Organų donorystė dovanoja gyvenimą

Kasmet spalio antrąjį šeštadienį yra minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Ja siekiama priminti žmonėms apie galimybę išgelbėti kitų gyvybes.

Pagerėja gyvenimo kokybė

Kaip teigė Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) gydytoja anesteziologė-reanimatologė Laima Inčiūraitė, organų donorystės ir transplantacijų tema yra aktuali visame pasaulyje.

Vien Lietuvoje pacientų, laukiančių vieno ar kito gelbstinčio gyvybę organo transplantacijos, yra daugiau nei 400, Europoje – per 65 tūkst.
Kasdien Europoje 15 pacientų miršta taip ir nesulaukę jiems reikalingo transplantato.

"Susirgti galime kiekvienas. Kartais dėl netikėtai užklupusios ligos vienintelė galimybė išgyventi ir lieka pažeisto organo persodinimas. Todėl ši tema yra svarbi ne tik sunkiai sergantiems ir laukiantiems donorinio organo žmonėms", – aiškino L.Inčiūraitė.

Pasak jos, visuomenė puikiai žino apie kraujo donorus, tačiau dažnai net nesusimąstoma apie organų ir audinių donorus, kurie jau po savo mirties gali dovanoti gyvenimą sunkiai sergantiems pacientams, laukiantiems inksto, kepenų, širdies, plaučių, kasos, plonųjų žarnų transplantacijos.

Net 67 proc. pacientų, kuriems buvo persodinti mirusių ligonių inkstai, nebereikia varginančių hemodializės procedūrų penkerius metus, o net 48 proc. šios procedūros nėra būtinos ir 10 metų. 91 proc. šių pacientų išgyvena penkerius metus, o 83 proc. – daugiau nei 10 metų. Persodinus kepenis 65 proc. pacientų penkeriais metais pailgėja visavertis gyvenimas. Net 68 proc. pacientų su persodinta širdimi išgyvena ilgiau nei penkerius metus.

"Ir tai nėra vien procentai. Už šių skaičių slypi ne tik ligonių su persodintais organais gyvenimas, bet ir pagerėjusi jų vaikų, sutuoktinių bei tėvų gyvenimo kokybė", – teigė anesteziologė-reanimatologė.

Nustato smegenų mirtį

Daugiausia pacientų su įvairia galvos smegenų patologija Vakarų Lietuvos regione gydoma KUL. Tai ligoniai, patyrę įvairias sunkias galvos smegenų traumas, galvos smegenų išeminį insultą, kraujo išsiliejimą į smegenis.

Dalis šių pacientų dėl sunkios patologijos miršta mirus smegenims. Gydytojai reanimatologai yra pirmieji asmenys donorystės proceso grandyje, nes smegenų mirtis diagnozuojama Reanimacijos skyriuje.

Šiame skyriuje gydytam gilios komos ištiktam pacientui, išnykus kamieniniams refleksams, gydytojų reanimatologų, neurochirurgų, neurologų konsiliumas nustato smegenų kamieno ir jame esančių žmogaus kūno veiklą reguliuojančių centrų funkcijos išnykimą.

"Ši diagnozė mūsų ligoninėje galutinai patvirtinama atliekant pagrindinių galvos smegenų kraujagyslių angiografinį tyrimą, kurio metu gydytojai intervenciniai radiologai, radę, jog kraujas nebepatenka į galvos smegenis, įrodo, jog pacientui yra įvykusi smegenų mirtis. Tai reiškia, jog įvyko visiškas ir negrįžtamas galvos smegenų veiklos išnykimas, kuris teisine ir etikos prasme prilyginamas biologinei ir socialinei žmogaus mirčiai", – kalbėjo L.Inčiūraitė.

Susitaikyti nelengva

Jos teigimu, tokį mirimo procesą galima būtų palyginti su vazoje pamerkta gėle, kuri dar žydi, bet netrukus vis tiek nuvysta. Žmogaus, kuriam diagnozuota smegenų mirtis, organų veikla dar kurį laiką vyksta, tačiau ji dramatiškai blogėja ir galutinai išnyksta.

"Nustačius smegenų mirtį, leidžiama nutraukti visas taikytas gydymo priemones, išskyrus tuos atvejus, kai tikimasi mirusio paciento organus panaudoti donorystei. Šis procesas, išvysčius šiuolaikines intensyviosios terapijos technologijas, tampa valdomas, todėl kitų organų veiklą galima pratęsti tam tikrą laikotarpį", – aiškino medikė.

Gydytojai reanimatologai privalo apie pacientą, kuriam diagnozuota smegenų mirtis, pranešti Nacionaliniam transplantacijos biurui, nes nuo smegenų mirties nustatymo momento toks pacientas tampa potencialiu donoru.

"Po smegenų mirties paciento išorinis vaizdas mažai keičiasi, todėl medikams sunku susitaikyti, kad ligonis, kurį jie gydė, slaugė, staiga tampa mirusiuoju ir tolesnės medicininės priemonės yra skiriamos tik simptominiam organų ir audinių perfuzijos ir oksigenacijos užtikrinimui, jei juos numatoma panaudoti transplantacijai", – sunkiąsias darbo puses vardijo gydytoja.

Pranešti artimiesiems – iššūkis

Gydytoja pripažino, kad Reanimacijos skyriaus gydytojams tenka sunki pareiga netekus jų gydyto ligonio iškart galvoti apie kelis nežinomus kritiškai sergančius pacientus, kuriuos galėtų išgelbėti šio žmogaus organų transplantacija.

Donorystė Lietuvoje galima, jei tik veiksnūs mirusiojo artimieji sutinka dovanoti organus. Tada toks asmuo gali išgelbėti net šešių – septynių pacientų, laukiančių vieno ar kito organo transplantacijos, gyvybę.

Didelės emocinės įtampos iš gydytojo reanimatologo pareikalauja pokalbis su mirusio paciento artimaisiais. Vos praradus ligonį, reanimatologui tenka pranešti pačią blogiausią pasaulyje artimojo netekties žinią namiškiams, išklausyti jų raudas, nuoskaudas, pyktį, grasinimus, paguosti juos ir pradėti kalbėti apie donorystę.

"Itin sudėtinga žmogui, mėginančiam suvokti artimojo mirtį, aiškinti donorystės ir transplantacijos proceso eigą, siūlyti pasvarstyti apie galimybę dovanoti artimojo organus kitų pacientų gyvybei gelbėti", – tikino medikė.

Visais atvejais po žmogaus mirties sprendimą dėl donorystės priima mirusiojo artimieji.

"Jiems apsispręsti dažniausiai labai sudėtinga, ypač kai nežinoma, ko būtų norėjęs mirusysis. Juk dažnoje šeimoje yra vengiama pokalbių apie tokius natūralius dalykus kaip mirtis, apie tai, kokio išlydėjimo iš šio pasaulio norėtųsi. Taip pat artimiesiems yra sunku, nes apsisprendimo laikas yra trumpas, dažniausiai tik kelios valandos dėl nuolat blogėjančios asmens, kuriam įvyko smegenų mirtis, organų funkcijos", – kalbėjo L.Inčiūraitė.

Donoro išsaugojimas – svarbu

Gydytoja anesteziologė-reanimatologė pasakojo, kad transplantacijos procese itin svarbi donorinių organų kokybė.

"Kol artimieji svarsto šios neįkainojamos dovanos galimybę, reanimacijos skyriaus gydytojai, slaugytojos, jų padėjėjos stengiasi išsaugoti šių galbūt galėsiančių kažkam išgelbėti gyvybę organų gyvybingumą", – kalbėjo pašnekovė.

Anot jos, potencialaus donoro išsaugojimas ir paruošimas prilyginamas pačių sudėtingiausių reanimacijos skyrių pacientų gydymui, kurio metu taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, invazinės procedūros, širdies, plaučių, inkstų, kitų organų funkcijas gerinantys medikamentai, nuolatinis šių funkcijų monitoravimas ir korekcija.

"Procesus užtikrina Reanimacijos skyriaus darbuotojų ir laboratorijos specialistų bendradarbiavimas. Reanimacijos skyriaus personalui šis darbas yra didelė atsakomybė ir prieš nežinomą pacientą, kuriam suteikiamas šansas gyventi, ir prieš artimuosius, kurie sutiko dovanoti mirusiojo organus. Mes puikiai suprantame, kad žmogus, kažką duodamas ar dovanodamas, norėtų, kad šia dovana kitas džiaugtųsi kuo ilgiau", – sakė L.Inčiūraitė.

Kasmet KUL, artimiesiems nusprendus dovanoti savo mirusio šeimos nario organus kito sunkiai sergančio žmogaus gyvybei gelbėti, Reanimacijos skyriaus personalas paruošia 3–5 efektyvius donorus, kurių kiekvienas dovanoja gyvybę ir gyvenimo džiaugsmą ne vienam, o keliems kritiniams ligoniams.NAUJAUSI KOMENTARAI

Klaipedietis

Klaipedietis portretas
As tai nesiruosiu buti joks donoras,nei kraujo,nei organu ir vaikai yra perspeti.Is kraujo,ta chebryte daro bizni siusdami krauja i Vokietija.O su organais irgi neaiskus reikalas.Pries pora menesiu,komoje zmogus galejo atsakineti kaskokiais tai zenklais i zodzius Taip-ne,nors komoje buvo puse metu.Rase bulgaru mokslinin kai dare bandymus,o po to ir amerikonai patvirtino.Gyvam imti akis,kepenis...nors ir smegenys nedirba,kaskaiptai nenoreciau.Kitas delfije rase,kad pries pjaudami,suvaro i kuna didele doze nuskausminamu.

donoras

donoras portretas
Tapau organu donoru turbut pries 10 metu tuo metu esu ir neatlygintinas kraujo donoras Kklaipedoje. Siulyciau tapti ir kitiems.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Pagerbti NKL čempionai – „Neptūno–Akvaservis“ taikliarankiai
  Pagerbti NKL čempionai – „Neptūno–Akvaservis“ taikliarankiai

  Klaipėdos merijoje gerų žodžių sulaukė Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) pirmenybėse staigmeną pateikę – aukso medalius laimėję uostamiesčio „Neptūno–Akvaservis“ komandos krepšininkai. ...

 • Mylimųjų paieškos jūroje
  Mylimųjų paieškos jūroje

  Pajūryje už Juodosios tvirtovės, netoli Karklės, nuolatos plūduriuoja keliasdešimt gulbių. Ornitologų teigimu, tai perėjimui vietos neradę sparnuočiai ar jauni nesubrendę antramečiai jaunikliai, kurie dar nepasirengę tuoktuvėms, bet būten...

 • Vietoj Žaliosios vaistinės – grožio salonas
  Vietoj Žaliosios vaistinės – grožio salonas

  Seniausia miesto vaistinė, kurią iš savivaldybės perėmė Klaipėdos verslininkas, suremontuota ir baigiama įrengti. Prieš porą metų buvo kalbama, kad Žalioji vaistinė liks, tačiau dabar prabilta apie kitokius planus. ...

  14
 • Įamžins prancūzmetį Klaipėdoje
  Įamžins prancūzmetį Klaipėdoje

  Į Klaipėdos vadovus kreipėsi Prancūzijos ambasadorius Lietuvoje Philippe’as Jeantaud, siūlydamas uostamiestyje įamžinti laikotarpį, kai po Pirmojo pasaulinio karo trejus metus Prancūzija administravo Klaipėdos kraštą pagal Ambasadorių ...

  3
 • Atgimimo aikštėje siūlomas įspūdingas atgimimo projektas
  Atgimimo aikštėje siūlomas įspūdingas atgimimo projektas

  Klaipėdos Atgimimo aikštė pamažu įgauna naują veidą ir prasmę. Pernai gegužės 5 d. Klaipėdos miesto savivaldybė su „Panevėžio statybos trestu“, dirbančia jungtinėje veikloje su „Cloud architektais“, pasiraš...

  19
 • Klaipėdiečius kvies atsinaujinęs Sąjūdžio parkas
  Klaipėdiečius kvies atsinaujinęs Sąjūdžio parkas

  Sąjūdžio parko atnaujinimas artėja pabaigos link. Miestiečiai jau šią vasarą galės įvertinti naujam gyvenimui prikeltą šią viešąją erdvę. ...

  11
 • Klaipėdos gatvėms – mažiau lėšų
  Klaipėdos gatvėms – mažiau lėšų

  Lietuvos automobilių kelių direkcija perskirstė lėšas savivaldybėms vietinės reikšmės keliams ir gatvėms tiesti, taisyti, prižiūrėti ir saugaus eismo sąlygoms užtikrinti. Paskirstyta 8,59 mln. eurų. ...

  2
 • Kultūros skyriaus vedėjo paieškos
  Kultūros skyriaus vedėjo paieškos

  Pastaruosius šešerius metus Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriui vadovavęs Narūnas Lendraitis palieka šį postą ir nuo šiol dirbs Neringos mero pavaduotoju. Jau ieškoma, kas laikinai perims Kultūros skyriaus vedėjo...

 • Stokholmo dietai – įtarimai
  Stokholmo dietai – įtarimai

  Kilus moterų nepasitenkinimui dėl Stokholmo dietos agresyvių reklaminių žinučių, netrukus įsikišo Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT). Įtarimai pareikšti ir dėl netikrų vartotojų istorijų apie tai, kaip "steb...

  1
 • „Emerson Innovation Day“ subūrė besidominčiuosius technologijomis
  „Emerson Innovation Day“ subūrė besidominčiuosius technologijomis

  Antradienį Klaipėdos universitete praūžė pirmąsyk uostamiestyje organizuota „Emerson Innovation Day“. Renginys Aula Magna erdvėse dovanojo progą apžvelgti pramonės atstovams aktualiausias temas bei pakvietė į unikalią technologinių sp...

Daugiau straipsnių