Nidoje startuos XV tarptautinis Thomo Manno festivalis (programa)

Kitą šeštadienį, liepos 9-ąją, Nidoje prasideda renginys, tapęs neatsiejama Neringos kultūrinės vasaros dalimi – XV tarptautinis Thomo Manno menų festivalis visą savaitę kvies publiką į turiningus muzikos, žodžio, dailės bei kino programų renginius, kuriuos šiemet jungia „Gimtosios Europos“ tema.

Naują trejų metų teminį ciklą, skirtą Nobelio literatūros premijai ir jos laureatams, pradedanti intelektualiosios kultūros šventė šiemet gvildens vieno iš jų – rašytojo bei poeto Czesławo Miłoszo, kurio knygos „Gimtoji Europa“ pavadinimas ir yra šių metų festivalio epigrafas, idėjas. Dėmesio centre – daugiakultūrė ir daugiatautė Europa: kokia ją matome šiandien, koks kūrėjo vaidmuo šioje erdvėje, pasižyminčioje vienybe, demokratija ir unikalia kultūrine įvairove?

Žodžio programoje – naujos knygos ir aktualios temos

Festivalio žodžio programoje dalyvaus svečiai iš Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos. Savo naujausią leidinį „Nemunas – vienos Europos upės kultūros istorija“ pristatys vokiečių publicistas bei kultūros istorikas Uwe Rada. Meistriškai suderinęs kelionių apybraižą, politinę analizę, istorinį tyrimą bei literatūrinį portretą, autorius knygoje gvildena už „geležinės uždangos“ likusio ir nepelnytai Vakarų pamiršto regiono istorijos vingius, nepamiršdamas karalienės Luizės ir Napoleono, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Memelando, paskutiniosios Europos girios ir Kuršių nerijos grožio.

Apie rašytojo balsui šių dienų Europos kontekste tenkančią reikšmę kalbės vienas žinomiausių Lenkijos ir Europos intelektualų Adamas Zagajewskis – poetas ir eseistas, daugelio prestižinių literatūros apdovanojimų laureatas, pernai nominuotas ir Nobelio literatūros premijai. Susitikime su bažnyčios istorike ir baroko žinove, mokslų daktare Irena Vaišvilaite bus diskutuojama tema „Apie viltį“. Europarlamentaras profesorius Vytautas Landsbergis savo kūrybos vakare Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muziką atliks kartu su garsiuoju Lietuvos saksofonininku Petru Vyšniausku.

Liepos 16 diena, kurią Th. Mannas su šeima 1930-aisiais pirmąsyk atvyko į savo vasarnamį Nidoje, šiandien žinomą kaip jo memorialinis muziejus, tradiciškai bus skirta rašytojui: daug metų vokiečių kalbos ir kultūros propagavimui Goethe‘s instituto padaliniuose visame pasaulyje paskyręs germanistas, o šiandien – laisvas autorius, dėstytojas bei parodų kuratorius Dieter Strauss pristatys knygą apie Mannų šeimos patirtį išeivijoje.

Garsių muzikos šedevrų kolekcija

Festivalio muzikos programą, kaip ir kasmet, sudarys aštuoni koncertai. Jie pagerbs šių metų jubiliatus, amžininkus kompozitorius Gustavą Mahlerį bei M. K. Čiurlionį, atskleis austrų kompozitoriaus Antono Brucknerio chorinės bei kamerinės muzikos grožį.

Atidarymo renginį, pianisto Daumanto Kirilausko fortepijoninės muzikos rečitalį, įprasmins premjera ir debiutas. Čia pirmąkart skambės festivalio užsakymu kompozitoriaus Osvaldo Balakausko sukurti „Čiurlionio metai“ fortepijonui ir styginių orkestrui. Drauge su D. Kirilausku kūrinį atliks šiame renginyje debiutuojantis Klaipėdos kamerinis orkestras. Laukia ir daugiau tarptautinių pasirodymų: pavyzdžiui, savo krašto kompozitorių muziką kartu su lietuvių fortepijoninio trio „Kaskados“ nariais atliks pirmą kartą festivalyje viešėsiantis austrų smuikininkas Gernotas Winischhoferis.

Šiemetinėje muzikinėje programoje skambės daugybė garsių šedevrų: gerų bičiulių Johanneso Brahmso ir Antonino Dvořáko kameriniai ansambliai, Johanno Sebastiano Bacho kantata. Duoklę lietuviškai muzikai atiduos monografinis koncertas, skirtas kompozitoriaus Jurgio Karnavičiaus (1884-1941) paveldui pristatyti: bus atlikta retokai koncertuose skambanti kamerinė instrumentinė ir vokalinė jo kūryba, kompozicijos chorui. Publikos laukia susitikimai ne tik su festivalio debiutantais, bet ir su jau pažįstamais šio renginio veidais: kameriniu choru „Aidija“, Kauno styginių kvartetu, dainininkėmis Sigute Stonyte, Asta Krikščiūnaite, pianistais Jurgiu Karnavičiumi, Audrone Kisieliūte.

Malonumai kino ir dailės mėgėjams

Kaip ir kasmet, festivalio svečiai kviečiami apsilankyti populiariose kino naktyse. Programoje – tarptautinio pripažinimo sulaukusios vokiečio Wim Wenders juostos, Lietuvos jaunųjų režisierių kūrybos pristatymas, režisieriaus Vytauto Damaševičiaus filmas, skirtas Czesławui Miłoszui, bei Kristijono Vildžiūno juosta „Kai apkabinsiu tave“, įvertinta aštuoniose Lietuvos kino ir televizijos kino „Sidabrinės gervės“ nominacijose. Žadama ir staigmenų.

Th. Manno festivalis nepamiršta ir dailės mėgėjų. Jau keliskart renginio metu gėrėjęsi Nidos menininkų kolonijos darbais iš privačios klaipėdiečio Aleksandro Popovo kolekcijos, šiuosyk Neringos istorijos muziejuje jie galės apsilankyti XIX a. pab.– XX a. pr. Rytų Prūsijoje, Nidoje sukurtų darbų, istorijos verpetuose iškeliavusių į Vokietiją ir vėl sugrįžusių į Lietuvą, parodoje, kurią rengia VšĮ „Nidden“ ir Mykolo Žilinsko dailės galerija. Tradicinė festivalio paroda V. ir K. Mizgirių galerijoje šiais metais skiriama menininkės Akvilės Zavišaitės (1962-1991) kūrybai.

Įprastas festivalio erdves: Th. Manno memorialinį muziejų, Nidos evangelikų liuteronų bažnyčią, Neringos istorijos muziejų, V. ir K. Mizgirių menininkų namus, Urbo kalną, kur rengiamos kino naktys – šiemet papildys ir nauja pajūrio kultūros oazė, Nidos meno kolonija. Paskutinę festivalio dieną, liepos 17-ąją, šie modernaus meno namai pakvies į videoperformansų bei turiningų pokalbių vakarą.

Liepos 9 d. (šeštadienis)
18.30 val. Festivalio atidarymas. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
Pradžios koncertas
Osvaldas Balakauskas (1937*). Festivalio užsakyto kūrinio premjera „Čiurlionio metai“
Klaipėdos kamerinis orkestras, meno vadovas Mindaugas Bačkus (violončelė)
Daumantas Kirilauskas (fortepijonas)

Liepos 10 d. (sekmadienis)
16 val. Thomo Manno memorialinis muziejus
Skaitymai ir pokalbis su knygos „Nemunas - vienos Europos upės kultūros istorija" autoriumi Uwe Rada (Vokietija). Moderuoja Antanas Gailius
20 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
Rečitalis
Daumantas Kirilauskas
L. van Beethoven, S. Prokofjevas, C. Vine

Liepos 11 d. (pirmadienis)
17 val. Neringos istorijos muziejus.
Parodos „Tarp dangaus ir jūros. Kelionė laike ir erdvėje: Vokietija – Kuršių nerija – Kaunas – Nida“ atidarymas.
Parodos kuratorė Irmantė Šarakauskienė.
20 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
Muzikiniai jubiliejai. Amžininkai.
Asta Krikščiūnaitė (sopranas), Audronė Kisieliūtė (fortepijonas), Daumantas Kirilauskas (fortepijonas), kamerinis choras „Aidija“

Liepos 12 d. (antradienis)
16 val. Thomo Manno memorialinis muziejus
Susitikimas ir pokalbis su dr. Irena Vaišvilaite „Apie viltį“. Moderuoja Antanas Gailius
20 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
Festivalio debiutai. A. Bruckner chorinė muzika
Kamerinis choras „Aidija“ ir Kauno styginių kvartetas

Liepos 13 d. (trečiadienis)
18 val. V. ir K. Mizgirių menininkų namai
Akvilės Zavišaitės (1962-1991) kūrybos parodos „Tarp Vilniaus ir Sidnėjaus: po 20 metų“ atidarymas.
20 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
Lietuviškos muzikos valanda
Jurgio Karnavičiaus (1884-1941) kūryba
Jurgis Karnavičius (fortepijonas), Sigutė Stonytė (sopranas)
Edmundas Kulikauskas (violončelė), Rusnė Mataitytė (smuikas), Kauno styginių kvartetas, kamerinis choras „Aidija“.
Kino naktys prie švyturio
22:00 Kino nakties belaukiant: Beno Šarkos judesio spektaklis „Kiaurai“
23:00 „Alisa miestuose“ (rež. Wim Wenders, vaidybinis, Vokietija, 1974)
01:00 Jaunųjų lietuvių kino kūrėjų trumpų filmų programa „Lietuviškasis peizažas“ (vaidybiniai, Lietuva, 2010)

Liepos 14 d. (ketvirtadienis)
16 val. Thomo Manno memorialinis muziejus
Susitikimas su rašytoju Adamu Zagajewskiu „Gimtoji Europa ir atskiras rašytojo balsas“. (Lenkija). Moderuoja Ruth Leiserowitz
20 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
A. Dvorako ir J. Brahmso kamerinė kūryba
Fortepijoninis trio „Kaskados“, Kauno styginių kvartetas
Kino naktys prie švyturio
22:00 Kino nakties belaukiant: grupės „Saulės broliai“ koncertas
23:00 „Paryžius-Teksasas“ (rež. Wim Wenders, vaidybinis, Vokietija, 1984)
01:30 „Česlovo Milošo Vilnius“ (rež. Vytautas Damaševičius, dokumentinis, Lietuva, 2007)

Liepos 15 d. (penktadienis)
17 val. Thomo Manno memorialinis muziejus
Profesoriaus Vytauto Landsbergio kūrybos vakaras „Jūra. Poezija ir muzika“. Akomponuoja Petras Vyšniauskas (saksofonas).
20 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
Austrų kompozitorių kamerinė muzika
Kauno styginių kvartetas (I dalis)
Gernot Winischhofer (Austirja; smuikas), Albina Šikšniūtė (fortepijonas), fortepijoninis trio „Kaskados“
Kino naktys prie švyturio
22:00 Kino nakties belaukiant: gitarų dueto „Remenson“ pasirodymas
23:00 „Kai apkabinsiu tave“ (rež. Kristijonas Vildžiūnas, vaidybinis, Lietuva, 2010)
00:45 „Dangus virš Berlyno“ (rež. Wim Wenders, vaidybinis, Vokietija, 1987)

Liepos 16 d. (šeštadienis)
16 val. Thomo Manno memorialinis muziejus
Rašytojas Dieter Strauss pristato knygą „Jau šitie Mannai. Apie reikšmingiausios vokiečių rašytojų šeimos patirtį“. Moderuoja Ruth Leiserowitz
20 val. Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia
Pabaigos koncertas
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, J. S. Bach „Kantata“
Asta Krikščiūnaitė (sopranas ), Mindaugas Zimkus (tenoras), Nerijus Masevičius (bosas ), Igor Kramarev (trimitas, Andrius Puplauskis (fagotas), Linas Šalna (obojus), Vidas Pinkevičius (vargonai)
Kamerinis choras „Aidija“, Kauno styginių kvartetas

Liepos 17 d. (sekmadienis)
18 val. Nidos meno kolonija
Projekto „Migruojančios meno akademijos“ studentų iš 10 šalių performansas-videovakarienė


Šiame straipsnyje: Thomo Manno festivalis

NAUJAUSI KOMENTARAI

na

na portretas
ar ne geriau būtų rašyti - prasidės festivalis. Kam taip susinti kalbą, naudojant banalius nederančius žodžius?
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių