Nidos sklandymo mokykla švęs 80-ąjį jubiliejų

  • Teksto dydis:

Rugpjūčio 9–11 dienomis Neringos kurortas minės Nidos sklandymo mokyklos 80-ties metų jubiliejų. Šešias vasaras veikusią mokyklą šiandien primena Sklandytojų kopa, nuo kurios leisdavosi mokyklos auklėtiniai ir pilotai.

Rugpjūčio 9–11 dienomis Neringos kurortas minės Nidos sklandymo mokyklos 80 – ties metų jubiliejų. Šešias vasaras veikusią mokyklą šiandien primena Sklandytojų kopa, nuo kurios leisdavosi mokyklos auklėtiniai ir pilotai.

Dvi dienas truksiančio šventinio minėjimo metu Nidoje tikimasi sulaukti buvusių mokyklos auklėtinių. Vienam jų, Lietuvos aviacijos patriarchui, Lietuvos aeroklubo (LAK) garbės nariui Viktorui Ašmenskui praėjusiais metais įteiktas Neringos savivaldybės garbės ženklas.

Mokyklos istorija bus prisiminta senųjų fotonuotraukų  parodos metu. Pustomo smėlio krašte vyravusi sklandymo sporto dvasia po aštuoniasdešimties metų atgis sklandymo aparatų ekspozicijos, edukacinių užsiėmimų ir aviatorių pasirodymų virš Nidos dėka. Kurorto gyventojus, svečius ir buvusius Sklandymo mokyklos auklėtinius šventės proga pasveikins Pasaulio ir Europos akrobatinio skraidymo čempionas Jurgis Kairys. Jo pasirodymą bus galima stebėti nuo Nidos uosto krantinių. Gyvenvietės dangų nuspalvins ir aitvarų paradas.

Apie Nidos sklandymo mokyklos reikšmę Lietuvos aviacijai bei greta gyvenvietės esančio lėktuvų nusileidimo – pakilimo tako perspektyvas bus diskutuojama konferencijos metu.
Jubiliejui atminti bus išleistas atminimo medalis. Viena jo pusė atkartos  mokyklos antspaudą. 

Mokykla Nidoje buvo įsteigta 1933 metais Lietuvos aeroklubo ir Kauno aukštesniosios technikos mokyklos aviacijos būrelio iniciatyva. Pietinėje Nidos dalyje, šalia kopų, buvo pastatytas angaras ir bendrabutis. Čia gyveno ir mokėsi skraidyti mokyklos auklėtiniai, buvo gaminami sklandytuvai. Mokykla tapo pagrindine Lietuvos sklandytojų vasaros stovyklaviete.

Jos egzistavimo laikotarpiu pasiekti tuometiniai Lietuvos sklandymo rekordai. Tarp jų ir 1933 m. G. Heidrikio pasiektas pirmasis Lietuvos sklandymo rekordas.

Nidos sklandymo mokykla sulaukdavo svečių ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio. Mokyklos svečių knygoje pasirašė svečiai net iš tokių tolimų kraštų kaip Japonija, JAV ir Pietų Afrika.

1939 metais, Vokietijai okupavus Klaipėdos kraštą, Lietuva neteko Nidos mokyklos kartu su angaru, bendrabučiu, įrengtu aerodromu, kuriame aviacijos švenčių metu nusileisdavo ne tik sportiniai, bet ir karo lėktuvai. Per visą jos veikimo laikotarpį mokyklą baigė daugiau nei 500 mokinių.

1979 m. ant buvusio angaro pamatų pastatyta arka, žyminti buvusios sklandymo mokyklos vietą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių