Šyšą apžiūrėjusios komisijos išvados pritrenkė ministrą

Pagrindinis ekologinės nelaimės Šilutės rajone kaltininkas - savivaldybės įmonė “Šilutės vandenys”. Bendrovė iki šios dienos netinkamai reaguoja į susiklosčiusią situaciją, delsia imtis efektyvių taršos mažinimo priemonių, dėl to vis dar daroma labai didelė žala aplinkai. 

Tokias išvadas pateikė aplinkos ministro Gedimino Kazlausko įsakymu sudaryta komisija, kuri vakar lankėsi ekologinės nelaimės vietoje ir apžiūrėjo nevalytomis nuotekomis užterštą Šyšos upę. 

“Komisijos išvados pritrenkė. Nesitikėjau, kad esama žmonių, kurie taip abejingai gali reaguoti į didžiulę aplinkai daromą žalą. Maža to: šie asmenys ne tik delsė pranešti apie ekologinę nelaimę, bet ir iki šiol nesiima tinkamų priemonių, kad bent kiek sumažintų jos mastą ir padarinius”, - teigia aplinkos ministras G.Kazlauskas. 

Atsižvelgdamas į komisijos nuomonę ir pasiūlymus bei įvertinęs netoleruotiną situaciją, šiandien ministras pavedė sudaryti ekspertų komisiją, kuri turi įvertinti galimybes taikyti operatyvias Šyšos būklės gerinimo priemones. 

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentui (RAAD) pavesta pakartotinai kreiptis į Šilutės rajono apylinkės prokuratūrą dėl ekstremalios situacijos kaltininkų nustatymo. Aplinkosaugininkai prokuratūrai taip pat pateiks papildomą informaciją apie daromos žalos mastus ir kitus nustatytus pažeidimus. 

Aplinkosaugininkai taip pat tikrins pagrindinius “Šilutės vandenų” abonentus: ar jie laikosi aplinkosauginių ir kitų reikalavimų, susijusių su nuotekų tvarkymu. 

Klaipėdos RAAD savo ruožtu tirs Šilutės aplinkos apsaugos agentūros veiksmus: ar pastarosios pareigūnai tinkamai vykdė prevencinę veiklą, bus vertinami pareigūnų veiksmai ištikus ekologinei nelaimei. 

Aplinkosaugininkams taip pat nurodyta dalyvauti Šilutės savivaldybės ekstremalių situacijų valdymo centro veikloje, siekti, kad būtų skirti reikiami ištekliai ir taikomos būtinos priemonės nuotekų valymo įrenginių darbo atstatymui. 

Aplinkos ministro G.Kazlausko sudaryta komisija konstatavo, kad “Šilutės vandenys” netinkamai reaguoja į susiklosčiusią situaciją. Komisijos nuomone, ekologinė situacija Šyšos upėje atitinka Vyriausybės nustatytus ekstremalių situacijų kriterijus. Todėl Šilutės savivaldybei rekomenduota nedelsiant skelbti ekstremalią situaciją ir imtis neatidėliotinų priemonių jai šalinti. 

Komisija itin kritiškai įvertino “Šilutės vandenų” veiksmus įvykus nelaimei: kuomet į Šilutės miesto nuotekų valymo įrenginius atitekėjo didelės teršiančių medžiagų koncentracijos nuotekos iš bendrovės “Biofuture”, visiškai sutrikdžiusios technologinį valymo procesą. Todėl dabar išleidžiamos nuotekos viršija nustatytas normas. 

Be to, apie avariją atsakingas institucijas “Šilutės vandenys” informavo ne iškart, o tik po trijų dienų. Komisijos nuomone, bendrovė neatsakingai vertino susiklosčiusią situaciją ir aplaidžiai vykdo nuotekų valymo įrenginių veiklos atstatymo darbus. Klaipėdos RAAD Šilutės savivaldybei ir “Šilutės vandenims” nurodė juos atkurti iki rugpjūčio 4 dienos. 

Aplinkai padaryta žala dar skaičiuojama, tačiau jau dabar neabejojama, kad ji bus išties didelė. Vien sankcija už viršnormatyvinę taršą “Šilutės vandenims” sudarys iki 40 tūkstančių litų už kiekvieną nevalytų nuotekų išleidimo dieną. Taip pat bus vertinama ir tiesioginė Šyšos ekosistemai padaryta žala.


Šiame straipsnyje: šyšateršalai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių