Joninės Klaipėdoje: laužais ir žolynais apipins uostamiestį (programa)

Jau šįvakar, Joninių išvakarėse, Klaipėdoje šurmuliuos, ko gero, linksmiausia metų naktis.

Valstybinei šventei skirtos linksmybės, kviesdamos prisiminti Joninių tradicijas, ketvirtadienį vyks Jono kalne ir „Draugystės“ parke, penktadienį tęsis Laikrodžių muziejaus kiemelyje, apeiginiais šokiais ir dainomis, simboliniais laužais ir žolynais apipindamos visą uostamiestį.

Kalną apipins žolynais

Klaipėdos etnokultūros centras klaipėdiečius buria jau įprastoje vietoje – Jono kalne – vandens ir augmenijos apsuptyje, degant kaitriam laužui kartu paminėti vasaros saulėgrįžą, pasveikinti varduvininkus, iki vidurnakčio šėlti trankioje gegužinėje bei vasaros žolynais apkaišyti Jono kalną.

Jis per Jonines nestokoja žalumos, o ir šiemetė ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties šventė jos žada kaip niekad daug. „Apipinkim Jono kalną!“ – ragina šventės rengėjai. Klaipėdiečiai kviečiami susitelkti ir nupinti didžiausią žolynų pynę, kuria bus padabintas Jono kalnas. Ši bendruomenės akcija vyks visos šventės metu, kiekvienas į milžinišką vainiką galės įpinti savo žolyną.

Išbandys senus burtus

Į šventę verta jų atsinešti. Kas atsineš savo surinktą žolynų puokštę, vadinamąją kupolę, galės iš žiniuonių lūpų išgirsti ateities pranašystes.

Jono kalno šlaite bus pinami vainikai, kurie, etnologės Irenos Armonienės žodžiais, ne tik papuoš galvas, bet ir apsaugos nuo pavojingų ligų, suteiks vidinę darną, išpildys svajones.

„Juk nuo seno merginoms vainikas buvo likimo pranašas. Joninių šventėje bus puiki proga išbandyti seną burtą – atsistojus prie šakoto medžio reikia vainiką  mesti už savęs – iš kelinto karto vainikas užkibs, už tiek metų ištekėsi“, – šypsojosi etnologė.

Kaip žinoma, ir gydomąsias žoles geriausia rinkti iki Joninių. Išvakarėse surinkti augalai tinkami gydymui, vaistams, burtams, kerėjimams, namų, ūkio ir žmonių apsaugai.

Supinti į vainiką žolynai tampa dar galingesni, globojantys ir saugantys vainiką dėvintį žmogų.

Daugybę Joninių papročių žino ir jais su visais pasidalys iškalbingoji renginio vedėja Gražina Kadžytė.

Švies ir saugos ugnis

Jono kalne liepsnos didžiulis laužas. Kaip gi be jo?! Žmonės nuo seno tikėjo, kad Joninių ugnys, apšviesdamos laukus ir pievas, apsaugo derlių nuo visokių raganų užbūrimų ir kitų pavojų. Užsiliepsnojęs Joninių šventės laužas, degančios „raganos“ tikrai apsaugos  visus dalyvius ir Klaipėdą nuo piktų jėgų poveikio.

Šokinėjimas per ugnį bei šokimas aplink laužą nuo seno turėjo magiškų galių. Ilgiausios dienos šventėje jaunimas, o ir vyresni šokinėja per laužą – siekdami pagerinti sveikatą, pasisemti jėgų.

Į upę bus leidžiami vainikėliai su degančiomis žvakėmis. Pora, paleidusi tokius vainikus, sužinos, ar jai lemta būti kartu: jei vainikėliai gražiai plauks greta – lemta, jei išsiskirs – nelemta... Ši apeiga gražiai sujungs visus tris pagrindinius Joninių elementus – augalą, ugnį ir vandenį.

Joninių šventėje įprasta matyti geriausius krašto bei Lietuvos folkloro kolektyvus bei atlikėjus. Šiųmetės šventės nuotaiką kurs folkloro ansambliai „Alka“ „Kuršių ainiai“, „Kuršiukai“, „Alkiukai“, „Senoliai“, „Žemaičių alkierius“, kapelos „Trėjau“, „Mingė“, „Pajūrio kapela“.

Išskirtinę renginio scenografiją  sukūrė dailininkai Edita ir Gintaras Ačai.

Švęs parke ir kieme

Joninių šventė jau antri metai vyks ir uostamiesčio „Draugystės“ parke.

Ten šįvakar klaipėdiečius linksmins net devyni kolektyvai – folkloro klubas „Šeimyna“, „Spingsulė“, choras „Sidabro gija“, vokalinis ansamblis „Jūrainė“, „Pajūrio krantai“, ansamblis „Rūta“, „Vakaro žaros“, Birutės kapela, kolektyvas „Klaipėda“. Renginį ves Klaipėdos miesto pagyvenusių žmonių asociacijos pirmininkė Danutė Krakauskienė.

Atėjusieji gaus vaišių – kareiviškos ryžių košės, bus uždegtas Joninių laužas bei iškilmingai pasveikinti Jonai ir Janinos.

Penktadienį Jonines minės Klaipėdoje vykstanti VI literatūrinio teatro ir muzikos šventė „Naktigonės 2011“, šiai šventei paskirdamos vieną iš devynių savo „Vasarvidžio regėjimų: tarp žemės ir dangaus“ vakarų.

Joninių vakarą „Naktigonėse“ pasirodys uostamiesčio Etnokultūros centro folkloro ansamblis „Kuršių ainiai“. Jie Laikrodžių muziejaus kieme atliks specialią koncertinę programą „Eina saulelė aplinkui dangų“.

Joninės – svarbiausia vasaros šventė, kuriai apeigomis ir linksmybėmis neprilygsta nė viena kita. Ir kodėl nesilinksminti, jei gamta pasipuošusi gražiausiais žiedais, švelnus vėjas atneša ilgai lauktą vasaros kvapą, o saulė pakilusi aukščiausiame dangaus taške.

Kur švęsti

Birželio 23 d. 17 val.  – šv. mišios Šventojo Brunono Kverfurtiečio koplyčioje (Debreceno g. 3).

Birželio 23 d. 18–23 val. – Joninių šventė „Draugystės“ parke, buvusioje mašinų aikštelėje.

Birželio 23 d. 20–24 val. – Joninių šventė Jono kalne (Klaipėdos senamiestyje).

Birželio 24 d. 19.30 val. – „Naktigonių 2011“ festivalio Joninių vakaras Laikrodžių muziejaus (Liepų g. 12) kiemelyje. „Eina saulelė aplinkui dangų...“: Klaipėdos etnokultūros centro folkloro ansamblio „Kuršių ainiai“ koncertas.NAUJAUSI KOMENTARAI

IRENA

IRENA portretas
Kur yra tas ,,DRAUGYSTES,,parkas?

Irenai

Irenai portretas
Draugystės parkas yra Debreceno gatvės pradžioj, prie koplyčios.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių