Tautodailininkės aistra – popierius ir žirklės

Klaipėdiečiai turės galimybę pamatyti išskirtinio grožio karpinius. Savo parodą, skirtą Lietuvos šimtmečiui, uostamiestyje surengs tautodailininkė skuodiškė Elvita Šeputaitė.

Idėjų semiasi ir kelionėse

Pradinių klasių mokytoja E.Šeputaitė įspūdingus karpinius kuria jau daugiau nei du dešimtmečius. Skuodiškė prisiminė, kad jais susidomėjo visai atsitiktinai.

"Pamačiau karpiniais papuoštą stendą. Patiko. Pabandžiau pati kažką sukurti. Pirmaisiais karpiniais puošiau klasę", – savo kūrybos pradžią prisiminė moteris.

E.Šeputaitė pasakojo, kad iš pradžių karpė savo nuožiūra – tai, kas buvo gražu ir patiko. Tik vėliau ji pradėjo domėtis karpinių atsiradimo istorija, technika.

"Šioje srityje esu savamokslė. Karpymo meno neteko mokytis", – tvirtino kūrėja.

Nors tautodailininkė karpo jau daugiau nei dvi dešimtis metų, tai nėra kasdienė jos veikla: "Karpau tik tada, kai sulaukiu įkvėpimo. Nekuriu ir pagal užsakymus. Man nepatinka būti įspraustai į rėmus, mėgstu kūrybinę laisvę. Man svarbu ne tik galutinis rezultatas, bet ir pats procesas."

E.Šeputaitė atskleidė, kad vienos idėjos karpiniams gimsta spontaniškai, kitos brandinamos ilgai.

"Sukūrus karpinį ir jį analizuojant, matau naujas idėjas kitiems darbams. Minčių semiuosi iš gamtos, kelionių, liaudies meno. Niekada nekopijuoju svetimų darbų. Tik kurdamas pats, gali išreikšti savo mintis, jausmus ir idėjas. Kiekvienas karpytojas turi savo stilių bei braižą", – pabrėžė skuodiškė.

Žavi juodas popierius

Tautodailininkės teigimu, kiekvienas karpinys yra unikalus. Kiek laiko užtruks jį sukurti, priklauso nuo sudėtingumo. Vieniems užtenka ir kelių minučių, kitiems reikia savaitės.

"Man nepatinka skubėti. Labai svarbus emocinis nusiteikimas", – tvirtino skuodiškė.

E.Šeputaitės karpinių tematika įvairi – nuo tradicinių, liaudiškų motyvų iki dekoratyvinių, abstrakčių kompozicijų.

"Kurdama siekiu išsaugoti ir puoselėti karpymo iš popieriaus tradicijas, liaudies meno simboliką. Karpau iš įvairių spalvų popieriaus. Mėstamiausia juoda, todėl šios spalvos karpinių daugiausia", – pasakojo tautodailininkė.

Pačiai menininkei labiausiai patinka asimetriniai karpiniai: "Juos karpau iš vientiso lapo, neklijuoju iš dalelių. Savo darbams pavadinimų negalvoju ir jų nerašau. Palieku matymo ir mąstymo laisvę žvelgiantiesiems į mano kūrinį."

Pristatė ne tik Lietuvoje

Rengti savo darbų parodas E.Šeputaitė pradėjo prieš penkiolika metų. Tautodailininkė jų jau suorganizavo daugiau nei 40. Skuodiškės karpiniai eksponuoti ne tik Lietuvos erdvėse, bet ir Lenkijoje, Latvijoje, Vokietijoje.

Moters darbais iliustruota poetės G.Daukantienės eilėraščių knyga "Rudenės laimės pėdsakais". Karpiniai publikuoti įvairiuose leidiniuose. Tautodailininkės E.Šeputaitės popierinės užuolaidėlės puošia "Suvenyrų pasaulio" langelius Klaipėdoje, Pilaitės malūną Vilniuje.

Klaipėdiečiai taip pat jau turėjo galimybę pamatyti E.Šeputaitės darbus. Jie eksponuoti parodose, kurios vyko tautodailės salone "Marginiai", Klaipėdos etnokultūros centre, Klaipėdos viešojoje I.Simonaitytės bibliotekoje.

Šį kartą tautodailininkė pasirinko netradicinę erdvę. Jos darbai papuoš kavinę "Kalorija" (Liepojos g. 27). Atidarymas vyks liepos 28 d., šeštadienį, 16 val.

Ši ekspozicija viena iš septynių autorės parodų, skirtų Lietuvos 100-mečiui.

E.Šeputaitė rengia ne tik personalines karpinių parodas, bet ir edukacinius užsiėmimus, seminarus. Užsiėmimų metu dalyviai supažindinami su karpinių istorija pasaulyje ir Lietuvoje, karpinių kūrimo technika.


Šiame straipsnyje: Elvita Šeputaitėkarpiniai

NAUJAUSI KOMENTARAI

AK

AK portretas
Neeiliniai karpiniai, pagarba.

Ot įdomu

Ot įdomu portretas
kodėl šis nei vieno komentaro nesulaukęs straipsnis dedamas į TOP(populiariausių) skiltį.Žurnaliųgos apsirūkė ar ta karpytoja papildomai sumokėjo?
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Klaipėdoje įsikurs pirmasis Baltijos šalyse karinių inovacijų centras
  Klaipėdoje įsikurs pirmasis Baltijos šalyse karinių inovacijų centras

  Klaipėdoje duris atvers pirmasis Baltijos šalyse Karinių jūrinių inovatyvių technologijų centras (KITC). Praėjusį lapkritį pasirašyta tarpinstitucinio bendradarbiavimo sutartis, davusi impulsą Lietuvos kariuomenės, mokslo ir verslo ben...

 • Klaipėdoje pakrikštytas naujas katamaranas
  Klaipėdoje pakrikštytas naujas katamaranas

  Antradienį ryte Klaipėdoje, uosto teritorijoje, įvykusios kuklios ką tik pastatyto katamarano krikštynų iškilmės tapo naujo uostamiesčio įmonės „SIDC LT“ veiklos etapo pradžia. ...

  2
 • Šviesoforą Minijos gatvėje išjungia per anksti?
  Šviesoforą Minijos gatvėje išjungia per anksti?

  Vakare pereiti Minijos ir Rūtų gatvių sankryžą yra pavojinga, nes čia esantis šviesoforas netrukus po darbo valandų perjungiamas į budėjimo režimą. ...

  2
 • Valstybės išpirktas turtas ir vėl pavirto privačiu
  Valstybės išpirktas turtas ir vėl pavirto privačiu

  Už valstybės milijonus prieš 20 metų iš uostamiesčio gyventojų visuomenės reikmėms išpirkta nuosavybė patyliukais perėjo į privačias rankas. Paaiškėjo, jog itin brangiai miesto sąskaita įsigytas nekilnojamasis turtas n...

  8
 • Pajudės vėjo jėgainių statybos jūroje
  Pajudės vėjo jėgainių statybos jūroje

  Baltijos jūroje planuojama atverti kelią statyti įvairaus galingumo vėjo jėgainių parkus. ...

  19
 • S. Budinas: nuveikta tikrai daug
  S. Budinas: nuveikta tikrai daug

  Tęsiame rubriką "Klausk miesto valdžios drąsiai". Šiandien į klaipėdiečių klausimą atsako Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas. ...

  25
 • Etikos komisija A. Šulco veiksmuose pažeidimo neįžvelgė
  Etikos komisija A. Šulco veiksmuose pažeidimo neįžvelgė

  Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) paliepimu uostamiesčio Etikos komisija vertino vicemero Artūro Šulco elgesį. Tyrimas atliktas gavus skundą dėl politiko neva padaryto pažeidimo derinant viešuosius ir privačius interesus. ...

  7
 • Tapti milijonieriumi A. Bosą įkvėpė gyvenimas vaikų namuose
  Tapti milijonieriumi A. Bosą įkvėpė gyvenimas vaikų namuose

  Ten auga laukiniai. Vaiknamiai, atsilikėliai – tokius šiltame tėvų glėbyje augusių bendraamžių įžeidimus prisimena dažnas, augęs vaikų namuose. Bet sunkiai gyvenimą pradėjusieji žino, kad sėkmę gyvenime lemia valia ir pastangos, o...

  23
 • Ginče dėl skrydžio metu dingusio lagamino – sėkminga atomazga
  Ginče dėl skrydžio metu dingusio lagamino – sėkminga atomazga

  Kelionės metu prarastas lagaminas su visais daiktais taip ir neatsirado. Oro bendrovė formaliai atlygino materialinius nuostolius, tačiau neturtinė žala liko visiškai neatlyginta, dėl to nukentėjęs asmuo nusprendė bylinėtis su kelionės organi...

 • Klaipėdiečiai sunerimo dėl nuotekų
  Klaipėdiečiai sunerimo dėl nuotekų

  Klaipėdiečiai susidomėjo viename Mokyklos gatvės mikrorajone atliekamais lietaus nuotekų tinklų tiesimo darbais. Gyventojai mano, kad tinklai tiesiami ne pagal originalų projektą. Nega na to, įtariama, esą vykdant darbus buvo pažeistas vamzdynas. ...

  9
Daugiau straipsnių