Pranciškonai sugrįžta į Klaipėdą - liepą atidaroma nauja jų koplyčia

Šių metų liepos 22 dieną į Klaipėdą sugrįžta broliai pranciškonai - atidaroma nauja koplyčia prie besikuriančio Šv. Pranciškaus Asyžiečio onkologijos centro.

Broliai pranciškonai jau bene du dešimtmečius po nepriklausomybės atgavimo darbuojasi Klaipėdos krašte tarnaudami šio krašto žmonių labui. Jau bene dešimtmetį broliai iš Kretingos vienuolyno globoja ir guodžia onkologijos ligomis sergančiuosius. Keletą metų iš eilės Klaipėdoje brolių pranciškonų rengiamas maratonas - „Vilties bėgimas“, solidarizuojantis su onkologijos ligomis sergančiais žmonėmis. Kaskart susirenka surenka iki 5000 dalyvių. Statomas ir toliau kuriamas Šv. Pranciškaus onkologijos centras.

Gegužės 25 d, penktadienį 19 val. iš Klaipėdos į Baltijos jūrą išplauks Klaipėdos universiteto burlaivis „Brabander“. Ši jo kelionė pavadinta „Vilties misija - 2012“.

Burlaivį „Brabander“ pro Klaidėdos miesto vartus išlydės visas būrys jachtų. Misija į Klaipėdą sugrįš birželio 6 d.

Misijos metu bus gabenama brolių pranciškonų rankomis išrašyta Evangelijų knyga bei 1 metro dydžio originalų viduramžių Hanzos sąjungos laivo „kogas“ modelis, kuriuo pirmieji pranciškonai atplaukė į Lietuvą. Pastarasis po „Vilties misijos“, apkeliavęs Baltijos jūrą, bus patalpintas naujai statomoje Klaipėdos Onkologijos centro koplyčioje.

„Vilties misijos - 2012“ tikslas - atsikuriant broliams pranciškonams Klaipėdoje aplankyti Baltijos regione tuos miestus ir vietas, kuriose istoriškai buvo įsikūrę broliai pranciškonai. Ši „Vilties misija - 2012“ taip pat yra įtraukta kaip vienas iš renginių šiais metais minint Klaipėdos miesto 760 metų sukaktį. Šiuo plaukimu vienuoliai teigia siekiantys populiarinti Klaipėdą kaip jūrinį miestą, o Lietuvą - kaip jūrinę valstybę. Bet pirmiausia jie tikina noritys atkreipti dėmesį į skaudžią vėžio ligos „epidemiją“, kuri plinta ir nusineša daugybę gyvybių visoje Europoje, ir taip solidarizuotis su sergančiaisiais ir jų artimaisiais.

„Vilties misija - 2012“ aplankys Visby (Gotlando sala, Švedijoja), kur 1233 m. įsikūrė broliai pranciškonai, taip pat Stokholmą - čia pranciškonai įsikūrė 1268 metais (Riddarholmen bažnyčioje, Stokholmo centre, kurioje yra palaidoti Švedijos karaliai).

Stokholme bus surengta konferencija apie pranciškonų misijas Švedijoje ir Skandinavijoje XIII - XVI amžiais, kurią skaitys Dr. Tėvas Henrik Roelvink OFM, pranciškonas, Upsalos Universiteto garbės daktaras. Misija aplankys Arboga miestą, kuriame broliai pranciškonai įsikūrė 1285 m. ir miesto bažnyčią išpuošė unikaliomis freskomis apie Šv. Pranciškaus gyvenimą. Šios tokio pobūdžio freskos Arboga ir Vilniaus Bernardinuose yra vienintelės visoje šiaurės - rytų Europoje. Arboga mieste iki šiol gyva pranciškonų atmintis, jie čia rūpinosi menais, buvo įkūrę mokyklą, globojo miesto ligonius. Iš Arboga jie turėjo pasitraukti 1529 m. siaučiant reformacijos bangai.

„Vilties misija -2012“ iš Stokholmo pasuks į Suomiją, Rauma, kur pranciškonai įsikūrė 1440 metais, iki šiol yra gerai išsilaikiusi jų statyta bažnyčia. Iš Rauma bus keliaujama link Alandų archipelago (Suomija), aplankant Mariehamn plauksime į Kokar salą, kurioje broliai pranciškonai įsikūrė 1460 metais ir gyveno iki 1536 m. Kokar broliai buvo pastatę bažnyčią, kurios bokštas tarnavo kaip švyturys jūroje plaukiantiems laivams. Šioje saloje pranciškonų atmintis yra tokia gyva, jog kiekvienais metais liepos pradžioje liuteronai rengia Šv. Pranciškaus šventę (Franciskusfest) minint pranciškonus, kurie čia buvo įsikūrę, o vietos gyventojai iki dabar savo vaikams duoda vardą „Pranciškus“.

„Vilties misija - 2012“ buvo pristatyta Švedijos ir Suomijos ambasadoms, iš kurių šiai misijai parengti buvo sulaukta labai vertingų konsultacijų.

„Vilties misijos - 2012“ vadovas - br. kun. Benediktas Jurčys OFM, kuris taip pat yra Klaipėdos Šv. Pranciškaus Onkologijos Centro įkūrėjas. Vilties misiją visokeriopai remia Klaipėdos savivaldybė bei meras Vytautas Grubliauskas, kuris ir pats yra „Vilties misijos - 2012“ įgulos dalyvis.

Šv. Pranciškus Asyžietis 1209 m. Asyžiuje, Italijoje įkūrė Mažesniųjų brolių ordiną - keliaujančių vienuolių broliją. Jau apie 1221 metus Europoje buvo apie 5000 mažesniųjų brolių. Šv. Pranciškaus Asyžiečio šūkis buvo „Pax et Bonum“ - „Ramybė ir gerumas“. Mažesniųjų brolių - pranciškonų misija buvo taikus Evangelijos skelbimas pamokslaujant, solidarizuojantis su visuomenės atstumtaisiais, silpnaisiais, broliai globojo ir rėmė menus, mokslą, amatus, savo misijoje niekada nenaudojo ginklų ar smurto. Šv. Pranciškus Asyžietis mirė 1226 m. o jo brolija labai greitai išplito po tuometinę Europą.

Prabėgus 7 metams pirmieji broliai pranciškonai 1233 m. įsikuria Baltijos jūros regione - Visbyje, Gotlando saloje (Švedija). Po keleto metų pranciškonai įsikuria šiuose miestuose: Soderkoping (1235), Upsala (1247), Stockholm (1268), Arboga (1285), Kokar (1440), Rauma (1440).

Pirmieji pranciškonai pasiekė Lietuvą apie 1250 metais ir ėmėsi Karaliaus Mindaugo įvesdinimo į krikščionybę. Jie kartu su vokiečių ordinu 1252 m. įkūrė Klaipėdos miestą. Vilniaus Bernardinų bažnyčios freskose iš XVI a. yra atvaizduoti viduramžių buriniai laivai, kuriais pirmieji pranciškonai iš Baltijos jūros regiono pasiekė Lietuvą - Vilnių. Bernardinų freskose atvaizduoti laivai - tai kogas - viduramžių Hanzos laivas. Broliai pranciškonai buvo priversti pasitraukti iš Klaipėdos reformacijos bangai plintant Lietuvoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

istorija

istorija portretas
Gaila, bet straipsnio autoriui tenka priminti, kad reformacijos bangai plintant Lietuvoje, Klaipėda tuo metu buvo jau labai senai Prūsijos dalimi, kurioje reformacija (šiuo atveju liuteronybė) buvo įteisinta 1525 m.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių