Klaipėdos metų knygos rinkimuose – 13 konkurenčių

Į garbingą „Klaipėdos knygos – 2010“ vardą pretenduoja 13 leidinių, šiemet gimusių uostamiestyje.

Beliko viena nominacija

Trečiadienį prasidėjęs Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos rengiamas, bendrovės „Mūsų laikas“ ir dienraščio „Klaipėda“ remiamas konkursas vyksta jau penkti metai. Jo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į vertingiausias uostamiestyje išleidžiamas knygas.

Šiemet dėl „Klaipėdos knygos“ laurų konkuruoja 6 uostamiesčio leidyklos. Jų pateikti leidiniai varžosi tik dėl skaitomiausios, kitaip tariant – populiariausios knygos titulo.

Gražiausia Klaipėdos knyga šiais metais nerenkama. Leidėjų teigimu, tokiai išleisti pristigo lėšų.

„Be reikalo leidyklos taip kuklinasi – esama tikrai išvaizdžių knygų“, – pastebėjo viena iš konkurso organizatorių Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Meno skyriaus vedėja Birutė Skaisgirienė. Ne ji viena stebėjosi ir apgailestavo dėl neišlikusios gražiausios knygos nominacijos. Vis dėlto ketverius metus iki šiol buvo renkama ne tik populiariausia, bet ir gražiausia Klaipėdos metų knyga, dėl kurios sprendimą priimdavo knygos meno ekspertų komisija.

Turi kuo didžiuotis

Šiemet galima bent tuo pasidžiaugti, kad konkurse dalyvaujančių knygų ir leidyklų žymiai nesumažėjo. Tačiau pernai jame varžėsi 10 knygų leidėjų su 19 leidinių. Galima įtarti, kad  knygų leidyboje sunkmetis tik prasidėjo.

Tai buvo matyti ir iš bibliotekoje surengtos klaipėdietiškų knygų mugės, kurioje retas kuris kokį nors leidinį įsigijo. Nors buvo skelbta, kad knygomis bus prekiaujama leidyklų kainomis, daugelis jų „kandžiojosi“ kaip knygynuose. O ir potencialių pirkėjų nebuvo daug.

Klaipėdos universiteto leidyklos direktorė Lolita Zemlienė vylėsi, kad tokia sunki tik pradžia: „Jei klaipėdiečių knygų mugė vyks kasmet, juolab tuo pačiu laiku, žmonės įpras, apie mus plačiau sužinos, jų ateis daugiau, ir mes daugiau parduosime“.

Nepaisant sunkmečio, uostamiesčio knygų leidėjai šiemet turi kuo didžiuotis – dienos šviesą pagaliau išvydo knygos, lauktos dešimtmečius, kitos gimė su polėkiu improvizuojant, pokštaujant, dar kitos – prisimenant Klaipėdos miestui bei kraštui svarbius įvykius ir brangius žmones. Gana įvairus ir konkursinių knygų pasirinkimas.

Monografija, atvirukai ir dainos

Klaipėdos universiteto leidykla balsavimui pasiūlė tris knygas – maksimalų kiekį, numatytą konkurso nuostatuose.

Klaipėdietės dailėtyrininkės Kristinos Jokubavičienės parašyta monografija „Tarp atėjimo ir išėjimo. Algis Kliševičius“ apžvelgia prieš dvejus metus mirusio žymaus Klaipėdos grafiko gyvenimą, analizuoja jo kūrybą, leidinys gausiai iliustruotas dailininko darbais.

Nijolės Strakauskaitės ir Linos Motuzienės „Kuršių nerija Hugo Scheu atvirukų rinkinyje (XIX a. pabaiga – XX a. pradžia)“ leidžia užmesti akį į kultūros ir visuomenės veikėjo dvarininko H.Scheu surinktą unikalią atvirukų kolekciją ir Kuršių neriją prieš 100 metų.

Daugiausia mokslinę literatūrą populiarinanti leidykla taip pat didžiuojasi dar dažais kvepiančia žemaičių kalendorinės tautosakos rinktine „Užgavėnių dainos“, sudaryta Linos Petrošienės ir Jono Bukančio. Šią knygą netrukus pasivys ir kompaktinė plokštelė.

Primena Klaipėdos istoriją

Nuolatinė konkurso dalyvė leidykla „Libra Memelensis“, leidžianti istorines knygas, visuomenės teismui pateikė dar tris naujienas.

Penkmetį su šilutiškiais kraštotyrininkais ruoštas leidinys „Šilutės ir Pagėgių krašto dvarai“ tęsia šios leidyklos užmojį išsamiai aprašyti ne tik pačios Klaipėdos, bet ir šio krašto dvarus.

Kęstučio Demerecko knyga „Julius Liudvikas Vyneris. Biografijos bruožai“ supažindina su žymiausiu XIX a. Klaipėdos labdariu. „Pirklys J.L.Vyneris uostamiestyje praturtėjo pardavinėdamas gėlių sėklas, įsivaizduokite – kokia žydinti buvo Klaipėda, jei iš sėklų galėjo susikrauti turtus. Bet svarbiausia, kad mirdamas jis juos visus paliko šiam miestui – neturtingiausių jo gyventojų labui. Jo nuveikti darbai šimtmetį gelbėjo Klaipėdą, suteikė pavyzdį kitiems paaukoti vargstantiesiems“, – dalijosi mintimis, paskatinusiomis apie tai parašyti, autorius.

O jo ir Vasilijaus Safronovo istorinis albumas „Klaipėda 1945–1965...“, brandintas daugiau nei tris dešimtmečius, vaizdingai pasakoja apie karo nusiaubtą Klaipėdą, miesto griuvėsių valymą ir likusių pastatų griovimą, sovietinių architektų naujojo tarybinio miesto viziją ir jos įgyvendinimą. Knygoje pirmą kartą publikuojamos unikalios, iš miestelėnų albumų surinktos fotografijos, užfiksavusios rečiausius Klaipėdos miesto kampelius, kurie buvo išlikę po karo.

Apie pajūrio žvejų kaimelį

Lietuvos jūrų muziejus konkursui pristatė žymaus fotografo, žurnalisto, kraštotyrininko Bernardo Aleknavičiaus fotografijų ir apybraižų knygą „Žvejų kaimelio kronika“, skirtą netoli Klaipėdos įsikūrusiam, dabar jau nykstančiam Kukuliškių žvejų kaimeliui. „Ji – apie žvejus, kurie savo druska maitino mūsų pajūrį, kad mes čia išgyventume“, – sakė autorius, daugiau nei ketvirtį amžiaus rinkęs medžiagą šiai knygai.

Lietuvos jūrų muziejus šiemet ją išleido dėl unikalaus turinio, atspindinčio įvairiapusę Klaipėdos krašto pajūrio kultūrą. B.Aleknavičiaus apybraiža – kol kas vienintelis lietuviškas tokio pobūdžio leidinys, skirtas pajūrio žvejų kaimo etnografijai.

Duoklė lietuvių literatūrai

Konkurse dalyvaujanti leidybos grupė „Druka“ specializuojasi kultūros ir meno populiarino srityje ir siekia atkreipti dėmesį į šiemet išleistą dar vieną B.Aleknavičiaus knygą – „Kristijono Donelaičio portretas“, dedikuotą lietuvių literatūros pradininko 300-osioms gimimo metinėms. Grįžtant prie tikrųjų vertybių knyga išleista ant ekologiško popieriaus. Tai dviejų dalių leidinys, kuriame šių dienų skaitytojui parodoma poeto didybė bei reikšmė ne tik literatūroje, bet ir gyvenime. Pirmoje knygos dalyje apžvelgiamas XIX–XX a. poeto kelias į pasaulinės literatūros olimpą, antroje dalyje supažindinama su K.Donelaičio meninio portreto kūrimo istorijomis ir mįslėmis. Anot leidėjų, dar niekur iki šiol nėra sutalpinta tiek daug K.Donelaičio portretų, ir tai daugiau nei 50 metų autoriaus triūso rezultatas. B.Aleknavičiaus anūkė, paklausta, į ką panašus K.Donelaitis, atsakė: „Į senelį“...

„Klaipėdos knygos – 2010“ rinkimams „Druka“ taip pat pateikė uostamiestyje gimusios poetės Vidmantės Černiauskaitės pirmąjį eilėraščių rinkinį „Išvykimo laikas“. Originali jo išvaizda primena užrašų knygelę.

Fotoalbumas, esė ir pasaka

„Eglės“ leidykloje irgi užderėjo konkursinių knygų.

Antano Stanevičiaus sudarytas fotoalbumas „Raitelis saugo Lietuvą. Paminklas Klaipėdoje Lietuvos vardo tūkstantmečiui“ jubiliejinės datos apmąstymais ir fotografijomis primena paminklo kūrimo ir statymo eigą, atidengimo iškilmes, pagerbia jo kūrėjus, statytojus bei rėmėjus. „Tai didelė knyga apie palyginti mažą paminklą – su baime, kad gal tai jau paskutinis paminklas Klaipėdoje, gal nieko daugiau tokio čia nebepastatysime“, – prasitarė jos sudarytojas.

„Eglės“ išleistoje publicistės Vitos Morkūnienės knygoje „Su savimi ir tavimi“ esė ir mąslias, poetiškas miniatiūras lydi autorės fotografijos, o vienintelėje šiemečiame konkurse vaikiškoje knygelėje „Vabalas Ga Babalas“ šmaikščią eiliuotą pasaką apie dramatišką jonvabalio meilę boružėlei žaismingai praturtina spalvingos dailininkės Ievos Zalepugaitės iliustracijos. Leidėjo žodžiais, po knygos autorės inicialais A.K! slypi labai kūrybinga asmenybė. Mergina uostamiestyje studijuoja režisūrą ir su pasisekimu pati vaidina šią pasakaitę.

Staigmena – raktų pakabukas

Konkurso staigmena – Sauliaus Jokužio leidykloje-spaustuvėje gimusi miniatiūrinė suvenyrinė knygutė – raktų pakabukas su malda „Tėve mūsų“ .

Anot leidėjo, tai lyg amuletas kiekvienam geros dienos pradžiai. Įspūdingi knygelės matmenys – 3x4 cm, apimtis – 18 psl.

„Išleidome pačią populiariausią knygą pasaulyje, kurios turinys – visų mūsų širdyse. Ir šiame konkurse pirmąją vietą tarp mažiausių knygų jau užėmėm, – šmaikštavo S.Jokužys. – Iš tikrųjų šiuo leidiniu norime pasakyti, kad ir į pačius rimčiausius dalykus turime žiūrėti šiek tiek su humoru.“

Leidėjų laukia prizas

„Klaipėdos knygos – 2010“ konkursas vyks beveik šešias savaites. Jo rezultatai bus paskelbti finaliniame renginyje 2011 m. sausio 26-ąją.

Daugiausiai visuomenės balsų surinkusios knygos leidėjai bus apdovanoti konkurso prizu – klaipėdiečio menininko Svajūno Jurkaus sukurta bronzine statulėle, simbolizuojančia lakią knygos mintį.

Balsavimo galimybės – plačios

Geriau su knygomis pretendentėmis galima susipažinti ir balsuoti:

* Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos svetainėje www.biblioteka.lt;

* „Klaipėdos“ dienraščio internetiniame portale http://klaipeda.diena.lt/;

* Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos padaliniuose: Meno (J.Janonio g.9), Skaitytojų aptarnavimo (Turgaus g. 8), Jaunimo (Tilžės g. 9) skyriuose bei Kalnupės (Kalnupės g. 13), Pempininkų (Taikos pr.79), „Kauno atžalyno“ (Kauno g. 49) filialuose.

Balsuoti už labiausiai patikusią knygą taip pat galima:

* tel. 8 46 314 730;

* el. p.: info@biblioteka.lt;

* Lietuvos paštu, adresuojant laišką konkursui: „Klaipėdos knyga – 2010“, Klaipėdos miesto savivaldybės viešoji biblioteka, Turgaus g. 8, LT - 91247 Klaipėda.

Balsavimas vyks iki 2011 m. sausio 24 d.


Šiame straipsnyje: Klaipėdos knyga 2010konkursas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Klaipėdos mero žmona pasidalijo pikantiška vyro ir V. Matijošaičio nuotrauka
  Klaipėdos mero žmona pasidalijo pikantiška vyro ir V. Matijošaičio nuotrauka

  Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko žmona Inga Grubliauskienė, kuri šiuo metu išvykusi į užsienį, savo feisbuko paskyroje pasidalijo nuotaikinga nuotrauka. ...

  67
 • Kai kuriems Stintų šventė baigėsi neprasidėjusi
  Kai kuriems Stintų šventė baigėsi neprasidėjusi

  Šeštadienį į Palangoje vykstančią Stintų šventę pakliuvo anaiptol ne visi norintys. Prie įvažiavimo į kurortą rikiavosi kelių kilometrų ilgio automobilių eilė. Ne tokie kantrūs svečiai gręžėsi ir važiavo atgal, taip ir ...

  11
 • Pirmoji Lietuvos šimtmečio klaipėdietė – Laisvė
  Pirmoji Lietuvos šimtmečio klaipėdietė – Laisvė

  Vasario 16-ąją pirmoji Klaipėdoje gimė mergaitė vardu Laisvė. Šią ypatingą valstybės dieną uostamiestyje pasaulį išvydo net 9 mažyliai – keturios mergaitės ir penki berniukai. ...

  18
 • O. Žalienei – Riterio kryžius
  O. Žalienei – Riterio kryžius

  Ketvirtadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė valstybės atkūrimo 100-mečio proga už nuopelnus Lietuvai ir mūsų šalies vardo garsinimą pasaulyje valstybinius apdovanojimus įteikė 100 Lietuvos ir užsienio valstybių piliečių, tarp jų –...

  3
 • Mero automobilis nesudomino
  Mero automobilis nesudomino

  Automobilis "Volvo S80", kuriuo važinėjo miesto meras Vytautas Grubliauskas, dėmesio nepatraukė. Viešasis aukcionas, kur pardavinėta transporto priemonė, nesulaukė nė vieno dalyvio. ...

  4
 • Apie pavojų informuos ženklai
  Apie pavojų informuos ženklai

  Prie trijų miesto pagrindinių viadukų siūloma įrengti kintamosios informacijos kelio ženklus. Jie vairuotojus įspėtų apie pavojų – pvz.,kad danga slidi, nurodytų, kokį saugų greitį reikėtų pasirinkti. ...

  6
 • Kova už laisvę: Visvydo tėvonijos brolija
  Kova už laisvę: Visvydo tėvonijos brolija

  Klaipėdoje pokario metais gyvavo Visvydo tėvonijos Vytauto grandis – neginkluotos rezistencijos organizacija, vienijusi būsimuosius mokytojus. Šie jauni žmonės tikėjo, kad jiems pavyks tautą sutelkti kovai su sovietų valdžia ir atkurti Li...

 • Miestas nusidažė trispalvėmis – klaipėdiečiai švenčia Lietuvos atkūrimo gimtadienį
  Miestas nusidažė trispalvėmis – klaipėdiečiai švenčia Lietuvos atkūrimo gimtadienį

  Pasibaigus rytinėms pamaldoms minia klaipėdiečių žingsniavo į Atgimimo aikštę, kur vyko Lietuvos valstybės šimtmečio minėjimas. Ta proga menininkei Aidai Raimondai Pečeliūnienei už neatlygintiną metų darbą įteikta simbolinė Klai...

  17
 • Švelni žiema žada užsibūti
  Švelni žiema žada užsibūti

  Šventinį savaitgalį pajūryje išsilaikys žiemiški orai. Šiandien džiugins viską nubalinsiantis sniegas, o sekmadienį nuotaiką kels šviečianti saulė. ...

  3
 • O. Žalienei – Riterio kryžius
  O. Žalienei – Riterio kryžius

  Ketvirtadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė valstybės atkūrimo 100-mečio proga už nuopelnus Lietuvai ir mūsų šalies vardo garsinimą pasaulyje valstybinius apdovanojimus įteikė 100 Lietuvos ir užsienio valstybių piliečių, tarp jų –...

  8
Daugiau straipsnių