Lito laidojimo planas – parengtas

Nors tikroji euro įvedimo data Lietuvoje oficialiai dar neaiški, litų į eurus keitimo ir naikinimo planas yra parengtas iki smulkmenų.

Nors tikroji euro įvedimo data Lietuvoje oficialiai dar neaiški, litų į eurus keitimo ir naikinimo planas yra parengtas iki smulkmenų. Prognozuojama, kad bankams gali tekti pakeisti dešimtis milijonų įvairių nominalų lietuviškų banknotų ir metalinių pinigų, kurių svoris siekia beveik 100 tonų.

Grynųjų pinigų mastai

Lietuvos banko duomenimis, 2013 m. spalio 31 d. apyvartoje cirkuliavo beveik 93 mln. įvairių nominalų litų banknotų, kurie svėrė apie 93 tonas. Jų suma siekė 11,538 mlrd. litų.

Naujausiais duomenimis, įvairių nominalų apyvartinių monetų yra beveik 1,152 mlrd. vienetų. Jos sveria apie 2 tūkst. 356 t, jų suma – 257 mln. litų.

Didžiausią visų banknotų apyvartoje dalį sudarė 100 (21 proc.) ir 200 litų (38 proc.) banknotai, o didžiausia visų monetų apyvartoje dalis – 1 ir 2 centų monetos (atitinkamai 39 ir 21 proc.).

"Šių metų spalio pabaigoje 1, 2 ir 5 litų monetos sudarė apie tris ketvirtadalius (77 proc.) visos monetų sumos apyvartoje. Per metus 5 ir 2 litų monetų apyvartoje sumos dalis padidėjo atitinkamai 1,6 ir 0,3, o 1 lito – sumažėjo 0,7 procentinio punkto", – teigė Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos direktorius Alis Jaramaitis.

Apyvartoje esantys litų banknotai buvo spausdinami visoje Europoje žinomose spaustuvėse. Teigiama, kad siekiant užtikrinti litų banknotų apsaugą buvo naudojami pažangiausi apsaugos būdai (vaivorykštinis spausdinimas, hologramos, optiškai kintantys dažai, blizgančios juostelės).

Apyvartoje esantys litai ir centai kaldinami Vilniuje įsikūrusioje Lietuvos monetų kalykloje, kuri priklauso ir kurią valdo Lietuvos bankas. Lietuvos banko išleistos kolekcinės (proginės) monetos yra kaldinamos taip pat šioje kalykloje.

Laukia sunaikinimas

Apyvartoje cirkuliuojanti lietuviška valiuta, litus pakeitus į eurus, turės būti sunaikinta, kaip ir iki šiol naikinami susidėvėję nacionaliniai pinigai. Lietuvos banko atstovų teigimu, sudilę banknotai nuolat yra išimami iš apyvartos ir naikinami.

Siekdamas, kad apyvartoje būtų tik kokybiški pinigai, Lietuvos bankas naudoja modernią, automatizuotą banknotų ir monetų apdorojimo įrangą.

"Į Lietuvos banką Vilniuje ir Kaune iš apyvartos grįžtantys pinigai perskaičiuojami, rūšiuojami, nustatomas jų susidėvėjimo laipsnis. Netinkami naudoti sunaikinami, o geros kokybės – vėl išleidžiami į apyvartą. Tai nuolatinis procesas", – tvirtino A.Jaramaitis.

Taip sunaikinti buvo iš apyvartos išimti 1991 m. laidos 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 litų banknotai, 1993 m. laidos 2, 5, 10, 20, 50 litų banknotai, 1994 m. laidos 1 lito banknotas, 1997 m. laidos 10 ir 20 litų banknotai.

Teigiama, kad popierinius pinigus naikina automatinės pinigų apdorojimo mašinos, kurios pagal nustatytas sąlygas pačios sprendžia, kada naikinti banknotą.

"Nebetinkamas banknotas mašinos viduje susmulkinamas be žmogaus dalyvavimo, iš banknoto lieka tik mažytės skiautelės, kurios išmetamos iš mašinos ir utilizuojamos kaip atliekos.

Kompiuteriai specialia programine įranga fiksuoja, kada ir kiek banknotų sunaikinta. Jų rodmenis tikrina vidaus auditoriai", – pasakojo A.Jaramaitis.

Monetos tarnauja ilgai, todėl sugadintų pasitaiko nedaug. Jos gali būti sulankstytos, buvusios ugnyje, paveiktos chemikalų. Tokios monetos supjaustomos specialia mašina arba deformuojamos presu, kad negalėtų būti atpažintos, o metalo laužas parduodamas.

Toks likimas laukia visų lietuviškų pinigų, kai bus įvestas euras.

Netektį kompensuos Vytis

Valstybėse, kuriose jau įvestas euras, į apyvartą leidžiami 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 eurų banknotai. To paties nominalo banknotai vienodi visose euro zonos valstybėse.

Tačiau šių valstybių leidžiamų monetų vienoda tik viena pusė, o kita skiriasi – ji vadinama nacionaline puse. Šiuo metu naudojamos aštuonių nominalų eurų apyvartinės monetos (1, 2, 5, 10, 20 ir 50 centų, 1 ir 2 eurų).

Ar laukiate euro įvedimo?

Iš viso balsų: 554


NAUJAUSI KOMENTARAI

sultonas

sultonas portretas
Kalba jau dingsta net dainu lietuvišku nėra, kažkodėl visam pasauli stengiasi savo kalba dainuot ir tai yra gražu o čia ne,pinigus tuos naikint ruošiasi ir dar džiaugesi ,protingos valstybės to nedaro ir gyvena daug geriau nei mes.

amen

 amen portretas
Tai didžiausias praradimas. Betautė, bežemė, belytė Tauta. Be savo identiteto, greitai neliks ir kalbos...Įsivesdami tą nei britams, nei švedams nereiklaingą eurą atrodome kaip paklusnios avys...

Pastebejimas

Pastebejimas portretas
Pritariu,kad naikindami lita,naikinsim savo indentiteta,savo istorija,is vienos sajungos i kita.O cia pritariantys globalizmui,matyt patys prie to lovio sedi ir tik laukia kada pajudes eurovagonai.Tokiems tipams visa morale-pries nosi pakabintas banknotas,kuris jam ir Dievas ir mokytojas ir globejas.Bet tokiu apstu siame pasaulyje,tusciu,bedvasiu,apie meile Tevynei - svetimi,nesuprantami zodziai.Kodel britai vertina savo valiuta,todel kad ir mes ten lekiam pagyventi,pamatyti kulturos,istorijos.Ten ir vyksta,verda toks gyvenimas su savo praeitimi,dabartimi,ateitimi,bet nepamirstant ir gerbiant savo tauta.O cia,pas mus kaip yra?.Matome kaip...
VISI KOMENTARAI 21
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • „Brexit“ padarinius švelnins ir DFDS
  „Brexit“ padarinius švelnins ir DFDS

  Artėjant kovui, kai Jungtinė Karalystė pasitrauks iš ES, atsiranda vis daugiau nerimo, kaip dirbs žemyninę Europą su britų sala jungiančios gausios jūrų keltų linijos. ...

  1
 • Vietoj tramdomųjų priemonių – akiniai
  Vietoj tramdomųjų priemonių – akiniai

  Tramdomieji marškiniai, kurie daugeliui vis dar asocijuojasi su sergančiųjų psichikos ligomis nuraminimu, jau seniai tapo muziejaus eksponatu. Psichiatrai ieško naujų būdų, kaip padėti įsiaudrinusiems pacientams. Vieną tokių priemonių ...

 • Vaizdo konferencijoms – moderni įranga
  Vaizdo konferencijoms – moderni įranga

  Nuo šiol Klaipėdos miesto savivaldybės atstovai į konferencijas vyks rečiau, mat savivaldybės administracijos direktoriaus kabinete diegiama moderni vaizdo transliavimo įranga. ...

  3
 • Kur dingo vaiko pinigai?
  Kur dingo vaiko pinigai?

  Vaikus auginantys klaipėdiečiai ėmė nerimauti iki šiol nesulaukę išmokų už vaikus. Kas mėnesį vaiko pinigai į tėvų ar globėjų sąskaitas įprastai subyra 10-ą mėnesio dieną. Vis dėlto, įpusėjus sausiui, išmokos jų vis ...

  11
 • Į Gdanską – užuojautos žodžiai
  Į Gdanską – užuojautos žodžiai

  Tragiška Gdansko mero Pawelo Adamowicziaus žūtis sukrėtė ir Klaipėdos vadovą Vytautą Grubliauską, kuris vos prieš kelias savaites su kolega iš kaimyninio uostamiesčio posėdžiavo ir bendravo Briuselyje. Iš Klaipėdos Gdans...

  7
 • Uostamiesčio gyventojams – nauja prievolė
  Uostamiesčio gyventojams – nauja prievolė

  Kai kuriems klaipėdiečiams šiukšlių rūšiavimas vis dar yra tikras iššūkis. Nepaisant to, Aplinkos ministerija žmonėms parengė dar vieną naujovę – nuo sausio 1-osios didesniuose šalies miestuose jau priv...

  20
 • Klaipėdos dieną – būgnai, deglai ir patriotizmas
  Klaipėdos dieną – būgnai, deglai ir patriotizmas

  Gausia šventine uostamiesčio jaunuomenės eisena su deglais paminėta Klaipėdos krašto diena. „Sausio 15-osios garbė – jaunimo maršą“ organizavę aktyvistai džiaugėsi, jog siekis Klaipėdos sukilimo ir prijungimo pr...

  5
 • Keičiasi neatlygintino perkėlimo į Kuršių neriją leidimų išdavimo tvarka
  Keičiasi neatlygintino perkėlimo į Kuršių neriją leidimų išdavimo tvarka

  Nuo sausio 1 dienos pasikeitė neatlygintino perkėlimo į Kuršių neriją leidimų išdavimo tvarka - nuo šiol sprendimą, kas turi teisę nemokamai keltis, priims nebe Neringos ir Klaipėdos savivaldybės, bet Lietuvos automobilių keli...

  2
 • Rinkimai Palangoje – be intrigos?
  Rinkimai Palangoje – be intrigos?

  Savivaldos rinkimuose Palangoje ketina dalyvauti šešios partijos ir du visuomeniniai rinkimų komitetai. Kurorto mero posto sieks keturi kandidatai, tačiau jau dabar manoma, jog antrojo turo, kaip ir per pastaruosius rinkimus, veikiausiai gali i...

  1
 • Vakarų Lietuvai – sniego spąstai
  Vakarų Lietuvai – sniego spąstai

  Antradienio rytą prasidėjęs smarkus snygius kai kuriuose Klaipėdos apskrities rajonuose nerimo iki pavakarių. Pranešama, jog ypač daug sniego iškrito Skuodo apylinkėse. ...

  3
Daugiau straipsnių