Klaipėdoje pagrindinis triukšmo šaltinis - transportas

Klaipėdos mieste nuo 2005 metų yra vykdoma savivaldybės aplinkos stebėsena – aplinkos stebėsenos sistemos dalis, kuri apima savivaldybės teritorijoje vykdomus sistemingus gamtinės aplinkos komponentų būklės nuolatinę stebėjimą, uosto ir miesto pramonės poveikio gyvenamosioms, visuomeninės paskirties ir rekreacinėms teritorijoms vertinimą. Tuomet periodiškai matuojamas triukšmo lygis, oro kokybė, tiriama dirvožemio tarša, įvairūs paviršinio vandens parametrai ir biologinė įvairovė.

 

2010 metais buvo atliekami triukšmo matavimai, dirvožemio taršos tyrimai, analizuojami vandens telkinių hidrogeocheminiai bei hidrobiologiniai rodikliai. Išsamius monitoringo rezultatus ir ataskaitas visi besidomintys gali rasti internete adresu www.monitor.ku.lt.

 

Triukšmas. Triukšmas – tai viena iš fizinės taršos formų, kuri veikia gyvenamąją aplinką ir gali būti kenksminga žmonių sveikatai. Triukšmo matavimai atliekami 42 taškuose tris kartus per parą pavasario, vasaros ir rudens sezonais. Matuojamas ekvivalentinis ir maksimalus garso lygis prie gatvių, gyvenamųjų namų, vaikų ugdymo įstaigų, ligoninių, pramonės ir uosto objektų. Ekvivalentinis garso lygis neviršijo didžiausio leidžiamo lygio nustatyto HN 33:2007, tuo tarpu vidutinis maksimalus garso lygis viršijo didžiausią leidžiamą lygį vidutiniškai 3-9 dBA. Kaip ir 2009 m., kiek didesnės ekvivalentinio bei maksimalaus garso lygio reikšmės buvo išmatuotos rudens sezono metu. Pagrindinis triukšmo šaltinis- autotransportas ir aplinkos foninis triukšmas, kai kuriais atvejais - gatvės remonto, statybų, uosto krovos darbai.

 

Dirvožemio stebėsena. Technogeninė tarša kaupiasi viršutiniame dirvožemio sluoksnyje ir vandens telkinių dugno nuosėdose. Teršalai čia patenka su nuotekomis ir krituliais, ir atspindi priežemio oro, kuriuo kvėpuojame, kokybę. Be to, dirvožemyje susikaupę toksiniai junginiai gali patekti į žmogaus organizmą ir sukelti sveikatos sutrikimus. Pagrindiniai dirvožemyje randami teršalai yra sunkieji metalai ir mineraliniai angliavandeniliai. Dirvožemio taršos tyrimų metu yra vertinamas užterštumas sunkiaisiais metalais ir naftos produktais įvairios paskirties teritorijose. 2010 metais dirvožemio užterštumas buvo tiriamas miesto švietimo, mokslo ir sveikatos apsaugos įstaigų ir rekreacinėse teritorijose. Kaip „leistinai užteršti“ įvertinta 81% tyrimo taškų, 14%  nustatytas „vidutinio   pavojingumo“ taršos lygis, 3% – „pavojingo“, 1% - „ypač pavojingo“. Dažniausiai DLK viršija Cr kiekiai. Lyginant su ankstesnių tyrimų, atliktų 2006-2007 metais, rezultatais buvo pastebėta, kad 66% tyrimo vietų užterštumo laipsnis išliko tas pats kaip ir prieš 3-4 metus, 29% vietų jis pagerėjo ir 5%  - tapo pavojingesnis. Didžiausia dirvožemio tarša nustatyta teritorijose, esančiose netoli uosto.

Paviršiniai vandens telkiniai. Klaipėdos mieste yra nemažai nedidelių paviršinio vandens telkinių, kurių dauguma – dirbtiniai. Tai miesto gyventojams labai svarbūs traukos objektai, kurių estetinis ir rekreacinis vaidmuo glaudžiai susijęs su vandens kokybe. Pagal stebėsenos programą duomenys apie vandens kokybę šešiuose vandens telkiniuose yra renkami kas tris metus, o keturiuose – kasmet. 2010 metais hidrogeocheminiai ir hidrobiologiniai rodikliai (vandens temperatūra, fosforo ir azoto junginių koncentracijos, vandenyje ištirpusio deguonies koncentracija, pH, bakterioplanktonas, fitoplanktonas, zooplanktonas) buvo tiriami Mumlaukio (Aulaukio) ežere, Trinyčių tvenkinyje, Vilhelmo kanale ir Danės upėje aukščiau Klaipėdos.

Pagrindinių maistmedžiagių – azoto ir fosforo junginių – koncentracija vandens telkiniuose yra susijusi su biologiniais procesais, todėl didžiausia paprastai būna šaltuoju metų laikotarpiu, o mažiausia- vasarą, kuomet maistmedžiages savo augimui intensyviai naudoja planktono dumbliai ir vandens augalai. Remiantis stebėsenos duomenimis, vandens telkinių būklė pagal šiuos rodiklius gali būti vertinama kaip vidutinė. Reikšmingų vandens kokybės parametrų pokyčių, lyginant su ankstesnių tyrimų duomenimis, pastebėta nebuvo.


Šiame straipsnyje: triukšmas

NAUJAUSI KOMENTARAI

mikas

mikas portretas
Kazkaip savivaldybes matuotojai niekaip nenustato Klasko net ir naktimis skleidziamo didelio triuksmo....

ramass

ramass portretas
Primontuokit dar kalneliu , bus dar daugiau triuksmo. Na bet otkatas brangiau nei zmoniu sveikata.

klaipėdietis

klaipėdietis portretas
triukšmą matuoja ne savivaldybės matuotojai, o nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių