Sovietų palikimas – galvosūkis miestui

Ar gali būti, jog jau gegužės 9-ąją, vadinamosios Pergalės dienos proga, prie sovietiniams kariams skirto memorialo Skulptūrų parke klaipėdiečiai išvys pokyčių? Uostamiestyje užvirė diskusijos, ar vertėtų keisti kai kuriuos ant šio paminklo esančius užrašus.

Pareikalavo pertvarkų

Į šalies savivaldybes dar rudenį kreipėsi Seimo narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, ragindama perimti Biržų rajono savivaldybės iniciatyvą prie paminklų, stovinčių Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietose, įrengti lenteles, paaiškinančias, kad ant paminklų iškalti užrašai neatitinka istorinės tiesos.

Biržų savivaldybė specialiai užsakytose lentelėse užrašė, jog pažymėta Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta yra kultūros paveldo objektas, tačiau sovietinio laikotarpio ideologizuoti užrašai neatitinka istorinės tiesos.

Politikė kreipimąsi išplatino 59 savivaldybėms, siūlydama ir joms pritaikyti šią "gerąją praktiką".

Susiginčijo dėl išvaduotojų

Klaipėdos savivaldybėje taip pat užvirė diskusijos, kaip pasielgti su Skulptūrų parke stovinčiu memorialu, įamžinančiu 600 perlaidotų sovietinių karių atminimą.

Savivaldybės Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija kol kas nesiėmė panašių, į biržiečių pateiktuosius, siūlymų.

Šios komisijos pirmininkas, miesto tarybos narys Vytautas Čepas, gavęs Seimo narės raštą, pats nuėjo atidžiau apžiūrėti sovietinio memorialo.

"Kai kilo visas šis triukšmas, pasivadinau tarybos narį Vygantą Vareikį ir dar kartą nuėjome ramiai apžiūrėti šio paminklo. Be Salomėjos Nėries eilių rusų ir lietuvių kalbomis, daugiau nieko tokio ten lyg ir nėra. Kairėje pusėje – užrašas, primenantis žuvusiųjų fašistiniuose lageriuose atminimą. Yra ir užrašas, skelbiantis, jog 1944 metų sausio 28 dieną tarybinė armija išvadavo Klaipėdą", – faktus vardijo V.Čepas.

Pasirodo, jog aršiausia diskusija kilo būtent dėl šios frazės.

"Kyla klausimas, nuo ko išvadavo? Ar tai išvaduotojai, jei po to žmones žudė ir į Sibirą vežė?" – pabrėžė V.Čepas.

Esą komisijos narė, istorikė Silva Pocytė pasiūlė nuimti šį užrašą.

"Man tas užrašas nekliūva, bet nuo išvaduotojų žmonės nebėga – pažiūrėkime istorines nuotraukas. Nuo ko kas ką vadavo? Manyčiau, miestas nebuvo išvaduojamas, jis buvo užimamas, vyko karo veiksmai. Istoriniai šaltiniai mini, jog miestą sovietai rado tuščią, visi buvo pasitraukę, buvo likę tik keli žmonės", – kalbėjo V.Čepas.

Sutaikys technologijos

Ši diskusija įsiutino prorusiškos pakraipos spaudą, pasigirdo riksmų, esą tokiu būdu jau kėsinamasi į karių memorialą.

Tačiau kol kas jokių konkrečių žingsnių niekas nesiima.

"Aš siūlau nieko nelupinėti, o prie memorialo pritvirtinti nuorodą į elektroninę aplikaciją, kuri kiekvienam atėjusiajam aplankyti šios vietos suteiktų visą tikrą informaciją apie istorinius įvykius. Galima internete net įkelti visą informaciją keliomis kalbomis. Tokiu būdu nebūtų judinamas žuvusiųjų atminimas, nebūtų piktinami rusakalbiai ar kitos ideologijos gerbėjai, nes jie juk taip pat yra mūsų šalies piliečiai", – tikino V.Čepas.

Tokią pat technologiją neseniai įdiegė Pajūrio regioninis parkas, kuris lankytojams sukūrė elektroninę prieigą prie informacijos apie paukščius, gyvenančius pajūryje.

Parką lankantys vaikai net gali išmaniuosiuose telefonuose klausytis paukščių giesmių.

"Šiuo klausimu miesto valdžia turėtų užsiimti. Beje, speciali komisija privalės apžiūrėti visas miesto vietas ir išsiaiškinti, ar nėra uostamiestyje daugiau klaidinančių užrašų ir draudžiamų simbolių. O mirusiųjų atminimo klausimas yra subtilus. Valdžios gali keistis, gali keistis epochos. Kova su mirusiaisiais niekada nieko gero neatnešė. Vertėtų pasimokyti iš Europos šalių, visi mirusieji karuose ten yra gerbiami ir minimi. Visi mirę yra lygūs", – patikino V.Čepas.

Sovietinių karių kapų apstu visoje apskrityje. Be Palangos centre esančių kapinių, tokie karių palaidojimai yra Doviluose, Gargžduose, Salantuose ir kitur.

Nenori S.Nėries gatvės

Pasak V.Čepo, kiek kitokių, bet klaidinančių užrašų uostamiestyje – apstu.

"Pradėkime nuo to, jog gatvė, besidriekianti palei jūrą ir vedanti į Girulius, vadinama Pamario gatve. Kur čia logika? Ji savo vardą gavo dar sovietmečiu ir jį vertėtų keisti. Tačiau tokie siūlymai dažniausiai sulaukia pasipriešinimo iš gyventojų ir juridinių asmenų, nes gatvės pavadinimo keitimas susijęs su finansiniais rūpesčiais keičiant adresus", – pastebėjo tarybos narys.

Diskusijos netyla ir dėl Juliaus Janonio ir Salomėjos Nėries gatvių pavadinimų.

"Daug kas puola Paryžiaus Komunos gatvę. Bet iš tiesų terminas "komuna" mums kalba apie patvaldystės nuvertimą. Daugelis priekaištauja dėl Komunarų gatvės, o nė vieno adreso šioje gatvėje nėra. Tai tik dviejų gatvių junginys", – pastebėjo V.Čepas.

O štai dėl S.Nėries gatvės dalis klaipėdiečių neatlyžta ir spaudžia valdžią keisti jos pavadinimą.

"Kaip žiūrėsime į S.Nėrį? Ar kaip į "tarybinės saulės" gabentoją ar kaip į poetę? Aš manyčiau, jog ji verta atminimo kaip poetė. O dėl J.Janonio gatvės pavadinimo, manyčiau, diskusijų neturėtų būti. Jis juk 1918 metais po traukiniu papuolė. Ateina žmonės ir man aiškina ar rašo laiškus, kad esą J.Janonis žmones trėmė. Na, nebuvo tokių dalykų tuo laiku. Absurdas. Net Komunistų partijos čia dar nebuvo. Jis buvo poetas, gal kiek proletarinius eilėraščius rašė, bet sovietai jį pasisavino kaip sovietinį poetą", – nuomonę išsakė V.Čepas.

Užkliuvo ir žvaigždė

Kartais diskusijos apie ideologinius dalykus padvelkia ir visišku absurdu.

"Tvirtinant Klaipėdos herbą, buvo arši kova dėl žvaigždžių jame. Penkiakampės žvaigždės užkliuvo kunigui Alfonsui Svarinskui, kuris anuomet buvo Heraldikos komisijos narys. Mes mėginome aiškinti, kad tai su sovietais nieko bendro neturi, žvaigždė – navigacijos simbolis. Vartai ar atidarytos durys reiškia kvietimą apsilankyti šiame mieste. Kiekvienas simbolis turėjo savo reikšmę", – prisiminė V.Čepas.

V.Čepas retoriškai klausė, ar vadovaujantis panašia logika neturėtume uždrausti plaktuko ir kūjo bei raudonos spalvos?NAUJAUSI KOMENTARAI

MEMEL

MEMEL portretas
labusu_palikimas-galvosukis _MEMEL_miestui?

Šarikovui

Šarikovui portretas
Apie ką tu čia kliedi rusifikuotas imbecile?

skna tavo

skna tavo portretas
balta o ne baltu žemė.Tie baltai buvo kap laikins reiškinys ir vėliau išnyko be pedsako.Gaal tu čia manai iš ju esontis?:DDD))
VISI KOMENTARAI 67
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Dėl estakados statybos uždaromas Rusnės kelias
  Dėl estakados statybos uždaromas Rusnės kelias

  Keliaujantiesiems į Rusnės salą teks apsišarvuoti kantrybe. Nuo šiol kelias Šilutė–Rusnė ties užliejamu ruožu yra uždarytas, prasidėjo estakados statyba. ...

 • Muzikos aikštelė tuščia nebūna
  Muzikos aikštelė tuščia nebūna

  Lankytojai netruko pamėgti muzikinę aikštelę, kuri prieš kelias savaites įrengta Antrosios Melnragės paplūdimyje. Klasikinės muzikos ateina pasiklausyti ne tik vyresnio amžiaus poilsiautojai, bet ir jaunimas. ...

  1
 • Dėl kioskelių dekoro – svarstymai
  Dėl kioskelių dekoro – svarstymai

  Klaipėdos gatvėse dirbantys vaisių ir daržovių pardavėjai prieš mėnesį įsikūrė naujuose kioskeliuose, kuriuos nupirko miesto savivaldybė. Dabar svarstoma, kaip pagražinti šiuos laikinus statinius, kad būtų aišku, kam &scaron...

  1
 • Mesti rūkyti trukdo trys baimės
  Mesti rūkyti trukdo trys baimės

  Atsisakyti fiziškai cigaretės nėra sunku, bet psichologinė priklausomybė išlieka visą gyvenimą. Daugiau nei 10 metų žmonėms padedantis mesti rūkyti pastorius prisipažįsta, kad jam iki šiol kvepia tabako dūmai. Nors paskutinę ...

  1
 • Kuršių mariose – tūkstančiai gulbių
  Kuršių mariose – tūkstančiai gulbių

  Kuršių marias ties Alksnyne jau galima vadinti gulbių mariomis. Besibūriuojantys paukščiai poilsiautojams sukėlė minčių esą sparnuočiai jau ruošiasi traukti į pietinius kraštus. ...

 • Uostamiestyje atnaujinami sporto aikštynai
  Uostamiestyje atnaujinami sporto aikštynai

  Uostamiestyje įsibėgėja mokyklų sporto aikštynų atnaujinimas. Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas pasirašė rangos darbų sutartį, pagal kurią už 872 410 eurų bus sutvarkytas „Verdenės&ldquo...

  1
 • K. Donelaičio aikštėje – nelegalus ženklas
  K. Donelaičio aikštėje – nelegalus ženklas

  Po poilsiautojos priekaišto, kad Klaipėda nėra svetinga keturkojams augintiniams, rastas nelegaliai įrengtas ženklas, draudžiantis vedžioti šunis. Pastarasis stovėjo K.Donelaičio aikštėje. Kas pastatė ženklą, neaišku. ...

  3
 • Klaipėdos darbo biržos reforma patenkinti ne visi
  Klaipėdos darbo biržos reforma patenkinti ne visi

  Įsibėgėjusia Darbo biržos reforma patenkinti ne visi šios įstaigos darbuotojai, ypač neramu tiems, kurių pareigybių nuo rudens neliks. Jie jau gavo atleidimo lapelius. Tačiau vykstant tokioms pertvarkoms, atleidimo lapeliai esą turėtų būti ...

  2
 • Poilsio parke naktimis liepsnoja laužas
  Poilsio parke naktimis liepsnoja laužas

  Poilsio parke naktimis dega laužai, jaunimas linksminasi, liejasi alkoholis, rūkoma ir šiukšlinama. Tokią informaciją gavę Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus valdininkai susiruošė įsitikinti, kad tai tiesa. ...

  4
 • Dėl mobiliojo ryšio telefono – nuostoliai
  Dėl mobiliojo ryšio telefono – nuostoliai

  Ką tik įsigyto naujo mobiliojo ryšio telefono gedimas autošaltkalvį paliko be uždarbio, o jo klientus – situacijos įkaitais. Naujas telefonas sugedo jau po keturių parų, pradingo ir visi meistro turėti klientų kontaktai, dėl to ...

  28
Daugiau straipsnių