Klaipėdiečių Kovo 11-osios šventė – įvairiatautė

  • Teksto dydis:

Klaipėdoje minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, pirmosios šalies himno eilutės skambės ne tik lietuvių, bet ir kitomis mieste gyvenančių tautų kalbomis.

Buria švęsti kartu

Šeštadienį 15 val. uostamiesčio Atgimimo aikštėje vyksiančio renginio organizatoriai, anot  Klaipėdos kultūros skyriaus vedėjo Narūno Lendraičio, nori parodyti, kad Lietuvos iškovota laisvė svarbi ne tik lietuviams, bet ir gausiai čia gyvenantiems kitataučiams, kuriems ši šalis yra tapusi namais.

Klaipėdoje tai ypač aktualu, nes uostamiestis visuomet buvo daugiakultūris ir daugiatautis. Vien šiuo metu Klaipėdos miesto savivaldybės Tautinių kultūrų centras vienija 15 įvairių tautinių bendrijų, tarp kurių yra armėnų, azerbaidžaniečių, latvių, lenkų, ukrainiečių, vokiečių, žydų, totorių, baltarusių, rusų ir kitų. Dauguma jų lygiai taip pat didžiuojasi būdami Lietuvos piliečiai ir džiaugiasi laisve bei jos teikiamomis galimybėmis. Todėl šventinę dieną į uostamiesčio Atgimimo aikštę kviečiami ne tik lietuviai, bet ir visų Klaipėdoje gyvenančių tautų atstovai kartu švęsti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną.

Ta proga renginio dalyviai turės unikalią galimybę išgirsti, kaip Lietuvos Respublikos himnas skamba kitomis kalbomis. Pirmąsias jo eilutes savo kalbomis scenoje deklamuos tautinių bendrijų atstovai. Taip pat bus galima sužinoti, apie ką giedama kitų šalių himnuose, kurie tiek originalo kalba, tiek išversti į lietuvių kalbą bus eksponuojami specialiuose stenduose Atgimimo aikštėje.

Po tokios „kalbinės ekskursijos“ „Tautišką giesmę“ iškilmingai sugiedos Klaipėdos universiteto mišrus choras „Pajūrio aidos“ (meno vadovas ir įkūrėjas  doc. Algirdas Šumskis).

Mintys – ant „Laisvės sienos“

Organizatoriai pasistengė, kad Lietuvą Kovo 11-osios proga pasiektų sveikinimai įvairiomis pasaulio kalbomis iš pačių įvairiausių pasaulio vietų. Renginio metu jie bus demonstruojami didžiuliame ekrane Atgimimo aikštėje.

Kiekvienas atėjęs į renginį turės galimybę viešai išreikšti savo mintis apie laisvę ant specialiai įrengtos 15 metrų ilgio „Laisvės sienos“. Ant jos organizatoriai kvies užrašyti savą sakinio „Aš jaučiuosi laisvas, kai...“ pabaigą.

Papildomos veiklos pasiūlys Klaipėdos rajono amatų centras, kurio nariai renginio dalyviams padės pasidaryti įvairiaspalves „Draugystės“ apyrankes, išmokys iš vytelių nusipinti seges bei pagamins odinių apyrankių, dekoruotų įvairias šalis simbolizuojančiomis spalvomis ar baltų ženklais.

Šventėje taip pat skambės muzika, kurią „gyvai“ atliks reperis Omerta ir neseniai televizijos projekte išgarsėjęs Klaipėdos merginų duetas „Golden Age“.

Renginiui numatyta ir dar viena misija – pasitikti Karališko skautų žygio dalyvius. Šį žygį, skirtą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai, rengia broliai pranciškonai, Vilties bėgimo savanoriai, su Lietuvos nacionaline Europos skautų asociacija ir kitais. Šiandien vidurdienį Nidoje startuosiantys žygeiviai atgabens ir Klaipėdos miesto merui rytoj perduos iš žmonių gautus Vilties laiškus.

Vienija bendruomenę

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai uostamiesčio kultūros įstaigos kartu su dideliu būriu jaunimo ir svečiais iš kitų Lietuvos miestų paruošė dar daug įvairių renginių bei naujų iniciatyvų, buriančių bendruomenę.

Jau ketvirtadienį klaipėdiečiai buvo kviečiami apsilankyti kultūros centre Žvejų rūmuose, kur Klaipėdos ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogai su mažaisiais klaipėdiečiais Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai skyrė tradicinį šventinį koncertą „Mažais žingsneliais po Klaipėdą“. Renginyje dalyvavo ugdytiniai iš 42-jų ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Scenografiją paruošė ir koncertą režisavo Klaipėdos miesto meninio ugdymo mokytojų taryba.

Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Meno skyriuje kovo 9-ąją surengtas karinių istorinių dainų vakaras „Rankšluostin įausiu: Lietuva tėvynė“, kuriame dalyvavo dainininkės Airida Mockutė ir Rasa Serra, etnomuzikologė Irena Nakienė, etnologas  Rimantas Balsys, teatrologas Petras Bielskis, poetė Jūratė Sučylaitė.

O muzikos klube „Kaštonas“ ketvirtadienį siautė tradicinių šokių „Vožinis“, smagiai buvo pristatytas Klaipėdos etnokultūros centro išleistas CD / DVD „Tradiciniai šokiai LT“.

Penktadienį Kovo 11-ajai dedikuotų renginių taip pat netrūks.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje 16 val. bus atidaryta paroda „Paskutinei kartai, pasirinkusiai audrą“. Ji skirta pirmosios Klaipėdos miesto tarybos veiklai atminti. Muziejuje šią ekspoziciją bus galima apžiūrėti iki balandžio 8 d.

Bendruomenės namuose (Debreceno g. 48) 17 val. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną minės Klaipėdos senjorai. Mėgėjų meno kolektyvų koncertą surengs „Retro“, klubo „Rūta“ vokalinis ansamblis, šokių kolektyvai „Klaipėdos zunda“ ir „Sidabro gija“. Vakaro metu lietuvišką tautinį kostiumą pristatys Klaipėdos pagyvenusių žmonių asociacijos kolektyvai. Įėjimas – laisvas.

Klaipėdiečiai ir miesto svečiai penktadienį 21 val. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro Kolonų salėje kviečiami pasiklausyti nemokamo koncerto „...Prieš, tarp ir po...“, skirto Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai.

Melsis, šoks, diskutuos

Daugiausia šventinių renginių klaipėdiečių laukia šeštadienį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių