Termofikacinę jėgainę atidarė Lietuvos ir Suomijos prezidentai

Trečiadienį Klaipėdoje oficialiai pradėjo veikti pirmoji šalyje termofikacinė jėgainė. Elektrinės atidaryme sulaukta ypač garbių svečių – Lietuvos Respublikos ir Suomijos prezidentų.

Atsakingo verslo pavyzdys

Vakar oficialiai atidaryta lygiai prieš dvejus metus pradėta statyti biokuro ir atliekų deginimo jėgainė „Fortum Klaipėda“.

Į elektrinės atidarymo ceremoniją atvykusi šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasidžiaugė, kad „Fortum Klaipėda“, perdirbdama komunalines atliekas, prisideda prie aplinkos saugojimo ir pabrėžė, kad ši gamykla, tai – pigesnė šiluma Klaipėdos gyventojams.

„Tai iš tiesų pavydėtinas pavyzdys kitų miestų merams. Tai reiškia ne tik pigesnę šilumą, bet ir daug mažesnę priklausomybę nuo dujų monopolio ir sveiką konkurenciją tarp šilumos gamintojų, ko taip trūksta Lietuvoje“, – sakė šalies vadovė.

Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko teigimu, šios jėgainės darbo pradžia žymės ne tik naują etapą šilumos gamybos ir atliekų tvarkymo sektoriuje, bet ir puikiai iliustruos Klaipėdos miesto atvirumą investicijoms ir inovacijoms. Už jas meras dėkojo suomių investuotojams.

Visas procesas esą pareikalavo ypatingai didelių ir sutelktų bendrovės „Fortum Klaipėda“, šalies Vyriausybės, savivaldybės administracijos pastangų.

Ateities neišvengiamybė

Visa jėgainėje pagaminta šiluma yra tiekiama į Klaipėdos miesto šilumos tinklų sistemą, elektros energija – į bendrą elektros tinklą.

„Noriu pasidžiaugti, kad mūsų politinis ir ekonominis bendradarbiavimas su viena iš Šiaurės šalių yra toks rezultatyvus. Lietuvai reikia naujų technologijų, Lietuvai reikia švaros, Lietuvos žmonėms – pigesnės šilumos, kaip tik ši įmonė tai ir suteiks. 40 procentų šilumos bus gaminama iš atliekų“, – gamyklos atidarymo proga sakė D.Grybauskaitė.

Klaipėdos meras įsitikinęs, kad jėgainės naudą pajusime netrukus. Esą tai – ateities neišvengiamybė. Pasak V.Grubliausko, naujoji gamykla bus vienas iš tų ūkio objektų, kuriais uostamiestis galės didžiuotis.

„Tai – istorinė diena Klaipėdai. Tai – svarbi ir prasminga suomių kapitalo investicija. Kita vertus, pati gamykla labai rimta paraiška Klaipėdos ateičiai, tapti europietiškai atliekas tvarkančiu miestu. Tai yra geras projektas“, – kalbėdamas apie termofikacinės jėgainės reikšmę miestui tvirtino V.Grubliauskas.

Seks Klaipėdos pavyzdžiu

Sveikinimo kalboje Prezidentė D.Grybauskaitė išreiškė viltį, kad tokios įmonės atsiras ir kituose Lietuvos miestuose.

„Labai linkiu, ypač didiesiems miestams, pasižiūrėti į Klaipėdos pavyzdį, į miestą, kuris nebijo rizikuoti, nebijo inovacijų, išdrįsta būti pirmas“, – sakė D.Grybauskaitė.

Į atliekų deginimo gamyklos atidarymą Klaipėdoje atvyko ir Kauno meras Andrius Kupčinskas, kuris patvirtino, jog bendrovė „Fortum Lietuva“ yra išsinuomojusi sklypą Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje panašios jėgainės statybai.

„Bendrovė “Kauno energija„ jiems išdavė prisijungimo prie centralizuotų šilumos tiekimo tinklų sąlygas. Panašią iniciatyvą, kaip Klaipėdoje, tikrai sveikintume“, – sakė A.Kupčinskas.

Kaune esą šilumos gamybos rinkoje situacija monopolizuota ir reikia didelių pastangų vaduojantis iš tokios priklausomybės.

Į Kauno rajono Lapių sąvartyną per metus atvežama 200 tūkst. tonų atliekų. Esą jei ir toliau taip bus, jo užteks tik 5–6 metams. A.Kupčinskas įsitikinęs, kad  atliekų deginimas būtų labai geras sprendimas Kaunui dar ir šiuo atžvilgiu.

Klaipėdiečiams – pigesnė šiluma

„Mes padidiname konkurenciją, o tai turėtų sureguliuoti šilumos kainas. Antras dalykas – mūsų įmonė yra labai svarbi atliekų tvarkymui“, – teigė įmonės direktorius Juozas Doniela.

Pasak „Fortum Klaipėda“ direktoriaus, bendrovė šilumą parduoda ne vartotojams, o „Klaipėdos energijai“, jie formuoja kainą klaipėdiečiams.

Naujoji gamykla per gegužę pagamintą šilumos energiją „Klaipėdos energijai“ parduoda po 11 ct už kilovatvalandę. „Klaipėdos energija“ savo įrenginiuose šiuo metu pagamina trečdaliu brangesnę šilumą.

Į termofikacinės jėgainės projektą planuota investuoti apie 140 mln. eurų, bet paskutiniais skaičiavimais, gamykla kainavo 126 mln. eurų.

„Per kiek laiko atsipirks gamykla, pasakyti sunku, nes įmonės produktas bus šiluma ir elektra, o jų įkainių prognozuoti neįmanoma. Nežinia, kaip suveiks tikroji konkurencija atsiradus tokiam šilumos gamintojui, kaip mes“, – svarstė J.Doniela.

Bandomieji deginimai pasiteisino

Nuo sausio gamykloje yra atliekami bandomieji deginimai. Pasak įmonės direktoriaus, kelių mėnesių praktika parodė, kad įrengimai parinkti teisingai, dūmų valymo įrengimai veikia puikiai.

„Visos taršos normos yra žemesnės nei leistinos nuo kelių iki keliasdešimt kartų. Prieš keletą dienų buvo atlikti dioksinų matavimai, nustatyta, kad normos 100 kartų mažesnės nei leistinos, o antrą kartą dioksinų visai neužfiksavome“, – patvirtino J.Doniela.

Visos klaipėdiečių atliekos vežamos į Dumpių sąvartyną, kur yra mechaninio rūšiavimo linija. Į jėgainę šiukšlės pakliūva jau išrūšiuotos. Todėl esą baimintis, kad į krosnį pateks nerūšiuotų atliekų, nėra pagrindo.

Į atmosferą išmetamų teršalų monitoringas vykdomas pačiame gamyklos kamine ir šalia jo. Yra didžiulė daviklių sistema ir toms technologijoms gamykloje skirtas visas aukštas.

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas realiu laiku gali stebėti „Fortum Klaipėda“ gamyklos išmetimus į atmosferą.

„Žmonės klausė, o kodėl tik Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai galės matyti tuos duomenis tiesiogiai, kodėl kiekvienas pilietis, kuris turi interneto prieigą, negalėtų to padaryti. Manau, kad tai bus įmanoma ateityje, kai visos duomenų pateikimo sistemos bus sustyguotos“, – tikino gamyklos atstovas.

Pradžioje viešai planuojama skelbti gamyklos išmetamų teršalų paros vidurkį. Teigiama, kad antrasis žingsnis bus galimybė visiems šitą informaciją stebėti tiesiogiai savo kompiuteriuose.

„Fortum Klaipėda“ atstovai teigia, jog parenkant nepriklausomą laboratoriją aplinkos tyrimui, sieks įtraukti ir visuomenę.NAUJAUSI KOMENTARAI

rms

rms portretas
dabar kaina brangs klaipedieciams del brangstancio atliekų isrušiavimo...ir realiai šildymo kaina nesumažes. Aišku nemokamai galesim uostyti gaivų orą. Nenustebciau kad pakels atliekų tvarkymo kaina miestiečiams taippat dėl rušiavimo. Taigi išvada, mokėsim tą patį, tik mokėsim nebe gaspromui, o suomiams ir bankams. Ir nemokamai gausim pauostyti kaip kvepia kažkam uždirbami pinigai.

to rms

to rms portretas
O ką siūlote? Vis tiek viskas bus blogai. Patologinis verkšlenimas.

ArTeisingai

ArTeisingai portretas
Gal pirmoji biokuru kūrenama termofikacinė? Kiek pamenu, Vilniuje nuo sssr laikų veikia termofikacinė, paguglinus, pasirodys kad dar kur nors yra bent kelios
VISI KOMENTARAI 10

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Klaipėdos baseinas atveria duris
  Klaipėdos baseinas atveria duris

  Paplaukioti, įveikti vandens atrakcionų „iššūkių taką“ ar pasilepinti SPA malonumais – visa tai klaipėdiečiai jau galės išbandyti rytojaus, birželio 26-osios pavakarę, nuo 16 val., kai duris lankytojams atvers n...

  1
 • Lauko kavinės mieste – kur joms vieta?
  Lauko kavinės mieste – kur joms vieta?

  Uostamiestyje vasarą, kur pažvelgsi, mirga lauko kavinių skėčiai. Kur kavines reikėtų statyti,o kur nederėtų tokių laikinų aptarnavimo vietų įkurdinti? Vieni klaipėdiečiai džiaugiasi vakarodami lauko kavinėse, kiti aiškino, kad jos uži...

  5
 • Šimtai klaipėdiečių prie uosto vartų pasitiko jūrų milžiną
  Šimtai klaipėdiečių prie uosto vartų pasitiko jūrų milžiną

  Sekmadienio pavakarę Klaipėdoje sulaukta paties didžiausio ligi šiol į uostamiestį atplaukusio laivo. 363 metrų ilgio konteinerius atplukdžiusio jūrų milžino neoficialios sutiktuvės tapo savotiška atrakcija. Prie uosto vartų laivą pa...

  18
 • Neringos miškus puola naktinių drugių verpikų vikšrai
  Neringos miškus puola naktinių drugių verpikų vikšrai

  Smiltynės miškus užpuolė lapus ir spyglius graužiantys kenkėjai – naktinių drugių verpikų vikšrai. Šių kenkėjų invazijas Lietuvos miškuose girininkai stebi kone kasmet, tačiau šiemet – ypatingas antpl...

 • Klaipėdiečiai pirmieji atšventė Jonines
  Klaipėdiečiai pirmieji atšventė Jonines

  Didieji trumpiausios metų nakties renginiai visoje Lietuvoje prasidės tik šeštadienį, Joninių išvakarėse, tačiau klaipėdiečiai buvo pirmieji ir šią šventą atšventė jau penktadienio vakarą. ...

  13
 • Neringoje atsiradę mielos išvaizdos gyvūnai žmonėms krečia nemielus pokštus
  Neringoje atsiradę mielos išvaizdos gyvūnai žmonėms krečia nemielus pokštus

  Poilsiautojai ir vietiniai gyventojai Neringoje jau ne kartą yra susidūrę su šernais, lapėmis, briedžiais. Kai kurie juos mėgsta šerti ir tai tampa savotiškai tradicine, nors ir nelabai skatintina, poilsio dalimi. ...

  5
 • G. Burbulis rado kelią į laimę
  G. Burbulis rado kelią į laimę

  Prieš kelis dešimtmečius buvęs vienas įtakingiausių Rusijos žmonių, pirmojo Rusijos Federacijos prezidento Boriso Jelcino pavaduotojas Genadijus Burbulis nebedalyvauja tiesioginiame savo valstybės valdyme. Tačiau jis nesėdi sudėjęs ran...

 • Kariniuose įtvirtinimuose – naujas muziejus
  Kariniuose įtvirtinimuose – naujas muziejus

  Giruliuose esantys kariniai įtvirtinimai netrukus gali padovanoti dar daugiau istorijos žinių apie Antrojo pasaulinio karo mūšius pajūryje. Šeštadienį būrys Pasieniečių klubo vyrų rankomis atkasinės pietinės gynybinių įtvirti...

  2
 • Vyrų pliaže – mažos mergaitės
  Vyrų pliaže – mažos mergaitės

  Pajūriu ėjusį klaipėdietį šokiravo vyrų pliaže tarp nuogalių laigančios dvi nuogos mažametės mergaitės. Jos esą čia veikiausiai atėjo su tėčiu. Tačiau kilo klausimas, ar šis paplūdimys išties tinkama ir saugi vieta ma...

  23
 • Vaikystę pavogė karas
  Vaikystę pavogė karas

  Smurtas, išdavystės, nuolatinė baimė ir šiurpios kasdienės mirtys. Tokia buvo tada penkiametės Marijos Rėklaitytės vaikystė. Dabar Klaipėdoje gyvenanti moteris gimė ir augo Kaune, kur ji išgyveno ir karą. Šiandien 77-eri...

  13
Daugiau straipsnių