Klaipėdoje laisvės kibirkštys negęsta

Lietuvos laisvės gynėjų rytas Klaipėdos valstybinės kolegijos languose suspindo ne tik atminimo žvakelėmis. Čia iškabinta keturiolika Sausio 13-osios aukų portretų, kruopščiai iškirptų iš popieriaus. Neįprastos technikos kūrėjai talkino kolegijos studentai, kurie, nors yra ir gerokai jaunesni už menamus įvykius, suvokia šios atminties svarbą.

Neįprastas paminklas aukoms

Ne vieną vakarą iki išnaktų su žirklėmis palinkusi prie popieriaus lapo klaipėdietė tautodailininkė Stasė Vilkienė mėgino atkurti tikroviškus visų keturiolikos žuvusių laisvės gynėjų portretus.

Šiandien atėjusieji į Klaipėdos valstybinę kolegiją juos išvydo vestibiulio languose.

Netradicinį sumanymą, taip pagerbiant Sausio 13-osios aukas, pasiūlė šios mokyklos dėstytojas Jonas Kavaliauskas, kuris sutelkė šiam darbui ir studentus.

"Galvojome, kaip įdomiau ir prasmingiau paminėti šią datą. Nusprendėme, jog renginį reikia daryti naktį, kad studentai pajustų tos nakties ypatingumą. Aš ir pats dalyvavau 1991 m. įvykiuose prie parlamento ir pamenu tą vaizdą, kai sužinojome, jog yra užimtas televizijos bokštas, vieningai žmonės pradėjo statyti barikadas, galvodami, jog tai padės sustabdyti tankus. Šiandien barikados jau neaktualios, bet labai nesinori pamiršti to, kas buvo. Tad nusprendėme šią lemtingą naktį paaukoti savo miegą ir kurti žuvusiesiems savotišką paminklą", – teigė J.Kavaliauskas.

Taip po kruopštaus studentų nakties darbo kartu su meno kūrėja S.Vilkiene kolegijos languose atsirado karpiniai – subtiliai įrėminti visų laisvės gynėjų portretai.

Atvaizdas – atminties garantas

Šis darbas turi labai svarbią simbolinę prasmę.

Įsidėmėti veidą, įsiminti vardą, prisiminti žygdarbį, pasakoti apie tai ateities kartoms. Tai vienas patikimiausių būdų išsaugoti herojų atminimą.

1991-ųjų sausio įvykiai dar labai nauji, lyginant su kitu svarbiu šalies istorijos momentu – 1923 m. Klaipėdos sukilimu.

Ir vienu, ir kitu atveju žuvo žmonės. Klaipėdos sukilėlių vardų, juolab veidų šiandien niekas veikiausiai nėra matęs. Liko tik monumentas su lakonišku įrašu.

Tačiau turbūt retas ir 1991-ųjų sausio įvykių dalyvis galėtų išvardyti žuvusiųjų laisvės gynėjų pavardes ar atpažinti jų veidus.

O atminties garantas slypi atvaizde. Ne veltui pasaulio galingieji visais amžiais siekė ateities kartoms palikti savo portretus.

Kolegijos studentai neslėpė nuostabos – tautodailininkės iškirpti herojų portretai yra stulbinančiai panašūs.

Ir visi jie vienoje vietoje darė stiprų emocinį įspūdį. Visi laisvės gynėjai nesunkiai identifikuojami.

Labai tikroviškas gavosi 22-ejų Rolando Jankausko atvaizdas.

Šio jaunuolio veidas per išpuolį prieš minią prie televizijos bokšto buvo sumaitotas neatpažįstamai. Tėvai jį pažino tik iš drabužių.

Iš S.Vilkienės iškirpto portreto žvelgė tiesus, tvirtas, valingas jaunas žmogus, kuriam, deja, teko labai trumpa misiją šioje žemėje ir ordinas po mirties.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Bikis

Bikis portretas
Visiems stiprybes ir rimties!

panda

panda portretas
kvaili ir baznycioje musa

Anonimas

Anonimas portretas
Parduosiu auksinius bei sidabriunius peiliukus ir saukstukus. Idealiai tinka kariuomines valgykloms!
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių