Saulės energija – ir Lietuvos daugiabučiams

Neretai po pusę ir daugiau minimalios algos už šilumą būstuose paklojantiems lietuviams žodžiai „šildymo sezonas“ skamba tarsi prakeiksmas. Nuolat brangstančios paslaugos daugiabučių gyventojus jau verčia mąstyti ne tik apie tradicinę renovaciją, bet ir atsigręžti į alternatyvius energijos šaltinius.

Liks tik popieriuje?

Daugiabučio namo Malūnininkų g. 1/Švyturio g. 12 savininkų bendrija taps pirmoji uostamiestyje, į renovacijos investicinį planą įtraukusi ir saulės kolektorių įdiegimo galimybę.

„Mes renovuojame namus, bet nesistengiame skiepyti saulės energijos, – teigė projekto vadovas, žinomas uostamiesčio inžinierius projektuotojas Jurijus Bachitovas. – O kadangi Lietuvoje nevienodos sąlygos – viename mieste gali būti vienoks saulės intensyvumas, kitame – kitoks, tai bus pirmasis teorinis variantas, kai bus labai realiai paskaičiuota, kiek energijos galės pagaminti saulė, ne Vilniaus, Kauno ar Panevėžio, o Klaipėdos sąlygomis.“

Pašnekovas teigė, jog tikslius duomenis turės jau šių metų pabaigoje, tačiau numatomos investicijos į projektą toli gražu nenuteikia optimistiškai. Preliminariai skaičiuojama, jog įdarbinti saulę 78 butų pastate kainuotų apie 190 tūkst. litų.

„Investicijos didelės, tad jei bendrija nesuras jokio rėmimo, ji šių darbų tiesiog nesiims“, – pripažino J.Bachitovas.

Tad specialistas įsitikinęs, kad tokio pobūdžio pionieriškus projektus valstybė turtėtų remti ne 15, o kone 100 proc.

„Kiekvienas miestas galėtų turėti bent po vieną ar du tokius pavyzdinius projektus: kokiai nors valstybinei įstaigai – mokyklai, ligoninei ar universitetui – ir privačiam objektui, pavyzdžiui, daugiabučiui“, – mano pašnekovas.

Šildys patalpas ir vandenį

Kol klaipėdiečiai dar tik gyvena vizijomis, Panevėžyje jau baigiamas įgyvendinti ambicingas projektas.

Marijonų g. 31 ir 31A namų savininkų bendrija nusprendė ne tik iš esmės rekonstruoti avarinės būklės pastatą, bet ir įrengti terminius saulės kolektorius.

Ant pietinės pastato stogo pusės šiuo metu baigiami montuoti saulės kolektoriai užims 60 kv. m plotą. Bendrijos pirmininkė Birutė Valkiūnienė vylėsi, kad visa sistema turėtų pradėti veikti maždaug po dviejų savaičių.

Tikimasi, kad aštuonis mėnesius per metus kolektoriai vandenį įšildys maždaug iki 70 laipsnių karščio.

Šiuo metu patalpoms apšildyti bei karštam vandeniui paruošti tarnauja naujai įrengta dujų katilinė. Ji pastato gyventojams pravers ir tada, kai būtinoms reikmėms saulės energijos pristigs.

Žvelgė į rytdieną

B.Valkiūnienė pasakojo, jog prieš pusantrų metų pasiryžę renovacijai bendrijos nariai domėjosi įvairiomis alternatyvomis.

„Dujas visas pasaulis laiko atgyvena, tai vakarykštė diena. Kai pradėjome dairytis, ką dar prie dujų prijungti, saulės kolektoriai buvo tai, ką pirmiausia pradėjome “čiupinėti„. Bet mus išgąsdino kosminės kainos. Svarstėme daug kitų variantų – oras-oras, oras-vanduo, geoterminis šildymas ir kita. Ir netikėtai išlindo informacija apie visai kitokias saulės kolektorių kainas. Tada jau kažką pradėjome rimčiau galvoti“, – šypsojosi pašnekovė.

B.Valkiūnienę nustebino klaipėdiečių projekto įgyvendinimo vertė. Tiesa, panevėžiečių pastate yra perpus mažiau – 36 butai.

„Mūsų viso renovacijos projekto vertė 1,2 mln. litų. O saulės kolektoriai sudaro labai nedidelę išlaidų dalį – apie 41 tūkst. litų su visu montavimu ir kita. Bene daugiausiai mūsų pinigų – pusę milijono litų – “suvalgo„ šlaitinis stogas, kuris buvo visiškai supuvęs“, – aiškino pašnekovė.

Neturėtų būti egzotika

Pirmininkė pripažino, jog bendrija nesiorientavo į paskutinį technikos žodį, bet siekė pasirinkti bent jau optimaliai efektyvų variantą.

„Techniškai tai nėra sudėtingi dalykai. Bet jei į tai žiūrima kaip į egzotiką ar galimybę pasipelnyti, tada kitas reikalas, kaina gali išaugti du tris kartus. Reikia geros logistikos ir vadybos – pasiieškoti tiekėjo, kuris bendrautų tiesiogiai su gamintoju, – patarė pašnekovė. – Kai viename žurnale kažkoks teoretikas paskaičiavo, jog mūsų sistema turėtų kainuoti 110 tūkst. litų, man tai sukėlė šypseną. Panevėžyje kaip tik baigiamas rengti panašus projektas, kainos santykis nuo mūsų mažai skiriasi.“

Namo renovacijai padengti gyventojai paėmė lengvatinę paskolą 20-čiai metų. Kas mėnesį vienai šeimai teks sumokėti maždaug po 160 litų.

„Turime autonominį šildymą, gyventojai jau dabar šildosi, ir gali tai daryti kada nori. Pavyzdžiui, rugpjūtį mano 5 asmenų šeimai vandens pašildymas ir gyvatukas atsiėjo 34 litus. Vandens netaupome, šalti nebereikia“, – teigė pašnekovė.

Galimybės – beribės

B.Valkiūnienės skaičiavimu, įdarbinus saulę, vasarą namo gyventojams ne tik nebereikės mokėti už vandens pašildymą, bet ir susidarys energijos perteklius.

„Vokiečiai naudotų akumuliacines talpas, kuriose tą šilumą išsaugotų iki rudens, žiemos. Bet mums šios technologijos jau per brangios. Galimybių yra be galo daug. Bet jei mes tą šildymosi laiką galime sumažinti, kad ir naudodamiesi kokia kita tradicine energija, jau yra labai gerai“, – teigė bendrijos pirmininkė.

B.Valkiūnienė taip pat vylėsi, jog galbūt alternatyvios energijos sistemai pastate įrengti dar pavyks gauti 100 proc. paramą iš klimato poveikio mažinimo programos „Life“.

Šiais metais pagal ją Lietuvai skirta 30 mln. litų.

Kišo pagalius į ratus

Pašnekovė neneigė, jog pastaruoju metu bendrija sulaukia didelio susidomėjimo – panevėžiečiai ne tik įgyvendina kol kas analogų Lietuvoje neturintį pažangų renovacijos projektą, bet ir sugebėjo atsisakyti „Panevėžio energijos“ paslaugų.

Tačiau, pasak B.Valkiūnienės, reikėjo numinti vargo kelius, kol pavyko išsivaduoti iš monopolininko gniaužtų.

„Visa tai pasidarėme savo nervų ir sveikatos sąskaita, turėjome kovoti žiauriai. Vien dėl to, kad tokio precedento nebūtų, mūsų kovą atsivežti saulės kolektoriai iki šiol dulkėjo sandėlyje, nes negavome eilinio leidimo renovacijai, statyboms, kliuvo viskas, net techninio projekto antraščių šriftas“, – prisipažino bendrijos pirmininkė.

Pašnekovės nuomone, daugelis šalies gyventojų nesiryžta tokiam žingsniams, ne žino, koks pasipriešinimas jų laukia.

„Dvi stiprios jėgos tuo absoliučiai nesuinteresuotos. Pirma – tai šilumininkai monopolininkai, antra – politinės jėgos. Abejos šios stovyklos mums stipriai kvėpavo į nugarą“, – vaizdžiai kalbėjo B.Valkiūnienė.

Saulės energijos potencialas Lietuvoje

Lietuva geografiškai nėra tokia palanki saulės energijai panaudoti kaip valstybės, esančios arčiau ekvatoriaus, tokios kaip Malta ar Kipras.

Mūsų šalyje metinis saulės energijos kiekis, krentantis į horizontalų 1 kv. m ploto paviršių, kiek didesnis nei 1000kW/m. Atskirais metais šis kiekis gali šiek tiek svyruoti tiek į vieną, tiek į kitą pusę.

Tačiau Lietuva patenka į labai palankią saulės spinduliuojamos energijos anomalijos zoną. Tam ypač palanki visa šiaurinė ir didžioji dalis vakarinės pusės.

Saulės energiją tiesiogiai panaudoti apsunkina tiek metų, tiek ir paros saulės energijos intensyvumo netolygus pasiskirstymas. Didžiausias intensyvumas – gegužę, birželį ir liepą. Mažiausias – lapkritį, gruodį ir sausį.

Didelę įtaką saulės energijos intensyvumui turi klimatinės sąlygos. Meteorologiniai stebėjimai rodo, kad saulėtų dienų skaičius Lietuvoje pasiskirstęs nevienodai.

Daugiausia saulėtų valandų per metus yra pajūryje – apie 1900, mažiausia – rytiniame šalies pakraštyje – 1650. Maksimali saulės švietimo trukmė yra Nidoje – 1908 valandos per metus.

Saulės spinduliavimas Lietuvoje – apie 1200 kWh/kv. m į optimaliai orientuotą paviršių yra panašus kaip Vokietijoje, Olandijoje ar kitose Europos valstybėse, kur pastatyta jau nemažai saulės elektros generavimo įrenginių.

masinos.net inf.


Šiame straipsnyje: saulės energija

NAUJAUSI KOMENTARAI

666

666 portretas
saules energija pokolkas yra govno , pinigu ismetimas , nesuprantu ar pajuryje debiloidai gyvena ir nesupranta kad vejas prie juros .

666

666 portretas
paziurejus i kainas tai atrodo kad ten arba auksu degtas tas stogas arba gyventojai truputi su sveikatos problemomis ir nesiorentuojantys lietuvoje , na nebent ten dalis tos firmos savininku kurie is to turi tikraja nauda o kiti atpirkimo oziai nors ir pvz : savivaldybes butai - savivaldybe - lietuva

jop

jop portretas
vejas tikrai gerai bet girdejau kad mafia neleidzia ta bizniuka klp sukti kazka A.Bosas maste apie vejo jegaines
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Liukus gatvėse keičia moderniai
  Liukus gatvėse keičia moderniai

  Uostamiesčio gatvėse toliau keičiami kanalizacijos liukai. Šie darbai atliekami, naudojant šiuolaikišką techniką. Specialia mašina aplink šulinio dangtį išpjaunama asfalto danga, šis ir jį laikantys įren...

  1
 • Dėl telefono klaipėdiečiui – vargai
  Dėl telefono klaipėdiečiui – vargai

  Naujas pirkinys – mobiliojo ryšio telefonas – apkartino klaipėdiečio Beno Jonikos gyvenimą. Aparatu vyras pasinaudojo vos porą mėnesių ir šis pradėjo gesti. Dėl telefono net penkis kartus kreiptasi į garantinio aptarnavimo ce...

 • Į Klaipėdą atplaukia naujas SGD krovinys
  Į Klaipėdą atplaukia naujas SGD krovinys

  Sekmadienį į Klaipėdą atplaukia naujas Norvegijos naftos ir dujų koncerno „Statoil“ suskystintų gamtinių dujų (SGD) krovinys. Tai bus jau penktasis SGD krovinys šiais dujiniais metais, kurie prasidėjo pernai spalį. ...

  18
 • Leidimų išdavimo sistemoje – spragos
  Leidimų išdavimo sistemoje – spragos

  Milijoną eurų atsiėjusi elektroninė žvejybos leidimų išdavimo sistema iki šiol sukasi lyg surūdijęs ratas. Paaiškėjo, kad nuo metų pradžios žvejams turėjo būti sudaryta galimybė pasirinkti valandų tikslumu galiosiančią ...

  2
 • Bažnyčios gelbėjimo ratas – kunigų vedybos?
  Bažnyčios gelbėjimo ratas – kunigų vedybos?

  Vedęs katalikų kunigas Lietuvoje kol kas – utopija. Šioms radikalioms permainoms šalies bažnyčia, regis, dar nepribrendo, nors apie celibato panaikinimą vis drąsiau kalbama Vatikane. Katalikų bažnyčia Lietuvoje kunigų vedybose kol...

  39
 • S. Skvernelis Klaipėdoje pasitiktas piketu
  S. Skvernelis Klaipėdoje pasitiktas piketu

  Ministro pirmininko vizitas pajūryje vainikuotas giliavandenio uosto statybomis įbsiauginusių melnragiškių piketu. Prieš uosto plėtrą nusiteikę vietos žmonės žėrė savo nuogąstavimus Vyriausybės vadovui ir jį lydėjusiems ministrams...

  18
 • S. Skvernelis: už neteisėtus pastatus institucijoms turi mažėti finansavimas
  S. Skvernelis: už neteisėtus pastatus institucijoms turi mažėti finansavimas

  Premjeras Saulius Skvernelis siūlo mažinti finansavimą institucijoms, kurios yra atsakingos už neteisėtai statiniams Nidoje ir Juodkrantėje išduotus leidimus. Anot jo, valstybė turės kompensuoti žalą už nugriautus pastatus, todėl ji privalo ...

  2
 • Į Klaipėdos gatves išriedėjo „kultūringi“ autobusai
  Į Klaipėdos gatves išriedėjo „kultūringi“ autobusai

  Lietuvos kultūros sostinė – Klaipėda – pristato spalvingą miesto kultūrinės bendruomenės iniciatyvą – susipažinkime. Dešimt miesto kūrėjus „vežančių“ autobusų jau rieda skirtingais Klaipėdos miesto vie&scaro...

 • Savanorių priesaika – 50-ąjį kartą
  Savanorių priesaika – 50-ąjį kartą

  Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione penktadienį iškilmingai prisiekė jubiliejinė 50-oji karių savanorių laida, sėkmingai įveikusi bazinio kario savanorio įgūdžių kursą. ...

 • Orai pajūryje išliks pavasariški
  Orai pajūryje išliks pavasariški

  Uostamiestyje toliau vyraus pavasariški, nors ir permainingi orai. Skaisčiai šviečiančią saulutę prigesins debesys, šilumą keis šaltukas, neišvengsime lietaus, susidarys plikledis. ...

Daugiau straipsnių