Sandorių ypatumai: nuo PVM slėpimo iki nedeklaruojamų pardavimų

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau - Klaipėdos AVMI) informuoja, kad vis dažniau išaiškina atvejų, kai įmonės, įsigijusios nekilnojamojo turto, neteisėtai atskaito ir vengia mokėti pridėtinės vertės mokestį. Tokiu būdu slepiami mokesčiai siekia šimtus tūkstančių litų. 

Viena uostamiesčio bendrovė dar 2007 m. pavasarį įsigijo keturis naujos statybos butus miesto centre esančiame verslo centre, už juos sumokėjusi beveik pustrečio milijono litų. Nors pilnai įrengti ir baldais apstatyti butai įmonės veikloje nebuvo naudojami nuo pat jų įsigijimo, butų pirkimo pridėtinės vertės mokestį - apie 440 tūkst. litų - įmonė įtraukė į atskaitą ir taip sumažino mokėtiną į biudžetą PVM.

Įmonės atstovai teisinosi esą butai skirti pardavimui, todėl mokesčių mokėti neskubama - PVM esą bus sumokėtas turtą pardavus. Patikrinimo metu nustatyta, kad butai buvo skirti parduoti su įmone susijusiems asmenims be pridėtinės vertės mokesčio, todėl įmonei nurodyta patiksinti pateiktas klaidingas PVM deklaracijas.

„Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo nuostatos skelbia, kad paaiškėjus, jog prekės ir (ar) paslaugos yra skirtos PVM neapmokestinamai veikla, atskaitytas PVM turi būti sugrąžintas į biudžetą tą mėnesį, kada paaiškėja minėtos aplinkybės. Todėl šiuo atveju į PVM atskaitą įtraukta įsigytų butų, skirtų PVM neapmokestinamai veiklai, pirkimo PVM suma privalėjo būti patikslinta.  Bendrovė sutiko su mokesčių administratoriaus reikalavimu patikslinti PVM deklaracijas bei padidino mokėtiną į biudžetą PVM beveik puse milijono litų“, - sakė Klaipėdos AVMI viršininko pavaduotojas Andrej Cukanov.

Klaipėdos AVMI per keturis pastaruosius mėnesius išaiškino 25 panašius atvejus, kai perkant turtą, skirtą ne įmonės veiklai, o asmeniniams poreikiams tenkinti, pirkimo PVM buvo neteisėtai įtraukiamas į PVM atskaitą - nesumokėta į biudžetą mokesčių suma viršijo 1 mln. litų.

Neskubama mokėti mokesčių ir už jau parduotą nekilnojamąjį turtą - per minėtą laikotarpį Klaipėdos apskrityje išaiškinta 11 tokių atvejų, kai įmonės laiku nedeklaravo ir nesumokėjo daugiau nei 1 mln. litų pardavimo PVM. Pavyzdžiui, viena uostamiesčio bendrovė, dar pernai gegužę pardavusi per 1 mln. litų vertės žemės sklypą, skirtą gyvenamajai statybai delsė sumokėti per 180 tūkst. litų šio mokesčio. Už tokį delsimą įmonės vadovas „įvertintas“ administracine nuobauda.  

Klaipėdos AVMI primena, kad laiku nesumokėjus PVM už kiekvieną pradelstą dieną yra skaičiuojami delspinigiai, o už nepagrįstai padidintą apskaičiuotą grąžintiną iš biudžeto PVM sumą įmonei gresia ir nemaža bauda. Neteisėtai sumažinus apskaičiuotą mokėtiną į biudžetą PVM sumą, visais atvejais nesumokėtus mokesčius teks grąžinti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių