Prieš partizanų vadą A. Ramanauską-Vanagą – kliedesiais | kl.lt

Prieš partizanų vadą A. Ramanauską-Vanagą – kliedesiais

Klaipėdos tarybos narys Viačeslavas Titovas stojo piestu prieš Adolfo Ramanausko-Vanago dukters siūlymą uostamiestyje įamžinti jos tėvo – Lietuvos partizanų vado – atminimą. Politikas viešai išpeikė šią mintį pareikšdamas, kad A.Ramanauskas-Vanagas išžudė tūkstančius žmonių, todėl Klaipėdoje jo atminimo lentai – ne vieta.

Dukra kreipėsi į merą

Klaipėdos savivaldybės tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto posėdyje svarstant svarbius miestui klausimus užvirė karštos diskusijos.

Atmosfera dar labiau įkaito prabilus apie planus pagerbti Lietuvos partizanų vadą A.Ramanauską-Vanagą, pakabinant atminimo lentą savivaldybės lėšomis.

Tai padaryti šių metų vasarį Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko paprašė pati Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, A.Ramanausko-Vanago dukra.

Ji siūlė pakabinti atminimo lentą ant buvusio Klaipėdos pedagoginio instituto (dabartinio Klaipėdos universiteto Humanitarinių ir ugdymo mokslų fakulteto) pastato S.Neries gatvėje.

Čia A.Ramanauskas-Vanagas studijavo 1937–1939 metais.

Planuojama, kad atminimo lentos gamybai ir pakabinimui prireiktų iki vieno tūkst. eurų.

Pasak A.Ramanauskaitės-Skokauskienės, Klaipėdos pedagoginiame institute prabėgo A.Ramanausko studijų laikas.

Todėl esą būtų prasminga šiais, A.Ramanausko-Vanago vardo metais miestui rasti būdą įamžinti pastatą memorialine lenta.

Juolab kad šiemet minimos ir A.Ramanausko-Vanago šimtosios gimimo metinės.

"Pučia arabus"

Šį partizanų vado dukters norą Lietuvos rusų sąjungos atstovas V.Titovas griežtai užprotestavo.

"Ar jūs iš tikrųjų galvojate, kad verta įamžinti žmogų, kurio iniciatyva buvo nužudyta apie 8 tūkst. taikių piliečių ir vaikų? Aš manau, kad tokių žmonių atminimui ne vieta Klaipėdoje", – pareiškė jis.

"Mes neturime tokios informacijos", – suglumo projektą pristačiusi Ugdymo ir kultūros departamento direktorė Nijolė Laužikienė.

V.Titovas, sklaidydamas atsineštus dokumentus, tikino galįs tai įrodyti.

Išgirdęs šiuos žodžius konservatorius Arūnas Barbšys įsiuto.

Esą atminimo lenta A.Ramanauskui-Vanagui – nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio akcentas, dėl kurio neturėtų kilti jokių klausimų.

"Jau "arabus" kažkokius pradėsite pūsti. Skleidžiate dezinformaciją. NKVD-istus ir visokius kitus okupantus, jeigu žudė, tai ir buvo už ką juos žudyti. Čia buvo kova, Lietuvos kova. O kiek lietuvių išžudė, ištrėmė?" – širdo A.Barbšys.

Tačiau V.Titovas laikėsi savo, jo žodžiais, tokiems žmonėms, kurie nenorėjo taikos, Klaipėda – ne vieta.

"Ne veltui kovojo, turbūt teisingai darė", – nenusileido A.Barbšys.

Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Taraškevičius, nesiveldamas į ginčus, paliepė balsuoti.

Be A.Titovo, daugiau prieštaraujančiųjų atminimo lentos atsiradimui, nebuvo.

Kitos rusakalbius klaipėdiečius vienijančio politinės jėgos – Rusų aljanso – atstovas Andrejus Kugmerovas nuo balsavimo susilaikė.

Šis projektas kitą savaitę dar bus svarstomas miesto tarybos posėdžio metu.

V.Titovas turėtų atsakyti?

Klaipėdietis V.Titovas jau seniai garsėja kontroversiškais pasisakymais ir siekiu įteisinti antrąją – rusų – kalbą uostamiestyje

Prieš porą metų politikas visus nustebino tarybos posėdyje pasirodęs su į švarko atlapą įsisegta Georgijaus juostele.

Šį akibrokštą jo kolegos traktavo kaip politinę provokaciją.

Pats V.Titovas aiškino, kad tai jo pagarbos ženklas "Klaipėdą išvadavusiems Raudonosios armijos kariams".

Tąkart uostamiesčio Etikos komisija vienbalsiai nusprendė, kad toks jo elgesys buvo neetiškas.

Maža to, V.Titovas buvo viešai išvadinęs Lietuvą fašistine valstybe ir dėl to sulaukė aršios kritikos.

Uostamiesčio Etikos komisijos narys Vytautas Čepas neabejojo, kad pastarasis V.Titovo išsišokimas peržengė sveiko proto ir moralės ribas, todėl nieko keista, kad A.Barbšys pasikarščiavo.

"Jis (V.Titovas – I.L) gana guvaus proto ir negali kalbėti tokių nesąmonių. Mes gi nerašome depešų Rusijai dėl to, kad joje yra paminklų ar gatvių pavadinimų žmonių vardais, kurie engė, kankino ir šaudė lietuvius. Reikėtų truputį kukliau elgtis ir remtis ne savo fantazija, o istoriniais šaltiniais. A.Ramanausko-Vanago vaidmuo pasipriešinimo judėjime yra nekvestionuojamas. Jeigu gerbiamas V.Titovas jaučiasi Lietuvos piliečiu, tai tegul atitinkamai ir elgiasi. O jeigu išmestu desantininku, tai tokie dalykai turi būti inkriminuojami ir už juos privalu atsakyti", – tvirtino V.Čepas.

"Ne V.Titovui spręsti, kas yra mūsų valstybės didvyriai ir kokie jų nuopelnai. Jeigu jis jaučiasi čia esąs Rusijos piliečiu, tegul rūpinasi rusų pasauliu Rusijoje. Mes svetimų teritorijų neužimame, čia yra mūsų žemė ir mūsų tvarka. Be reikalo nuolaidžiaujame – sisioja tau ant galvos ir sako, kad lietus lyja", – sąmojo nestokojo pašnekovas.

Moralė – ne protezai

Esą didžiausia problema ta, jog patys Klaipėdoje gyvenantys rusai įsitikino save, kad yra skriaudžiami, nors jokios skriaudos nepatiria. Visiems galimybės juk čia lygios.

"Moralė – tai ne dantų protezai, kuriuos įsistatai ir išsiimi, kada nori. Kai kuriems atrodo, kad rusų tautybės žmonės Klaipėdoje yra persekiojami, kad neturi tam tikrų teisių. Jeigu vaidenasi, tai neišmuši iš galvos. O kai paklausi, ko trūksta, neturi, ką pasakyti. Vienintelis rusų kankinimo būdas čia yra tai, kad jiems reikia mokėti kalbėti lietuviškai", – įsitikinęs V.Čepas.

Pati A.Ramanauskaitė-Skokauskienė stebėjosi Klaipėdoje verdančiomis diskusijomis, esą dar nė viename mieste jai nėra tekę išgirsti neigiamų atsiliepimų.

Visos šalies savivaldybės, į kurias ji kreipėsi, mielai sutiko įamžinti tėvo atminimą.

"Komentarų nevadinu ir nelaikau oficialia nuomone, nes kažkokie anonimai drumsti vandenį visada nori prieš valstybę. Partizanai buvo pripažinti laisvės kovotojais, ir tai yra visos valstybės pozicija, o ne vieno tarybos nario", – sakė A.Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Lietuvoje yra daug A.Ramanausko-Vanago atminimo įamžinimo vietų, pavyzdžiui, Alytuje, Lazdijuose, to padaryti taip pat nepamiršo Kauno, Panevėžio bei Vilniaus miestai.NAUJAUSI KOMENTARAI

baisu

baisu portretas
Niekada neziurekit ,kas vyksta pasaulyje,o kas vyksta musu valstybeje,,juk mes patys ja sukureme,tai ko nepatenkinti ,galvojat ,kad rusija raudona kylima nuties,greiciau kulka i galva,

manau

manau portretas
Tu vaziuok i savo Demokratine rusija ir ten tvarka daryk ,Jei tave nepasodins tai tikrai demokratijos nera.,uz smeista.

Kaunas

Kaunas portretas
Zinot mama pasakojo ,kaip EKVD susidorojo su partizanais,juos isdave stribai ,o tie stribai vietinei buvo.Pamatytumet iek stribu lietuvoje dabar butu,is komentaru aisku.,tai hamai isdavikai ,kurie ne tik partizanus prazude ,bet ir nukentejo senelio seima ,seneli nukankino,o seima su dviem mazameceis vaikais isveze i sibira.,ir paskelbe ,vietiniams kad atveze banditus.
VISI KOMENTARAI 150
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Miestas neteko literatūros kritiko ir rašytojo A. Žalio
  Miestas neteko literatūros kritiko ir rašytojo A. Žalio

  Pirmadienį miesto akademinę bendruomenę pasiekė skaudi žinia. Netikėtai mirė Klaipėdos universiteto dėstytojas, literatūros kritikas, vienas iš aktyviausių Klaipėdos universiteto steigimo iniciatorių ir kūrėjų, universiteto pirmojo Senat...

  4
 • Nuo transporto dusulio gelbėtų ir geležinkeliai
  Nuo transporto dusulio gelbėtų ir geležinkeliai

  Aiškėja, jog Klaipėdoje didžiausias teršėjas yra ne uostas, o miesto transportas, ypač seni lengvieji automobiliai. ...

  4
 • Veto dyzeliniams automobiliams
  Veto dyzeliniams automobiliams

  Kovodama su taršių automobilių žala gamtai, valdžia ketina imtis kardinalių priemonių. Politiniuose užkulisiuose jau seniai šnabždamasi, kad veikiausiai jau netolimoje ateityje šalyje bus įvestas mokestis mašinoms. Kol &sca...

  13
 • Keičiama Pilies tilto kilnojimo trukmė
  Keičiama Pilies tilto kilnojimo trukmė

  Savivaldybė informuoja, jog nuo šiandien trumpinamas Pilies tilto pakėlimo laikas. Dukart per parą keliamas tiltas upę laivams kaskart atvers trečdaliui valandos. Lig šiol ši laikas buvo dukart ilgesnis. ...

  7
 • Į regiono uostus plūstelėjo konteineriai
  Į regiono uostus plūstelėjo konteineriai

  Uostus, tarp jų ir Klaipėdos, kelia konteineriai, kai kuriuos anglys, o smukdo nafta ir jos produktai. ...

  4
 • Liftų atnaujinimui – palankus metas
  Liftų atnaujinimui – palankus metas

  Klaipėdiečiai aktyviau pradėjo domėtis namuose įrengtų liftų atnaujinimu. Taip elgtis juos paskatino valstybės teikiama parama ir liftų tiekėjų siūlomos išsimokėjimo sąlygos. Specialistai apie litų atnaujinimą pataria pradėti galvoti ne...

 • Aptarnauti klientų – per pievą
  Aptarnauti klientų – per pievą

  Per veją ir šaligatvius prekes užsakovams pristatantys arba jas paimantys kurjeriai užsitraukė klaipėdiečių nemalonę. Žmonėms ėmus fotografuoti taisykles pažeidžiančius siuntų vežimo tinklo "DPD Lietuva" darbuotojus, galiausiai...

  8
 • Ženklai siutina uostamiesčio gyventojus
  Ženklai siutina uostamiesčio gyventojus

  Atsiradę automobilių stovėjimą draudžiantys ženklai Panevėžio gatvėje papiktino kai kuriuos gyventojus. Klaipėdiečiai pyksta, kad miesto valdžia viską daro atvirkščiai – griebiasi draudimų, užuot pasirūpinusi, kad daugiabučių na...

  18
 • Klaipėdos uostas bylinėjasi su paveldosaugininkais dėl Vilhelmo kanalo
  Klaipėdos uostas bylinėjasi su paveldosaugininkais dėl Vilhelmo kanalo

  Klaipėdos uostas teisme siekia panaikinti paveldosaugininkų sprendimą išplėsti kultūros paveldo apsaugos teritoriją pietinėje uosto dalyje, ties XIX amžiuje atidarytu Karaliaus Vilhelmo kanalu. ...

  7
 • Tarptautinei benamių gyvūnų dienai – simbolis žygis ir piknikas prie jūros
  Tarptautinei benamių gyvūnų dienai – simbolis žygis ir piknikas prie jūros

  Klaipėdiečiai kartu su savo augintiniais šeštadienį paminėjo Tarptautinę benamių gyvūnų dieną. Šią proga organizuotas simbolinis žygis už globotinius, po kurio laukė piknikas ir pasisėdėjimas ant jūros kranto. ...

  4
Daugiau straipsnių