Klaipėdos teismui vėl nepavyko nagrinėti čečėnų Gatajevų bylos

Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija ketviradienį atidėjo savavaldžiavimu kaltinamų čečėnų Chadidžat ir Maliko Gatajevų bylos nagrinėjimą.

Teismas dar vasarį kreipėsi į Teisingumo ministeriją dėl teisinės pagalbos įteikiant teismo šaukimus Gatajevams. Tačiau iki posėdžio dienos jokios informacijos apie šaukimų įteikimo rezultatus kaltinamiesiems negauta.

Teisėjų kolegija nusprendė pakartotinai kreiptis į Teisingumą ministeriją dėl teisinės pagalbos suteikimo, BNS pranešė teismo atstovė spaudai Gintarė Daugėlaitė.

Uostamiesčio teismas Gatajevų bylą mėgino pradėti nagrinėti dar pernai rugpjūtį, tačiau to padaryti nepavyko, nes neoficialiems čečėnų vaikų globos namams "Gimtoji šeima" vadovavusiems sutuoktiniams nebuvo pranešta apie teismo laiką ir vietą.

2009 metais Gatajevai išvyko iš Lietuvos. Būta pranešimų, kad jie išvyko į Suomiją ir ten paprašė politinio prieglobsčio.

Klaipėdos apygardos teismas rugpjūtį priėmė sprendimą kreiptis į Teisingumo ministeriją, kad ši diplomatiniais keliais nustatytų Gatajevų buvimo vietą ir praneštų jiems apie teismo laiką ir vietą.

Pernai gegužę Lietuvos apeliacinis teismas perdavė bylą Klaipėdos apygardos teismui, nes prieš tai ją nagrinėjusio Kauno apygardos teismo kolegija nuo bylos nusišalino ir šiame teisme nebeliko kam jos nagrinėti.

Grozno angelais vadintų čečėnų poros istorija tarptautinėje visuomenėje sulaukė didelio dėmesio po 2009 metais Kaune priimtų teismų sprendimų.

2009-ųjų birželio pradžioje Kauno miesto apylinkės teismas Gatajevus pripažino kaltais dėl smurtavimo prieš globotinius, grasinimo nužudyti, savavaldžiavimo. Už tai jiems skirta po 10 mėnesių nelaisvės.

Kauno apygardos teismas rugsėjį sugriežtino bausmes - skyrė po pusantrų metų nelaisvės. Po šio nuosprendžio paskelbimo Gatajevai dingo. Buvo paskelbta kaltinamųjų paieška, kreiptasi į Suomiją dėl ekstradicijos.

Žmogaus teisių gynėjai šioje byloje įžvelgė galimų pažeidimų, nes kilo klausimų dėl Lietuvos valstybės saugumo departamento pareigūnų vaidmens joje, svarstyta, ar su tuo negali būti susijusios Rusijos tarnybos.


Šiame straipsnyje: Gatajevai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių