Už Rusijos sienos – tankai

Arčiausiai sienos su Rusija įsikūrusių lietuvių galvose švysčioja mintys, kas nutiktų jų šeimoms, jei netikėtai prasidėtų karas. Dilemą, ar stoti ginti tėvynę, ar skubėti gelbėti savo šeimas, tektų spręsti ir išorinę NATO sieną saugantiems Pagėgių pasieniečiams. Prabylama ir apie tai, kad sandėliuose dūla dėžės su automatais, o štai jiems tinkančių šovinių esą net nėra.
 

Arčiausiai sienos su Rusija įsikūrusių lietuvių galvose švysčioja mintys, kas nutiktų jų šeimoms, jei netikėtai prasidėtų karas. Dilemą, ar stoti ginti tėvynę, ar skubėti gelbėti savo šeimas, tektų spręsti ir išorinę NATO sieną saugantiems Pagėgių pasieniečiams. Prabylama ir apie tai, kad sandėliuose dūla dėžės su automatais, o štai jiems tinkančių šovinių esą net nėra.

Neturi šovinių

Pirmąja gyvąja kovotojų linija turintys tapti valstybės sienos apsaugos pareigūnai atvirauja, kad norint pasiruošti tikrai karinei invazijai jie bent turėtų būti apmokyti naudotis kariškių technika.

„Kažin ar berasime valstybę, saugančią išorinę NATO sieną, kurioje dar būtų naudojami automatai „Kalašnikov“? Abejoju, nes iš tiesų karinė ginkluotė šiuo metu jau yra pasenusi. Kadaise įsigytiems automatams sunku rasti tinkamų šovinių, jie jau nebegaminami. O naujųjų standartas netinka. Reikėtų mąstyti apie tai, kad pasieniečiai turėtų būti apmokyti naudotis kariškių technika“, – prabilo Pagėgių pasienio rinktinės vadas Rimantas Timinskis, kuris Valstybės sienos apsaugos tarnybos yra paskirtas įgaliotiniu Lietuvos ir Rusijos sienai.

Pasieniečių sandėliuose dūla dėžės alyva suteptų automatų, tačiau kol kas jie nesuteikia saugumo sienos sergėtojams. Realybė tokia, kad vyrai yra ginkluoti tik pistoletais.

Pagėgiuose esą kol kas niekas net nekalba apie galimas karo grėsmes, nors šis pasienio miestelis pirmasis sutiktų įsibrovėlių kolonas.

„Aš asmeniškai nemanau, kad išsipildys tokios prognozės. Kolegos taip pat apie tai nekalba, net minties tokios neprisileidžia. Niekas kruopų ir degtukų nekaupia“, – mintimis pasidalijo R.Timinskis.

Gyvenimas pasienio miestelyje iš tiesų atrodo aprimęs. Apie tai, kad šie kraštai mena nuožmias kontrabandininkų ir teisėsaugininkų kovas, dabar teprimena pasieniečių muziejuje stovintys konfiskuoti pažeidėjų automobiliai.

„Baigėsi ichtiandrų laikai. Jau kelerius metus joks plaukikas per Nemuną neįkliūva, o anksčiau vos spėdavome skaičiuoti. Daug pagelbėjo naujoji mūsų sienos stebėjimo sistema. O ir rinka pasikeitė, nes kitoje sienos pusėje cigaretės labai pabrango, nebeapsimoka gabenti“, – aiškino Pagėgių rinktinės vadas.

Kaliningrado srityje cigarečių pakelio kaina pakilo iki 4 litų, o štai Baltarusijoje pakelis kai kur net lito nekainuoja.

„Tiesa, baltarusiškų cigarečių ir mes sulaikome. Dar būna mėginimų jų didesniais kiekiais įsigyti bemuitėje parduotuvėje“, – pasakojo R.Timinskis.

Pasieniečiams teko keisti savo veiklos profilį, naktimis jau netenka vaikytis pievomis sprunkančių kontrabandininkų.

„Prasidėjo kitokios bylos. Turime sudėtingą tyrimą dėl neteisėto muitinės pareigūno praturtėjimo. Operatyviniai darbuotojai išmintu takeliu nužingsniavo iki namo, kur antrame aukšte buvo supiltos pjuvenos. Po jomis ir buvo rastas trijų litrų stiklainis, pilnas įvairių kupiūrų. Iš viso apie 100 tūkst. litų“, – prisiminė rinktinės vadas.

Produktų kainos padidėjo

O štai Pagėgių prekybininkai aiškina, kad vietiniai prabanga nesilepina ir itin brangiomis prekėmis mažai domisi. Esą urmu brangesnius produktus čia perka tik rusai.

„Juk mėsos kilogramas pas juos 21 litą kainuoja. Kaip nepirks. Prieš dvi dienas mačiau, kaip kasų link traukė pilnais vežimėliais. Ne tik žalią mėsą perka, ją, kiek žinau, jiems uždrausta įsivežti. Nežinau, kaip per sieną prasiveža. Perka sūrius, alų, kokybiškas prekes“, – pasakojo Pagėgių prekybos centro pardavėja.

Per dvi savaites, kai europietiškajai, kaip ir lietuviškajai, maisto produkcijai paskelbtas embargas Rusijoje, eilių prie Panemunės pasienio posto esą nesusidarė.

„Daugiau gal savaitgaliais atvažiuoja. Į Tauragės turgų, į Klaipėdą rusai važiuoja maisto produktų. Girdėjome, kad vienu metu pomidorų kilogramas kainavo 11 litų, vėliau kaina krito iki 7–8 litų“, – pasakojo vietiniai.

Kaliningrado prekybos centruose praėjusios savaitės pabaigoje sviesto pakelio kaina siekė 4,8, litras pieno atsiėjo 2–2,6, vištienos kilogramas 11,47, o kilogramas faršo – 21,22 lito.

Tiesa, prekybos centruose lietuviškas ir lenkiškas prekes pakeitė vietos gamintojų produkcija, kurios kainos vietomis šoktelėjo 20 proc., o kai kurių prekių esą net 60 proc.

Geresnės kokybės kiaulienos kilogramas šiuo metu parduodamas net už beveik 22 litus.
Panemunės pasienio poste sklando gandai, kad muitinės pareigūnai uoliai ištaršo tėvynainių krepšius ir neleidžia įsivežti jokios mėsos iš Lietuvos.

Pagėgių rinktinės Sienos kontrolės skyriaus viršininkas Laimonas Pocius tikino, kad embargas įvežamai produkcijai galioja tik juridiniams asmenims, eiliniai piliečiai lyg ir galėtų ramiai produktus gabenti per sieną.

„Girdėjau, kad nuo pamainos priklauso, ištikrins rankinukus ir atims dešrą ar ne. Tačiau ne visi taip elgiasi“, – tikino pareigūnas.

Vis dėlto būta atvejų, kai kertantiems sieną teko tiesiog poste smulkiau pjaustyti kiaulienos skerdienos gabalus ir slapstyti, nes pasklido gandas, kad rusai „purto“ saviškių automobilius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

klaipedetis

klaipedetis portretas
tegul NATO daro pratybas prie Russijos sienu ir bus jums karas, kurio jums taip trokstate

Lietuvos Pilietis

Lietuvos Pilietis portretas
Nu ir gerai kad tankai, Maziau kalbekite - daugiau veiksmu darykite. Visas sankcijas valstybe daro tik pries save. Uz dvieju metu prasides Lietuvoj saldus gyvenimas jei toliau Amerikonams buciuos i uzpakali

galva

galva portretas
...o mes,labusai, ko ten važiuojam 5 kartus, o išrinktieji asmenys net 16 sugeba sulakstyti į aną pusę. Tai kaip?
VISI KOMENTARAI 13

Galerijos

Daugiau straipsnių