Vandenyno dieną - vandens, muzikos ir aitvarų laboratorija

Birželio 7-ąją, Tarptautinės pasaulinio Vandenyno dienos išvakarėse, Lietuvos jūrų muziejus kviečia apsilankyti „Vandens, muzikos ir vėjo“ laboratorijoje po atviru dangumi.

Kuršių mariose prie Jūrų muziejaus krantinės prisišvartuos Aplinkos apsaugos agentūros Jūrinių tyrimų departamento mokslinių tyrimų laivas „Vėjūnas“, kuriame nuo 11.30 iki 14 val. bus rengiamos viešos ekskursijos, atliekami Kuršių marių vandens tyrimai, kartu su mokslininkais diskutuojama apie Kuršių marių ir Baltijos jūros ekologinę būklę.

Tuo tarpu pakrantėje kils „Švaraus garso banga“ ir veiks „Vėjo“ laboratorija. „Švaraus garso bangą“ rengia „Grock“ muzikinė studiją, kviečianti patirti ir ištirti muzikavimo džiaugsmus. „Vėjo“ laboratorijoje bus linkėjimais Baltijai puošiami, o vėliau ir skraidinami aitvarai.

Šventės metu bus pristatyta ir Jūrų muziejaus naujovė – elektroninis gidas, veikiantis šešiomis kalbomis. Pasak muziejaus direktorės Olgos Žalienės, jis padės geriau pažinti ne tik Lietuvos jūrų muziejaus turtus, bet ir visą  paslaptingą vandenų pasaulį. Elektroninį  gidą įdiegti Jūrų muziejuje įgalino tarptautinis projektas BalticMuseums 2.0 Plus.

Jau dešimtą kartą minėdamas Tarptautinę pasaulinio vandenyno dieną, muziejus  ją rengia kartu su Aplinkos apsaugos agentūros Jūrinių tyrimų departamentu, suteikiančiu išskirtinę galimybę apsilankyti mokslinių tyrimų laive „Vėjūnas“. Šis laivas kasmet dalyvauja ekspedicijos Baltijos jūroje ir Kuršių mariose įgyvendinant nacionalinę Baltijos jūros ir Kuršių marių aplinkos monitoringo programą. Tyrimai leidžia vertinti jūros aplinkos būklę, užterštumo lygį, būklės pokyčius, jų priežastis, taip pat galimų grėsmių iš stambiųjų sutelktosios taršos šaltinių – naftos platformos D-6, Būtingės naftos terminalo, grunto laidojimo jūros rajone (dampingo) zonos ir cheminio ginklo sąvartyno vietų – poveikį jūrinei aplinkai.

Šiame laive hidrologai, chemikai ir biologai ekspedicijų metu tiria hidrometeorologinius, bendruosius ir kitus rodiklius, specifinius teršalus dugno nuosėdose ir žuvyse bei dugno gyvūnuose,  radionuklidus, biologinius rodiklius.

Tarptautinė pasaulinio Vandenyno diena pažymima nuo 1992 metų. Jūrų muziejus pirmasis Lietuvoje pradėjo minėti ją 2003 metais, taip prisijungdamas prie pasaulinio Vandenyno tinklo. Šis projektas, kurio tikslas – skleisti ekologines idėjas, vienija skirtingų valstybių akvariumus, zoologijos sodus, muziejus, įvairias gamtosaugos organizacijas.

Pasak O. Žalienės, pasaulinio Vandenyno diena – puiki proga pakalbėti su moksleiviais apie kiekvieno žmogaus asmeninį indėlį į aplinkos pokyčius ir pirmiausia apie artimiausios –  Baltijos jūros išsaugojimą .



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių