„Šeštasis pojūtis“ savo spektaklį pajūryje rodys nemokamai

Antradienį po pasirodymą Klaipėdoje ir Giruliuose surengs jaunųjų menininkų grupė „Šeštasis pojūtis“ iš Vilniaus.

Jungia siekis kurti laisvai

„Mes esame grupė „Šeštasis pojūtis“, susibūrusi iš jaunų tarpdisciplininių menų kūrėjjų, neseniai pradėjusių savo profesionalų kelią. Mus jungia siekis kurti laisvai, kai įvairios meno formos papildo viena kitą ir nekonkuruoja, o eina bendro tikslo link. Pagrindinė mūsų kūrybos vertybė – kultūrų, skirtingų meno krypčių ir menininkų kartų dialogas, taip pat gyvas atlikėjo ir žiūrovo pokalbis. Mes kuriame projektus, kurie įtraukia ir stebėtoją. Taip skatiname jį įsigilinti į gyvas dabarties problemas. Mūsų siekis – ieškoti naujų meno formų, kurios kiek įmanoma labiau paveiktų žiūrovą, nes menas turi būti dinamiškas ir aktualus“, – taip prisistato grupė „Šeštasis pojūtis.

Jos „Bitinėlio pasakos šešiems pojūčiams“ yra spektaklis – performansas Tai šiuolaikinis keturių dimensijų ritualas, skirtas regintiesiems ir neregintiesiems. Jo idėja gimė 2009 m. birželį, kai Estijoje, lėlių teatrų festivalyje „Tallinn Treff“, buvo pateikta užduotis sukurti beprotiško, nerealaus lėlių spektaklio idėją.

Naudoja pačių atrastas priemones

„Pagrindinė mūsų užduotis – nukelti žiūrovą į skirtingas erdves, pajungiant visus penkis pojūčius, – pasakojo artistai. – Spektaklio veiksmas – tarsi ritualas, sužadinantis visa jungiantį šeštąjį pojūtį. Siužetą sudaro pasaulio pasakos iš skirtingų žemynų. Jos pasirinktos tam, kad galėtume ieškoti būdų atskleisti kuo didesnę kultūrinę ir atmosferinę įvairovę, naudodami savo pačių atrastas priemones. Skirtingų tautų folkloro išmintis jungiama taip, kad perteiktų mintį, kad viso pasaulio žmonės yra labai panašūs, sprendžia panašias problemas, turi panašias svajones ir lūkesčius. Visos bendruomenės kūrė pasakas norėdamos atsakyti į tokius pačius klausimus – socialinių skirtumų, konfliktų sprendimo, gamtos reiškinių atsiradimo ir daugelį kitų. Išminties iš pasakų semiasi ir šiuolaikinis žmogus, gyvenantis lyčių, rasių, socialinių grupių lygybės amžiuje. Taigi lygūs yra ir neįgalūs, ir visiškai sveiki žmonės.“

Šio projekto metu nebelieka aiškių ribų tarp šių socialinių grupių, nebeaišku, kuris stebėtojas pranašesnis. Dalyvauti spektaklyje galima dviem būdais – stebėti ritualą iš šono arba būti jo dalimi. Pirmasis būdas suteikia laisvę sekti pasakojimą stebint veikiančius aktorius arba įsivaizduoti, kokie vaizdai piešiami jų atliekamais veiksmais. Antrasis būdas reiškia, kad jūs nesinaudojate regos pojūčiu, bet visi kiti yra užaštrinami.

„Tai veikia kaip savotiška meditacija – meno terapija, – mano atlikėjai. – Mes skatiname nereginčio „žiūrovo“ vaizduotę, atsargiai jį lydėdami, tarsi už rankos vesdami į nežinomas šalis. Naudojami tekstai yra paremti vaikiškomis pasakomis, bet pats peoktaklis orientuotas į visas amžiaus grupes, nes, kaip ir kiekvienoje pasakoje, jame kiekvienas atras aktualių dalykų.“

Dirba su aklaisiais

Dar iki premjeros Lietuvoje grupė „Šeštasis pojūtis“ dirbo drauge su jų „adresatais“ – nereginčiais Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro mokiniais. Menininkų žodžiais, tai padėjo labiau suprasti tą pojūčių pasaulį, kuriame gyvenama, kai negali naudotis rega. Repeticijose dalyvavę ir kiti šios mokyklos mokiniai buvo pakviesti užimti žiūrovų vietas spektakliuose. Jų įspūdžiai buvo labai geri, nes, pasak vaikų, pirmą kartą teatre galėjo viską suprasti, jiems buvo nupieštas „visas vaizdas“.

Šios naujos teatro formos pirmasis išbandymas buvo pasirodymas 2010-ųjų teatro profesionalų debiutų festivalyje „Tylos!“. Netrukus po to ta pati menininkų komanda sėkmingai dalyvavo tarptautiniame lėlių teatrų festivalyje „Tallinn Treff  Festival 2010“ Estijoje. Jo metu pasirodymas buvo puikiai sutiktas žiūrovų, o grupė išimties tvarka pakviesta dalyvauti pirmajame pasauliniame lėlių teatro mokyklų festivalyje Sankt Peterburge.

Dabar „Bitinėlio pasakos šešiems pojūčiams“ komanda turi galimybę rodyti šį spektaklį jau kaip pilnavertį scenos kūrinį, skirtą akliesiems bei silpnaregiams, norintiems patirti teatrą, bei regintiesiems, norintiems suvokti, kaip juntamas pasaulis be vaizdo. Padedant Europos sąjungos paramos programai „Veiklus jaunimas“, grupė keliauja po skirtingus Lietuvos miestus, kviesdama susitikti aklųjų ir silpnaregių bendruomenes bei įvairiausius smalsius žiūrovus – nuo vaikų iki garbaus amžiaus senjorų.

Pajūryje – du spektakliai

Paskutiniai jos pasirodymai vyko Kauno švietimo istorijos muziejuje, Alytaus lėlių teatro Lėlių kambaryje, Klaipėdos lėlių teatro festivalyje „Karakumų asilėlis“, Utenos viešojoje Miškinių bibliotekoje, Vilniaus kino, teatro ir muzikos muziejuje, Vilkpėdės aklųjų ir silpnaregių laisvalaikio centre bei kitur.  

Kūrybinė komanda – Karolina Žernytė, Jūratė Trimakaitė, Asta Stankūnaitė, Karolis Algimantas Butvidas, Mindaugas Černiauskas, Imantas Precas, Ieva Juršėnaitė, Lukas Pacenka.

Jaunieji menininkai eksperimentatoriai iš Vilniaus atvyksta į pajūrį ir savo spektaklį performansą „Bitinėlio pasakos šešiems pojūčiams“ birželio 21 d. 13 val. rodys Girulių bibliotekos (Šlaito g. 10A) kiemelyje arba jos galerijoje, jei būtų prastas oras.

O tą pačią dieną 16 val. tas pats spektaklis performansas vyks jau Klaipėdoje, Klaipėdos universiteto Tęstinių studijų instituto salėje (Sportininkų g. 13).

Grupė „Šeštasis pojūtis“ savo spektaklį performansą „Bitinėlio pasakos šešiems pojūčiams“ pavasarį jau buvo atvežusi į uostamiestyje vykusį lėlių teatrų festivalį.

Bet šiuo atveju klaipėdiečiams, giruliškiams ir kitiems pajūrio gyventojams yra unikali galimybė nemokamai prisijungti ir dalyvauti inovatyviame teatriniame projekte.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių