Senieji Klaipėdos kanalo tiltai ir S. Gaidjurgio sodyba

Prie Klaipėdos kanalo buvo daugybė tiltų, kurių liekanos tebestyro iki šiol. Taip pat yra ir prieplaukų, kurias tokiomis sunku pavadinti.

Tiltai vienas šalia kito

Praėjusiame numeryje rašėme, kad Klaipėdos rajono valdžia siekia sutvarkyti Karaliaus Vilhelmo kanale likusį istorinio paveldo objektą – Jokšų tiltą.

Šis tiltas išliko vienintelis iš, atrodo, devynių jame buvusių senųjų tiltų. 

Užšalęs Klaipėdos kanalas leido juo pasivaikščioti. Nuėjau apie 11 kilometrų iš 24 nuo kanalo pradžios prie Minijos upės iki Drevernos tilto.

Jau jo pradžioje už kokio puskilometrio nuo šliuzo yra seno vieškelio iš Lankupių link Lamsočių tilto liekanos. Išlikusi ir dar viena jo atrama pačiame kanale.

Šį tiltą pakeitė naujasis kelias į Kintus.

Tiltai šioje kanalo dalyje buvo arti vienas kito. Už kokio kilometro ar pusantro yra kito tilto liekanos. Jis jungė Kalviškių ir Kiošių kaimus.

Tilto liekanos šalia nusikalstamo pasaulio autoriteto Sigito Gaidjurgio sodybos. Tiksliau sodybos dalis yra atsidūrusi ant tilto.

Kažkoks statinys kairėje kanalo dalyje einant nuo Minijos upės pastatytas ant tilto atramos.

Nejauki vieta

Klaipėdos kanalas ties šia sodyba – tarsi ypatinga zona. Žmogaus pėdsako ant ledo sniego nematyti. Tik žvėrių takai per ledą iš šalia esančio Svencelės telmologinio draustinio. Žvėrių čia matyti daug, nes man prieš akis prabėgo pabaidyta stirna.

Pakanalė ties Svencelės draustiniu žmonių vadinama „brakonierių rojumi“. 

Kanalas ties Svencelės draustiniu kitoks, prie jo auga dideli medžiai. Dalis jų įgriūva į kanalą. Matyti rogių pėdsakai link išgriuvusių medžių. Medžiai nupjauti, mediena, kaip rodo senesnės žymės ant ledo, vežta į garsiąją sodybą.

Žmonės šios vietos vengia. Ir man eiti ties ja atrodė nejauku. Gal tą įspūdį sukuria aukštos tvoros prie kanalo ir nekokia tos vietos šlovė?

Žmonės bandė čia praplaukti vasarą. Iš atsiliepimų galima suprasti, kad zona yra griežtai saugoma. Plaukti su vidaus degimo varikliais draudžiama. Bandyta plaukti su gumine valtimi ir elektriniu varikliu.

Kiti guodėsi, kad plaukti čia neva neleidžiantys garsiosios sodybos sargai.

„Praplaukti neįmanoma, nes yra daug į kanalą nuvirtusių medžių“.

Kiti guodėsi, kad plaukti čia neva neleidžiantys garsiosios sodybos sargai.

Išlikęs vienintelis tiltas

Toliau vienas po kito buvo trys tiltai, kurie vedė vieškeliais nuo Daumantų, Venckų ir Mieželių link Svencelės ir Drevernos. Tarp jų geriausiai išsilaikė  Mieželių tiltas ties Jokšų kaimu.

Tiltai nuo Daumantų ir Venckų – jau tik liekanos. Ant abiejų krantų likusios raudonų plytų tiltų atramos. Vasarą gal jų net ir nesimato, nes apželia žole.

Netoli tilto nuo Daumantų, jau kitoje pusėje ties Svencelės telmologinio draustinio pradžia, įrengta dar viena didelė sodyba. Ji yra ant buvusios senos sodybos pamatų.

Prieškaryje pagal Vilhelmo kanalą buvo daug kaimų ir sodybų. Didžioji dalis jų yra išnykę.

Nuo Minijos upės iki Drevernos tilto ties Klišiais buvo 6 tiltai. Šalia naujai pastatyto Drevernos tilto dar matyti senojo tilto liekanos. Toliau iki Klaipėdos dar buvo trys tiltai – ties Kliošiais, Kairiais ir prie Malkų įlankos. Dabar Kliošių miško gūdumoje yra matomi tilto poliai. Ties Kairiais išliko buvusio tilto metaliniai griaučiai.

Kanale yra ir „prieplaukų“

Jau seniai kalbama, kad karaliaus Vilhelmo kanalas puikiai tiktų turistinėms reikmėms.

Kaip rašo istorikas Aurimas Repečka, iki Antrojo pasaulinio karo Klaipėdos kanalas laivybos prasme buvo daug labiau naudojamas.

„Laivybos prasme kanalas visiškai užmirštas po 1970-ųjų metų. Jau daug metų jis yra apleistas, liūdintis ir išsiilgęs laivų“, – teigė jis.

Planų atgaivinti Klaipėdos kanalą laivybai nuolat būdavo. Ir tai įmanoma, tik reikėtų kai kuriose vietose kanalą išvalyti.

Pats mačiau, kaip prieš kelerius metus nuo Drevernos pusės link kanalo plaukė nedidelis motorinis laivelis. Kartais jie atplaukdavo iki kanale esančios nedidelės „Strykio“ prieplaukos. Bet ji itin nepatogi – nuo prieplaukos nėra išėjimo, jį užtveria kelio atitvarai.

Iš tiesų, prieplaukų Klaipėdos kanale kaip ir nėra, tik keliose vietose sukalti mediniai liepteliai. Bene „šiuolaikiškiausia“ prieplauka yra ties Kalviškiais, kur lentos pritvirtintos ant dviejų statinių.

Gerus laivybos norus Klaipėdos kanale stabdo tai, kad Minijos ir kanalo vanduo naudojamas Klaipėdos miesto reikmėms kaip III vandenvietė. Dėl to kanalas ties Klaipėdos Malkų įlanka yra aklinai uždarytas. Bet net ir atidarius jį laivyba nebūtų įmanoma, nes pastatyti itin žemi tiltai.

Probleminė kanalo vieta yra ne tik ties Svencelės telmologiniu draustiniu, bet ir ties Kliošių kraštovaizdžio draustiniu, nes medžiai taip pat griūva į kanalą.

Gerai yra tai, kad pakanale nuo Drevernos tilto iki Klaipėdos galima nuvažiuoti automobiliu. Anksčiau dėl Kairių poligono čia buvo užtverta kariškių uždara zona.NAUJAUSI KOMENTARAI

Marius

Marius portretas
Straipsnyje nurodyta "Plaukti su vidaus degimo varikliais draudžiama". Aplinkos ministerijos įsakyme Nr.D1-337 nurodyta, kad Karaliaus Vilhelmo kanale leidžiama plaukioti savaeigėmis plaukiojimo priemonėmis tik mažiausiuoju savaeigės plaukiojimo priemonės greičiu.

Pirma bet jau

Pirma bet jau portretas
Pirmu etapu butu galima atgaivinti bent iki Drevernos su vidaus degimo varikliais iki galios...., su galimybe prie kanalo statyti savaitgalio sveciu namus, restoranus ..... Butu prasme maziesiems bent minimali galimybe keliauti I Minge ir t.t. ..., bet KVADAS APLINKOS APSAUGA ir kitos institucijos saugo visai kitu saliu ramybe, interesus... Bet gal galu gale supras institucijos, kad jos nesaugo o tik naikina ir griauna

Zenonas Priekuliškis

Zenonas Priekuliškis portretas
Gal galite gerbiamas Vidmantai parašyti kam ši Gaidjurgio sodyba priklauso dabar? Kas ją nupirko? Negi nežinote? Pasipiktinančiai rašote, kad rogių vėžės su malkomis veda į baisiąją sodybą, toliau aimanuojate, kad kanalas užverstas medžiais.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Elektroninio mokinio pažymėjimo fiasko
  Elektroninio mokinio pažymėjimo fiasko

  Klaipėdos miesto savivaldybei sukišus daugiau nei penktadalį milijono eurų į elektroninio mokinio pažymėjimo įdiegimą uostamiestyje, kai kurios mokyklos šia naujove iki šiol nesinaudoja, nes "paslaugos netenkina mokyklos porei...

  1
 • Nelegalios auklės – tėvų galvos skausmas
  Nelegalios auklės – tėvų galvos skausmas

  Uostamiestyje klesti nelegalus auklių verslas. Socialiniai tinklai lūžta nuo įrašų, kuriose auklės už nedidelį mokestį siūlosi prižiūrėti mažamečius vaikus. Vis dėlto ne visos jos paslaugas teikia legaliai. Tėvai į tokius skelbimus lin...

  3
 • Investuotojai domisi upėtakių auginimo galimybėmis uostamiestyje
  Investuotojai domisi upėtakių auginimo galimybėmis uostamiestyje

  Akvakultūros sektoriuje besispecializuojanti danų kompanija svarsto galimybes Lietuvoje auginti vaivorykštinius upėtakius. Gruodžio 13 d. potencialūs investuotojai susitiko su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos atstovais ir Klaipėdos u...

 • Gatvės viduryje – stulpelių lūženos
  Gatvės viduryje – stulpelių lūženos

  Vairuotojai Šilutės plento ir Kauno gatvės sankirtoje pastebėjo jau kurį laiką besimėtantį suniokotą stulpelį. Naujų signalinių ženklų valdininkai įrengti neskuba, mat, anot jų, kol nebus pertvarkyta pati sankryža, stulpeliai ir toliau b...

  3
 • Merai – prieš naują šilumos supirkimo tvarką
  Merai – prieš naują šilumos supirkimo tvarką

  Besikeičiantis teisinis reguliavimas negali sudaryti prielaidų šilumos kainai didėti – teigia Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas. ...

  3
 • Moteris apstulbusi: iš sporto klubo – namo basomis
  Moteris apstulbusi: iš sporto klubo – namo basomis

  Klaipėdietė buvo šokiruota, kai po apsilankymo viename uostamiesčio sporto klubų namo grįžti turėjo kone basomis. Kol moteris plušėjo treniruoklių salėje, nebeliko beveik naujų odinių jos batų. ...

  10
 • Klaipėdos uoste – metų gaminio apdovanojimai
  Klaipėdos uoste – metų gaminio apdovanojimai

  Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos laivas „Naras“ pelnė „Lietuvos metų gaminio 2018“ apdovanojimą – aukso medalį. ...

  4
 • Kultūra uostamiestyje padvelkė teismais?
  Kultūra uostamiestyje padvelkė teismais?

  Dėl dokumentų klastojimo ir esą neaiškių sandorių Dariaus Vaičekausko vadovaujama asociacija Meno kūrėjų sąjunga gali sulaukti prokurorų dėmesio. Klaipėdos savivaldybės auditoriai atliko patikrinimą ir finansinėse ataskaitose nustatė pa...

  7
 • Klaipėdoje – įspūdingas „Laisvės TV“ šou su A. Tapinu
  Klaipėdoje – įspūdingas „Laisvės TV“ šou su A. Tapinu

  Švenčių metu renginių Klaipėdoje netrūksta – „Švyturio“ arena kone kas dieną pasiūlys kažką naujo. Tačiau vienas renginys išsiskiria iš koncertų, miuziklų ir krepšinio. Jau gruodžio 18 dieną, a...

  26
 • Palangos oro uostas aptarnavo rekordinį keleivį
  Palangos oro uostas aptarnavo rekordinį keleivį

  2018-uosius Palangos oro uostas palydi ilgai lauktu rekordu – čia buvo aptarnautas 300 000-asis keleivis. Iki šiol pajūrio oro vartai tokio keleivių srauto dar nebuvo sulaukę. Metai sėkmingi buvo ir iš šio oro uosto skraida...

  1
Daugiau straipsnių