Pateiktos idėjos Vasaros estrados atgaivinimui

Klaipėdos miesto savivaldybės Dailės parodų rūmuose pirmą kartą Klaipėdoje vyko Klaipėdos miesto savivaldybės, Britų Tarybos bei Tarptautinių kultūros programų centro organizuotos kūrybinės dirbtuvės „Ateities miesto žaidimas“ („Future City Game“). Tai - Britų Tarybos sukurtas projektas, kurio tikslas, pasitelkiant stalo žaidimo principus - pasiūlyti geriausią idėją miesto, jo teritorijos ar tam tikro objekto išvystymui, siekiant pagerinti miesto įvaizdį bei gyvenimo komfortą.

Klaipėdos dirbtuvių tema buvo skirta Vasaros estrados galimybių ir perspektyvų analizei, siekiant išsiaiškinti, kas turėtų būti daroma, kad kadaise minias žmonių į įvairius renginius bei koncertus sutraukdavusi Vasaros estrada vėl taptų patraukli renginių organizatoriams? Ką reikėtų keisti, kad ji vėl taptų klestinčiu ir gyvybingu miesto bendruomenės laisvalaikio poreikius tenkinančiu centru? Ir ar dar įmanoma šiandieninę situaciją pakreipti į palankesnę pusę?

Kūrybinėse dirbtuvėse Klaipėdoje dalyvavo 20 įvairiausių sričių atstovų: Klaipėdos miesto savivaldybės politikai ir administracijos darbuotojai, Klaipėdos apskrities viršininko administracijos atstovai, verslininkai, Klaipėdos universiteto, menuomenės bei jaunimo atstovai.

„Ateities miesto žaidimas“ vyko pagal Britų tarybos pasiūlytą žingsnių programą. Visi 20 dalyvių buvo padalinti į keturias grupes po penkis žmones, atstovaujančius skirtingas veiklos sritis. Kiekviena jų, norėdama laimėti, turėjo įveikti visus 6 žaidimo žingsnius bei dirbtuvių pabaigoje pristatyti savo Vasaros estrados ateities viziją.

Pirmojo žingsnio metu dalyviai aptarė globalines problemas bei ateities iššūkius, antrojo - vertino šiandieninę regiono bei miesto situaciją. Visų komandų nariai akcentavo ištuštėjusio senamiesčio problemą, tačiau pateikė skirtingas to priežastis. Miesto tarybos narys Rolandas Bražinskas teigė, kad Klaipėdoje yra per mažas gyventojų tankis ir nėra traukos centro, kuris skatintų žmonių srauto didėjimą. Klaipėdos koncertų salės direktorė Danutė Žičkuvienė pabrėžė, kad, siekiant miesto gerovės, turėtų aktyviau bendradarbiauti kultūros ir verslo žmonės. Režisierius Ramūnas Kaubrys pridūrė, kad aktyvesnio bendradariavimo trūksta ir tarp pačių kultūros įstaigų, nėra inovatyvių organizacijų, kuriuos vienytų menininkus. Klaipėdos miesto savivaldybės Tarptautinių ryšių ir turizmo skyriaus vedėjas Liutauras Kraniauskas teigė, kad problema yra ir kultūros biurokratizavimas, kuomet menininkai vis dažniau yra priversti koncentruotis nebe į kūrybą, meninę idėją, o į „teisingą ir tvarkingą“ projekto pateikimą, siekiant gauti finansavimą jam įgyvendinti.

Vėliau, žaidimo priemonių pagalba komandų buvo paprašyta įvertinti šiandieninę miesto situaciją bei ją palyginti su ateities miesto vizijoms. Įdomu, jog beveik visos komandos panašiai nupiešė miesto dabartį, akcentuodami, jog per mažai dėmesio skiriama aplinkosaugai ir kultūrai, o dominuojančias pozicijas mieste užima verslo/ekonomikos sektoriai ir socialinė gyventojų gerovė. Tuo tarpu, įsisvaizduojant miesto ateities paveikslą, nuomonės išsiskyrė. Vienos komandos iki minimumo sumažino verslo/ekonomikos poveikį miestui, susitelkdamos ties aplinkosaugos ir kultūros vystymu. Kitos - teigė, norinčios, jog ateities Klaipėdoje visi sektoriai būtų vienodai subalansuoti.    

Ketvirtojo žingsnio metu, susipažinę su esama Vasaros estrados situacija ir statistiniais faktais, kūrybinių dirbtuvių dalyviai turėjo pateikti jų idėjas bei ateities vizijas, kurios leistų iš naujo atgimti šiai unikaliai miesto erdvei bei objektui. Atkreiptas dėmesys ir į probleminius Vasaros estrados aspektus bei konkurencinius iššūkius, t.y. didelės investicijos reikalingos jos renovacijai, sumažėjęs masinių renginių skaičius, neužilgo atsirasianti Klaipėdos arena arba renovuojama Palangos Vasaros estrada. Daugelis dalyvių nustebo, išgirdę, jog vasaros estrados kaip statinys yra būdingos tik Baltijos šalims, o Britų tarybos atstovė Vilma Bačkiūtė net pasiūlė surengti tarptautinę Baltijos šalių diskusiją šių statinių eksploatavimo šiandien klausimais.

Po ilgų debatų tarp komandos narių ir aktyvaus idėjų lietaus, kiekviena komanda pasiūlė po 10 Vasaros estrados išvystymo idėjų. Pastarosios turėjo atliepti tiek ekonominius, tiek aplinkosauginius, tiek ir socialinius bei kultūrinius aspektus. Po trumpo įdomiausių idėjų pristatymo, komandos buvo pakviestos išsirinkti jų nuomone vertingiausią idėją ir ją viešai pristatyti visiems žaidimo dalyviams. Idėjos buvo vertinamos pagal septynis kriterijus: smagi, inovatyvi ir futuristinė, sprendžianti vietines ir globalines problemas, aktuali bendruomenei, turinti išliekamąją vertę, realiai įgyvendinama.

Tarp pristatytų idėjų - tiek realūs projektai, tiek ir utopinės fantazijos. Viena iš komandų Vasaros estrados teritorijoje pasiūlė įkurdinti Simuliacinį gamtos reiškinių centrą (kitaip tariant savotišką mokslo muziejų-institutą, kuriame besilankantys galėtų pažinti, kaip funkcionuoja gamtos jėgos, ką žmogus jaučia, būdamas nesvarumo būsenoje, panėręs po vandeniu ar papuolęs į stiprų štormą). Centro tikslas - ugdyti tiek fizinius, tiek ir protinius žmogaus sugebėjimus, todėl greta pažintinės funkcijos, veiktų ir aktyvaus sporto bazė, kurioje miesto gyventojai atrastų tiek dviračių takelius, tiek ir alpinizmui pritaikytas sienas. O taip pat galėtų atsipalaiduoti SPA zonoje. Kaip pagrindinė projekto vertė akcentuotas inovatyvumas, t.y. Klaipėdos mieste analogiškos erdvės dar nėra, vadinasi tokio centro sukūrimas nedubliuotų jau egzistuojančių kultūrinių ar sporto įstaigų ir puikiai integruotusi į dabartinės Vasaros estrados teritoriją.

Antroji komanda akcentavo kultūrinės veiklos vystymo teritorijoje idėjas. Pagrindinė projekto „Meno parkas. MP3“ mintis - suderinti jau vystomą poilsio parko infrastruktūrą su Vasaros estrados galimybėmis, t.y. vienoje gatvės pusėje įsikūrus sporto pramogoms, žaidimų bei atrakcionų parkui, kaip alternatyva, kitoje - sukuriama kultūrinė erdvė. Pastaroji turėtų apjungti renovuotą Vasaros estrados statinį su uždengtu stogu bei greta įrengtus muzikinius fontanus. Abi teritorijas galima būtų sujungti specialiomis menų alėjomis su kavinukėmis. Pastarajam projektui oponavę kitų komandų atstovai, pabrėžė, jog šio įgyvendinimas sukurtų alternatyvas jau egzistuojančioms įstaigoms ir tokiu būdu vėl išskaidytų miesto gyventojų srautus.

Trečiosios komandos projekto pavadinimas „Kultūros rezervatas“ sukėlė diskusijų audrą. Komandos atstovai palaikė idėją išsaugoti Vasaros estrados statinį, uždengiant jį stogu ir sukuriant reikalingą infrastruktūrą. Projekto autoriai sudedamąsias jo dalis kūrė, atliepdami esamos teritorijos specifiką: meno zona (su koncertais, vizualiniais menais, kino teatru po atviru dangumi) susitelktų dabartinėje Vasaros estrados teritorijoje, mokslo zona (edukaciniai užsiėmimai, interaktyvus mokslo centras) - Klaipėdos universiteto miestelyje, sporto zona (ekstremalios pramogos, dviračių takai, žiemos sportas) - poilsio parke, o prekybinė zona (su eko turgumi, maitinimo ir apgyvendinimo sektoriais) apraizgytų visus aukščiau išvardintus taškus. Šiuo projektu autoriai siekė apjungti verslo ir kultūros sritis, sukuriant savotišką kūrybinį klasterį.

Žaidimo laimėtoju po balsavimo buvo paskelbtas projektas „Metų laikų sodas“, sulaukęs daugiausiai simpatijų. Kaip teigė patys projekto autoriai, šis pasiūlymas apibendrino visų komandų išsakytas idėjas. Projekto pavadinimas reiškia, jog viešoji miesto erdvė turėtų veikti septynias dienas per savaitę ir 24 val. per parą ištisus metus. Pagrindinės projekto sudedamosios dalys: Homo atsinaujinimo (arba sporto ir relaksacijos) centras, kuriame kiekvienas galėtų atgaivinti tiek savo dvasinį, tiek ir fizinį pasaulį; Vandens estrada - išsaugotą esamą statinio chorinę dalį siūloma pritaikyti vandens pramogoms, vasarą nuo jos stogo bėgtų vandens kaskados, o aikštelėje vyktų specialūs koncertai vandenyje arba muilo burbulų diskotekos, žiemą - čia veiktų bobslėjus, čiuožykla ir kitos žiemos pramogos. Dabartinę žiūrovų pusę siūloma paversti visus metus žaliuojančiu Žiemos sodu, greta kurio įsikurtų eko idėjų ir paslaugų centras.

Laimėjusios pirmąją ir antrąją vietą komandos buvo apdovanotos Britų tarybos prizais. Tačiau po projektų pristatymo paaiškėjo, jog komandoms buvo sunku išgryninti vieną idėją ir visos pristatė kompleksinius idėjų projektus, kurie savo apimtimi yra grandioziniai ir realiai sunkiai įgyvendinami. Neapseita ir be utopinių idėjų, tokių kaip Muzikinė kolonėlė, t.y. gigantiška besisukiojanti garso sklaidos įranga, leidžianti visiems Vasaros estrados prieigose gyvenantiems nuolat klausytis muzikos, arba Kosmoso turizmo rekreacinis centras, orientuotas į kosminį turizmą bei grįžtančiųjų iš kosmoso adaptaciją Žemėje.

Tačiau žaidimo tikslas - išrinkti ir realizuoti vieną iš idėjų, todėl norėtume aktyviais šio žaidimo dalyviais pakviesti tapti ir miesto visuomenę. Žemiau pateikiame keletą išsakytų idėjų ir labai lauktume jų įvertinimo žiniasklaidos tinklalapiuose, siekiant žinoti ir miesto gyventojų nuomonę:

     - Esami Vasaros estrados statiniai renovuoti, uždengti stogu ir pritaikyti masiniams renginiams organizuoti;

     - Renovuota chorinė dalis po stogu, o žiūrovinė dalis su suoleliais nugriauta, taip atveriant  didelę erdvę sporto bei kultūros projektams po atviru dangumi organizuoti (Vingio parko pavyzdys);

     - Įkurdintas sporto pramogų ir SPA centras;

     - Įrengti muzikiniai fontanai;

     - Organizuojamas kinas po atviru dangumi;

     - Įkurdintas Kosmoso turizmo ir rekreacijos centras;

Apibendrinus visus rezultatus, aktualios ir turinčios ilgalaikį poveikį Klaipėdos miesto raidai ir bendruomenės gerovei idėjos bus pristatytos Klaipėdos miesto administracijai, siekiant, kad dirbtuvių idėjos būtų svarstomos, įtraukiant jas į miesto strateginį veiklos planą.

Siūlome balsuoti už Jums labiausiai patikusią idėją. Laiškus su aukščiau nurodytu ir Jums patraukliausio pasiūlymo numeriu galite siųsti adresu rysiai@klaipeda.lt . 


Šiame straipsnyje: vasaros estrada

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių