fizinę sveikatą
  Parodoje „Sveikata 2018“ – ne tik apie fizinę sveikatą

  Uostamiestyje oficialiai pradėjo veikti paroda "Sveikata 2018", vienoje vietoje subūrusi tradicinės ir alternatyvios medicinos bei sveikos gyvensenos žinovus. Visą savaitgalį "Švyturio" arenoje šurmuliuosiantis renginys ...

  4
 • Klaipėdiečiams užkliuvo paklotas vamzdis
  Klaipėdiečiams užkliuvo paklotas vamzdis

  Pro miestiečių akis nepraslydo į Jono kalnelio teritorijoje esantį vandens telkinį išvestas naujas vamzdis ir aplink jį išdėstyti maišai. Dalis miestiečių sunerimo, ar kažkas neatliko savavališkų darbų. ...

  2
 • Palanga jungiasi prie Žemės valandos – šeštadienį užtems jūros tiltas
  Palanga jungiasi prie Žemės valandos – šeštadienį užtems jūros tiltas

  Palangos miesto savivaldybė jungiasi prie Žemės valandos, tad kovo 24 d., šeštadienį, vienai valandai (nuo 20.30 val. iki 21.30 val.) bus išjungtas jūros tilto apšvietimas. ...

  1
Daugiau straipsnių