Tautodailininkės aistra – popierius ir žirklės

Klaipėdiečiai turės galimybę pamatyti išskirtinio grožio karpinius. Savo parodą, skirtą Lietuvos šimtmečiui, uostamiestyje surengs tautodailininkė skuodiškė Elvita Šeputaitė.

Idėjų semiasi ir kelionėse

Pradinių klasių mokytoja E.Šeputaitė įspūdingus karpinius kuria jau daugiau nei du dešimtmečius. Skuodiškė prisiminė, kad jais susidomėjo visai atsitiktinai.

"Pamačiau karpiniais papuoštą stendą. Patiko. Pabandžiau pati kažką sukurti. Pirmaisiais karpiniais puošiau klasę", – savo kūrybos pradžią prisiminė moteris.

E.Šeputaitė pasakojo, kad iš pradžių karpė savo nuožiūra – tai, kas buvo gražu ir patiko. Tik vėliau ji pradėjo domėtis karpinių atsiradimo istorija, technika.

"Šioje srityje esu savamokslė. Karpymo meno neteko mokytis", – tvirtino kūrėja.

Nors tautodailininkė karpo jau daugiau nei dvi dešimtis metų, tai nėra kasdienė jos veikla: "Karpau tik tada, kai sulaukiu įkvėpimo. Nekuriu ir pagal užsakymus. Man nepatinka būti įspraustai į rėmus, mėgstu kūrybinę laisvę. Man svarbu ne tik galutinis rezultatas, bet ir pats procesas."

E.Šeputaitė atskleidė, kad vienos idėjos karpiniams gimsta spontaniškai, kitos brandinamos ilgai.

"Sukūrus karpinį ir jį analizuojant, matau naujas idėjas kitiems darbams. Minčių semiuosi iš gamtos, kelionių, liaudies meno. Niekada nekopijuoju svetimų darbų. Tik kurdamas pats, gali išreikšti savo mintis, jausmus ir idėjas. Kiekvienas karpytojas turi savo stilių bei braižą", – pabrėžė skuodiškė.

Žavi juodas popierius

Tautodailininkės teigimu, kiekvienas karpinys yra unikalus. Kiek laiko užtruks jį sukurti, priklauso nuo sudėtingumo. Vieniems užtenka ir kelių minučių, kitiems reikia savaitės.

"Man nepatinka skubėti. Labai svarbus emocinis nusiteikimas", – tvirtino skuodiškė.

E.Šeputaitės karpinių tematika įvairi – nuo tradicinių, liaudiškų motyvų iki dekoratyvinių, abstrakčių kompozicijų.

"Kurdama siekiu išsaugoti ir puoselėti karpymo iš popieriaus tradicijas, liaudies meno simboliką. Karpau iš įvairių spalvų popieriaus. Mėstamiausia juoda, todėl šios spalvos karpinių daugiausia", – pasakojo tautodailininkė.

Pačiai menininkei labiausiai patinka asimetriniai karpiniai: "Juos karpau iš vientiso lapo, neklijuoju iš dalelių. Savo darbams pavadinimų negalvoju ir jų nerašau. Palieku matymo ir mąstymo laisvę žvelgiantiesiems į mano kūrinį."

Pristatė ne tik Lietuvoje

Rengti savo darbų parodas E.Šeputaitė pradėjo prieš penkiolika metų. Tautodailininkė jų jau suorganizavo daugiau nei 40. Skuodiškės karpiniai eksponuoti ne tik Lietuvos erdvėse, bet ir Lenkijoje, Latvijoje, Vokietijoje.

Moters darbais iliustruota poetės G.Daukantienės eilėraščių knyga "Rudenės laimės pėdsakais". Karpiniai publikuoti įvairiuose leidiniuose. Tautodailininkės E.Šeputaitės popierinės užuolaidėlės puošia "Suvenyrų pasaulio" langelius Klaipėdoje, Pilaitės malūną Vilniuje.

Klaipėdiečiai taip pat jau turėjo galimybę pamatyti E.Šeputaitės darbus. Jie eksponuoti parodose, kurios vyko tautodailės salone "Marginiai", Klaipėdos etnokultūros centre, Klaipėdos viešojoje I.Simonaitytės bibliotekoje.

Šį kartą tautodailininkė pasirinko netradicinę erdvę. Jos darbai papuoš kavinę "Kalorija" (Liepojos g. 27). Atidarymas vyks liepos 28 d., šeštadienį, 16 val.

Ši ekspozicija viena iš septynių autorės parodų, skirtų Lietuvos 100-mečiui.

E.Šeputaitė rengia ne tik personalines karpinių parodas, bet ir edukacinius užsiėmimus, seminarus. Užsiėmimų metu dalyviai supažindinami su karpinių istorija pasaulyje ir Lietuvoje, karpinių kūrimo technika.


Šiame straipsnyje: Elvita Šeputaitėkarpiniai

NAUJAUSI KOMENTARAI

AK

AK portretas
Neeiliniai karpiniai, pagarba.

Ot įdomu

Ot įdomu portretas
kodėl šis nei vieno komentaro nesulaukęs straipsnis dedamas į TOP(populiariausių) skiltį.Žurnaliųgos apsirūkė ar ta karpytoja papildomai sumokėjo?
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Klaipėdos „Neptūnas“ rado naują generalinį rėmėją
  Klaipėdos „Neptūnas“ rado naują generalinį rėmėją

  Krepšinis Klaipėdoje sulaukia vis daugiau kraštiečių dėmesio, todėl vietos verslas džiaugiasi galėdamas prisidėti prie krepšinio klubo veiklos. Klaipėdos „Neptūno“ komanda sulaukė dar vieno rėmėjo. ...

  1
 • Kur R. Karbauskio tautiniai kostiumai?
  Kur R. Karbauskio tautiniai kostiumai?

  Dovanotam arkliui į dantis nežiūri. Taip būtų galima apibūdinti Seimo nario Ramūno Karbauskio iniciatyva pasiūtus ir valstybiniams vaikų darželiams išdalytus stilizuotus tautinius kostiumus. Įstaigų vadovės nedrįsta kritikuoti dovanos, nor...

 • Klaipėdoje įamžins kariuomenės šimtmetį
  Klaipėdoje įamžins kariuomenės šimtmetį

  Minint Lietuvos valstybės ir kariuomenės šimtmetį, valdininkai nutarė kariuomenės ženklą pastatyti Šiaurės rage. Kur atsiras karininkų uostamiesčiui dovanotas stiebas su istorine vėliava, vis dar neaišku. ...

  1
 • Pilies tilto nebekels iki pavasario
  Pilies tilto nebekels iki pavasario

  Pilies tiltas turėjo būti keliamas kasdien po du kartus iki spalio pabaigos. Tačiau šį procesą nuspręsta nutraukti anksčiau. Pokyčius nulėmė ne tik menkas tilto kilnojimo poreikis, bet ir prieš dvi savaites pajūryje praūžusi audra. ...

 • Paskutinė kruizinio sezono kregždė
  Paskutinė kruizinio sezono kregždė

  Penktadienį savo viešnage Klaipėdoje kruizinį sezoną turėtų pabaigti čia atplauksiantis laivas "Marco Polo". Skaičiuojama, jog Klaipėdą šią vasarą aplankė apie 70 tūkst. turistų, kuriuos atplukdė 60 keleivinių laineri...

 • Gyventojai – prieš eismą Melnragėje
  Gyventojai – prieš eismą Melnragėje

  Melnragės gyventojai išreiškė norą kai kuriose gyvenvietės gatvėse numatytu laiku riboti motorinių transporto priemonių eismą. Žmonės piktinasi, kad automobilių ir motociklų skleidžiamas triukšmas vakarais drumsčia vietinių ...

  15
 • Įvažiavimas į Klaipėdą ketvirtadienį buvo paralyžiuotas
  Įvažiavimas į Klaipėdą ketvirtadienį buvo paralyžiuotas

  Ketvirtadienio rytas važiuojantiems į Klaipėdą per Jakų transporto žiedą prailgo – automobilių susidūrimas Vilniaus plente sustabdė mašinų srautą. ...

  12
 • Klaipėdoje pareigūnai mokysis suvaldyti incidentą SGD terminale
  Klaipėdoje pareigūnai mokysis suvaldyti incidentą SGD terminale

  Įvairių institucijų pareigūnai Klaipėdoje treniruosis suvaldyti incidentą suskystintųjų gamtinių dujų terminale. ...

  7
 • Klaipėdoje nesuveikė keturi pavojaus įrenginiai
  Klaipėdoje nesuveikė keturi pavojaus įrenginiai

  Trečiadienio vidurdienį uostamiestyje užkaukusios sirenos išgąsdino nedaugelį. Tuo metu, kai aidėjo pavojaus signalas, žmonės skubėjo pietų ir nė neabejojo, kad jų gyvybėms negresia joks pavojus. ...

  8
 • Bankai jau ima valdžią?
  Bankai jau ima valdžią?

  Vienos Klaipėdos įmonės vadovas nustėro, kai išėmus palyginti nedidelę grynųjų sumą bankas blokavo bendrovės sąskaitą. Apie šį ketinimą nė nebuvo pranešta telefonu. Kraštutinėmis priemonėmis komerciniai bankai teigi...

  22
Daugiau straipsnių