Lietuvos pajūrio vandenys – švariausi Europoje

Lietuvos vidaus ir jūros pakrančių vandenys 100 procentų atitinka privalomus saugumo reikalavimus ir yra visiškai tinkami maudytis - teigiama Europos Komisijos ir Europos Aplinkosaugos agentūros parengtame metų pranešime apie Europos Sąjungos šalių maudymosi vandens kokybę. 

Pasak pranešimo, europiečiai ir į žemyną atvykstantys turistai gali drąsiai ir saugiai maudytis ES vandenyse. Tyrimų rezultatai, šiek tiek blogėję 2007 metais, pradėjo gerėti 2008 m., įrodydami, jog jūrų, ežerų ir upių vandenys švarėja. 

Pranešimas apie maudymosi vandenų kokybę pagrįstas rezultatais, kuriuos pristato šalių narių atsakingosios tarnybos. Rezultatai atsispindi vandens užterštumą fekalinėmis bakterijomis, naftos likučiais, kurių sudėtyje yra benzino, detergentais, nuodingomis rūgštimis (tokiomis kaip fenolis). 

EK ir Europos Aplinkosaugos agentūros paskelbtame pranešime teigiama, jog 2008 metais 96,8 proc. ES jūrų pakrančių maudymosi vandenų atitiko privalomus saugumo reikalavimus, t.y. 1,1 proc. daugiau nei 2007 metais. Tuo metu tik 88,6 proc. ES jūrų pakrančių maudymosi vandenų atitiko „gido vertinimų reikalavimus”, kurie daug griežtesni, tačiau nėra privalomi. Vertinant šiuos rezultatus pastebėtas 2,5 proc. pakilimas. Vidaus vandenų saugumo tyrimų rezultatai taip pat rodo pagerėjimą. 

Pranešime konstatuojama, kad Lenkija yra pati nesaugiausia Europos šalis vertinant galimybes maudytis jūroje ir vidaus vandenyse: net 14,4 proc. maudymosi vandens neatitinka privalomų saugumo reikalavimų. Antra pagal nesaugumą yra Belgija, kurioje 10,3 proc. vandenų neatitinka keliamų reikalavimų, trečia - Didžioji Britanija ( 4,1 proc.). Pranešime sakoma, jog Prancūzijoje, Italijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Latvijoje taip pat nemažai vandenų neatitiko saugumo reikalavimų. 

Situacija kiek keičiasi, vertinant neatitinkančių reikalavimus vidinius ir jūros pakrančių vandenis. Jūros pakrančių vandenys labiausiai užteršti Lenkijoje (9 proc.), Bulgarijoje, Slovėnijoje, Airijoje ir Latvijoje. Vidaus vandenys labiausiai neatitinka reikalavimų Airijoje (33,3 proc.), Slovėnijoje (27,8 proc.), kurią vejasi Lenkija, Belgija ir Didžioji Britanija. 

Italijoje taip pat daugėja vietų, kuriose draudžiama maudytis: 2008 metais jų buvo 553, 2007 metais - 300. Rumunijoje net 98 proc. vandenų atitinka privalomo saugumo reikalavimus, tačiau tik 2 proc. atitinka griežtesnius reikalavimus. 

Kitoje skalės pusėje - tarp saugiausių maudytis jūros pakrančių yra Belgija, Estija, Kipras, Lietuva ir Olandija. Visos šios šalys 100 proc. atitinka privalomus saugumo reikalavimus. Griežtesnius reikalavimus atitinkančių šalių sąrašo pradžioje - Lietuva, Kipras, Graikija, Prancūzija ir Malta. Vienintelė Lietuva 100 proc. atitinka jūros pakrančių privalomus ir griežtesnius saugumo reikalavimus. 

Šešių šalių vidaus vandenys atitinka privalomus saugumo reikalavimus: Bulgarijos, Graikijos, Lietuvos, Liuksemburgo ir Suomijos. Griežtesnius reikalavimus atitinka Graikijos, Prancūzijos, Suomijos, Švedijos ir Vokietijos vidaus vandenys. Tik Graikija 100 proc. atitinka vidaus vandenų privalomus ir griežtesnius saugumo reikalavimus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių