Naujoji šilumos supirkimo tvarka didina kainas

 • Teksto dydis:

Nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG) iš biokuro pagamintą šilumą centralizuotos šilumos tiekėjams (CŠT) šiemet tenka pirkti brangiau. Pavyzdžiui, sausio mėnesį, kai šilumos poreikis didžiausias, „Vilniaus šilumos tinklai“ NŠG bendrovėms turėjo mokėti 21 proc. daugiau nei prieš metus, o „Klaipėdos energija“ sumokėjo tiems patiems kaip ir pernai nereguliuojamiems NŠG net 28 proc. daugiau.

Tokį išlaidų šilumos gamybai padidėjimą lėmė šiemet įsigaliojusi nauja Valstybinės kainų kontrolės ir energetikos komisijos (VKKEK) įvesta tvarka, kuri žadėjo didesnę konkurenciją ir mažesnes kainas.

Nuo šių metų įsigaliojusi nauja VKKEK nustatyta šilumos supirkimo tvarka žadėjo padidinti konkurenciją šilumos gamybos rinkoje ir taip užtikrinti mažesnes šilumos kainas, tačiau jau dabar akivaizdu, kad naujosios tvarkos efektas – priešingas.

Savivaldybių valdomos CŠT įmonės privalo pirkti šilumą aukcionuose iš pigiausiai ją pasiūliusių NŠG, tačiau šaltaisiais mėnesiais šilumos poreikis toks didelis, kad CŠT įmonės superka visą šilumą iš visų veikiančių NŠG ir dar trūkstamą pagamina pačios.

Kadangi šaltaisiais mėnesiais konkurencijos tarp šilumos gamintojų nėra, VKEKK pamėgino apriboti privataus kapitalo valdomų NŠG aukcionuose parduodamos šilumos kainą, nustatydama kainų ribą, kuri yra artima iš dujų gaminamos šilumos kainai, o kai  kuriais atvejais net ją viršija.

VKEKK nustatė kainų „lubas“ visiems šilumą iš biokuro gaminantiems subjektams, darydama prielaidą, kad biokuro katilinė dirba maždaug 5 mėnesius per metus ir gauna apie 4–5 proc. pelno nuo turto vertės, o šiuo atveju vertė atitinka ką tik pastatytos, naujos, katilinės kainą. Nustatant kainų ribą, VKEKK į ją įskaičiuoja aukštas nusidėvėjimo sąnaudas, didelius aptarnavimo kaštus ir pan. Todėl tai, kas teoriškai yra kainos apribojimas, realybėje tapo galimybe NŠG padidinti iš biokuro gaminamos šilumos kainą beveik iki „dujinės“ šilumos kainos.

Pagal 2019 m. sausio mėnesio šilumos aukciono rezultatus, CŠT bendrovė „Vilniaus šilumos tinklai“ iš NŠG turėjo nupirkti šilumos už 3,34 mln. eurų, kurią perdavė vartotojams. Tai yra sumokėjo už perkamą šilumą 21 proc. daugiau nei tuo pačiu metu 2018 m. Biokuro kainos šiame laikotarpyje skiriasi nežymiai. Akcinė bendrovė „Klaipėdos energija“ vien tik nereguliuojamiems NŠG šių metų sausį už jų parduodamą šilumą sumokėjo beveik 700 tūkst. eurų, kai pernai už tą patį laikotarpį – 500 tūkst. eurų arba 28 proc. mažiau.

Labai panašūs aukcionų rezultatai ir vasario mėnesį. Bendrovė „Vilniaus šilumos tinklai“ už šilumą NŠG sumokės apie 3 mln. eurų, o prieš metus – 2,6 mln. eurų. Vasarį NŠG parduota šiluma Vilniuje pabrango 19 proc. 
Pažymėtina, kad ir pagal senąją tvarką NŠG įmonės visoje Lietuvoje, gal išskyrus Kauną, NŠG dirbo pelningai, o naujoji tvarka atneša dar didesnius pelnus.

Kovo mėnesio šilumos aukcionuose NŠG parduodamos šilumos kainos taip pat didesnės nei pernai, o Panevėžyje vienas NŠG aukcione iš biokuro gaminamą šilumą norėjo parduoti net brangiau, nei ji kainuoja gaminant iš dujų. Kai kurie šilumos gamintojai šilumą pardavinėjo žiemos mėnesiais tik 0,01–0,02 ct/kWh pigiau negu leistina riba, nustatyta VKEKK. Tikėtina, kad kitą žiemą įsidrąsinę jau visi tai darys. Tai čia „konkurencija“ ar „reguliavimas“?

Biokuro kainos aptariamu laikotarpiu keitėsi nežymiai, bet dėl naujos VKEKK tvarkos, NŠG iš biokuro gaminamą šilumą šalčiausiais mėnesiais šiemet pardavinėjo reikšmingai brangiau nei pernai. Šis pabrangimas atsidurs gyventojų šildymo sąskaitose. Argi toks yra šilumos rinkos reguliavimo tikslas? Gyventojams naujoji VKEKK tvarka nenaudinga, tačiau ji labai palanki nereguliuojamiems NŠG – šiemet jie gali gauti dar didesnius pelnus. Balandžio mėnesį, kai jau baigiasi šildymo sezonas, greičiausiai prasidės reali konkurencija tarp šilumos gamintojų. Bet kam ji tada įdomi, kai didžiausios šildymo sąskaitos jau apmokėtos.

Konkuruojant „pilnais kaštais“, suprantama, visi šilumos gamintojai stengsis kuo daugiau uždirbti žiemos mėnesiais, nes vasarą daugeliui iš jų teks „prastovėti“. Tai didins šildymo sąskaitas šalčiausiais mėnesiais, augs kompensacijos remtiniems vartotojams ir biudžetinių įstaigų išlaidos. O gal kas nors tiki, kad privatūs investuotojai ateina dalinti labdaros ir nepasinaudos bet kokia galimybe užsidirbti geresnio pelno?

Nemėgstantiesiems skaičių:

Ar gali būti veiksminga konkurencija tarp 2–4 konkurentų?

Ar konkurencija  padidės, jei du iš jų nutrauks veiklą?

Ar gali būti lygiavertė konkurencija, jeigu vieni dalyviai „sureguliuoti“ ir teikia viešąją paslaugą, o kiti rūpinasi tik savo pelnu?

Ar pristačius perteklinių šilumos gamybos įrenginių izoliuotoje rinkoje 
sumažės jų išlaikymo kaštai?

Ar lengva sugaudyti privatininko pelną ir priversti juo pasidalinti su 
vartotojais?

Ar galima daryti ilgalaikes viešąsias investicijas, kai situacija CŠT sistemoje gali bet kada iš esmės pasikeisti?

Šie ir daugelis kitų kylančių klausimų liudija, kad VKEKK nustatyta naujoji šilumos supirkimo tvarka nėra tvari, turi daug trūkumų ir privalo būti iš esmės peržiūrėta. Būtina sukurti prielaidas konstruktyviai konkurencijai Lietuvos šilumos rinkoje, kuri pirmiausia paisytų vartotojų interesų, o tam būtina koreguoti Šilumos ūkio įstatymą.

Šiuo atveju neanalizuojame šilumos tiekėjų dalyvavimo šilumos aukcionuose, nes jie visi reguliuojami, atlyginimai fiksuoti, pelnai ribojami (nuostoliai ne) ir valstybė bet kada gali nustatyti jiems kainodarą ir motyvaciją. Beje, pasiūlius ir nepriklausomiems šilumos gamintojams dirbti tokiomis pat sąlygomis, kaip ir CŠT įmonės, jie kategoriškai atsisako...

Nepriklausomų šilumos gamintojų šilumos aukcionuose siūlomų kainų pokytis. Lyginami atitinkami laikotarpiai 2018 m. ir 2019 m. (nuo 2019 m. įsigaliojo nauja VKEKK tvarka).

Sausio mėn. šilumos aukcionų rezultatai

Miestas

NŠG šilumos kaina aukcionuose 2018-01, ct/kWh

2019 m. nustatyta leistina šilumos kainų riba aukcionuose biokuro katilinėms,

ct/kWh

Dujiniais katilais pagaminamos šilumos kaina, ct/kWh

NŠG šilumos kaina aukcionuose 2019-01, ct/kWh

Pastabos

VILNIUS

2,94 – 3,01

3,60

 

3,42 – 3,58

Visa NŠG šiluma supirkta

KAUNAS

2,60 – 3,29

4,26

4,21 aukcione

3,25 – 4,05

Visa NŠG šiluma supirkta

KLAIPĖDA

2,74 – 2,90

4,30

4,26 aukcione

2,80 - 3,99

Visa NŠG šiluma supirkta

PANEVĖŽYS

4,38

3,98 aukcione

3,78

Visa NŠG šiluma supirkta

VISAGINAS

1,23 – 3,33

3,72

 

3,63 – 3,71

Visa NŠG šiluma supirkta

Vasario mėn. šilumos aukcionų rezultatai

Miestas

NŠG šilumos kaina aukcionuose 2018-01, ct/kWh

2019 m. nustatyta leistina šilumos kainų riba aukcionuose biokuro katilinėms,

ct/kWh

Dujiniais katilais pagaminamos šilumos kaina, ct/kWh

NŠG šilumos kaina aukcionuose 2019-01, ct/kWh

Pastabos

VILNIUS

2,85 – 3,01

3,58

 

3,40 – 3,51

Visa NŠG šiluma supirkta

KAUNAS

2,84 – 3,00

4,13

4,21 aukcione

3,17 – 4,05

Visa NŠG šiluma supirkta

KLAIPĖDA

2,75 – 2,86

4,37

4,33 aukcione

2,85 - 4,00

Visa NŠG šiluma supirkta

PANEVĖŽYS

4,19

3,98 aukcione

3,78 (tik vienas NŠG)

Visa NŠG šiluma supirkta

VISAGINAS

1,94 – 3,33

3,79

 

3,69 – 3,77

Visa NŠG šiluma supirkta

Kovo mėn. šilumos aukcionų rezultatai

Miestas

NŠG šilumos kaina aukcionuose 2018-01, ct/kWh

2019 m. nustatyta leistina šilumos kainų riba aukcionuose biokuro katilinėms,

ct/kWh

Dujiniais katilais pagaminamos šilumos kaina, ct/kWh

NŠG šilumos kaina aukcionuose 2019-01, ct/kWh

Pastabos

VILNIUS

2,85 – 3,01

3,43

 

3,25 – 3,42

Visa NŠG šiluma superkama

KAUNAS

2,16 – 2,70

3.83

4,21 aukcione

2.76 – 3.23

Dalis NŠG gaminamos šilumos bus nenupirkta

KLAIPĖDA

2,05 – 2,88

4,04

4,04 aukcione

3.00 - 3.83

Visa NŠG šiluma superkama

PANEVĖŽYS

 

4,10

3,59 aukcione

3,76

Vieno NŠG šiluma turėtų būti neperkama, nes brangesnė nei dujinė

VISAGINAS

2,27 – 3,33

3,64

 

3,59 – 3,63

Visa NŠG šiluma superkama

 


Šiame straipsnyje: šilumaVKEKKšilumos kaina

NAUJAUSI KOMENTARAI

lai tik pabando afiora ,

lai tik pabando afiora , portretas
kol zmones nesukils prie situ vagiu-zuliku ,RUMU tol jie mus durins ir toliau ,dasizais parazitai ,kiek gali is musu naudotis,gal jau uztenka sau i kisenes drusti,duokit ir mums laisviau atsipusti

Pamiršo

Pamiršo portretas
Kokia trumpa lietuvio atmintis. Nė 10 metų nepraėjo nuo Rubikono aferų, kai jis išsinuomojo savivaldybių katilines ir užkėlė gyventijams šilumos kainas. Dabar vėl lipama ant to pačio grėblio. Šildymo rinka atiduodama privatiems šildytojams, o kainos jau lipa aukštyn. Kam nors šioje valstybėje tai rūpi???????

Pavasaris

Pavasaris portretas
Klaipėdai būtinos permainos, šalin banditus liberalus ir Dūdos firmas
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Paplūdimių gelbėtojų atranka šiemet – vangesnė
  Paplūdimių gelbėtojų atranka šiemet – vangesnė

  Uostamiestyje jau suformuota pirmoji gelbėtojų grupė, užtikrinsianti saugumą paplūdimiuose vasaros sezonu. Šįkart norą tapti gelbėtojais pareiškė kiek mažiau žmonių nei pernai. ...

 • Klaipėdiečiai Velykas šventė saikingai
  Klaipėdiečiai Velykas šventė saikingai

  Ilgąjį savaitgalį greitosios pagalbos medikai dirbo įprastu režimu, nebuvo ir vartotojų skundų, susijusių su pasenusiu maistu. Tiesa, skubios pagalbos prireikė infarkto ištiktiems ligoniams – vieną moterį gydytojai ištraukė i&sc...

 • KRATC informuoja: pradedami dalinti žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai
  KRATC informuoja: pradedami dalinti žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai

  Balandžio 24 dieną nuo 9 val. Klaipėdos individualių valdų gyventojams pradedami dalinti žaliųjų atliekų surinkimo konteineriai. ...

  2
 • Klaipėdos vaikų ligoninėje daugėja endoskopinių operacijų
  Klaipėdos vaikų ligoninėje daugėja endoskopinių operacijų

  Vaikai nemėgsta gulėti ligoninėje, tad Klaipėdos vaikų ligoninės gydytojai stengiasi prisiderinti prie mažųjų pacientų poreikių – po operacijos vaikas gana greitai grįžta į įprastą aplinką. ...

 • Pajūrio miškams – pavojus
  Pajūrio miškams – pavojus

  Pajūrio regioninio parko direkcija ragina klaipėdiečius būti itin atsargius, vaikščiojant pajūrio miškais. Trečią savaitę lietaus nesulaukiantys miškai yra visiškai išdžiūvę. ...

 • Gyvenimą kartina pasenęs medis
  Gyvenimą kartina pasenęs medis

  Klaipėdiečius sunerimti privertė ne vieną dešimtmetį skaičiuojantis medis. Anot žmonių, didelį sutrešusį medį būtina skubiai pašalinti, nes jis kelia pavojų žmonių turtui ir gyvybei. ...

  1
 • Mįslingos piramidės Klaipėdos centre nebus
  Mįslingos piramidės Klaipėdos centre nebus

  Pajūrio verslininkai skuba ruoštis vasaros sezonui – į miesto gatves keliasi įvairias paslaugas teikiančių įmonių atstovai, pramogautojus jau kviečia atrakcionai vaikams. ...

  3
 • Kviečia registruotis Laivų paradui
  Kviečia registruotis Laivų paradui

  Mažiau nei po mėnesio Klaipėdoje vyks įspūdingais reginiais pagarsėjęs dešimtasis Laivų paradas. Organizatoriai jau kviečia dalyvius registruotis į naktinio parado laivų ir laivelių koloną. ...

 • Botanikos sode prasidėjo žydėjimas
  Botanikos sode prasidėjo žydėjimas

  Klaipėdos botanikos sode jau pražydo daugybė augalų. Apie šias pavasario spalvų viliones dar žino ne visi klaipėdiečiai. ...

  2
 • Prasidėjo Metų renovacijos projektų rinkimų balsavimas
  Prasidėjo Metų renovacijos projektų rinkimų balsavimas

  Balandžio 22 d. prasidėjo balsavimas už Metų renovacijos projektą. Visi Lietuvos gyventojai yra kviečiami atiduoti savo balsus už geriausiai įkūnytą daugiabučio renovacijos projektą, kuris buvo įgyvendintas 2017–2018 m. Klaipėdos regionas t...

Daugiau straipsnių