Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras skelbia etnomobilizaciją

Šeštadienį Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose skelbiama „Etnomobilizacija“.

Klaipėdos moksleivių saviraiškos centras, Dovilų etninės kultūros centras bei KKKC kviečia susipažinti su grupėmis, eksperimentuojančiomis su etnine muzika. 2007-aisiais užgimęs renginys „Mobilizacija“ šiais metais vyks penktąjį kartą, ir neatsitiktinai prie jo pavadinimo atsirado prierašas „Etno“. Trys grupės – „Pievos“, „Gyvata“ ir Donis su Rasa Serra, 2010-aisiais savo diskografiją papildė naujais darbais. Taigi yra proga susitikti ir visus išgirsti gyvai.

Klaipėdoje pirmą kartą pasirodysiančios „Pievos“ atliks akustinę naujų kūrinių programą. „Gyvata“ repetuodama ilgos žiemos vakarais taip pat paruošė naują 9 kūrinių programą. Donis su Rasa Serra pristatys kompozicijas iš paskutiniojo albumo „Kas tave šaukia ...“. Folkloras gyvas, jis nemiršta, tik įgauna naujas formas ir gyvena toliau, pasiryžę įrodyti atlikėjai ir renginio organizatoriai.

„Pievos“ atliks akustinę naujų kūrinių programą

„Pievų“ naująją kompaktinę plokštelę „Paprastas pasaulis“ užpildė roko smarkumas, folkloro gelmė ir poezijos begalybė. Albumą išleido baltiškos muzikos leidykla „Dangus“.

Tai itin spalvingas ir ekspresyvus albumas, talpinantis net 15 dainų, kurių tekstuose gamtos ir jausmų kupinos poetų A.Svidinsko, O.Baliukonytės, D.Kajoko, R.Skučaitės, V.Šulcaitės eilės ir senasis folkloras. Kaip pasakojo grupės nariai, naujasis albumas buvo kuriamas daugiau nei trejus metus, per taip vadinamą sunkmetį. Ir nors daugumai žmonių, kaip ir patiems muzikantams, tai nebuvo lengvas periodas, „Pievos“ prisipažino, kad tik susirinkę į repeticijas, kurdami ir grodami sugebėjo pamiršti kasdienes negandas, muzika tapo įkvėpimo ir atsparos šaltiniu, padėjo į viską pažiūrėti paprasčiau

Tokia išvaduojanti kūrybinė laisvė – skiriamasis „Paprasto pasaulio“ bruožas. Muzikiniais kanonais savęs nevaržanti grupė savo dainose įpynė daug skirtingų, laisvų interpretacijų. Albumo kūriniuose galima išgirsti visą stilių įvairovę – nuo švelnių meilės baladžių iki griežtų elektrinių gitarų rifų, mistiškų sutartinių ir jausmingų bliuzo elementų.

„Gyvata“ – įkvėpta Vydūno

Grupė „Gyvata“ vienija bendraminčius, moksleivius ir studentus, gerbiančius ir puoselėjančius senąsias mūsų tautos tradicijas. Nuo 2009 m. Klaipėdos moksleivių saviraiškos centre susibūręs jaunimas šoka liaudiškus šokius, mokosi groti, dainuoja bei savitai aranžuoja jiems patinkančias dainas.

Kolektyvas pavadinimą pasirinko įkvėptas Vydūno: „Tautos gyvata yra gyvas psichinis pasaulis. Tasai turi turtėti, turi svarbėti, turi daugiau veikti žmonijoj ir visame pasaulyje. Eina šišion kalba apie kultūrą, apie kalbą, kalbos turtus, apie tautos žmonių įpročius ir būdus, apie jų sielos apsireiškimus, apie žmoniškumo antspaudą tautos gyvenimo skritulyj“.

Donio ir Rasos Serra albume atgimė karinės lietuvių dainos

Naujame postfolkloro projekto „Donis“ albume „Kas tave šaukia...“, įrašytame kartu su dainininke Rasa Serra, pakiliai atgimsta karinės lietuvių dainos.

Šis kompozitoriaus Donato Bielkausko darbas vainikuoja Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejų menančią praėjusią vasarą ir jaudina klausytojus lyriškai interpretuotomis lietuvių liaudies karinėmis istorinėmis dainomis.

D.Bielkauskas keletą metų ruošė albumą ir kruopščiai rinko senąsias folkloro dainas. Lietuvių liaudies karo dainos ypatingos itin stipria lyrika ir mitine simbolika. Dainų siužetuose susipynė nerimą kelianti nuojauta, moterų rūpestis, ilgesys ir skausmas, į pražūtį išjojančių vyrų drąsa ir atsidavimas tragiškam likimui. Žygis į karą virto kelione į pasaulį anapus, kupina prasmingų simbolių.

Tokį dainų paveikslą dar labiau sustiprino brandžios D.Bielkausko aranžuotės ir skaidrus, įtaigus Rasos Serros vokalas. Albume skamba platus lobynas lietuvių liaudies bei klasikinių instrumentų, taip pat melodingi elektrinės gitaros intarpai ir oru sklendžiantys elektroninės muzikos efektai. Prie kūrinių muzikos daug prisidėjo vienas geriausių Lietuvos gitaristų Giedrius Balčiūnas „Jumbo“, įgrojęs improvizacijas elektrine ir akustine gitaromis bei liutnia.

Lietuvos postfolkloro scenoje to dar nebuvo

Grupės dainose įsipynė ir populiariosios muzikos stilistika. „Albumo skambesio norėjau būtent tokio, nors kai kam jis gal bus netikėtas, – sakė D.Bielkauskas. – Manau, Lietuvos postfolkloro scenoje tokio skambėjimo albumo dar nebuvo išleista. Esu dėkingas visiems puikiems muzikantams, kurie padėjo jį įrašyti.“

Taurus liaudies kūrybos palikimas Donio vardu suskambo kaip niekad didingai. Susipynė drąsūs maršų ir valsų ritmai, širdį veriantis smuikas, harmoninga akustinių ir elektroninių sąskambių pilnuma. Pakili ir melancholiška kelionė lėto šokio ritmu nukelia į amžių glūdumą, iš kur tebeaidi prigimtiniai ritualai.

Pasak tautosakininkės Pranės Jokimaitienės, lietuvių liaudies karinės istorinės dainos „parodė gilų filosofinį liaudies žmogaus požiūrį į gyvenimą, reiškė optimizmą ir meilę, taurumo ir dvasios pergalę prieš kančią ir sunaikinimą.“ Būtent tokia šių dainų didybė ir dvasingumas skamba „Kas tave šaukia...“ improvizacijose.

Visa tai – birželio 18 d. 17 val. KKKC Parodų rūmuose (Aukštoji g. 1). Bilietai į koncertą – po 6 Lt.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių