Seimui skurdus pajūris yra perlas

Iki šiol didžiausiu Smiltynės vystymo stabdžiu yra pernelyg kategoriškas Pajūrio juostos įstatymas.

Kuriozas dėl uosto bokštelio

Naujas navigacinis uosto bokštas Smiltynėje, Jūros terapijos centras, Kuršių buities muziejus po atviru dangumi, teniso kortai, stadionas. Visa tai yra objektai, kurie būtų reikalingi uostui ir Klaipėdos miesto jūriniam, istoriniam identitetui įtvirtinti, plėsti pramogų ir sporto veiklai. Bet visa tai klimpsta griežtose Pajūrio juostos įstatymo nuostatose.

Šį tą Seime bandė pakeisti klaipėdietis Seimo narys Gintaras Vaičekauskas. Jis pateikė Pajūrio juostos įstatymo pakeitimo siūlymus leisti valstybės įmonėms ir savivaldybėms statyti pajūrio zonoje naujus viešąjį interesą, sveikatingumo, socialinius poreikius bei rekreacinę plėtrą užtikrinančius objektus.

„Lai­vy­ba Klai­pė­dos uos­te in­ten­sy­vė­ja, lai­vų dau­gė­ja, o bokš­tas, na­vi­ga­ci­nė an­te­na tie­siog rei­ka­lin­ga dėl mū­sų vi­sų sau­gu­mo. Lai­vy­bos sau­gu­mas yra pri­ori­te­tas. Pa­ko­re­ga­vus pa­jū­rio juos­tos ri­bas bū­tų at­ve­ria­ma ga­li­my­bė stip­rin­ti uos­to sau­gu­mą ir pri­si­dė­ti prie sau­gios lai­vy­bos prin­ci­pų įgy­ven­di­ni­mo“, - teigė jis.

Radarai, vedlinės, kiti navigaciniai objektai, kurie atitinka viešą interesą, statomi visame pasaulyje net ir gražiausiuose gamtos kampeliuose. Tačiau panorėjusi pastatyti saugios laivybos statinį - bokštą Smiltynėje Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija išgirdo saugomų teritorijų atstovų verdiktą, kad tai sukels vizualizacinę taršą Kuršių nerijoje.

„Pa­sta­ty­ti ra­da­ro ne­įma­no­ma, ir tai nė­ra lo­giš­kas spren­di­mas, kai kal­ba­me apie vi­sų klaipėdiečių sau­gu­mą. Tu­ri­me di­džiu­lius du­jų lai­vus, ku­rie plau­kia į uostą. Dėl mū­sų vi­sų sau­gu­mo privalome užtikrinti, kad Klaipėdos uostas būtų saugus“, - dėstė G.Vaičekauskas.

Siūlo atidžią analizę

Panašios problemos yra ir kitose Kuršių nerijos vietose.

Nidoje planuojama pastatyti dviejų aukštų automobilių statymo aikštelę. Bet to daryti neleidžiama. Sulaukdama didžiulio automobilių srauto Nida vasarą dūsta nuo jų. Bet išeities kaip spręsti problemą nėra. Viskas atsimuša į tą patį Pajūrio juostos įstatymą.

„Kuršių nerijoje yra paradoksali situacija - ką pastatė sovietmečiu tas ir stovi, o statyti kažką naują neleidžiama“, - pastebėjo G.Vaičekauskas.

„Pa­jū­rio juos­tos įsta­ty­me ne­sant nu­ma­ty­tos ga­li­my­bės sta­ty­ti nau­jus pa­sta­tus ar sta­ti­nius jau da­bar jau­čia­mos nei­gia­mos pa­sek­mės, nes yra su­stab­dy­tas lė­šų, gau­na­mų iš Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų, įsi­sa­vi­ni­mas. Toks ne­apib­rėž­tu­mas stab­do ir ki­tas in­ves­ti­ci­jas, dar­bo vie­tų kū­ri­mą ir gy­ven­to­jų už­im­tu­mą“, - pastebėjo jis.

G.Vaičekauskas įsitikinęs, kad tų objektų statybos nesudarkys Kuršių nerijos kraštovaizdžio, nes yra krūva saugiklių, pradedant nuo savivaldybės bendrųjų planų ir baigiant konkrečių objektų planavimu.

Tačiau blogą įvaizdį apie Kuršių neriją kai kuriems Seimo nariams yra sudariusios ten vykusios įvairios nelegalios statybos, žemės sklypų įsisavinimai.

„Mes ne­ran­da­me ga­lų, kiek ten vis­ko pri­da­ry­ta“, - pastebėjo Seimo narys Kęstutis Mažeika.

„Pažiūrėkite į Juodkrantę, sto­vi šiau­di­niais sto­gais iš­vaiz­dūs na­mai, ro­dos, 7,5 met­ro aukš­čio iki krai­go. Ir ša­lia ko­po­se sto­vi pa­sta­ty­tas „pen­ta­go­nas“, - pastebėjo Seimo narys Artūras Skardžius. Pentagonu vadinami dar tarybiniais laikais statyti daugiabučiai.

„Kur­šių Ne­ri­ja tik­rai yra, ko ge­ro, pats bran­giau­sias mū­sų tur­tas, tai yra Lie­tu­vos per­las ir bet ko­kius pa­kei­ti­mus rei­kia da­ry­ti la­bai at­sar­giai. Aš ne­su ka­te­go­riš­kai prieš vi­sas naujas idė­jas, bet reikia viską atidžiai nagrinėti“, - teigė Seimo narys Paulius Saudargas. Jis siūlo atidžiai analizuoti kiekvieną konkretų atvejį.

Susimokėjai ir statyk...

Nebeaišku, kas kada ir ką atidžiau nagrinės, nes siūlymas daryti pokyčius pajūrio zonoje ir palengvinti viešo intereso statybas Smiltynėje ir kitose Kuršių nerijos vietose buvo atmestas.

Bet gali būti atvertos galimybės pajūrio juostoje vykdyti statybas privatiems verslams, jei jie susimokės už tai valstybei.

Dar nenuspręstam, kokio dydžio tas mokestis turėtų būti.

„In­ves­tuo­jant, ku­riant rim­tus pro­jek­tus, ku­rie yra nu­ma­ty­ti Ne­rin­go­je, dar rei­kės pa­pil­do­mai pi­ni­gus mo­kė­ti...“, - stebėjosi Seimo narys Kazys Starkevičius.

„Pa­jū­rio juos­tos įsta­ty­mas aiš­kiai reg­la­men­tuoja tvar­ką, bet kaž­ko­dėl yra... - kas lei­džia­ma Ju­pi­te­riui, ne­lei­džia­ma jau­čiui ar­ba at­virkš­čiai. At­eis Ju­pi­te­ris, su­si­mo­kės ir ga­li da­ry­ti, ką no­ri...“, - svarstė A.Skardžius.

Jei bus priimta kompensavimo už statybas Pajūrio juostoje tvarka, ta pati nuostata bus taikoma ir viešiems objektams. Savivalda susimokės valstybei ir galės statyti ką tik nori... Pinigas mūsų visuomenėje yra aukščiau visko.


Šiame straipsnyje: pajūrisSmiltynėSeimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Ita

Ita portretas
Ir toliau gyvensim ,kam mums to ar ano reikia ,kosmaras o taip norisi kad Smiltyneje butu tvarkingi dviraciu takai pagal marias ,pesciuju ,kavinuke laiko su savo sarmalis ,toks puikus poilsio kampelis ,vaikai gal ir sulauks ,

tai

tai portretas
ko noret jei dudorius su /ateiviais /komunizma/ kuria prisipirkes elmasineliu vaidina /ekologiska/ fraeri.......

Tai kad

Tai kad portretas
pas mus pačius pilna vagiu.Stambaus masto.Miesto valdyme.Uoste.LEZ'e..O jei nuo Vilniaus atsiskirtume tai aferiugos kiekvieną nuogai išrengtu/kom.mokesčiai, nuodu gamybos gamyklu statymas, medienos vogimas, vergavimo verslui prievolė, žmogaus teisių mindymas ir pan./
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuvius vilioja darbas prestižiniuose laivuose
  Lietuvius vilioja darbas prestižiniuose laivuose

  Užsienyje atsiveria naujos galimybės Lietuvos verslui ir atsakingiems žmonėms. ...

  1
 • Klaipėda neteks ES paramos?
  Klaipėda neteks ES paramos?

  Po susitikimo su vidaus reikalų viceministru Dariumi Urbonu Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas liko sukrėstas. Pasirodo, ES projektams įgyvendinti skirtos lėšos vis dar neįsisavintos, o uostamiesčiui iškilo reali grėsmė netekti paramo...

  29
 • Klaipėdoje pradedamas šildymo sezonas <span style=color:red;>(papildyta)</span>
  Klaipėdoje pradedamas šildymo sezonas (papildyta)

  Klaipėdoje pradeda šilti ir gyventojų radiatoriai. Savivaldybės administracijai paskelbus apie oficialią šildymo sezono pradžią prižiūrėtojai šilumą daugiabučiuose namuose paprastai įjungia per vieną ar dvi dienas. ...

  28
 • Kruiziniai laivai atsisveikino su Klaipėda
  Kruiziniai laivai atsisveikino su Klaipėda

  Paskutinio kruizinio laivo „Marco Polo“ apsilankymu penktadienį Klaipėdoje uždarytas 2018 m. kruizinių laivų turizmo sezonas. ...

  5
 • Gatvės lenktynes nutraukė lietus
  Gatvės lenktynes nutraukė lietus

  Šeštadienį Taikos prospekte, netoli prekybos centro "BIG", grėsmingai riaumojo motociklų ir automobilių varikliai, garsiai cypė padangos. Paskutinį kartą šiais metais vyko gatvės automobilių lenktynės, kurias užbaigti ...

  7
 • „Sodo diena“ suvienijo Priekulės bendruomenę
  „Sodo diena“ suvienijo Priekulės bendruomenę

  Šeštadienį Priekulės kultūros centre vyko sodo dienai paminėti skirtas renginys, kurio metu gyventojai įsigijo įmantrių veislių obelų ir paragavo 16 skirtingų rūšių obuolių. ...

  3
 • Kruiziniame terminale – audinės šou
  Kruiziniame terminale – audinės šou

  Klaipėdiečiai ir miesto svečiai visą pusdienį stebėjo Kruizinių laivų terminale apsigyvenusios kanadinės audinės kasdienybę. Laukinis žvėrelis, įsitaisęs po terminalo aikštės stendais, smaguriavo žvejų sugautomis žuvimis, šmiri...

  5
 • Keliautojams motociklu – pirmi išbandymai
  Keliautojams motociklu – pirmi išbandymai

  Klaipėdietį Aurimą Mockų ir televizijos laidų kūrėją, žurnalistą Rimą Bružą kaimyniniame Kaliningrado (Karaliaučiaus) krašte nustebino pasienyje išrikiuota karinė technika. Keliautojai penktadienio vakarą jau žadėjo leisti Var&s...

  7
 • Vidury gatvės išdygo duobė
  Vidury gatvės išdygo duobė

  Penktadienį ryte I.Kanto gatvės pradžioje atsirado ženklai, rodantys, kad gatve važiuoti nepavyks. Jos viduryje iškasta duobė bylojo apie čia atliekamus rimtus darbus. ...

  4
 • Skulptūrų parką gaubia paslaptys
  Skulptūrų parką gaubia paslaptys

  Vietinės rinktinės eilinis Vaclovas Šulcas lygiai prieš 70 metų mirė nukankintas saugumiečių skerdykloje – MVD Klaipėdos kalėjime. Kūnas užkastas be karsto tuometėse uostamiesčio kapinėse. Ir nors jo kapas per 30 metų sulygint...

  52
Daugiau straipsnių